Mënyrat natyrale më të mira për Polipet e Hundës

 

Polipet e hundës janë rritje në formë loti, jo kanceroze në mukozën e hundës ose sinuseve. Ato zakonisht ndodhin në pasazhet e hundës të djathtë dhe të majtë dhe mund të bllokojnë rrjedhën e ajrit. Ato gjithashtu zakonisht shkaktohen nga inflamacioni kronik dhe shoqërohen me një numër kushtesh shëndetësore.

Mjekësia konvencionale përdor ilaçe dhe madje edhe kirurgji për të trajtuar polipet e hundës. Megjithatë, ka shumë ilaçe natyrale të sigurta dhe efektive për polipet e hundës. Ky artikull do të mbulojë se çfarë janë polipet e hundës, shkaqet e mundshme, komplikimet dhe 12 ilaçet kryesore natyrore për polipet e hundës.

Fakte rreth polipeve të hundës

Polipet e hundës janë rritje që rreshtojnë pasazhet e hundës ose sinuset. Ato janë masa të tejdukshme, të ngjashme me rrushin, të cilat kanë ngjyrë të verdhë në gri.

Nëse  bëhen shumë të mëdha ose janë të shumta në numër, mund të bllokojnë pasazhet e hundës dhe ta bëjnë të vështirë frymëmarrjen, duke çuar në komplikime.

Llojet e polipeve të hundës

Ekzistojnë dy lloje të polipeve të hundës, polipet antrokoanale dhe polipet etmoidale. Polipet antrochoanale janë më pak të zakonshëm dhe e kanë origjinën në sinuset maksilare.

Polipet etmoidale janë lloji më i zakonshëm i polipeve të hundës. Këto polipe zhvillohen nga sinuset etmoidale.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut për polipet e hundës

Ndërsa nuk ka një shkak të njohur të polipeve të hundës, shkencëtarët e dinë që polipet e hundës mund të rezultojnë nga inflamacioni kronik i pasazheve të hundës dhe sinuseve. Nuk është e qartë pse disa njerëz zhvillojnë inflamacion kronik ose pse inflamacioni shkakton formimin e polipeve në disa njerëz dhe jo në të tjerët. Duket se është për shkak të përgjigjeve të ndryshme të sistemit imunitar dhe shënuesve kimikë në njerëz të caktuar.

Kushtet të cilat shkaktojnë inflamacion kronik në sinuse janë shoqëruar me polipet e hundës. Këto kushte përfshijnë, rinitin alergjik, astmën, ndjeshmërinë ndaj aspirinës, alergjitë, fibrozën cistike dhe infeksionet kronike të sinusit.

Polipet e hundës janë më të zakonshme tek të rriturit e rinj deri në moshën e mesme, veçanërisht meshkujt mbi 40 vjeç. Sidoqoftë, polipet e hundës mund të ndodhin tek kushdo në çdo moshë.

Shenjat dhe simptomat e polipeve të hundës

Shenjat dhe simptomat e polipeve të hundës përfshijnë kalimet e hundës të bllokuara, pikimin pas hundës, rrjedhjen e hundës, teshtitjen, presionin mbi ball dhe fytyrë dhe dhimbjen e fytyrës. Shenja të tjera që mund të keni polipet e hundës janë humbja e shijes dhe vështirësia në nuhatje, kruajtje rreth syve, dhimbje në dhëmbët e sipërm, infeksione, ndryshime vokale dhe gërhitje. Shumë njerëz me polipe të hundës nuk e kuptojnë se i kanë dhe i gabojnë simptomat për ftohjen e zakonshme.

Polipet e hundës mund të shkaktojnë komplikime nëse bllokojnë rrjedhjen e ajrit dhe parandalojnë kullimin e lëngjeve mukoze. Komplikimet e mundshme të lidhura me polipet e hundës janë apnea obstruktive e gjumit (ndaloni dhe filloni të merrni frymë gjatë gjumit), shpërthime të astmës dhe infeksione kronike të sinusit.

