Paralajmërimi i Osteoporozës; Si e nxit inflamacionin dhe rrit rrezikun e sëmundjes humbja e kockave

 

Osteoporoza, një sëmundje në të cilën eshtrat bëhen të brishtë dhe të prirur për thyerje, është aq e përhapur sa plotë 50% e të gjitha grave mbi moshën 50 vjeç (dhe 25% e të gjithë burrave mbi 50) përfundimisht do të pësojnë një frakturë të eshtrave të lidhur me osteoporozën.

Fatkeqësisht, pasojat e osteoporozës shtrihen edhe përtej dhimbjes dhe efektit paaftësues të eshtrave të thyer. Në fakt, hulumtimet e fundit nxjerrin në pah një lidhje tronditëse midis osteoporozës dhe kushteve kërcënuese për jetën, siç janë sëmundja e zemrës, sëmundja e Alzheimerit dhe kanceri.

Për fat të mirë, një kombinim i ushqyesve natyral mund të ndihmojë në parandalimin e osteoporozës – dhe të ofrojë mbrojtje kundër sëmundjeve shkatërruese që mund ta shoqërojnë atë.

Alarm Shëndetësor: Molekulat pro-inflamatore të lëshuara nga humbja e eshtrave janë të lidhura me rrezikun e rritur të sëmundjeve vdekjeprurëse

Krijimi i kockave rregullohet nga veprimet e osteoblasteve të trupit (qelizat kockore që krijojnë kocka të reja) dhe osteoklastet (qelizat që prishin kockat).

Rreth moshës 35 vjeç, “akti balancues” fillon të ndryshojë – dhe shkalla e prishjes së kockave fillon të kapërcejë shkallën e zhvillimit të kockave, duke çuar në humbje të kockave. Studiuesit tani po mësojnë se kockat e plakjes përmbajnë më shumë qeliza që janë “plakëse” – domethënë ato kanë ndaluar riprodhimin e tyre dhe tani promovojnë ekskluzivisht prishjen e indeve të eshtrave.

Në këtë proces, këto qeliza që plaken lëshojnë molekula pro-inflamatore në rrjedhën e gjakut, duke hedhur bazat e sëmundjes. Qelizat senzene (që plaken) gjenden në depozitat e pllakave në arteriet e kalcifikuara shumë.

Dhe, të kesh një numër të madh të qelizave plakëse në kocka është e lidhur në studime me plakjen e përshpejtuar – veçanërisht duke ndikuar në tru. Dhe në fund, njerëzit me osteoporozë kanë një rrezik të rritur nga kanceri.

Shënim! proteinat e eshtrave që rregullojnë normalisht mirëmbajtjen dhe shërimin e kockave, kur janë shumë të aktivizuara, mund të çojnë në rritje dhe riprodhim të pakontrollueshëm të qelizave.

Lajm i mirë! Zbuloni një mënyrë natyrale për të përmirësuar densitetin e kockave dhe për të parandaluar “skorjen e eshtrave”

Vitamina C antioksiduese luan një rol kritik në parandalimin e humbjes së kockave – të cilën e bën duke parandaluar stresin oksidues që shkatërron strukturën e kockave. Me formimin e kolagjenit dhe zhvillimin e proteinave të tjera të eshtrave, vitamina C luan gjithashtu një rol kryesor në formimin dhe strukturën e eshtrave.

Nëse nevoja e trupit për vitaminë C nuk përmbushet, prodhimi i pamjaftueshëm i kolagjenit mund të rezultojë në kocka që thyhen lehtë. Në fakt, shumë ekspertë të shëndetit natyror besojnë se osteoporoza është me të vërtetë një lloj mangësie e vitaminës C, ose “skorbim i kockave”.

Vitamina C për ndërtimin e eshtrave gjendet në agrumet, kivi, luleshtrydhet dhe specat zile (në formë të ziles apo këmbanës). Sidoqoftë, plotësimi mund të jetë i nevojshëm – veçanërisht nëse keni osteoporozë. Nga rruga, për bio-disponueshmërinë superiore (thithjen), ekspertët e shëndetit natyror këshillojnë përdorimin e një forme liposomale të vitaminës C.

Mineral i fuqishëm: Boroni zvogëlon humbjen e kalciumit të domosdoshëm nga kockat

Ky mineral i njohur pak përbën një grusht të fuqishëm kur bëhet fjalë për mbështetjen e shëndetit të kockave.

