Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Kanceri Testikular

Kanceri Testikular

Kanceri Testikular; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Kanceri testicular, ose kanceri i testiseve, është një prej kancereve më të zakonshme, që zakonisht ndikon të rinjtë ndërmjet moshave 15 dhe 44 vjeç.

Llojet e ndryshme të kancerit testicular janë klasifikuar nga lloji i qelizave ku kanceri fillon të zhvillohet; forma më e zakonshme e kancerit testicular është e njohur si “kanceri testicular i qelizës embrion”. Kjo formë e kancerit llogarit rreth 95% të të gjitha rasteve. Qelizat embrionale janë një lloj i qelizave që trupi përdor për të ndihmuar në krijimin e spermës.

Ka dy nëntipe kryesore të kancerit testicular të qelizave embrion. Ato janë:

– Seminoma, të cilat përbëjnë rreth 40% të të gjithë kancereve testiculare të qelizës embrion.

– Jo-seminoma, të cilat përbëjnë rreth 60% të të gjithë kancereve testiculare të qelizës embrion.

Llojet më pak të zakonshme të kancerit testicular përfshijnë:

– Tumoret e qelizave Leydig, të cilat përbëjnë rreth 1-3% të rasteve.

– Tumoret e qelizave Sertoli, të cilat përbëjnë rreth 1% të rasteve.

Simptomat

Simptoma më e zakonshme e kancerit testicular është një gungë ose ënjtje pa dhimbje në testise.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë:

– Një dhimbje e lehtë në scrotum (qese prej lëkure që varet nën penis dhe përmban testiset)

– Një ndjenjë e rëndesës në scrotum

Kanceri i testisit është relativisht i pazakontë, me një kontabilitet prej vetëm 1% të të gjithë kancereve që ndodhin te meshkujt. Normat e kancerit testicular janë pesë herë më të larta nte meshkuj e bardhë se sa tek burrat e zinj. Arsyet për këtë janë të paqarta.

Numri i rasteve të kancerit testicular që janë diagnostikuar çdo vit në Britani të Madhe është dyfishuar pothuajse që nga mesi i viteve 1970. Përsëri, arsyet për këtë janë të paqarta.

Kanceri i testisit është një nga llojet më të shërueshme të kancerit dhe mbi 95% e burrave me fazë të hershme të kancerit testicular, shërohen plotësisht.

Edhe rastet e kancerit testicular më të avancuar, ku kanceri është përhapur jashtë testiseve të indeve të afërta, kanë një shans 80% për t’u shëruar.

Shkaqet

Shkaku apo shkaqet e kancerit testicular janë të panjohura, por një numër i gjërave janë identifikuar, të cilat mund të rrisin mundësinë e zhvillimit të gjendjes. Këto përfshijnë:

– Duke pasur një histori familjare të kancerit testicular

– Duke qenë të lindur me testise të pa-pazbritura në scrotum. Rreth 3-5% e djemve janë të lindur me testikuj të vendosura brenda barkut të tyre, të cilat zakonisht zbresin në scrotum gjatë katër muajve të parë të jetës.

 

REKOMANDIME NATYRALE

Ushqimi

Kanceri dobëson sistemin imunitar të trupit duke ndikuar në qelizat e gjakut që mbrojnë kundër sëmundjeve. Si rezultat, trupi juaj nuk mund të luftojë infeksionin siç mund të bëjë trupi i një personi të shëndoshë.

Është e rëndësishme që të kujdeseni kur përgatisni ushqimin për të parandaluar infeksionet që mund të vijnë nga ushqimi.

Këshilla

– Lani duart tuaja tërësisht para se të përgatisni ushqim dhe para se të hani.

– Mbani të pastër gjithë zonën ku përgatisni ushqimin duke e pastruar me ujë të nxehtë me sapun.

– Frutat dhe perimet të lahen tërësisht.

