Kuptimi i Stresit, efektet e tij të dëmshme, dhe mënyrat më të mira për ta përballuar

 

Jeta moderne është plot me zhgënjime, afate dhe kërkesa. Për shumë njerëz, stresi është aq i zakonshëm sa që është bërë mënyrë jetese. Pak stres nuk është i dëmshmëm, por kur tejkalon normat, ai mund të dëmtojë shëndetin dhe cilësinë e jetës tuaj.

Çfarë është stresi?

Stresi është mënyra e trupit tuaj për t’iu përgjigjur çdo lloj kërkese apo kërcënimi. Kur ndjeheni të kërcënuar, sistemi juaj nervor përgjigjet me lëshimin e një përmbytje të hormoneve të stresit, duke përfshirë adrenalinën dhe kortizolin, të cilat zgjojnë trupin për veprime emergjente.

Nga simtomat e stresit janë:

– zemra rreh më  shpejtë,

– muskujt shtrëngohen,

– rritet tensioni i gjakut,

– frymarrja bëhet më e thellë,

– shqisat bëhen më të mprehta.

Këto ndryshime fizike rrisin fuqinë dhe qëndrueshmërinë tuaj, përshpejtojnë kohën ndaj reagimit, dhe rritin fokusin tuaj.

Kjo është përgjigje e stresit dhe mënyra e trupit për t’ju mbrojtur. Kur punon si duhet, stresi ju ndihmon të qëndroni të fokusuar, energjik dhe vigjilent. Në situata emergjente, stresi mund të shpëtojë jetën tuaj, duke ju dhënë forcë shtesë për të mbrojtur veten, për shembull, duke ju nxitur të shtypni frenat për të shmangur një aksident.

Por kur stresi është i vazhdueshëm, me kalimin e kohës ai mund të shkaktojnë mbingarkesë dhe të ketë një efekt të dëmshëm në shëndetin fizik dhe mendor.

Efektet e mbingarkesës së stresit

Kur ju në mënyrë të përsëritur përjetoni stres, ai mund të:

– rrisë presionin e gjakut,

– të shtypë sistemin imunitar,

– të rrisë rrezikun e sulmit në zemër,

– të shkaktojë goditje në tru,

– të përshpejtojë procesin e plakjes,

– dhe të shkaktojë një mori mendore dhe probleme emocionale.

Shumë probleme shëndetësore shkaktohen ose përkeqësohen nga stresi

– Dhimbje të ndryshme

– Sëmundje të zemrës dhe inflamacioni i arterieve koronare

– Nivelet e larta të sheqerit në gjak

– Probleme të tretjes

– Probleme të  gjumit

– Depresion

– Probleme me peshën

– Sëmundje autoimune

– Menstruacione të parregullta

– Sulme të astmës

– Dhimbje koke dhe migrenë

– Hyperventilation apo sulme paniku

Problemet musculoskeletale. Tensioni i muskujve eventualisht mund të çojë në atrofi muskulare dhe probleme të tjera të lidhura me stresin musculoskeletal.

– Menopauzë.

– Sëmundje të lëkurës, të tilla si ekzema.

Simptomat e mbingarkesës së stresit

Lista e mëposhtme rendit disa nga shenjat e zakonshme paralajmëruese dhe simptomat e stresit kronik. Sa më shumë shenja dhe simptoma që ju keni në veten tuaj, aq më i lartë dhe kronik është stresi tek ju.

Simptomat njohëse – kognitive

– Probleme me kujtesën

– Paaftësia për t’u përqëndruar

– Gjykim jo i drejtë

– Duke parë vetëm anën negative të çështjeve

– Mendime shqetësuese.

Simptomat emocionale

– Humor të keq

– Nervozizëm apo durim të shkurtër

– Agjitacion, paaftësia për t’u çlodhur

– Ndjenjë tronditje

– Ndjenja e vetmisë dhe izolimit

– Depresion ose pakënaqësi të përgjithshme

– Merak kronik

– Pesimizëm.

Simptomat fizike

– Dhimbje të ndryshme në trup

– Diarre ose kapsllëk

– Vjellje, marramendje

– Dhimbje gjoksi, rrahje zemre të shpejta

– Ftohje të shpeshta.

Simptomat e sjelljes

– Konsumi i pakët ose i tepruar i ushqimit

– Flini më shumë ose më pak se të tjerët

– Izolimi i vetes nga të tjerët

– Neglizhim ndaj përgjegjësive

– Përdorimi i alkoolit, cigares apo drogë për t’u çlodhur

– Zakone nervore (psh. ofendimi dhe përçmimi i të tjerëve)

– Ndryshime të mëdha jetësore

– Lënia pas dore e punës apo shkollës

– Vështirësi në marrëdhënie

– Probleme financiare.

Mbani mend se shenjat dhe simptomat e mbingarkesës së stresit mund të shkaktohet nga probleme të tjera psikologjike ose mjekësore. Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga shenjat paralajmëruese të stresit, është e rëndësishme që të filloni të kujdeseni më shumë për veten tuaj.

Disa rekomandime për të menaxhuar stresin

Ne jemi të gjithë të ndryshëm. Disa njerëz janë në gjendje për t’u përballur me grushtat e jetës, ndërsa të tjerët kanë tendencë të shkërmoqen nga pengesat dhe zhgënjimet më të vogla. Disa njerëz madje lulëzojnë me sfidat e jetës.

