Lëndë ushqyese që synojnë dhe shkatërrojnë qelizat burimore të kancerit

 

Mungesa e ushqimit adekuat mund të çojë në rritjen e kancerit – nga ana tjetër, ushqyesit e duhur mund të pengojnë shumëzimin e qelizave kanceroze.

Shkencëtarët kanë ditur për dekada që qelizat e kancerit kanë aftësinë për të riparuar veten e tyre, shumohen, diferencohen dhe i shpëtojnë proceseve normale qelizore siç janë apoptoza apo “vetëvrasja e qelizave”. Vetëm kohët e fundit studiuesit kanë mësuar që qelizat kancerogjene burojnë nga qelizat burimore. Qelizat burimore janë qeliza të paspecifikuara në trupin tonë që, duke pasur parasysh “sinjalin” e duhur, mund të shndërrohen në çdo qelizë “të specializuar”.

Qelizat burimore janë qeliza të padiferencuara që, kur u jepet sinjali i duhur, mund të bëhen çdo lloj qelize e specializuar.

Qelizat burimore që gjenden tek të rriturit njihen si qeliza burimore të rritura, të cilat zakonisht veprojnë si një sistem riparimi për trupin, duke rimbushur vazhdimisht indet e trupit tonë.

Studiuesit kanë filluar të kuptojnë gjithashtu se dieta jonë është ndoshta mjeti më i madh në parandalimin dhe trajtimin e kancerit.

Për dallim nga qelizat burimore tipike, qelizat burimore të kancerit janë të vetë-mjaftueshme, rezistente ndaj ilaçeve dhe trajtimeve kimioterapeutike, kanë aftësinë për t’u vetë-rinovuar dhe për të rritur inflamacionin dhe nuk ndikohen nga kontakti me qelizat burimore të tjera ose sinjalet e rritjes.

Fitokimikatet që luftojnë kancerin

Ushqimet bimore të pasura me lëndë ushqyese zakonisht përmbajnë fitokemikate, të cilat kanë veti anti-kancerogjene. Fitokimikatet janë përbërës kimikë që gjenden natyrshëm në bimë. Disa janë përgjegjës për ngjyrën siç është vjollca e thellë e boronicave, ndërsa të tjerat janë përgjegjës për erën, për shembull, era e fortë e hudhrës.

Fitokimikët mund të kenë veprime specifike në trupin tonë kur konsumojmë bimët që i përmbajnë ato. Vlerësohet se në botën e bimëve mund të ketë rreth 4000 fitokimikë të ndryshëm. Disa nga këto fitokimikale jo vetëm që synojnë dhe vrasin qelizat burimore të kancerit, por ato gjithashtu kthejnë të metat mekanike në trupin tonë, në të cilat qelizat kanceroze lulëzojnë.

Konsumoni lëndët ushqyese të mëposhtme për të pajisur trupin me mjetet e luftimit të kancerit që parandalojnë dhe luftojnë rritjen e kancerit.

Acidi Ursolik

Një nga karakteristikat kryesore të qelizave të kancerit është aftësia e tyre për të çaktivizuar mekanizmin normal të qelizave për t’iu nënshtruar apoptozës. Kjo vdekje e programuar e qelizave referuar gjithashtu si vetëvrasje qelizore parandalon anomalitë në qelizat që të shumohen, por është e fikur në qelizat kancerogjene. Paaftësia e apoptozës kontribuon në aktivitetin e kancerit për të metastazuar dhe promovuar rritjen e tumorit.

Një rritje e acidit ursolik dietik shoqërohet me trajtimin e kancerit që i përket pankreasit, qafës së mitrës, mushkërive, zorrës së trashë, lëkurës dhe gjirit. Acidi Ursolik është treguar se prish veprimtarinë kancerogjene duke shkatërruar mekanizmat e mbijetesës në të cilat qelizat kancerogjene mbështeten. Për shembull, acidi ursolik kthehet në apoptozë duke penguar kështu përsëritjen e ADN-së së dëmtuar dhe metastazën e kancerit.

Acidi Ursolik është lëndë bimore dhe fitonutruese. Gjendet në  bimë mjekësore dhe ushqime të tilla si; Rigoni, pjeshkët, lëkura e mollës dhe boronicat.

– Piperina

Piperina gjendet në piperin e zi dhe është përgjegjëse për aromën e tij djegëse.

