Mënyra natyrale për të ulur nivelet e larta Kreatininës

 

Kreatinina është një produkt i mbeturinave të prodhuara nga muskujt nga shkatërrimi i një komponimi të quajtur kreatinë.

Kreatinina largohet nga trupi nga veshkat, të cilat e filtrojnë pothuajse të gjithë nga gjaku dhe e lëshojnë atë në urinë. Ky test mat sasinë e kreatininës në gjak dhe/ose në urinë.

Kreatina është pjesë e ciklit që prodhon energji të nevojshme për të kontraktuar muskujt. Të dy kreatina dhe kreatinina prodhohen nga trupi në një shkallë relativisht konstante. Meqë pothuajse të gjitha kreatininat filtrohen nga gjaku nga veshkat dhe lëshohen në urinë, nivelet e gjakut zakonisht janë një tregues i mirë se sa mirë funksionojnë veshkat. Sasia e prodhuar varet nga madhësia e personit dhe masës së muskujve të tyre.

Për këtë arsye, përqendrimet e kreatininës do të jenë pak më të larta në meshkuj sesa në gratë dhe fëmijët.

Këshilla të përgjithshme për të ulur nivelet e larta Kreatininës

 • Shtoni pirjen e ujit dhe të lëngjeve.
 • Zëvendësojeni çajin tuaj të rregullt, kafen ose pijen me gaz me çaj bimor.
 • Shmangni ushqimet e larta në proteinë, produktet e qumështit dhe burimet e tjera ushqimore të kreatinës, derisa nivelet e kreatininës të reduktohen në normale.
 • Qëndroni larg nga ushqimet e larta në arginine si prodhimet e detit, çokollata, xhelatina, birra, soja, kikirikët, farat e kungullit, farat e susamit dhe arrat e tjera sepse ato kanë tendencë për të rritur prodhimin e kreatinës nga mëlçia.
 • Ulni mineralet e tilla si natrium, kalium dhe fosfor nga dieta tuaj.
 • Konsumoni sa më shumë karrota, tranguj, hudhër, qepë dhe ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3.
 • Shmangni aktivitetin e zellshëm dhe të rëndë sepse ai promovon ndarjen e kreatinës në kreatininë.

Menyra natyrale te perdorimit vetjak ne shtepi

 • Çaj Kamomili

Studimet e fundit ka treguar se çaj i kamomilit ul nivelet e kreatininës, plus, kjo bimë funksionon si një qetësues i butë dhe të sjell relaksim.
– Vendosni dy ose tre lugë lule kamomili të thata në një gotë me ujë të nxehtë.
– E lini të mbuluar për tre deri në pesë minuta.
– Kulloje çajin pastaj pije.
– Pini 2-3 gota çaj kamomili në ditë.

Hithra mund të ndihmojë në heqjen e mbeturinave metabolike dhe të promovojë sekretimin e veshkave për shkak të vetive diuretike të saj. Përveç kësaj, ajo pastron gjakun dhe përmirëson imunitetin.
– shtoni dy deri në tre lugë gjethe të thata hithre në një gotë me ujë të nxehtë.
– e lini të mbuluar për 10 minuta.
– e filtroni dhe e pini.
– Pijeni këtë çaj të hithrës një herë ose dy herë në ditë.
Shënim! Ky çaj mund të ndërveprojë me ilaçet kimike për hollimin e gjakut, tensionin e lartë, dhe medikamentet diuretike dhe diabetike. Konsultohuni me mjekun tuaj para se të përdorni këtë çaj.

Për shkak të efekteve të saj diuretike, kanella konsiderohet e mirë për ata që vuajnë nga nivelet e larta të kreatininës dhe problemet e veshkave. Ajo ndihmon në rritjen e perfomancës së veshkave dhe nxit aftësinë e veshkave për filtrim. Ajo gjithashtu ndihmon rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, duke parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të veshkave.
Përfshijeni kanellën në dietën tuaj duke e shtuar atë në pije të ngrohta, drithëra dhe ushqime të tjera.
Shënim! Mos e teproni në konsumin e kanellës sepse mund të shkaktojë dëme në mëlçi dhe në veshka. Edhe pse nuk është themeluar asnjë dozë ende, përgjithësisht rekomandimi është një lugë e gjysmë çaji kanellë në ditë.