Aftësia juaj për të toleruar stresin varet nga shumë faktorë, duke përfshirë cilësinë e marrëdhënieve tuaja, mbështetjen nga ata që ju rrethojnë, përvojat tuaja jetësore, inteligjenca juaj emocionale, dhe gjenetika.

– Ushtrohuni rregullisht (për 30 minuta ose më shumë, në të shumtën e ditëve); kjo mund të qetësojë gjendjen shpirtërore dhe ndihmon në lehtësimin e stresit, ankthit, zemërimit, dhe frustrimit. Kjo gjithashtu mund të shërbejë si një zbavitje për shqetësimet tuaja, duke ju lejuar që të gjeni pak kohë të qetë për të thyer ciklin e mendimeve negative që ushqehen nga stresi dhe ankthi.

– Dieta; Ushqimi që ju hani mund të ketë një efekt të thellë në disponimin tuaj. Një dietë me ushqim të përpunuar, karbohidratet e rafinuara, dhe ëmbëlsirat mund të përkeqësojnë simptomat e stresit. Një dietë e pasur me fruta dhe perime të freskëta, proteina të cilësisë së lartë, dhe yndyrna të shëndetshme, sidomos acide yndyrore omega-3, mund tju ndihmojnë që të përballeni me vështirësitë dhe menaxhimin e stresit.

– Optimizmi; Njerëzit optimist janë shpesh më të guximshëmit dhe më pak të stresuar. Ata kanë tendencë për të përqafuar sfidat, kanë një ndjenjë të fortë të humorit, dhe e pranojnë se ndryshimi është një pjesë e jetës.

– Aftësia për t’u marrë me emocionet tuaja; Je shumë i ndjeshëm ndaj stresit, dhe nuk e di se si të qetësosh veten kur ndjehesh i trishtuar, i zemëruar, ose i zhytur plotësisht nga një situatë, atëherë duhet të jesh i aftë për të kontrolluar emocionet që tju ndihmojnë të kapërcini këtë fatkeqësi, kjo është një aftësi që mund të mësohet në çdo moshë.

– Njohuritë dhe përgatitja; Sa më shumë që të dini për një situatë të vështirë, duke përfshirë se sa kohë do të zgjasë dhe çfarë ju pret, më e lehtë është për t’u përballuar.

– Relaksohuni; Teknikat e relaksimit dhe të marrjes frymë thellë aktivizojnë përgjigjen e relaksimit të trupit, një gjendje mjaft qetësuese e cila lufton apo i përgjigjet stresit.

– Flini mjaftueshëm; Ndjenja e lodhjes mund të rrisë stresin dhe ju shtyn të mendoni negativisht. Qetësohuni, dhe mendoni për zgjidhjen e çështjeve tuaja pasi të keni fjetur.

TRAJTIMI NATYRAL PROFESIONAL I STRESIT

Desert herbs products specially produced for patients with various types of stress, anxiety, panic, and depression, including: Acute stress, acute episodic stress, chronic stress, physical stress (trauma, fatigue, environmental pollution, hormonal stress, and dietary), psychological stress (emotional stress, cognitive stress, perceptual stress), psychosocial stress (marital relationships / difficulties, lack of supportive society, lack of adequate resources for survival, loss of employment / investment / savings, loss of loved ones, bankruptcy, home lock-up and isolation), psycho-spiritual stress; General Anxiety Disorder, Social Anxiety Disorder, Panic Disorder, Post-Traumatic Stress Disorder, Obsessive-Compulsive Disorder, Separation Anxiety Disorder, Phobia, Schizophrenia, etc.

Major depression, persistent depressive disorder, bipolar disorder, seasonal affective disorder, psychotic depression, peripartum (postpartum) depression, premenstrual dysphoric disorder, situational depression, atypical depression, etc.


Kura me bimë shkretinore të prodhuara posaçërisht për pacientët me lloje të ndryshme të stresit, ankthit, panikut, dhe depresionit, duke përfshirë: Stresi akut, stresi akut episodik, stresi kronik, stresi fizik (trauma, lodhja, ndotja e mjedisit, stresi hormonal dhe dietik), stresi psikologjik (stresi emocional, stresi njohës, stresi perceptues), stresi psikosocial (marrëdhëniet / vështirësitë e martesës, mungesa e shoqërisë mbështetëse, mungesa e burimeve për mbijetesë adekuate, humbja e punësimit / investimeve / kursimeve, humbja e të dashurve, falimentimi, bllokimi i shtëpisë dhe izolimi), stresi psiko-shpirtëror; Çrregullimi i përgjithshëm i ankthit, Çrregullimi i Ankthit Social, Çrregullimi i Panikut, Çrregullimi i Stresit Post-Traumatik, Çrregullimi Obsesiv-Kompulsiv, Çrregullimi i Ankthit të Ndarjes, Fobia, etj.
Depresioni i madh, çrregullimi i vazhdueshëm i depresionit, çrregullimi bipolar, çrregullimi afektiv sezonal, depresioni psikotik, depresioni peripartum (pas lindjes), çrregullimi disforik premenstrual, depresioni i situatës, depresioni atipik, skizofrenia, etj.