Çdo vit kanceri kolorektal vret më shumë se 639,000 individë në të gjithë botën. Një nga shkaqet kryesore që mund të fajësohet për një statistikë kaq të lartë është një bakter i njohur si H. pylori, i cili pushton rreshtimin gastrointestinal të më shumë se gjysmës së popullsisë së botës dhe është kancerogjen. E njohur si “Mbreti i Erëzave”, piperina – një përbërës që gjendet në piperin e zi – ndihmon në zvogëlimin e incidencës së kancereve që lidhen me stomakun dhe gjirin. Piperina është përdorur tradicionalisht për të trajtuar simptomat e ftohjes dhe etheve. Kohët e fundit ajo ka tërhequr vëmendjen për vetitë e saj luftuese kundër kancerit.

Hulumtimi i drejtpërdrejtë sugjeron që piperina ka efekte anti-inflamatore në gastritin e shkaktuar nga H. Pylori dhe potencialisht mund të jetë e dobishme në parandalimin e kancerogjenezës gastrike të shoqëruar nga H. pylori. Piperina duket se parandalon rritjen e H. pylori duke e lejuar atë të përmbahet në sipërfaqen gastrointestinale.

Piperina synon gjithashtu qelizat burimore të kancerit të tumoreve të gjirit gjatë testimit. Si rezultat i veprimeve të piperinës, bakteri H. pylori nuk mund të lëshojë toksina, të shkaktojë stres, të rrisë nivelet e inflamacionit dhe të promovojë rritjen e kancerit. Faktorët antimutagjenikë që shkaktojnë piperin mund të jenë për shkak të aftësisë së saj për të parandaluar lidhjen e proteinave që normalisht do të stimulojnë formimin e kancerit. Shtoni piperinë në dietën tuaj ditore duke përfshirë piper të zi me cilësi të lartë të freskët në sallatë, salcat dhe supat.

– Likopeni

Likopeni është një përbërës bioaktiv që shkatërron aktivitetin e qelizave kancerogjene. Ushqimet e pasura me likopen përfshijnë fruta dhe perime me ngjyrë të kuqe, si domate, shalqinj, lakra e kuqe, papaja, grejpfrut rozë. Në fakt, lëngu i ëmbël i portokallit me fletë të kuqe që përmban nivele të larta të beta-karotenit dhe likopenit është treguar se ka efekte të mundshme kimiopreventive në qelizat e leukemisë në eksperimentet laboratorike.

Karakteristikat antikancerogjene të likopenit burojnë nga aftësia e tij për të rritur citotoksicitetin dhe apoptozën në qelizat kancerogjene. Kjo lëndë ushqyese prish sinjalet e komunikimit të qelizave burimore të kancerit të cilat ndihmojnë që një qelizë kanceroze të lulëzojë – dhe në vend të kësaj rrit rrezikun e saj për të vdekur. Kanceret në të cilat likopeni mund të jetë efektiv në parandalimin e tyre përfshijnë kancerin e qafës së mitrës, zorrës së trashë, mushkërive dhe prostatës.

– Luteolin

Një tjetër flavonoid antikanceroz i pranishëm në një dietë të bazuar në bimë është luteolina. Luteolina gjendet në specat, qepët, portokalli, çaj kamomili dhe selino. Efektet e tij antioksiduese tregohen se mbrojnë mushkëritë, mëlçinë dhe indet e zemrës nga inflamacioni dhe shfaqin mbrojtje kundër efekteve degjeneruese të aktivitetit kancerogjen.

Shkencëtarët  janë të sigurt se këto flavonoide agrumesh, luteolina dhe apigjenina, zakonisht gjenden në përqendrime të ulëta në ushqime, por shfaqin një efekt më të madh në parandalimin e metastazës sesa komponimet dietike të zakonshme.

Luteolina pengon aktivizimin e qelizave të kancerit duke shtypur enzimat pro-kancerogjene, duke bllokuar akumulimin e kancerogjenëve në indet e reja dhe duke mbështetur eleminimin e agjentëve toksikë. Si pasojë, luteolina është një antioksidant diete efektiv që prodhon një efekt anti-proliferues dhe anti-metastatik në trupin e njeriut.

– Quercetin

Quercetin është një super antioksidant që stimulon rrugët e detoksifikimit natyral të trupit dhe shfaq veti natyrale kundër kancerit. Marrja e mjaftueshme e quercetinit në dietën e një individi shtyp qelizat e kancerit, zvogëlon dëmtimin oksidativ dhe pengon veprimtarinë e një gjeni mutant të shoqëruar me rritjen e tumorit të njohur si P53.