Ta themi thjesht, boroni e ndihmon trupin të prodhojë dhe përdorë vitaminën D – e cila është një themel i shëndetit të kockave. Minerali ndihmon gjithashtu në rregullimin e niveleve të kalciumit, magnezit dhe fosforit – të gjitha “MVP” e mirëmbajtjes dhe mbështetjes së kockave.

Ekspertët e shëndetit natyror mund të këshillojnë doza prej 3 deri në 6 mg bor në ditë. Ju mund të rrisni konsumimin tuaj dietik të borit duke ngrënë arra organike, fasule, avokado dhe drithëra të plota.

Kalciumi; Komponenti kryesor strukturor i kockave

Kockat përmbajnë 99% të rezervave të trupit të kalciumit – i cili është integral për ndërtimin e kockave.

Por, në mënyrë që trupi të përdor kalcium për të ndërtuar kocka, duhet të keni nivele të mjaftueshme – së bashku me sasi të mjaftueshme të vitaminës D. Mungesa në të dy mineralet mund të shkaktojë humbje të eshtrave – si dhe simptoma të dhimbjes së muskujve, ngërçe të muskujve dhe dobësi.

Kalciumi ekziston në sardele, zarzavatet me gjethe të errëta dhe perimet kryqëzuese, siç janë lakrat e Brukselit. Shumica e të rriturve kërkojnë nga 1.000 deri në 1.200 mg kalcium në ditë.

Studiuesit thonë: Mungesa e magnezit një shkak i vuajtjeve “të pallogaritshme”

Magnezi punon në bashkëpunim me kalciumin për të shtypur hormonet që shkatërrojnë kockat – ndërsa aktivizojnë enzimat e nevojshme për prodhimin e kockave të reja. Fatkeqësisht, ekspertët vlerësojnë se rreth gjysma e njerëzve nuk arrijnë të konsumojnë sa duhet nga ky mineral i rëndësishëm.

Në fakt, më shumë se 40% e grave pas menopauzës kanë nivele të ulëta të magnezit të gjakut, gjë që mund të shkaktojë prishje të tepërt të kockave.

Në një studim historik mbi përfitimet e magnezit, studiuesit thanë se mungesa e një lëndë ushqyese të tillë të lirë me toksicitet të ulët është aktualisht duke shkaktuar sëmundje që janë një burim i “vuajtjes dhe shpenzimit” të pashprehur në të gjithë botën.

Ngrënia e zarzavateve me gjethe të errëta, patatet, rrushi i thatë, farat e kungullit, arrat dhe avokadot mund të ndihmojnë në rritjen e konsumit të magnezit.

Vitamina D ndihmon në përmirësimin e përthithjes së kalciumit

Vitamina D zvogëlon aktivitetin e molekulave sinjalizuese pro-inflamatore që çlirohen nga qelizat senzibile të kockave gjatë prishjes së kockave. Çuditërisht, mungesat e vitaminës D janë një lajm i keq për kockat tuaja – dhe për pjesën tjetër të trupit tuaj.

Mungesa e vitaminës D është identifikuar si një kontribuese kryesore në osteoporozën – si dhe në kancerin, sëmundjet e zemrës, diabetin tip 2 dhe uljen e funksionimit konjitiv.

Kjo vitaminë e tretshme në yndyrë gjendet në peshkun yndyror të ujërave të ftohta (si salmoni i egër), si dhe në kërpudhat dhe të verdhën e vezëve.

Për shkak se trupi prodhon vitaminë D në përgjigje të dritës së diellit, shumë ekspertë të shëndetit natyror këshillojnë marrjen e 20 minutave të diellit të drejtpërdrejtë tre ose katër herë në javë. Sidoqoftë, plotësimi mund të jetë i nevojshëm për të ruajtur nivele të shëndetshme të vitaminës D, veçanërisht nëse jetoni në një klimë veriore.

Vitamina K2 drejton kalciumin në trup

Detyra e Vitaminës K2 është të gjurmojë kalciumin aty ku i përket – në kocka dhe dhëmbë – ndërsa e mban atë jashtë mureve të enëve të gjakut (duke ndihmuar kështu në parandalimin e sëmundjeve të zemrës).

