Paralajmërimi i Osteoporozës; Si e nxit inflamacionin dhe rrit rrezikun e sëmundjes humbja e kockave

 

Osteoporoza, një sëmundje në të cilën eshtrat bëhen të brishtë dhe të prirur për thyerje, është aq e përhapur sa plotë 50% e të gjitha grave mbi moshën 50 vjeç (dhe 25% e të gjithë burrave mbi 50) përfundimisht do të pësojnë një frakturë të eshtrave të lidhur me osteoporozën.

Fatkeqësisht, pasojat e osteoporozës shtrihen edhe përtej dhimbjes dhe efektit paaftësues të eshtrave të thyer. Në fakt, hulumtimet e fundit nxjerrin në pah një lidhje tronditëse midis osteoporozës dhe kushteve kërcënuese për jetën, siç janë sëmundja e zemrës, sëmundja e Alzheimerit dhe kanceri.

Për fat të mirë, një kombinim i ushqyesve natyral mund të ndihmojë në parandalimin e osteoporozës – dhe të ofrojë mbrojtje kundër sëmundjeve shkatërruese që mund ta shoqërojnë atë.

Alarm Shëndetësor: Molekulat pro-inflamatore të lëshuara nga humbja e eshtrave janë të lidhura me rrezikun e rritur të sëmundjeve vdekjeprurëse

Krijimi i kockave rregullohet nga veprimet e osteoblasteve të trupit (qelizat kockore që krijojnë kocka të reja) dhe osteoklastet (qelizat që prishin kockat).

Rreth moshës 35 vjeç, “akti balancues” fillon të ndryshojë – dhe shkalla e prishjes së kockave fillon të kapërcejë shkallën e zhvillimit të kockave, duke çuar në humbje të kockave. Studiuesit tani po mësojnë se kockat e plakjes përmbajnë më shumë qeliza që janë “plakëse” – domethënë ato kanë ndaluar riprodhimin e tyre dhe tani promovojnë ekskluzivisht prishjen e indeve të eshtrave.

Në këtë proces, këto qeliza që plaken lëshojnë molekula pro-inflamatore në rrjedhën e gjakut, duke hedhur bazat e sëmundjes. Qelizat senzene (që plaken) gjenden në depozitat e pllakave në arteriet e kalcifikuara shumë.

Dhe, të kesh një numër të madh të qelizave plakëse në kocka është e lidhur në studime me plakjen e përshpejtuar – veçanërisht duke ndikuar në tru. Dhe në fund, njerëzit me osteoporozë kanë një rrezik të rritur nga kanceri.

Shënim! proteinat e eshtrave që rregullojnë normalisht mirëmbajtjen dhe shërimin e kockave, kur janë shumë të aktivizuara, mund të çojnë në rritje dhe riprodhim të pakontrollueshëm të qelizave.

Lajm i mirë! Zbuloni një mënyrë natyrale për të përmirësuar densitetin e kockave dhe për të parandaluar “skorjen e eshtrave”

Vitamina C antioksiduese luan një rol kritik në parandalimin e humbjes së kockave – të cilën e bën duke parandaluar stresin oksidues që shkatërron strukturën e kockave. Me formimin e kolagjenit dhe zhvillimin e proteinave të tjera të eshtrave, vitamina C luan gjithashtu një rol kryesor në formimin dhe strukturën e eshtrave.

Nëse nevoja e trupit për vitaminë C nuk përmbushet, prodhimi i pamjaftueshëm i kolagjenit mund të rezultojë në kocka që thyhen lehtë. Në fakt, shumë ekspertë të shëndetit natyror besojnë se osteoporoza është me të vërtetë një lloj mangësie e vitaminës C, ose “skorbim i kockave”.