Diagnoza dhe trajtimet për polipet e hundës

Diagnoza e polipeve të hundës bëhet më së shpeshti nga një otolaringolog (specialist i veshëve, hundës dhe fytit). Ka disa ilaçe që përdoren për të zvogëluar ose eliminuar polipet e hundës.

Ilaçet kimike, të tilla si spërkatësit kortikosteroidë të hundës, kortikosteroidet oral dhe të injektueshëm, antihistaminet dhe antibiotikët, shpesh përdoren nga mjekët konvencionalë për të trajtuar polipet e hundës. Ndonjëherë kirurgjia përdoret për të hequr polipet e hundës. Fatkeqësisht, edhe pas operacionit, polipet e hundës shpesh kthehen.

Strategjitw natyrale për të shëruar dhe parandaluar polipet e hundës

Në përgjithësi nuk është arritur një konsensus mbi atë që shkakton polipet e hundës. Duke pasur parasysh këtë, gjithashtu nuk ka një kurë për ta. Për fat të mirë, ne e dimë se për shkak se polipet e hundës shoqërohen me inflamacion kronik të sinuseve, mund të përfshijmë strategji për të ulur inflamacionin në të gjithë trupin dhe potencialisht të ndryshojmë dhe parandalojmë që polipet e hundës të rriten në radhë të parë.

Më poshtë janë disa nga strategjitë më të fuqishme që kemi hasur për të arritur këtë efekt.

  1. Dieta kuruese – Heqja e ndjeshmërisë ndaj ushqimit

Një nga strategjitë më të mira për shërimin dhe parandalimin e polipeve të hundës është konsumimi i një diete anti-inflamatore, kuruese. Është gjithashtu kritike të hiqni çdo ushqim ndaj të cilit mund të keni një ndjeshmëri ose intolerancë. Kjo do të jetë një nga metodat kryesore për të zvogëluar inflamacionin e përgjithshëm dhe për të rritur shëndetin tuaj.

Një dietë kuruese heq ushqimet që shkaktojnë inflamacion dhe përfshin perime organike, jo OMGJ, fruta, yndyrna të shëndetshme dhe proteina të pastra. Një dietë kuruese zvogëlon inflamacionin, stabilizon sheqerin në gjak, zvogëlon ngarkesën toksike, siguron lëndët ushqyese të nevojshme dhe mbështet nivele të shëndetshme të pH në gjak.

Ushqimet që duhen shmangur në një dietë kuruese janë sheqernat dhe kokrrat e rafinuara, dhe çdo ushqim që metabolizohet lehtë në sheqer (ushqime të larta glicemike). Këto ushqime rregullojnë inflamacionin dhe krijojnë aciditet shtesë në inde. Mishi dhe qumështi nga kafshët e rritura në mënyrë konvencionale, peshku i kultivuar, ushqimet e përpunuara dhe vajrat vegjetale shumë të përpunuara, të tilla si kanola, fara e rrushit dhe luledielli, gjithashtu nxisin inflamacionin dhe duhet të eliminohen.

Ushqimet që duhet të hani në një dietë anti-inflamatore kuruese janë ushqimet e plota, të papërpunuara. Zgjidhni mish të ushqyer me bar në kullota, dhe peshk të egër. Shijoni një shumëllojshmëri të karbohidrateve më të ulëta, glicemisë së ulët, perimeve dhe frutave shumëngjyrëshe për antioksidantët dhe fitonutrientët e tyre të shumtë. Sasitë e shumta të barishteve janë gjithashtu të mrekullueshme për t’u përdorur në një dietë kuruese.

Ka shumë perime të ulëta dhe të mesme glicemike duke përfshirë perime kryqëzore, presh, shallota, tranguj, asparagus dhe zarzavate me gjethe. Frutat me nivel të ulët glicemik përfshijnë manaferrat, limonët, grejpfrutin dhe mollët.

