Për shëndet dhe rini të vazhdueshme

 

Ka shumë mënyra për të patur një shëndet të mirë dhe për të zvogëluar efektet dhe shenjat e plakjes. Artikulli në vijim tregon disa mënyra dhe këshilla të thjeshta për një shëndet sa më të mirë, dhe me pamje rinore.

 1. Ushtro sportin e meditimit.
 2. Ushtro sportin e ecjes cdo ditë.
 3. Ushtro sportin e notit.
 4. Ha ushqime që janë anti-plakje si: Avokado, rrush, fiq gjembac, Fasule, çokollatë të zezë, ushqime që përmbajnë vitaminën B, beta – carotene, brokli, spinaq, etj.
 5. Ruhu nga rrezet e dëmshme UV të diellit.
 6. Pastërtia e gjithë trupit. Larja e trupit heq qafe qelizat e vdekura dhe mikrobet. E rëndësishme është dhe larja e dhëmbëve dhe duarve para dhe pas ngrënies.
 7. Përtypja sa më mirë e ushqimit.
 8. Kur ndihesh i uritur ha bajame.
 9. Kur pi kafe shtoi kanellë.
 10. Pi sa më shumë ujë dhe lëngje natyrale.
 11. Mes vakteve përtyp Gum Arabic.
 12. Në vend të sheqerit të bardhë përdor sheqer të zi.
 13. Në vend të bukës së bardhë përdor bukë të zezë.
 14. Përpiqu të bësh një gjumë të qetë dhe të rehatshëm.
 15. Konsumo peshk një herë në javë.
 16. Pi çajra bimorë të ëmbëltuar me mjaltë.
 17. Mëngjesi është kryesor që nuk duhet ta lësh asnjëherë.
 18. Largo stresin dhe presionin psikollogjk, bëhu optimist dhe buzëqesh.
 19. Kur bën pushime përpiqu të qetësohesh dhe ta harrosh stresin e punës.
 20. Bë një shëtitje jashtë shtëpisë çdo ditë nëse është e mundur.
 21. Ndihmo të tjerët që të ndihesh i lumtur.
 22. Bëhu asket dhe kënaqu me atë që ke.
 23. Kontrollo gjithmonë ngjyrën e gjuhës, nëse është ngjyrë e bardhë do të thotë që ke imunitet të dobët, nëse është ngjyrë e verdhë tregon se e ke tepruar me ngrënien dhe pirjen, nëse është e kuqe tregon se je shumë i stresuar.
 24. Ul presionin e gjakut në trupin tënd.
 25. Largojuni përfundimisht alkoolit dhe duhanit.