Vitamina K2 përmirëson dendësinë minerale të eshtrave, dhe është veçanërisht e dobishme për përmirësimin e përmbajtjes minerale të eshtrave të kockave femorale – të cilat janë veçanërisht të ndjeshme ndaj frakturës gjatë rënies. Studiuesit kanë zbuluar se vitamina K2 është sinergjike me vitaminën D3 – që do të thotë se secila lëndë ushqyese rrit efektin e dobishëm të tjetrës.

Burimet ushqimore të vitaminës K2 përfshijnë mëlçitë, të verdhat e vezëve dhe natto, një ushqim i bërë nga fasulet e sojës së fermentuar.

Paralajmërim! Barnat me recetë mund të rrezikojnë furnizimin me zink.

Zinku është i nevojshëm për qelizat kockore (osteoblastet) për të krijuar ind kockor – dhe është thelbësor për hyrjen e vitaminës D në qeliza. Dhe, pacientët me osteoporozë kanë nivele të ulëta të zinkut.

Ironikisht, ilaçet farmaceutike të osteoporozës – të tilla si Boniva dhe Reclast – në të vërtetë i ndalojnë trupit këtë mineral të rëndësishëm.

Ju mund të rrisni konsumimin dietik të zinkut duke ngrënë farat organike të kungullit, qiqrat, arrat, kosin dhe perimet kryqëzuese, siç janë brokoli dhe perimet e tjera kryqëzuese. Viçi i ushqyer me bar, gocat e detit dhe shpendët janë gjithashtu të pasura me zink.

Si me vitaminat dhe mineralet e tjera, këshillohuni me mjekun tuaj integrues përpara se të plotësoni zinkun.

Me miliona njerëz në botë që ose vuajnë nga osteoporoza – ose janë në rrezik serioz – është koha për të luftuar përsëri. Dhe, armët tuaja më të mira në betejën për të ngadalësuar dhe humbur humbjen e eshtrave mund të jenë këta mikronutrientë jo toksikë, natyrorë.

Immunotherapy - Ampelopsis

SKU 98239
€200
In stock
1
Product Details

Immunotherapy - Ampelopsis


- Immunotherapy është një kombinim i ekuilibruar i bimës së eger shkretinore dhe mençurisë së lashtë me teknologjinë moderne, që në mënyrë natyrale të riaktivizojë imunitetin e komprometuar, të rinovojë qelizat e trupit dhe të rivendosë balancimin metabolik.

- Immunotherapy fokusohet në mbështetjen jetike të ADN dhe mitokondrisë së qelizave, prodhuesit të energjisë për qelizën, apo paketat e baterive të qelizës, një nga burimet qelizore kryesore të llojeve të Oksigjenit reaktiv (ROS) dhe të Azotit reaktiv (RNS), që lidhen direkt me humbjen e kompleksit mielinë / oligodendrocite, dhe me stresin oksidativ, duke çuar në mosfunksionim dhe çrregullime autoimune.

- Stimulon aktivizimin e qelizave staminale; ul inflamacionin dhe modulon sistemin imunitar; ka potencial për trajtimin e një sërë kushtesh autoimune dhe çështje shëndetësore të tretjes, çështje neurodegjenerative, dëmtimi i palcës kurrizore, sëmundja e zemrës, rigjenerimi i dhëmbëve, verbimi dhe dëmtimi i shikimit, çështjet muskuloskeletore, etj.

- Ndihmon mbijetesën, vetë-rinovimin, angazhimin e prejardhjes dhe efektet anti-plakje të qelizave staminale.

- Rrit frekuencën dhe numrin total të qelizave rrjedhëse hematopoietike (HSC) të palcës së kockave normale.

- Përmban quercetin, e cila mund të ndihmojë në diferencimin e qelizave burimore mesenkimale të palcës së kockave në qelizat β.

- Përmban Curcumin, që ndihmon neurogjenezën hipokampale të të rriturve dhe promovon plasticitetin dhe riparimin nervor. Ndihmon në diferencimin e qelizave staminale.

- Vepron në ekuilibrimin e sheqerit në gjak, me qëllim prodhimin e qëndrueshëm të energjisë dhe kontrollin imunitar në të gjithë trupin.

- Pengon zhvillimin e enzimave glikolitike të avancuara që shkatërrojnë funksionin e membranës qelizore dhe dëmtojnë aktivitetin e receptorit të insulinës.

- Parandalon mbeturinat toksike dhe molekulat inflamatore (si TNF-alfa) nga depërtimi në indet neurologjike.

- Lufton inflamacionin kronik dhe ndihmon ne rikthimin e shpejte te shendetit optimal.