Yndyrnat e shëndetshme janë një pjesë shumë e rëndësishme e një diete kuruese. Yndyrnat e shëndetshme gjenden në arrën e kokosit, ullinjtë, avokadot dhe vajrat e tyre, si dhe në gjalpin e ushqyer me bar. Acidet yndyrore Omega-3 dhe acidi linoleik i konjuguar (CLA) që gjenden në salmonin e kapur të egër dhe viçin dhe qumështin e ushqyer me bar janë yndyrna me shumë përfitime shëndetësore. Këto yndyrna të shëndetshme janë një burim efikas i karburantit për trupin për të luftuar inflamacionin dhe për të mbështetur funksionimin e trurit.

Së bashku me një dietë kuruese, është thelbësore të shmangni ushqimet ndaj të cilave keni ndjeshmëri ose nuk mund t’i toleroni. Ndjeshmëria ndaj ushqimit shkakton një spirale inflamatore që është e dëmshme për shëndetin. Mbi 25% e njerëzve kanë ndjeshmëri ndaj ushqimit. Alergjitë dhe intolerancat më të zakonshme ushqimore janë gruri dhe gluteni, soja, qumështi, peshku, butakët, vezët, kikirikët dhe arrorët.

  1. Hidratimi i mirë

Hidratimi në mënyrë adekuate është një trajtim i rëndësishëm për polipet e hundës. Hidratimi i mirë hidraton mukozën dhe e mban mukusin të hollë dhe të lirshëm, gjë që nxit kullimin.

Mënyra më e mirë për të qëndruar të hidratuar është të konsumoni ujë të pastër, të filtruar gjatë gjithë ditës, mundësisht midis vakteve. Kur konsumohet me vaktet, uji mund të ndërhyjë në tretjen e duhur duke holluar acidin e stomakut.

Uji ka shumë role të rëndësishme në funksionimin e trupit, të tilla si përmirësimi i shpërndarjes së oksigjenit në qeliza, transportimi i lëndëve ushqyese, pastrimi i toksinave dhe mbështetja e proceseve natyrore të shërimit të trupit. Përveç ujit, ju mund të hidratoni trupin me supëra, smoothie me pak sheqer, ujë limoni, ujë uthull molle dhe perime të ulëta glicemike.

Supat e kockave të përgatitura nga kockat e pulës ose viçit të kulluar mund të jenë veçanërisht të dobishme për polipet e hundës sepse këto supëra janë të pasura me aminoacidet prolinë dhe glicinë. Këto aminoacide janë të shkëlqyera për të penguar inflamacionin bakterial dhe viral.

Shtimi i lëngut të limonit ose limonit të freskët në ujin tuaj është një mënyrë tjetër fantastike për tu hidratuar. Limonët janë natyrisht të pasur me vitaminë C, bioflavonoide agrume dhe elektrolite kryesore si kaliumi dhe magnezi. Hidratimi optimal ditor është një nga ilaçet kryesore për polipet e hundës.

  1. Uthulla e mollës

Ka disa mënyra se si uthulla e mollës mund të jetë e dobishme për polipet e hundës. Ajo ka veti antimikrobike dhe antiseptike. Në fakt, uthulla është përdorur për të luftuar infeksionet dhe kushtet e tjera akute për shekuj.

Uthulla është një tonik i fuqishëm me lëndë ushqyese të gjalla. Ka një përzierje unike të vitaminave, mineraleve dhe enzimave. Mund të ndihmojë në shpërbërjen e mukusit në trup dhe pastron nyjet limfatike për të lejuar qarkullim më të mirë limfatik. Kjo mund të përmirësojë përgjigjen e sistemit imunitar.

Uthulla e mollës përmban gjithashtu acid acetik dhe acide të tjera të dobishme organike. Uthulla me cilësi më të lartë është e papërpunuar dhe e pasterizuar.