Vitamina C për ndërtimin e eshtrave gjendet në agrumet, kivi, luleshtrydhet dhe specat zile (në formë të ziles apo këmbanës). Sidoqoftë, plotësimi mund të jetë i nevojshëm – veçanërisht nëse keni osteoporozë. Nga rruga, për bio-disponueshmërinë superiore (thithjen), ekspertët e shëndetit natyror këshillojnë përdorimin e një forme liposomale të vitaminës C.

Mineral i fuqishëm: Boroni zvogëlon humbjen e kalciumit të domosdoshëm nga kockat

Ky mineral i njohur pak përbën një grusht të fuqishëm kur bëhet fjalë për mbështetjen e shëndetit të kockave.

Ta themi thjesht, boroni e ndihmon trupin të prodhojë dhe përdorë vitaminën D – e cila është një themel i shëndetit të kockave. Minerali ndihmon gjithashtu në rregullimin e niveleve të kalciumit, magnezit dhe fosforit – të gjitha “MVP” e mirëmbajtjes dhe mbështetjes së kockave.

Ekspertët e shëndetit natyror mund të këshillojnë doza prej 3 deri në 6 mg bor në ditë. Ju mund të rrisni konsumimin tuaj dietik të borit duke ngrënë arra organike, fasule, avokado dhe drithëra të plota.

Kalciumi; Komponenti kryesor strukturor i kockave

Kockat përmbajnë 99% të rezervave të trupit të kalciumit – i cili është integral për ndërtimin e kockave.

Por, në mënyrë që trupi të përdor kalcium për të ndërtuar kocka, duhet të keni nivele të mjaftueshme – së bashku me sasi të mjaftueshme të vitaminës D. Mungesa në të dy mineralet mund të shkaktojë humbje të eshtrave – si dhe simptoma të dhimbjes së muskujve, ngërçe të muskujve dhe dobësi.

Kalciumi ekziston në sardele, zarzavatet me gjethe të errëta dhe perimet kryqëzuese, siç janë lakrat e Brukselit. Shumica e të rriturve kërkojnë nga 1.000 deri në 1.200 mg kalcium në ditë.

Studiuesit thonë: Mungesa e magnezit një shkak i vuajtjeve “të pallogaritshme”

Magnezi punon në bashkëpunim me kalciumin për të shtypur hormonet që shkatërrojnë kockat – ndërsa aktivizojnë enzimat e nevojshme për prodhimin e kockave të reja. Fatkeqësisht, ekspertët vlerësojnë se rreth gjysma e njerëzve nuk arrijnë të konsumojnë sa duhet nga ky mineral i rëndësishëm.

Në fakt, më shumë se 40% e grave pas menopauzës kanë nivele të ulëta të magnezit të gjakut, gjë që mund të shkaktojë prishje të tepërt të kockave.

Në një studim historik mbi përfitimet e magnezit, studiuesit thanë se mungesa e një lëndë ushqyese të tillë të lirë me toksicitet të ulët është aktualisht duke shkaktuar sëmundje që janë një burim i “vuajtjes dhe shpenzimit” të pashprehur në të gjithë botën.

Ngrënia e zarzavateve me gjethe të errëta, patatet, rrushi i thatë, farat e kungullit, arrat dhe avokadot mund të ndihmojnë në rritjen e konsumit të magnezit.

Vitamina D ndihmon në përmirësimin e përthithjes së kalciumit

Vitamina D zvogëlon aktivitetin e molekulave sinjalizuese pro-inflamatore që çlirohen nga qelizat senzibile të kockave gjatë prishjes së kockave. Çuditërisht, mungesat e vitaminës D janë një lajm i keq për kockat tuaja – dhe për pjesën tjetër të trupit tuaj.

Mungesa e vitaminës D është identifikuar si një kontribuese kryesore në osteoporozën – si dhe në kancerin, sëmundjet e zemrës, diabetin tip 2 dhe uljen e funksionimit konjitiv.

Kjo vitaminë e tretshme në yndyrë gjendet në peshkun yndyror të ujërave të ftohta (si salmoni i egër), si dhe në kërpudhat dhe të verdhën e vezëve.

