Paralajmërimi i Osteoporozës; Si e nxit inflamacionin dhe rrit rrezikun e sëmundjes humbja e kockave

 

Osteoporoza, një sëmundje në të cilën eshtrat bëhen të brishtë dhe të prirur për thyerje, është aq e përhapur sa plotë 50% e të gjitha grave mbi moshën 50 vjeç (dhe 25% e të gjithë burrave mbi 50) përfundimisht do të pësojnë një frakturë të eshtrave të lidhur me osteoporozën.

Fatkeqësisht, pasojat e osteoporozës shtrihen edhe përtej dhimbjes dhe efektit paaftësues të eshtrave të thyer. Në fakt, hulumtimet e fundit nxjerrin në pah një lidhje tronditëse midis osteoporozës dhe kushteve kërcënuese për jetën, siç janë sëmundja e zemrës, sëmundja e Alzheimerit dhe kanceri.

Për fat të mirë, një kombinim i ushqyesve natyral mund të ndihmojë në parandalimin e osteoporozës – dhe të ofrojë mbrojtje kundër sëmundjeve shkatërruese që mund ta shoqërojnë atë.

Alarm Shëndetësor: Molekulat pro-inflamatore të lëshuara nga humbja e eshtrave janë të lidhura me rrezikun e rritur të sëmundjeve vdekjeprurëse

Krijimi i kockave rregullohet nga veprimet e osteoblasteve të trupit (qelizat kockore që krijojnë kocka të reja) dhe osteoklastet (qelizat që prishin kockat).

Rreth moshës 35 vjeç, “akti balancues” fillon të ndryshojë – dhe shkalla e prishjes së kockave fillon të kapërcejë shkallën e zhvillimit të kockave, duke çuar në humbje të kockave. Studiuesit tani po mësojnë se kockat e plakjes përmbajnë më shumë qeliza që janë “plakëse” – domethënë ato kanë ndaluar riprodhimin e tyre dhe tani promovojnë ekskluzivisht prishjen e indeve të eshtrave.

Në këtë proces, këto qeliza që plaken lëshojnë molekula pro-inflamatore në rrjedhën e gjakut, duke hedhur bazat e sëmundjes. Qelizat senzene (që plaken) gjenden në depozitat e pllakave në arteriet e kalcifikuara shumë.

Dhe, të kesh një numër të madh të qelizave plakëse në kocka është e lidhur në studime me plakjen e përshpejtuar – veçanërisht duke ndikuar në tru. Dhe në fund, njerëzit me osteoporozë kanë një rrezik të rritur nga kanceri.

Shënim! proteinat e eshtrave që rregullojnë normalisht mirëmbajtjen dhe shërimin e kockave, kur janë shumë të aktivizuara, mund të çojnë në rritje dhe riprodhim të pakontrollueshëm të qelizave.

Lajm i mirë! Zbuloni një mënyrë natyrale për të përmirësuar densitetin e kockave dhe për të parandaluar “skorjen e eshtrave”

Vitamina C antioksiduese luan një rol kritik në parandalimin e humbjes së kockave – të cilën e bën duke parandaluar stresin oksidues që shkatërron strukturën e kockave. Me formimin e kolagjenit dhe zhvillimin e proteinave të tjera të eshtrave, vitamina C luan gjithashtu një rol kryesor në formimin dhe strukturën e eshtrave.

Nëse nevoja e trupit për vitaminë C nuk përmbushet, prodhimi i pamjaftueshëm i kolagjenit mund të rezultojë në kocka që thyhen lehtë. Në fakt, shumë ekspertë të shëndetit natyror besojnë se osteoporoza është me të vërtetë një lloj mangësie e vitaminës C, ose “skorbim i kockave”.

Vitamina C për ndërtimin e eshtrave gjendet në agrumet, kivi, luleshtrydhet dhe specat zile (në formë të ziles apo këmbanës). Sidoqoftë, plotësimi mund të jetë i nevojshëm – veçanërisht nëse keni osteoporozë. Nga rruga, për bio-disponueshmërinë superiore (thithjen), ekspertët e shëndetit natyror këshillojnë përdorimin e një forme liposomale të vitaminës C.

Mineral i fuqishëm: Boroni zvogëlon humbjen e kalciumit të domosdoshëm nga kockat

Ky mineral i njohur pak përbën një grusht të fuqishëm kur bëhet fjalë për mbështetjen e shëndetit të kockave.

Ta themi thjesht, boroni e ndihmon trupin të prodhojë dhe përdorë vitaminën D – e cila është një themel i shëndetit të kockave. Minerali ndihmon gjithashtu në rregullimin e niveleve të kalciumit, magnezit dhe fosforit – të gjitha “MVP” e mirëmbajtjes dhe mbështetjes së kockave.

Ekspertët e shëndetit natyror mund të këshillojnë doza prej 3 deri në 6 mg bor në ditë. Ju mund të rrisni konsumimin tuaj dietik të borit duke ngrënë arra organike, fasule, avokado dhe drithëra të plota.