  1. Probiotikët

Duke pasur një ekuilibër të shëndetshëm të baktereve është çelësi për funksionimin e duhur imunitar. Pabarazitë e mikroorganizmave në terrenin e zorrëve mund të kontribuojnë në rritjen e tharmit, parazitëve dhe mbipopullimin e dëmshëm bakterial. Mikrobet e këqija në zorrë shkaktojnë gjithashtu rritje të inflamacionit në trup.

Për të përmirësuar ekuilibrin mikrobik në zorrë, është thelbësore të shmangni gjërat që shkatërrojnë bakteret e mira në zorrë. Disa gjëra që dëmtojnë florën e zorrëve përfshijnë ujin e çezmës, pesticidet, ëmbëlsuesit artificialë, ushqimet e përpunuara, antibiotikët dhe më shumë. Ju gjithashtu duhet të ripopulloni zorrën me baktere të shëndetshme.

Një nga mënyrat më të mira për të ripopulluar zorrën me baktere të shëndetshme është me një probiotik me cilësi të lartë, me shumë tendosje. ProbioHerb është një kombinim ideal i përbërësve për të mbështetur ekologjinë e zorrëve, shëndetin qelizor dhe imunitetin. Ai përmban katër lloje të probiotikëve të hulumtuar mirë. Për të zvogëluar inflamacionin dhe për të rritur funksionin imunitar, duhet të përdorni një probiotik çdo ditë. Ky mund të jetë një ilaç efektiv për polipet e hundës.

  1. Hudhra dhe Qepët

Hudhra dhe qepët janë ushqime të shkëlqyera për pasazhe të shëndetshme të hundës. Ato përmbajnë lëndë ushqyese të shumta, të cilat veprojnë si antioksidantë të fuqishëm në trup për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të zvogëluar inflamacionin. Hudhra dhe qepët janë perime allium të cilat janë të pasura me alicinë, vitaminë C, vitaminë B6, selen dhe glutathione natyrore.

Hudhra është përdorur për shekuj për të luftuar infeksionet për shkak të efekteve të saj antibakteriale. Aktiviteti antibakterial i hudhrës i atribuohet allicinës. Allicin është një përbërës squfuri që ka veti antioksiduese, antibiotike dhe antifungale. Hudhra është gjithashtu e pasur me selen, një mineral detoksifikues natyral i cili rrit veprimin e antioksidantëve.

Shtimi i hudhrës dhe qepës në sallatë dhe supëra është një ilaç fantastik për polipet e hundës. Sigurohuni që të përdorni thelpi të tërë hudhre në vend të hudhrës së grirë të përpunuar ose pluhurit të hudhrës.

  1. Përhapja e vajrave esenciale

Përhapja në ajër e vajrave esenciale si eukalipt, pemë çaji, mente dhe karafil mund të jetë një strategji efektive për shërimin e polipeve të hundës. Këto vajra kanë veti kuruese dhe mund të ndihmojnë në shpërbërjen e mukusit dhe zvogëlimin e përgjigjeve inflamatore.

Për të shpërndarë vajra esenciale, shtoni 3-4 pika në gjysmë gotë ujë dhe përdorni një shpërndarës të vajit esencial. Ju gjithashtu mund të thithni vajra esencialë direkt nga shishja ose të fërkoni një pikë midis duarve, të mbuloni hundën dhe gojën dhe të merrni frymë thellë.

Përhapja e vajrave esenciale, veçanërisht mentes dhe eukaliptit, mund të jetë një strategji efektive për lehtësimin e kongjestionit të hundës dhe pastrimin e sinuseve.

  1. Frymëmarrja e thellë me hundë

Mënyra se si merrni frymë është një pjesë e rëndësishme e shëndetit tuaj. Ekzistojnë dy faktorë kryesorë në frymëmarrje: 1) frymëmarrja me gojë kundrejt frymëmarrjes nga hunda dhe 2) frymëmarrja në gjoks kundrejt frymëmarrjes në stomak. Marrja e frymëmarrjeve të thella përmes hundës është një strategji kuruese që mund të jetë një ilaç efektiv për polipet e hundës.

