Kimioterapia është duke vrarë deri në 50 % të pacientëve brenda 30 ditëve, zbulon një studim në Mbretërinë e Bashkuar

 

Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit, mbi 1.7 milionë raste të reja të kancerit diagnostikohen në Shtetet e Bashkuara vetëm çdo vit – me mbi 609,000 njerëz që pritet të vdesin nga kjo sëmundje. Mjerisht, mjekësia perëndimore mbështetet shumë në kimioterapinë për trajtimin e kancerit, por ‘kimio’ nuk është e suksesshme

Në fakt, ne e dimë se këto ilaçe toksike mund të shkaktojnë komplikime serioze, madje edhe kërcënuese për jetën. Për shembull, miliona njerëz nuk e kanë idenë se kimioterapia mund të rrisë rrezikun e ‘kancereve dytësore’ – metastazave.

Tani, një studim i ri i kryer nga Enti i Shëndetit Publik dhe Hulumtimi i Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar (Angli) zbulon një gjetje tronditëse: në disa spitale britanike, kimioterapia dhe jo kanceri, vrau pothuajse gjysmën e pacientëve, jetët e të cilëve synonin të shpëtonin – vetëm brenda një muaji nga fillimi i trajtimit.

Alarmi i Kimioterapisë: Studimi zbulon shkallën e tmerrshme të vdekshmërisë në disa spitale

Në një studim që përfshiu mbi 23,000 pacientë me kancer të gjirit dhe mbi 9,000 pacientë me kancer të mushkërive, hulumtuesit përdorën të dhënat e një periudhe 12-mujore në 2014 për të konstatuar se 1,383 pacientë vdiqën brenda 30 ditëve nga fillimi i trajtimit me kimio.

Fakti që pacientët iu nënshtruan shpejt kimioterapisë, tregon se trajtimi i kancerit (kimio) – dhe jo kanceri vetë – ishte përgjegjës.

Ndërkohë që nivelet e mbijetesës ndryshonin në mënyrë dramatike nga spitali në spital – për shembull, Spitalet e Lancashirit kishin një normë vdekshmërie 30-ditore prej 28 % – disa spitale ndaheshin për normat e tyre të vdekjeve jashtëzakonisht të larta.

Dhe, në spitalin Milton Keynes në Buckingham të Anglisë, shkalla e vdekshmërisë për trajtimin e kancerit të mushkërive tejkalonte shifrën 50 %.

Shkalla e mbijetesës ishte më e keqe për pacientët më të vjetër dhe ata me shëndet më të keq – duke udhëhequr autorët e studimit për të përfunduar se mjekët duhet të jenë më të kujdesshëm në zgjedhjen e pacientëve për trajtime që mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi.

Ilaçet e kimioterapisë dëmtojnë qelizat normale dhe të shëndetshme së bashku me qelizat e kancerit

Mjekët thonë se kimioterapia është një arsye kryesore për përmirësimin e normave të mbijetesës gjatë 40 viteve të fundit dhe shumë nga të mbijetuarit e kancerit besojnë se trajtimi ka qenë shkak për shpëtimin e tyre, së paku për një kohë.

Megjithatë, kimioterapia ka një dobësi të madhe: qasja e saj “scattershot” do të thotë që qelizat e shëndetshme shkatërrohen së bashku me qelizat e kancerit.

Mjeku dhe mësuesi i njohur, i ndjeri Nicholas Gonzalez, MD, shpesh theksonte se ilaçet e kimioterapisë janë zhvilluar fillimisht nga gazi nervor helmues që përdorej në Luftën e Dytë Botërore.

Ilaçet e kancerit janë shoqëruar me studime me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, problemet e zemrës, humbjen e dëgjimit, infertilitetin, dëmtimet e mëlçisë, çrregullimet endokrine dhe neuropati periferike.

Përveç këtyre efekteve serioze afatgjata, barnat e kancerit shfaqin një menu me efekte anësore, duke përfshirë nauze, vjellje, diarre, humbje e flokëve, lodhje dhe anemi. Ato gjithashtu mund të shkaktojnë trombocitopeni, një mungesë të trombociteve në gjak, të cilat mund të çojnë në gjakderdhje dhe lehtësi të mavijosjes.

Hulumtime: “Ilaçet e kimioterapisë nuk po ndihmojnë …”

Hulumtime të tjera kanë theksuar rreziqet e kimioterapisë.

Në një studim të mëvonshëm, të botuar edhe në The Oncology Lancet, studiuesit shqyrtuan efikasitetin e barnave të kancerit në 600 pacientë nga 17 vende të ndryshme. Të gjithë kishin osteosarkome (kancer të eshtrave), për të cilat kimioterapia tashmë kishte dështuar.

Ekipi zbuloi se shtimi i dy barnave shtesë të kancerit në protokoll nuk e përmirësoi aspak mbijetesën e pacientit. Në vend të kësaj, shtimi shkaktoi një mbingarkesë toksike që shkaktoi më shumë efekte anësore.