Kalciumi; Komponenti kryesor strukturor i kockave

Kockat përmbajnë 99% të rezervave të trupit të kalciumit – i cili është integral për ndërtimin e kockave.

Por, në mënyrë që trupi të përdor kalcium për të ndërtuar kocka, duhet të keni nivele të mjaftueshme – së bashku me sasi të mjaftueshme të vitaminës D. Mungesa në të dy mineralet mund të shkaktojë humbje të eshtrave – si dhe simptoma të dhimbjes së muskujve, ngërçe të muskujve dhe dobësi.

Kalciumi ekziston në sardele, zarzavatet me gjethe të errëta dhe perimet kryqëzuese, siç janë lakrat e Brukselit. Shumica e të rriturve kërkojnë nga 1.000 deri në 1.200 mg kalcium në ditë.

Studiuesit thonë: Mungesa e magnezit një shkak i vuajtjeve “të pallogaritshme”

Magnezi punon në bashkëpunim me kalciumin për të shtypur hormonet që shkatërrojnë kockat – ndërsa aktivizojnë enzimat e nevojshme për prodhimin e kockave të reja. Fatkeqësisht, ekspertët vlerësojnë se rreth gjysma e njerëzve nuk arrijnë të konsumojnë sa duhet nga ky mineral i rëndësishëm.

Në fakt, më shumë se 40% e grave pas menopauzës kanë nivele të ulëta të magnezit të gjakut, gjë që mund të shkaktojë prishje të tepërt të kockave.

Në një studim historik mbi përfitimet e magnezit, studiuesit thanë se mungesa e një lëndë ushqyese të tillë të lirë me toksicitet të ulët është aktualisht duke shkaktuar sëmundje që janë një burim i “vuajtjes dhe shpenzimit” të pashprehur në të gjithë botën.

Ngrënia e zarzavateve me gjethe të errëta, patatet, rrushi i thatë, farat e kungullit, arrat dhe avokadot mund të ndihmojnë në rritjen e konsumit të magnezit.

Vitamina D ndihmon në përmirësimin e përthithjes së kalciumit

Vitamina D zvogëlon aktivitetin e molekulave sinjalizuese pro-inflamatore që çlirohen nga qelizat senzibile të kockave gjatë prishjes së kockave. Çuditërisht, mungesat e vitaminës D janë një lajm i keq për kockat tuaja – dhe për pjesën tjetër të trupit tuaj.

Mungesa e vitaminës D është identifikuar si një kontribuese kryesore në osteoporozën – si dhe në kancerin, sëmundjet e zemrës, diabetin tip 2 dhe uljen e funksionimit konjitiv.

Kjo vitaminë e tretshme në yndyrë gjendet në peshkun yndyror të ujërave të ftohta (si salmoni i egër), si dhe në kërpudhat dhe të verdhën e vezëve.

Për shkak se trupi prodhon vitaminë D në përgjigje të dritës së diellit, shumë ekspertë të shëndetit natyror këshillojnë marrjen e 20 minutave të diellit të drejtpërdrejtë tre ose katër herë në javë. Sidoqoftë, plotësimi mund të jetë i nevojshëm për të ruajtur nivele të shëndetshme të vitaminës D, veçanërisht nëse jetoni në një klimë veriore.

Vitamina K2 drejton kalciumin në trup

Detyra e Vitaminës K2 është të gjurmojë kalciumin aty ku i përket – në kocka dhe dhëmbë – ndërsa e mban atë jashtë mureve të enëve të gjakut (duke ndihmuar kështu në parandalimin e sëmundjeve të zemrës).

Vitamina K2 përmirëson dendësinë minerale të eshtrave, dhe është veçanërisht e dobishme për përmirësimin e përmbajtjes minerale të eshtrave të kockave femorale – të cilat janë veçanërisht të ndjeshme ndaj frakturës gjatë rënies. Studiuesit kanë zbuluar se vitamina K2 është sinergjike me vitaminën D3 – që do të thotë se secila lëndë ushqyese rrit efektin e dobishëm të tjetrës.

Burimet ushqimore të vitaminës K2 përfshijnë mëlçitë, të verdhat e vezëve dhe natto, një ushqim i bërë nga fasulet e sojës së fermentuar.

Paralajmërim! Barnat me recetë mund të rrezikojnë furnizimin me zink.

Zinku është i nevojshëm për qelizat kockore (osteoblastet) për të krijuar ind kockor – dhe është thelbësor për hyrjen e vitaminës D në qeliza. Dhe, pacientët me osteoporozë kanë nivele të ulëta të zinkut.

Ironikisht, ilaçet farmaceutike të osteoporozës – të tilla si Boniva dhe Reclast – në të vërtetë i ndalojnë trupit këtë mineral të rëndësishëm.

Ju mund të rrisni konsumimin dietik të zinkut duke ngrënë farat organike të kungullit, qiqrat, arrat, kosin dhe perimet kryqëzuese, siç janë brokoli dhe perimet e tjera kryqëzuese. Viçi i ushqyer me bar, gocat e detit dhe shpendët janë gjithashtu të pasura me zink.