Ky flavonoid diete tregon prova premtuese në trajtimin e kancerit të gjirit, leukemisë, kancerit të mushkërive, neuroblastomës dhe kancerit të zorrës së trashë.

Ushqimet e larta në quercetinë përfshijnë: qepë, kaper, manaferra, mjedër, rrush, çaj i zi, qershi të zeza, pluhur kakao, kale, mollë dhe majdanoz.

– Sulforaphane

Një nga lëndët ushqyese më të mira kimioprotektive që parandalon formimin e radikalëve të lirë dhe rritjen e tumoreve është sulforafani. Kjo lëndë ushqyese zvogëlon inflamacionin dhe mbron nga rritja e kancerit duke forcuar rrugët e detoksifikimit natyral të trupit për të eleminuar toksinat dhe mbështetur reagimin imunitar.

Sulforaphane tregohet se lufton përhapjen e kancerit duke penguar aktivizimin e qelizave të kancerit. Sulforaphane pengon metastazën e kancerit që shoqërohet me shpretkën, zorrën e trashë, prostatën, stomakun dhe gjirin.

Brokoli është një nga ushqimet më të mira për të ngrënë për të penguar përhapjen e kancerit në trupin tuaj. Zgjedhje të tjera të shkëlqyera të ushqimit janë perimet kryqëzuese si lulelakra, lakrat e Brukselit dhe kale. Këto ushqime janë gjithashtu të pasura me glutathione të lëndëve ushqyese kimoprotektive, aminoacide, klorofil dhe një shumëllojshmëri të vitaminave dhe lëndëve ushqyese të tjera për të përmirësuar shëndetin.

– Vitamina D

Vitamina D është kritike për prodhimin e një proteine ​​që lufton kancerin e quajtur GcMAF. GcMAF pengon metastazën e kancerit dhe madje ka aftësinë të kthejë efektet shkatërruese të kancerit në trup. Marrja e një doze të shëndetshme të vitaminës D mbështet çdo ditë sintezën e GcMAF dhe si pasojë mbyll ato receptorët dhe enzimat pro-kancerogjene që inkurajojnë metastazën.

Një proteinë tjetër e lidhur me një ulje të aktivitetit kanceroz është DBP-maf (faktori aktivizues i proteinës-makrofagut që lidh vitaminën D). DBP-maf stimulon drejtpërdrejt reagimin imunitar duke shtypur rritjen e enëve të gjakut (angiogenesis) të nevojshme për migrimin e qelizave kancerogjene dhe rritjen e tumorit. DBP-maf kërkon vitaminë D për transport përmes rrjedhës së gjakut.

Marrja e vitaminës D është treguar e efektshme në frenimin e rritjes dhe zhvillimit të tumoreve përfshirë metastazën e lidhur me kancerin e prostatës, kolorektal, kancerin e gjirit dhe melanomën.

Rritni nivelet e vitaminës D duke ekspozuar lëkurën në rrezet e diellit çdo ditë. Shtoni ushqime të pasura me vitaminë D, duke përfshirë salmonin e kapur të egër, vezët organike, kërpudhat dhe qumështin e fermentuar (jo të pasterizuar) ose qumështin e plotë nga lopët e ushqyera me bar.

Përmbledhje

Shmangia e ushqimeve të përpunuara, sheqernave, mishit dhe produkteve të qumështit konvencionale që shkatërrojnë mbrojtjen natyrore të trupit, është thelbësore për shëndetin.

Dietat tona kanë rëndësi për të vrarë qelizat burimore të kancerit, vetëm se iu duhet një ndihmë reale nga disa lëndë active më të forta që gjendet në bimë të caktuara medicinale, që gjenden në kurën bimore profesionale të llojeve të ndryshme të kancerit, që e gjeni më poshtë. Kjo është një rezolutë për të cilën duhet të angazhohemi për një afat të gjatë. Dietat me bazë bimore të pasura me lëndë ushqyese që luftojnë inflamacionin kronik, plakjen e ngadaltë të qelizave, stimulojnë funksionimin normal të qelizave – dhe më e rëndësishmja, synojnë dhe shkatërrojnë qelizat burimore të kancerit – kjo është jetësore për të jetuar një jetë pa kancer.

Mbyllja e rrugëve të sinjalizimit që stimulojnë mekanizmat pro-mbijetesës në qelizat burimore të kancerit është e nevojshme për të jetuar një jetë pa kancer.

