Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Melanoma

Kanceri i lëkurës – Melanoma; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore

Një formë e rrallë dhe e rëndë e kancerit, melanoma fillon në lëkurë dhe mund të përhapet në organet e tjera në trup. Në shumicën e rasteve, melanomat kanë një formë të parregullt dhe më shumë se një ngjyrë; ato gjithashtu mund të jenë më të mëdha se nishanet normale dhe mund të kruhen ose edhe të rrjedhin gjak. Melanomat mund të shfaqen kudo në trup, por më shpesh në shpinë, këmbë, duar dhe fytyrë.

Simptomat

melanoma

Edhe pse melanoma është relativisht e rrallë, ajo megjithatë, po bëhet më e zakonshme. Melanoma është një prej kancereve më të zakonshme te njerëzit e moshës 15-34 vjeç dhe është gjithashtu përgjegjës për shumicën e vdekjeve nga kanceri i lëkurës.
Në qoftë se keni pasur melanoma në të kaluarën, ka shans që mund të kthehet dhe rreziku rritet nëse kanceri i mëparshëm ishte i përhapur dhe i ashpër.

Shenja e parë e kancerit të lëkurës melanoma është një ndryshim në ngjyrë, formë, madhësi, ose në ndjesi të një nishani ekzistues. Melanoma mund të duket si një nishan i ri; prandaj shihni me vëmendje pikat e mëposhtme për të dalluar një melanoma:

  • Asimetri: Forma e gjysmës së nishanit nuk përputhet me gjysmën tjetër.
  • Kufij të parregullt: Skajet janë shpesh të ngrëna, me dhëmbëza, ose me njolla të paqarta, dhe një pigment që mund të përhapet përreth lëkurës.
  • Ngjyrë të pabarabartë: Hije të zeza, kafe, dhe tan mund të jenë të pranishme, si dhe zona të bardha, gri, të kuqe, rozë, apo blu.
  • Diametri: Ekziston një ndryshim në madhësi, zakonisht një rritje. Melanomat mund të jenë të vogla, por shumica e tyre janë më të mëdha se madhësia e një bizeleje (më e madhe se gjashtë milimetra).
  • Zhvillimi: Nishani ndryshon gjatë disa javëve apo muajve të fundit.

Shkaqet

Një melanoma është rezultat i qelizave të lëkurës që fillojnë të zhvillohen në mënyrë jonormale; Edhe pse shkaku i kësaj nuk dihet, është menduar një ekspozimi ndaj dritës ultravjollcë (UV) nga burimet natyrore ose artificiale mund të jenë pjesërisht përgjegjëse.
Në krye të kësaj, një numër faktorësh mund të rrisin shanset për zhvillimin e melanomas, të tilla si:

– të paturit e një lëkure të zbehtë që djigjet lehtë,

– flokë të kuqe apo bjonde,

– shumë prenka ose nishane,

– një anëtar të familjes i cili ka pasur gjendje melanome.

TRAJTIMI NATYRAL I MELANOMËS

 melanoma-cancer

Ushqimi

Curcumin – Një pigment bimor që i jep turmerikut – shafranit indian ngjyrën e tij të verdhë të ndritshme. Curcumin është vlerësuar për cilësitë e tij shëruese për shekuj me radhë në Azi. Analizat laboratorike kanë treguar që ky përbërës të jetë në gjendje për të nxitur vetë-shkatërrimin e qelizave të kancerit të lëkurës melanoma, dhe ai gjithashtu mund të veprojë si një antioksidant i fuqishëm dhe mund të parandalojë formimin e nitrosaminave dhe të pengojnë prodhimin aflatoxin – dy procese që lidhen me rritje të rrezikut të kancerit.

Carotenoids – Hani një dietë të pasur me ushqime të cilat përmbajnë carotenoids; ju mund ta gjeni këtë përbërës në perime të kuqe, portokalli dhe të gjelbëra, dhe mund të rrisë ndjeshëm mbrojtjen nga djegiet e diellit. Provoni fruta dhe perime të tilla si karrota, pjepër, patate e ëmbël, domate, lakër jeshile, spinaq dhe zarzavate; një dietë e pasur në carotenoids mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës ndaj rrezatimit të dëmshëm ultravjollcë të diellit.

Shmangni proteinat e shumta – Mbrojtësi primar i trupit kundër proliferiminit të qelizave kanceroze është pancreatin – një përzierje e enzimeve të cilat gjithashtu ndihmojnë në tretjen e proteinave. Dieta e pasur në proteina sforcon enzimat pankreatike të përqëndrohen në tretjen e proteinave në vend që të përqëndrohen në zhdukjen e kancerit. Ndërsa një sasi e caktuar e proteinave është e domosdoshëm për funksionimin e duhur të trupit, sasia e tepruar duhet të shmanget për të reduktuar rrezikun e kancerit të lëkurës.

Mos pini alkool – Alkooli lidhet me një rritje të rrezikut të disa llojeve të kancerit, duke përfshirë melanoman. Kur alkooli konvertohet në acetaldehyde në trup – një kimikat që gjithashtu shkakton dhembje koke – indukton dëme të ADN që mund të çojnë në kancer të lëkurës. Sa më i lartë dhe më e shpeshtë të jetë marrja e alkoolit, aq më i lartë është rreziku i kancerit, por të jeni të vetëdijshëm se edhe sasitë më të vogla të alkoolit mund të rrisin rrezikun e kancerit.

Shijoni mjedrën (manaferra e butë) – acidi ellagic ka treguar të jetë i dobishëm në luftën kundër kancerit të lëkurës. Sipas hulumtimeve, acidi ellagic është i aftë për pastrimin e substancave kancerogjene duke aktivizuar detoksifikimin e enzimave në mëlçi. Acidi ellagic, që gjendet te manaferra e butë, ka treguar efekt edhe për rritjen e sistemit imunitar, duke nxitur në mënyrë normale vetë-shkatërrimin e qelizave kanceroze, dhe për shkatërrimin e kancerit të lëkurës të shkaktuar nga radikalet e lira.

Reduktoni yndyrat – Konsumi i lartë i yndyrës së kafshëve shoqërohet me një rritje të rrezikut të kancerit. Një kompleks i veçantë që duket të luajë një rol të madh në këtë kontekst është acidi arachidonic. Ky acid yndyror omega-6 ka treguar të shtojë rritjen e kancerit dhe të lehtësojë përhapjen e tij brenda trupit.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitetit të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni të përmbaheni për sa më poshtë:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëlues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale të qumështit.

Aromaterapia

Vajrat esenciale të mëposhtme kanë treguar sukses në trajtimin e kancerit të lëkurës: temjan, dru sandali Australian, livando, karafil, Sweet Orange, barbarozë dhe jojoba.
Përdorni 4 pika vaj esencial për çdo 25ml vaj organik.

KURA BIMORE

By | 2017-07-15T20:38:10+00:00 November 21st, 2016|Kanceri & Tumoret|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!