Për shkak se trupi prodhon vitaminë D në përgjigje të dritës së diellit, shumë ekspertë të shëndetit natyror këshillojnë marrjen e 20 minutave të diellit të drejtpërdrejtë tre ose katër herë në javë. Sidoqoftë, plotësimi mund të jetë i nevojshëm për të ruajtur nivele të shëndetshme të vitaminës D, veçanërisht nëse jetoni në një klimë veriore.

Vitamina K2 drejton kalciumin në trup

Detyra e Vitaminës K2 është të gjurmojë kalciumin aty ku i përket – në kocka dhe dhëmbë – ndërsa e mban atë jashtë mureve të enëve të gjakut (duke ndihmuar kështu në parandalimin e sëmundjeve të zemrës).

Vitamina K2 përmirëson dendësinë minerale të eshtrave, dhe është veçanërisht e dobishme për përmirësimin e përmbajtjes minerale të eshtrave të kockave femorale – të cilat janë veçanërisht të ndjeshme ndaj frakturës gjatë rënies. Studiuesit kanë zbuluar se vitamina K2 është sinergjike me vitaminën D3 – që do të thotë se secila lëndë ushqyese rrit efektin e dobishëm të tjetrës.

Burimet ushqimore të vitaminës K2 përfshijnë mëlçitë, të verdhat e vezëve dhe natto, një ushqim i bërë nga fasulet e sojës së fermentuar.

Paralajmërim! Barnat me recetë mund të rrezikojnë furnizimin me zink.

Zinku është i nevojshëm për qelizat kockore (osteoblastet) për të krijuar ind kockor – dhe është thelbësor për hyrjen e vitaminës D në qeliza. Dhe, pacientët me osteoporozë kanë nivele të ulëta të zinkut.

Ironikisht, ilaçet farmaceutike të osteoporozës – të tilla si Boniva dhe Reclast – në të vërtetë i ndalojnë trupit këtë mineral të rëndësishëm.

Ju mund të rrisni konsumimin dietik të zinkut duke ngrënë farat organike të kungullit, qiqrat, arrat, kosin dhe perimet kryqëzuese, siç janë brokoli dhe perimet e tjera kryqëzuese. Viçi i ushqyer me bar, gocat e detit dhe shpendët janë gjithashtu të pasura me zink.

Si me vitaminat dhe mineralet e tjera, këshillohuni me mjekun tuaj integrues përpara se të plotësoni zinkun.

Me miliona njerëz në botë që ose vuajnë nga osteoporoza – ose janë në rrezik serioz – është koha për të luftuar përsëri. Dhe, armët tuaja më të mira në betejën për të ngadalësuar dhe humbur humbjen e eshtrave mund të jenë këta mikronutrientë jo toksikë, natyrorë.

Bonewellia - Boswellia

SKU 98209
€125
In stock
1
Product Details

Bonewellia - Boswellia


- Bonewellia është mbështetës i kockave, nyjeve, muskujve, nervave dhe mendjes.

- Ndihmon në trajtimin e Artritit Reumatoid, Fibromyalgia, Fibromyositis, Fibrositis, dhimbjet e nervit Shiatik, dhimbjet në zonën e mesit, gjunjë dhe këmbë.

- Lufton Osteoporozen, Osteoartritin, Spondilozen, Bursitin.

- Qetëson dhimbjet që shkakton Artriti Reumatoid, dhimbjet muskulare dhe dhimbjet e nyjeve.

- Qetësues nervor, lufton ankthin dhe lehtëson gjumin.

- Nxit rigjenerimin e qelizave të shëndetëshme.

- Forcon trurin dhe zemrën.

- Forcon kujtesën dhe parandalon sëmundjen Alzheimer.

- Ndihmon në trajtimin e Parkinsonit përkrah ilaçit Zinginax dhe Total Immunity.

- Pastron sytë dhe forcon shikimin.

- Tonik dhe pastrues i mëlçisë nga toksinat.