– Kur hani jashtë, shmangni ushqimin që ka mbetur për periudha të gjata dhe ushqimin që mund të ketë qenë kontaminuar me baktere, p.sh. sallatë, sushi, mish të papërpunuar ose të papjekur, peshk, butak, pula dhe vezë.

– Kur bëni pazarin, merrni një enë të izoluar për ushqimin e ftohtë dhe të ngrirë.

– Mos e ri-ngrini ushqimin.

– Përdorni mjete dhe mbajtëse të veçanta për mishin dhe perimet e papërpunuara.

– Sigurohuni që mishi nuk kullon mbi ushqimet e tjera në frigorifer.

– Ushqimin e ftohtë futeni menjëherë në frigorifer pas marrjes së një pjese të tij që ju nevojitet.

– Shmangni ngrënien e vezëve të papërpunuara (për shembull, në pijet e qumështit).

Këtu janë ushqimet që duhen shmangur me çdo kusht.
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë.
• Mos pini pije të gazuara.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta dhe të gjitha ushqimet e përpunuara.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Shmangni të gjitha ushqimet që janë të larta në trans-yndyra të dëmshme të hidrogjenizuara, dhe margarinën. Eliminoni miellin e rafinuar të bardhë, i cili gjendet në shumicën e ushqimeve të gjetura në një raft tipik dyqani ushqimesh.

• Shmangni alkoolin, kafeinën, karbohidratet e thjeshta, sheqerin dhe produktet e sheqerit, ushqimet që janë tepër djegëse dhe tërësisht të përpunuara.

Terapia Aromatike me Vajra Esencial

Hulumtimet e deritanishme tregojnë se masazhi mund të jetë shumë i dobishëm për ata që vuajnë nga kanceri i mushkërive, në mënyrë specifike për menaxhimin e dhimbjeve dhe të depresionit. Masazhi i butë i përdorur gjatë një Aromatherapie promovon relaksim dhe ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi. Edhe një masazh i thjeshtë dorë mund të ketë një efekt pozitiv.
Vajrat esenciale të grejpfrut (paradisii Citrus), portokallit (senensis Citrus) dhe limonit (limonum agrume) përmbajnë D-limonene, i cili ka treguar të ketë veti anti-tumorale, aktivitet kimioterapeutik dhe toksicitet të ulët. Kjo është veçanërisht e dobishme për kancerin e gjirit dhe të zorrës së trashë.

Vini re se këto vajra agrumesh janë foto-toksike dhe nuk duhet të përdoren lokalisht për njerëzit me kancer të lëkurës.

Këto vajra agrumesh, si dhe vaj Neroli esencial, janë edhe ilaqet kundër depresionit dhe që ndihmojnë me ankthin.

Përveç vajrave të agrumeve, vajra të tjera thelbësore dhe hydrosols, të cilat ndihmojnë në  vrasjen e qelizave të kancerit përfshijnë vajin esencial të xhenxhefilit (officinalis Zingiber) i cili mund të thithet ose të merret nga brenda me ujë, për të lehtësuar përzierien.
Vaj esencial dhe Hydrosol i temjanit (carteri bosëellia), ka treguar aktivitet anti-kancer, antimicrobial dhe antioxidativ. Temjani mund të bëjë dallimin në mes qelizave normale dhe kanceroze duke shtypur aktivitetin e qelizave të kancerit.
Përdorni 4 pika vaj esencial me 25ml vaj vegjetal.

Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë kontrolloni se vaj esencial është 100% bimor i pastër dhe se ajo vjen nga një burim i respektuar.

– Ne jemi ketu qe tju ndihmojme me profesionalizem, prandaj ndjehuni lirshem te na kontaktoni ne çdo kohe per semudjen tuaj apo te njerezve tuaj te dashur, sepse gjithkush mund te sherohet, cilado qofte semundja e tij!

By | 2017-09-24T22:48:42+00:00 August 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!