- Stimulon sistemin nervor qëndror dhe funksionimin e tij.

- Stimulon Sistemin Glimfatik, një sistem shumë i rëndësishëm që ndihmon në heqjen e mbetjeve metabolike dhe toksinave të ndërtuara brenda sistemit nervor qendror.

- Pastron sistemin limfatik, nxjerr toksinat dhe parandalon kongjestionin limfatik.

- Rregullon mikrobiotën e zorrëve për të parandaluar sulmet autoimmune dhe alergjitë ushqimore.

- Trajtimi më i mirë për çrregullimet në sistemin tretës; trajton refluksin e stomakut, ndihmon tretjen, lufton parazitët, kapsllëkun dhe diarrenë.

- Duke mbështetur sistemin imun, ai është luftuesi më i mirë i sëmundjeve autoimmune dhe gjenetike.

- Fuqizon dhe stimulon organet bazë të trupit për të funksionuar në mënyrën më të mirë.

- Stimulon shpretken dhe mëlçinë për kryerjen e funksioneve të saj, forcon gjakun dhe lufton aneminë.

- Ndihmon funksionin e fshikëzës së tëmthit.

Përfitimet antioksiduese të "Immunotherapy" janë në fakt vetëm maja e ajsbergut. Ai është një produkt i mrekullueshëm që ndihmon të gjithë njerëzit për të qëndruar më të fortë dhe më rezistues ndaj sëmundjeve.

Shënim!

- Immunotherapy është 100% origjinal, i sigurtë për të gjithë dhe nuk ka efekte anësore.

- 100% organik, pa ruajtës kimik, pa ngjyrosës artificial dhe pa shtesa kimike.


Immunotherapy - Arum Palaestinum

- Immunotherapy is a balanced combination of wild desert plant and ancient wisdom with modern technology, to naturally reactivate compromised immunity, renew body cells and restore metabolic balance.
- Immunotherapy focuses on vitally supporting DNA and cell mitochondria, cell energy producers, or cell battery packs, one of the leading cellular sources of Reactive Oxygen (ROS) and Reactive Nitrogen (RNS) species, directly related with loss of myelin / oligodendrocyte complex, and with oxidative stress, leading to dysfunction and autoimmune disorders.
- Stimulates stem cell activation; reduces inflammation and modulates the immune system; has the potential to treat a range of autoimmune conditions and digestive health issues, neurodegenerative issues, spinal cord injury, heart disease, tooth regeneration, blindness and visual impairment, musculoskeletal issues, etc.
- Helps survival, self-renewal, descent engagement and anti-aging effects of stem cells.
- Increases the frequency and total number of hematopoietic stem cells (HSC) of normal bone marrow.
- Contains quercetin, which can help differentiate mesenchymal bone marrow stem cells into β cells.
- Contains Curcumin, which helps adult hippocampal neurogenesis and promotes plasticity and nerve repair. Helps in stem cell differentiation.
- Acts in balancing blood sugar, in order to produce sustainable energy and immune control throughout the body.
Inhibits the development of advanced glycolytic enzymes that destroy cell membrane function and impair insulin receptor activity.
- Prevents toxic waste and inflammatory molecules (such as TNF-alpha) from penetrating neurological tissues.
- Fights chronic inflammation and helps in the rapid restoration of optimal health.
- Stimulates the central nervous system and its functioning.
- Stimulates the Glimpatic System, a very important system that helps remove metabolic wastes and toxins built up within the central nervous system.
- Cleanses the lymphatic system, removes toxins and prevents lymphatic congestion.
- Regulates the intestinal microbiota to prevent autoimmune attacks and food allergies.
- The best treatment for disorders of the digestive system; treats gastric reflux, aids digestion, fights parasites, constipation and diarrhea.
- By supporting the immune system, it is the best fighter against autoimmune diseases.
- Strengthens and stimulates the basic organs of the body to function in the best way.
- Stimulates the spleen and liver to perform its functions, strengthens the blood and fights anemia.
- Helps the function of the gallbladder.
- The antioxidant benefits of" Immunotherapy "are in fact just the tip of the iceberg. It is a wonderful product that helps all people to stay stronger and more resistant to diseases.
Note!
- Immunotherapy is 100% original, safe for everyone and has no side effects.
- 100% organic, without chemical preservatives, without artificial dyes and without chemical additives.
Save this product for later