Frymëmarrja e gojës kundër hundës

Shumica e njerëzve marrin frymë në mënyrë kronike nga goja. Kjo aktivizon sistemin nervor simpatik i cili është përgjigja jonë e luftës ose e ikjes. Aktivizimi i sistemit nervor simpatik sinjalizon prodhimin e sasive më të mëdha të hormoneve të stresit dhe rrit sheqerin në gjak.

Frymëmarrja e hundës nga ana tjetër aktivizon sistemin nervor parasimpatik. Kjo pjesë e sistemit nervor sinjalizon pushim, rigjenerim, shërim dhe tretje. Kur hunda merr frymë, kjo ul hormonet e stresit, ndihmon tretjen dhe shërimin dhe nxit relaksimin.

Shenjat që tregojnë se jeni duke marrë frymë nga goja janë era e keqe e mëngjesit, gërhitja, goja e thatë/etja në mëngjes, gjumi jo freskues dhe çështjet e dobëta të higjienës orale. Ata që marrin frymë me gojë kanë një ngarkesë më të madhe bakteriale në gojët e tyre, gjë që komprometon sistemin imunitar duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj kushteve inflamatore kronike.

Frymëmarrja e thellë kundër asaj të cekët

Frymëmarrja e thellë dhe e ndërgjegjshme ka shumë përfitime shëndetësore duke përfshirë uljen e presionit të gjakut, lirimin e tensionit, lehtësimin e dhimbjeve dhe më shumë. Në vend të frymëmarrjes së thellë, shumica e njerëzve marrin frymë të shkurtër në gjoks, të cilat zvogëlojnë aftësinë e trupit për të oksigjenuar në mënyrë efektive.

Frymëmarrja e thellë diafragmatike është e nevojshme për të lëvizur ajrin e pasur me oksigjen në bazën e mushkërive e cila ka tre herë më shumë enë gjaku për shkëmbim të frymëmarrjes sesa zona e sipërme e mushkërive. Kjo optimizon aftësinë natyrore të trupit për të pompuar lëngun dhe lëndët ushqyese në zemër dhe strukturat e indeve të buta rreth shtyllës kurrizore. Frymëmarrja e thellë aktivizon gjithashtu sistemin nervor parasimpatik, duke liruar hormonet qetësuese të stresit dhe duke ulur rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut.

  1. Acidet yndyrore Omega-3

Acidet yndyrore Omega-3 janë yndyrna thelbësore që duhet të marrim nga ushqimet. Yndyrnat Omega-3 gjenden në peshq të yndyrshëm si salmoni dhe sardelet, arrat dhe farat si farat e lirit dhe farat chia. Konsumimi i ushqimeve me Omega-3 është një ilaç i shkëlqyeshëm natyror për polipet e hundës.

Acidet yndyrore Omega-3 kanë përfitime të gjera shëndetësore. Ato janë një përbërës integral i membranave që rrethojnë qelizat tona dhe kanë një rol intim në përgjigjet hormonale të trupit. Omega-3 zvogëlojnë inflamacionin në trup dhe ulin rrezikun e sëmundjeve kronike duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin dhe artritin. Yndyrnat Omega-3 janë gjithashtu thelbësore për shëndetin e sistemit nervor qendror.

  1. Zinku dhe Magnezi

Përfshirja e sasive optimale të zinkut dhe magnezit në dietën tuaj është e rëndësishme për parandalimin dhe trajtimin e polipeve të hundës. Zinku dhe magnezi janë të rëndësishëm për mbështetjen e sistemit imunitar.

Magnezi dhe zinku janë ndërmjetës të rëndësishëm të kanalit jonik të qelizave. Kanalet jonike në qeliza luajnë role të fuqishme në imunitet sepse janë kritike për komunikimin qelizë me qelizë. Sistemi imunitar mbështetet në komunikimin efikas të informacionit për t’u përshtatur me kërcënimet.

