Përfitimet e Cilantros përfshijnë pastrimin e metaleve toksike nga trupi

 

Cilantro i referohet gjetheve të bimës Koriander – Coriandrum sativum – një barishte vjetore që ofron disa përfitime shëndetësore.

E mbushur me aromë të shijshme, është një shtesë popullore për shumë pjata. Sidoqoftë, nuk është vetëm e shijshme; është gjithashtu e mbushur me fitonutrientë, antioksidantë dhe vitamina thelbësore si vitamina C, K, dhe A. E njohur për ndihmën në kontrollin e sheqerit në gjak dhe luftimin e prodhimit të radikalëve të lirë brenda trupit, shumë studime tregojnë se mund të dëshmohet mjaft e dobishme në zvogëlimin e barrës toksike të metaleve të rënda.

Shumë nga gjërat e përditshme me të cilat kontaktojmë përmbajnë metale toksike. Ato gjenden në ajër, ujë dhe madje edhe ushqimet që konsumojmë. Dhe, ndërsa trupi ynë ka nevojë për sasi të disa metaleve (si, bakri) – shqetësimi i madh shpesh është marrja e tepërt e metaleve që nuk kanë asnjë vlerë biologjike si, merkuri ose plumbi.

Këtu, do të përqendrojmë vëmendjen në cilantro – e cila vjen nga farat e bimës Coriandrum sativum – dhe se si mbështet procesin e detoksikimit natyral të trupit.

Shikoni se si cilantro synon toksinat në trupin e njeriut

Trupat tanë janë të ekspozuar rregullisht ndaj metaleve toksike si plumbi, arseniku, alumini dhe kadmiumi. Duke folur teknikisht, për të qenë të qartë, alumini nuk është një metal “i rëndë” – por është mjaft i dëmshëm për shëndetin e njeriut.

Fatkeqësisht, këto toksina mund të ndërtohen brenda kockave dhe indeve të muskujve. Dhe, siç ndodh shpesh, kur këto metale toksike arrijnë nivele të rrezikshme, përfundojnë si shkak i inflamacionit kronik, thithjes së dobët të lëndëve ushqyese plus një shumëllojshmëri të rezultateve të dobëta shëndetësore si, lodhja kronike dhe mjegulla e trurit.

E thënë thjesht, shumica e ofruesve të kujdesit shëndetësor integrues do t’ju tregojnë se rezultati përfundimtar i shumë metaleve në trup është stresi oksidues – i cili mund të çojë në funksionim të dëmtuar të organeve, çekuilibrime hormonale, dëmtim kardiovaskular dhe një rrezik të rritur nga kanceri.

Shumë studime kanë treguar që cilantro funksionon si një agjent natyror për çlirimin – për të ndihmuar trupin të eliminojë ato toksina nga trupi.

Ushqime të tjera për të ndihmuar në detoksifikimin e trupit përfshijnë: hudhër, boronica të egra, ujë limoni, spirulina, chlorella, lëng elbi, etj.

Studime të tjera kanë treguar se cilantro ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër stresit oksidativ të shkaktuar nga helmimi nga plumbi.

Ju lutemi vini re! Kur keni të bëni me çdo lloj çështje të toksicitetit, është më mirë të punoni me një profesionist të kualifikuar, integrues të kujdesit shëndetësor. Ju nuk duhet të shkaktoni më shumë dëm sesa mirë – kur filloni ndonjë program detoksifikimi.

Përfitime shëndetësore mbrojtëse shtesë

Përtej pastrimit të metaleve toksike nga trupi, cilantro ofron shumë efekte të tjera të rëndësishme shëndetësore.

Për shembull, kjo barishte ndihmon për të parandaluar dëmtimin e zemrës, ndihmon në cilësi më të mirë të gjumit dhe zvogëlon rrezikun e përgjithshëm të stresit oksidues – për të mbështetur funksionimin e shëndetshëm të qelizave. Gjithashtu promovon një ndjenjë qetësie, inkurajon sheqerin normal në gjak, mbështet shëndetin e trurit dhe, vitamina K që përmban, mbështet shëndetin e kockave.

Çaj Cilantro shpesh përdoret për të mbështetur shëndetin e mirë të tretjes. Plus, lëndët ushqyese – si vitamina A – rritin shëndetin e syve, dhe vaji cilantro madje tregon premtime në luftimin e formave orale të Candidas.

Për të shijuar përfitimet shëndetësore të cilantro, mund ta konsumoni të freskët ose të merrni ekstrakte të përqendruara të cilantro. Gjethet e cilantro janë një shtesë e shijshme për shumë pjata, dhe forma e freskët e kësaj barishte është mënyra më e mirë për të përfituar prej saj.