Autori kryesor i studimit, Neyssa Marina, M.D., vuri në dukje se pikëpamjet kishin ndryshuar si rezultat i studimit.

Në të kaluarën, Dr Marina thotë se kishte trajtuar “shumë pacientë” me ilaçe kimioterapike – deri në realizimin e së vërtetës. “Barnat kimike,” pranon ajo, “nuk ndihmonin.”

Dhe një studim i fundit i Mayo Clinic, i publikuar vitin e kaluar në ESMO Open, zbuloi se rrezatimi dhe kimioterapia mund të përshpejtojnë plakjen në një nivel qelizor dhe gjenetik, duke zbuluar ADN-në dhe shpejtimin e qelizave të vdekjes.

Ekipi njoftoi se ilaçet kimike të kancerit mund të shkaktojnë kocka të brishta, dëmtime nervore, mos shërim të plagëve dhe zvogëlim të përgjigjes së sistemit imunitar – dhe vuri në dukje se ilaçi Tamoxifen për trajtimin e kancerit të gjirit mund të shkaktojë katarakte dhe menopauzë të hershme.

Dhe, studiuesit arritën në një përfundim të zymtë.

Ata që i mbijetojnë kancerit të fëmijërisë dhe kimioterapisë kanë një jetëgjatësi më të ulët prej 30% – dhe kanë tre deri gjashtë herë më shumë gjasa të përballen me një tjetër periudhë të kancerit.

Fokusi i studiuesve i kthehet metodave natyrore të trajtimit dhe parandalimit të kancerit

Për fat të mirë, ka pasur përparime emocionuese në metodat e sigurta dhe natyrale të parandalimit dhe trajtimit të kancerit – veçanërisht në fushat e mjekësisë qelizore dhe dietave epigjenike (ushqimi që synon kancerin duke ndikuar në shprehjen e gjeneve).

Shkencëtarët në Institutin e Kërkimit të Dr. Rath thonë se kanceret e fshikëzës, mitrës, veshkave, lëkurës, pankreasit, gjirit, kockave, prostatës, zorrës së trashë dhe mushkërive mund të kontrollohen duke përdorur një qasje sinergjike mikronutriente. Ky trajtim lufton kancerin duke penguar pushtimin e qelizave të kancerit, duke zvogëluar furnizimin me gjak të tumoreve dhe duke shkaktuar vdekjen e qelizave të kancerit.

Ekspertët e shëndetit natyror kanë kohë që kanë rekomanduar një dietë organike për të ndihmuar në parandalimin e kancerit – me marrjen e shëndetshme të frutave dhe perimeve të pasura me antioksidantë, sasi optimale të vitaminës C dhe D, plus një sasi të shëndetshme të perimeve kryqëzore – çdo ditë.

Perimet si lakra dhe lakra e Brukselit janë të pasura me komponime anti-inflamatore, anticancer të quajtur glucosinolates. Në një studim me ndikim të botuar në Current Pharmacological Research, u gjetën glukozinolate për të rregulluar gjenet përgjegjëse për proliferimin e pakontrolluar të qelizave të kancerit.

Natyrisht, shmangia e duhanit dhe alkoolit, zvogëlimi i ekspozimit ndaj toksinave mjedisore, dhe kryerja e stërvitjes së mjaftueshme mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të kancerit.

Për Shahrukh Hashmi, M.D., një studiues i lartë në studimin e Mayo Clinic, rreziqet e kimioterapisë po bëhen gjithnjë e më të dukshme. “Tani po fillojmë të shohim seriozitetin e një numri të ndërlikimeve në mesin e të mbijetuarve të kancerit”, paralajmëron Dr. Hashmi.

A nuk është parimi kryesor i trajtimit mjekësor “Së pari, mos dëmto më shumë!”

Ndërsa kanceri është një sëmundje kërcënuese për jetën, kimioterapia nuk duhet të jetë një trajtim kërcënues për jetën. Mjerisht, megjithatë, ajo është.

Potenciali i bimëve të egra shkretinore

Stresi oksidativ është një lojtar i rëndësishëm në formimin e kushteve patologjike si kanceri, diabeti, sëmundjet e zemrës, plakja e përshpejtuar dhe neurodegjenerimi. Ushqime të pasura me antioksidantë dhe bimë të egra përdoren për të mbrojtur trupin nga stresi oksidativ i padëshiruar.

Trupi përshtatet për të funksionuar në një gjendje të homeostasis ose ekuilibrit. Kur trupi përballet me stresorë të mëdhenj, qelizat duhet që shpejt të modelojnë kapacitetin e tyre antioxidant për të luftuar stresin oksidativ në rritje. Për ta bërë këtë, trupi është në gjendje të aktivizojë një efekt masiv antioksidant në një çështje nanosekondash nëpërmjet një rruge gjenetike specifike.

Disa bimë të egra medicinale shkretinore kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve.

Trajtimi natyral i sigurte dhe efektiv (Klikoni mbi foto)

Lexo gjithashtu

Pse terapia me bazë bimore punon më mirë se kimioterapia për trajtimin e kancerit