Zinku gjithashtu forcon sistemin imunitar duke prodhuar një proteinë të quajtur citokina interferon alfa njerëzore që pengon përsëritjen e viruseve dhe rregullon sistemet Th-1 dhe Th-2. Zinku mbështet sistemin imunitar përmes enzimave, përfshirë superoksid dismutazën. Superoksid dismutaza janë enzima të fuqishme antioksidante ndërqelizore të krijuara nga trupi. Këto enzima ndihmojnë në prishjen e molekulave oksiduese potencialisht të dëmshme në qeliza, mbrojnë gjenomikën qelizore dhe ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve virale.

Ushqimet e larta në zink përfshijnë pulën dhe vezët e rritura në kullota, viçin dhe qumështin e ushqyer me bar, spinaqin dhe salmonin e kapur të egër. Arrat dhe farat si shqeme, bajame, farat e kungullit dhe farat e shalqirit janë gjithashtu të larta në zink.

Magnezi është një lëndë ushqyese vendimtare që mbështet mbi 300 procese ose funksione fiziologjike në trup. Quhet “minerali kryesor” dhe mbështet plotësisht qarkullimin optimal, energjinë qelizore, sistemin nervor dhe shumë më tepër.

Burimet kryesore ushqimore të magnezit janë zarzavatet me gjethe, të tilla si chard dhe spinaq, perimet e detit, lakër dhe avokado. Qumështi i ushqyer me bar dhe peshqit e egër janë të pasur me magnez. Farat e kungullit, arrat, çokollata e zezë dhe kafe janë gjithashtu burime të mira të magnezit.

  1. Ujitja e hundës

Ujitja e hundës është një terapi që përdor një tretësirë kripe dhe uji për të nxjerrë pasazhet e hundës. Studimet kanë treguar se ujitja e hundës zvogëlon inflamacionin në zgavrat e hundës dhe është një trajtim efektiv për çështjet e sinusit.

Ujitja me hundë mund të lehtësojë mbingarkesën dhe të qetësojë dhimbjen dhe presionin e fytyrës. Ujitja e hundës me ujë me kripë mund të ndihmojë në rritjen e shpejtësisë dhe koordinimit të strukturave të vogla të ngjashme me flokët të quajtura qerpikë që rreshtojnë pjesën e brendshme të zgavrave të hundës dhe sinusit. Kjo bën që qimet të heqin në mënyrë më efektive alergenet dhe irrituesit e tjerë.

Kura bimore profesionale për polipet e hundës

Përkrah strategjive të mësipërme, shumë pacientë kanë nevojë të domosdoshme për kurë bimore dhe trajtim natyral më të posaçëm për largimin në mënyrë rrënjësore të polipeve të hundëve, vëçanërisht kur ka kaluar një kohë e gjatë me polipe të hundëve apo kur janë ripërsëritur pas heqjes kirurgjikale të tyre. Kura bimore e mëposhtme është mënyra më e mirë dhe më e sigurt për të shpëtuar një herë e mirë nga polipet e hundës.

Respiratory Diseases


Products from desert plants specially produced for patients with various diseases and problems in the respiratory system, including: Asthma, Allergies, Sinusitis, Rhinitis, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma , Covid-19 and post-COVID-19 syndrome, (Fatigue, Shortness of breath or difficulty breathing, Cough, Joint pain, Chest pain, Memory, concentration or sleep problems, Muscle pain or headache, Fast or pounding heartbeat (Coronagreen is needed along this pack), Loss of smell or taste, Depression or anxiety (Ardavana is needed along this pack), Fever, Dizziness when you stand, Worsened symptoms after physical or mental activities), etc.


Sëmundjet e Sistemit të Frymëmarrjes


Produkte nga bimët e shkretëtirës të prodhuara posaçërisht për pacientët me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, Covid-19 dhe dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.