Cancer

Trajtimi Natyral i Avancuar për Pacientët e Kancerit - Gjenerata e Re e Luftës Kundër Kancerit


Për më shumë se 10 vjet, “Mjekësia Bimore Arabe” / “Wild Arabic Herbs” ka ndihmuar mijëra pacientë në faza të avancuara të kancerit dhe pacientë që nuk kanë reaguar ndaj trajtimeve konvencionale, për të gjetur mundësi të përparuara të trajtimit duke përdorur një qasje unike natyrale të personalizuar që shkon përtej modeleve të standardizuara të trajtimit të kancerit.

Ndihemi shumë të bekuar dhe të entuziazmuar që kemi zhvilluar një trajtim të mahnitshëm, të studiuar nga teknologjitë më të fundit dhe të frymëzuar nga gjurmët e mjekësisë natyrale të paraardhësve tanë, me qëllimin për të ndihmuar të gjithë pacientët e kancerit, përfshirë edhe ata që nuk kanë arritur rezultatet e dëshiruara nga trajtimet e ndjekura, qoftë konvencionale apo alternative. Shumë pacientë mësojnë për ne pasi trajtimet e tjera, si konvencionale, ashtu edhe ato alternative, kanë dështuar.

Pyetja është: "Si e realizon Mjekësia Bimore Arabe atë që shumë spitale apo qendra të tjera shëndetësore nuk kanë mundur ta realizojnë?"

Përgjigja është e thjeshtë: “Me anë të formulave unike të bimëve shkretinore të studiuara nga teknologjia më e fundit dhe programeve ushqimore të avancuara dhe shumë të thjeshta për t’u zbatuar nga të gjithë.”

Qëllimi ynë është që të sjellim trajtime të kancerit të një niveli të avancuar, të prodhuara nga bimët më të forta shkretinore, për të ndihmuar pacientët tanë të arrijnë shanset më të mëdha të suksesit.

Sigurimi i qasjes në këto mundësi trajtimi të forta dhe reale është ajo që e bën punën tonë shumë të veçantë dhe unike. Ne besojmë se jeta e njeriut është një dhuratë e Zotit për të cilën ia vlen të luftosh; Ne kemi një përgjegjësi: Të ofrojmë mundësi vërtet të personalizuara dhe të drejtuara nga një ekip i specializuar për të ndihmuar në ruajtjen dhe përmirësimin e jetës njerëzore.

Dështimi i trajtimeve konvencionale apo alternative

Shumë pacientë me kancer vendosin të presin derisa sëmundja e tyre të ketë përparuar për shkak të trajtimeve të gabuara, konvencionale (si: Kimioterapia, GTFC-Kimioterapia me fraksion të synuar gjenetikisht, radioterapia, kirurgjia) apo alternative dhe popullore (si: vajguri, helm akrepi, vaj kanabisi, vitaminat, dieta ushqimore të caktuara, etj.), deri në një gjendje pothuajse të pakontrollueshme para se të shikojnë një mundësi të përparuar të trajtimit natyral real. Ndërsa ne jemi akoma në gjendje t'i ndihmojmë këta pacientë, trajtimi bëhet më kompleks dhe kërkon kohë sepse kemi të bëjmë me sëmundje të fazës së vonë, si dhe duhet të rindërtojmë sistemin imunitar të pacientit të dëmtuar nga përpjekjet e mëparshme të dështuara të trajtimit të kancerit. Pacientët që vijnë tek ne e shprehin shpesh se do të dëshironin të na kishin gjetur më parë, sepse qasja jonë është shumë më e përparuar, më efektive dhe më e sigurtë, se sa të gjitha llojet e trajtimeve që kanë ndjekur më parë.

Nuk të shëron paraja, prandaj mos bëni shpenzime marramendëse

Shumë njerëz mendojnë se mund të shërohen nëse kanë shumë para që të shkojnë të kurohen në spitale të shtrenjta në shtete të ndryshme të botës, por nëse paraja do të kishte shëruar ndokënd, ai do të kishte qenë Steve Jobs, bashkëthemeluesi i Apple, i cili megjithëse ishte një nga njerëzit më të pasur në botë, kjo gjë nuk e bëri të gjente shërim në spitalet më të shtrenjta të botës, por përkundrazi, ai e përballoi shumë mirë kancerin e tij të pankreasit për gati 2 dekada me rradhë vetëm nëpërmjet trajtimeve natyrale, deri sa e detyruan të bënte një transplant të mëlçisë dhe nënshtrim ndaj kimioterapisë, gjë e cila ishte gabimi i tij që i kushtoi jetën!