  • Sherbela
   Salvia officinalis, e njohur si sherbela, është gjetur të jetë e dobishme për pacientët me dështim të veshkave, sepse ajo ndihmon filtrimin dhe eliminimin e kreatininës nga trupi. Ajo gjithashtu rrit qarkullimin renal.
   – Shtoni një lugë çaji sherbele të thatë ose 10 gjethe të freskëta në një gotë me ujë të nxehtë.
   – E mbuloni dhe e lini për pesë deri në 10 minuta.
   – Filtrojeni dhe pijeni këtë çaj një deri tri herë në ditë.

  Shenim! Vetem nje nga keto çajra mund te pini ne nje dite, dhe jo te gjitha.

  TRAJTIMI NATYRAL PROFESIONAL

  Sylvestris - Gymnema

  SKU 98210
  €120
  In stock
  1
  Product Details

  Sylvestris - Gymnema


  - Vepron ne normalizimin e niveleve te sheqerit në gjak, kolesterolit dhe triglicerideve.

  - Forcon zemrën dhe muskujt e zemrës.

  - Lufton shumë lloje të viruseve dhe infeksioneve në gjak.

  - Lufton te gjitha llojet e Trombozës dhe Trombozën e thellë venoze.

  - Vepron ne luftimin e te gjitha llojeve te anemise.

  - Forcon pankreasin dhe ndihmon në funksionin e tij.

  - Stimulon prodhimin e insulinës dhe riparon rigjenerimin e qelizave të pankreasit.

  - Ndihmon në kurimin e infeksioneve urinare.

  - Stimulues i forte i veshkave.

  - Vepron ne normalizimin e vlerave te kreatinines, urea, fosforit dhe potaciumit.

  - Ndihmon në kurimin e infeksionit të syve.

  - Forcon zemrën, përmirëson qarkullimin e gjakut.

  - Ndihmon në balancimin hormonal, dhe ndihmon për uljen në peshë.

  - Ndihmon për rigjenerimin e qelizave të mëlçisë.

  Shënim!

  - Sylvestris eshte krejtesisht i sigurte per te gjithe.

  - Nuk ka efekte anesore.

  - Nuk permban ruajtes, shtojca apo lende kimike e artificiale, por vetem ruajtes natyral qe e bejne ate te jetoje gjate pa u cenuar lendet efektive te tij.

  - Kapsulat tona janë Vegetariane (nga celuloza vegjetale e pishës), Hallall, 100% natyrale, pa përmbajtje shtazore, pa prezervativë, që treten lehtësisht dhe përvetësohen shpejt nga sistemi i tretjes.


  Sylvestris - Gymnema
  - Acts in the normalization of blood sugar, cholesterol and triglyceride levels.
  - Strengthens the heart and heart muscles.
  - Fights many types of viruses and infections in the blood.
  - Fights all types of Thrombosis and Deep Venous Thrombosis.
  - Acts in the fight against all types of anemia.
  - Strengthens the pancreas and helps its function.
  - Stimulates insulin production and repairs pancreatic cell regeneration.
  - Helps cure urinary tract infections.
  - Strong kidney stimulant.
  - Acts in the normalization of creatinine, urea, phosphorus and potassium values.
  - Helps cure eye infection.
  - Strengthens the heart, improves blood circulation.
  - Helps in hormonal balance, and helps to lose weight.
  - Helps to regenerate liver cells.
  Note!
  - Sylvestris is completely safe for everyone.
  - No side effects.
  - Does not contain preservatives, additives or chemical and artificial substances, but only natural preservatives that make it live long without compromising its effective substances.

  - Our capsules are Vegetarian (from vegetable pine cellulose), Halal, 100% natural, without animal content, without condoms, easily digested and quickly absorbed by the digestive system.


  Save this product for later