Si me vitaminat dhe mineralet e tjera, këshillohuni me mjekun tuaj integrues përpara se të plotësoni zinkun.

Me miliona njerëz në botë që ose vuajnë nga osteoporoza – ose janë në rrezik serioz – është koha për të luftuar përsëri. Dhe, armët tuaja më të mira në betejën për të ngadalësuar dhe humbur humbjen e eshtrave mund të jenë këta mikronutrientë jo toksikë, natyrorë.

Zinginax - Panax

SKU 00505
€175
In stock
1
Product Details

Zinginax - Panax

- Stimulon në mënyrë natyrale të pakrahasueshme trurin, nervat, kyçet (nyjet), muskujt, sistemin imun, veshkat, mëlçinë, tretjen dhe shëndetin seksual.

- Ofron përfitime të mëdha shëndetësore përmes vetive të fuqishme antioksiduese, anti-inflamatore dhe mbrojtëse të imunitetit.

- Ndihmon në rregullimin e procesit inflamator dhe trajtimin e ndikimit negativ të kushteve akute ose kronike të inflamacionit.

- Aktivizon rrugën NrF2, e cila ndihmon qelizat të detoksifikohen dhe mbrohen nga stresi oksidativ.

- Stimulon sistemin nervor qendror dhe atë periferik, dhe lufton infeksionet nervore.

- Është i shkëlqyeshëm për trurin që rrjedh; Sipas studimit mbi ndryshimet e proteinave të bashkimit të ngushtë (TJ) të indukuara nga mungesa e oksigjen-glukozës (OGD) në pengesën gjak-tru, Zinginax është në gjendje të rigjenerojë dhe të përmirësojë barrierën gjak-tru.

- Lufton dhimbjet dhe sëmundjet e nyjeve dhe të kockave, forcon kyçet, ndihmon absorbimin e vitaminës D në kocka.

- Lufton osteoporozen, osteoartritin, artritin reumatoid, bursitin, dridhjen esenciale (Essential Tremor); Përkrah Bonewellia.

- Ndihmon në trajtimin e hernies diskale dhe hiatale.

- Ndihmon në kurimin e Parkinsonit dhe Alzheimer.

- Përmirëson gjendjen mendore, rrit përqendrimin dhe fuqizon memorien.

- Për fuqinë seksuale.

- Për mëlçinë dhe alkoolistët.

- Për anoreksinë dhe aparatin tretës.

- Ndihmon në largimin e erës së keqe të gojës.

- Për sportistët - i bën më rezistentë gjatë stërvitjes.

Shënim!

- "Zinginax" dhe të gjitha produktet tona nuk janë të fabrikuara apo komerciale, por përgatiten në mënyrë të posaçme nga bimet shkretionore te studiuara.

- "Zinginax" eshte 100% origjinal, krejtësisht i sigurtë për të gjithë, dhe nuk ka efekte anësore.

- Produkti është në formë të kapsulave dhe merret 3 herë në ditë nga 1 kapsulë.

- Kapsulat tona janë Vegetariane, Hallall, 100% natyrale, pa përmbajtje shtazore, pa prezervativë, që treten lehtësisht dhe përvetësohen shpejt nga sistemi i tretjes.


Zinginax - Panax

- Stimulates incomparably naturally the brain, nerves, joints, muscles, immune system, kidneys, liver, digestion and sexual health.
- Provides great health benefits through powerful antioxidant, anti-inflammatory and immune protective properties.
- Helps regulate the inflammatory process and treat the negative impact of acute or chronic inflammatory conditions.
- Activates the NrF2 pathway, which helps cells detoxify and protect themselves from oxidative stress.
- Stimulates the central and peripheral nervous system, and fights nerve infections.
- It is excellent for the flowing brain; According to the study on narrow-junction protein (TJ) changes induced by lack of oxygen-glucose (OGD) in the blood-brain barrier, Zinginax is able to regenerate and improve the blood-brain barrier.
- Fights pain and diseases of the joints and bones, strengthens the joints, helps the absorption of vitamin D in the bones.

- Fights osteoporosis, osteoarthritis, rheumatoid arthritis, bursitis, essential tremor (Essential Tremor); Alongside the Bonewellia.

- Helps treat disc and hiatal hernia.
- Helps cure Parkinson's and Alzheimer's.
- Improves mental state, increases concentration and strengthens memory.
- For sexual power.
- For the liver and alcoholics.
- For anorexia and the digestive tract.
- Helps remove bad breath.
- For athletes - makes them more resilient during training.
Note!
- "Zinginax" and all our products are not fabricated or commercial, but are specially prepared from the studied herbaceous plants.
- "Zinginax" is 100% original, completely safe for everyone, and has no side effects.

- The product is in the form of capsules and is taken 3 times a day by 1 capsule.

- Our capsules are Vegetarian, Halal, 100% natural, without animal content, without condoms, which are easily digested and quickly absorbed by the digestive system.
Save this product for later