Kujdesi familjar në shtëpi

Më e mira që mund të bëni për veten apo të dashurin tuaj të prekur nga kanceri është që ta mbani në shtëpi dhe të kujdeseni për të në ngrohtësinë familjare mes njerëzve të dashur dhe jo nëpër spitale, sepse askush nuk mund të kujdeset për ju si njerëzit e dashur të shtëpisë.
Prandaj trajtimi ynë natyral dhe kura jonë bimore unike mund të arrijë në çdo shtëpi dhe të merret lehtësisht nga çdo pacient kudo në botë, pa qenë nevojë të ndërmarrë udhëtime të lodhshme e të shtrenjta, dhe pa qenë i detyruar të përballojë stresin e spitaleve që i dobëson imunitetin dhe i rrëzon moralin, përkrah shumë të tjerave.

Kura Bimore Profesionale

Trajtimi që ne i mundësojmë pacientëve të kancerit është një nga zbulimet dhe arritjet më revolucionare në trajtimin e kancerit në mënyrë natyrale me anë të bimëve shkretinore potenciale dhe stilit të jetesës më të shendetshme; i përfituar nga kërkimet e vazhdueshme shkencore dhe pervoja e gjatë klinike me mijëra pacientë të llojeve të ndryshme të kancerit.

Një gërshetim profesional mes të lashtës dhe modernes, pa cënuar të parën dhe duke përfituar nga teknologjia e së dytës, në mënyrë që pacientët me lloje të ndryshme të kancerit të kenë shanset maksimale të shërimit, me vullnetin e Zotit.

Mbi 50 bimë shkretinore të egra, të kombinuara me profesionalizëm dhe pasion në 5 ilaçe bimore unike, janë përbërësit e kurës tonë profesionale kundër llojeve të ndryshme të kancerit, por që përgatiten në mënyrë të posaçme për çdo pacient në bazë të gjendjes aktuale dhe fazës së trajtimit.

Kjo paketë mund të merret nga të gjithë pacientët pavarësisht llojit apo fazës së sëmundjes, përfshirë fazat e avancuara dhe përhapjen me metastaza, dhe pavarësisht llojeve të trajtimeve që mund të kenë marrë apo të jenë duke marrë pacientët, konvencional apo alternativ; që të gjithë përfitojnë nga ky trajtim, dhe që të gjithë kanë mundësi të shërohen, me vullnetin e Zotit.

Bimët e egra medicinale shkretinore të përdorura në këto ilaçe kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve, duke rezultuar në vetë-asgjësimin e qelizave kancerogjene burimore dhe metastazike.

Fazat e Trajtimit

Për faktin se çdo pacient është unik në krijim dhe gjendja shëndetësore, fiziologjike, emocionale dhe shoqërore e secilit ndryshon nga çdokush tjetër, dhe po ashtu faza e avancimit të sëmundjes dhe agresiviteti i saj, apo mënyrat se si e ka trajtuar sëmundjen secili prej tyre, që të gjitha këto janë të ndryshme, kjo bën që edhe fazat e trajtimit të secilit pacient të jenë të ndryshme, dhe po ashtu kohëzgjatja që kërkon trajtimi i secilit prej tyre është i ndryshëm.
Pavarësisht gjendjes dhe kushteve të secilit, të gjithë pacientët fillojnë me fazën e parë të trajtimit që zgjat 6 muaj.
Kalimi me sukses i kësaj faze do të hapë dritaret për të parë dritën e shërimit në horizont, për të vazhduar i sigurtë dhe me forcë rrugën drejt asaj drite dhe për të prekur realitetin e asaj shprese, që ëshë edhe faza e dytë e trajtimit dhe që zgjat gjithashtu deri në 6 muaj të tjerë.
Kurse faza e tretë është kryesisht një fazë përforcuese e shërimit dhe parandaluese e rikthimit të sëmundjes në të ardhmen, dhe kjo fazë mund të ndiqet 2 deri ne 12 muaj të tjerë, sipas gjendjes së secilit pacient në veçanti.

Ky trajtim dhe ky konbinim profesional me bimë tërësisht të egra shkretinore përmban një formulë me spektër të plotë të më së mirës që Zoti na ka dhuruar!

Ti apo njeriu yt i dashur mund të shërohet, cilado që të jetë sëmundja dhe sado që ajo të ketë avancuar, vetëm se duhet të bëni zgjedhjen e duhur!