- Ndihmon për kurimin e të gjitha llojeve të ulçërave.

- Ndihmon për kurimin e spazmave të barkut, heq gazrat dhe largon diarrenë kronike.

- Lehtëson bllokimet në frymëmarrje dhe ndihmon për kurimin e astmës.

- Stimulon qarkullimin e gjakut, pastron trupin nga helmet.

Shënim!

- Produktet tona nuk janë të fabrikuara apo komerciale, siç janë zakonisht “Supplementet dietike”, por produktet tona përgatiten direkt nga bimët e egra shkretinore të studiuara.

- Produktet tona janë 100% Origjinale, krejtësisht të sigurta, dhe nuk kane efekte anësore.

- "Bonewellia" mund të merret nga të gjithë pa dallim moshe apo gjinie, edhe nga gratë shtatzëna apo gjidhënëse.

- Produkti është në formë të kapsulave dhe merret 3 herë në ditë nga 1 kapsulë.

- Kapsulat tona janë Vegetariane (nga celuloza vegjetale e pishës), Hallall, 100% natyrale, pa përmbajtje shtazore, pa prezervativë, që treten lehtësisht dhe përvetësohen shpejt nga sistemi i tretjes.

- Asnjë nga bimet tona nuk trajtohet me pesticide, herbicide, fungicide, plehra sintetike ose "agjentë përpunimi", të cilët gjenden në bimët konvencionale. Ju jo vetëm që i shmangni këto përbërës dëmtues, por jeni duke përdorur bimë të egra, të cilat në përgjithësi prodhojnë mbrojtësit e tyre natyralë kundër dëmtuesve.

- Bimët tona kanë efekte natyrale të balancuara, dhe kjo është një nga arsyet themelore përse ato janë përdorur për mijëra vjet në kulturat e lashta. Hulumtimi modern tani është duke treguar një interesim më serioz në këto bimë dhe potencialin e tyre kurativ.


Bonewellia - Boswellia

- Bonewellia is a supporter of bones, joints, muscles, nerves and mind.
- Helps treat Rheumatoid Arthritis, Fibromyalgia, Fibromyositis, Fibrositis, sciatica, back pain, knees and feet.
- Fights Osteoporosis, Osteoarthritis, Spondylosis, Bursitis.
- Soothes the pain caused by Rheumatoid Arthritis, muscle pain and joint pain.
- Nervous sedative, fights anxiety and facilitates sleep.
- Promotes the regeneration of healthy cells.
- Strengthens the brain and heart.
- Strengthens memory and prevents Alzheimer's disease.
- Helps treat Parkinson's alongside Zinginax and Total Immunity.
- Cleanses the eyes and strengthens the eyesight.
- Tonic and cleanses the liver from toxins.
- Helps to cure all types of ulcers.
- Helps to cure abdominal spasms, removes gas and removes chronic diarrhea.
- Relieves respiratory blockages and helps cure asthma.
- Stimulates blood circulation, cleanses the body of toxins.
Note!
- Our products are not fabricated or commercial, as are usually "Dietary Supplements", but our products are prepared directly from the studied wild desert plants.
- Our products are 100% Original, completely safe, and have no side effects.
- "Bonewellia" can be taken by anyone regardless of age or gender, even pregnant or breastfeeding women.
- The product is in the form of capsules and is taken 3 times a day by 1 capsule.
- Our capsules are Vegetarian (from vegetable pine cellulose), Halal, 100% natural, without animal content, without condoms, which are easily digested and quickly absorbed by the digestive system.
- None of our plants are treated with pesticides, herbicides, fungicides, synthetic fertilizers or "processing agents", which are found in conventional plants. Not only do you avoid these pests, but you are using wild plants, which generally produce their natural protectors against pests.
- Our plants have balanced natural effects, and this is one of the basic reasons why they have been used for thousands of years in ancient cultures. Modern research is now showing a more serious interest in these plants and their curative potential.

Save this product for later