You are here:--, Kanceri-Kanceri i zorrës së trashë

Kanceri i zorrës së trashë

By | 2017-11-14T23:11:27+00:00 November 5th, 2017|Categories: Aparati Tretjes, Kanceri|0 Comments

Kanceri i zorrës së trashë; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Kanceri i zorrës së trashë është një kancer që fillon në zorrën e trashë ose në rektum (fundi i zorrës së trashë). Ky kancer është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara, por gjithësesi, nëse ai diagnozohet herët dhe trajtohet me kurim natyral, në më shumë se 90% të rasteve arrihet shërim i plotë.

Pothuajse të gjitha kanceret e zorrës së trashë fillojnë në gjëndrat që gjenden në murin e zorrës së trashë dhe të rektumit, dhe gati të gjitha kanceret e zorrës së trashë fillojnë si polip jo-kanceroze (benign), të cilat gradualisht zhvillohen në kancer malign.

Ju jeni në një rrezik më të lartë të kancerit të zorrës së trashë në qoftë se jeni më të vjetër se 60 vjeç, jeni me prejardhje afrikano-amerikan apo lindor-evropian, hani shumë mish të kuq apo  ushqim të përpunuar, keni polip Colorectal, keni sëmundje inflamatore në zorrë ose një histori familjare të kancerit të zorrës së trashë, ose një histori personale të kancerit të gjirit.

Sëmundjet e trashëguara si polyposis adenomatous (FAP) dhe kancerit kolorektal non-polyposis të trashëguar (HNPCC), gjithashtu mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë. Pirja e duhanit dhe e alkoolit janë faktorë të tjerë rreziku.

Simptomat

Shpesh, pacientët me kancer të zorrës së trashë nuk shfaqin asnjë simptomë, por disa simptoma përfshijnë:
• Dhimbje barku dhe ndjeshmëri në fund të barkut
• diarre, kapsllëk, ose ndryshim tjetër në natyrën e zorrëve
• ngushtim të zorrës dhe gjak në jashtëqitje
• humbje peshe pa ndonjë arsye të njohur.

Shkaqet

Në fund të fundit, kanceri ndodh si rezultat i qelizave që rriten në mënyrë të pakontrolluar dhe që nuk vdesin; Qelizat normale në trup ndjekin një rrugë të rregullt të rritjes, ndarjes dhe vdekjes. Vdekja e programuar qelizore është quajtur apoptoza, dhe kur ky proces prishet, rezultonntë kancer.

Qelizat e kancerit të zorrës së trashë nuk e përjetojnë vdekjen programatike, por në vend të vdekjes vazhdojë të rriten dhe të shumohen.

UDHEZIME TE PERGJITHSHME PER PACIENTET ME KANCER TË ZORRËS SË TRASHË

Ushqimi

Shmangni të gjitha ushqimet që janë të larta në trans-yndyra të ngopura të dëmshme dhe në yndyrna dhe vajra të hidrogjenizuara dhe shkurtoni ato që janë pjesërisht të hidrogjenizuara, si dhe margarinën.

Eliminoni miellin e bardhë të rafinuar, i cili gjendet në shumicën e ushqimeve të gjetura në një raft tipik dyqani ushqimesh, duke përfshirë bukën, gjevrekët, biskotat, ëmbëlsirat, dhe makaronat.

Shmangni alkoolin, kafeinën, karbohidratet e thjeshta, sheqernat dhe produktet e sheqerit, ushqimet që janë tepër djegëse dhe tërësisht të përpunuara dhe komerciale.

Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë.

Mos pini asnjë pije të gazuar.

Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.

Fuqizoje veten, dhe zgjidh një dietë të theksuar në ushqime organike, dhe sa më të freskëta, fruta dhe perime, tërshërë, drithëra, oriz, quinoa dhe hikërror. Përfshini në dietë një shumëllojshmëri të preferueshme të arrave dhe farave, sidomos fara kungulli dhe luledielli.

Minimizoni konsumin e mishit të kuq; zëvendësojeni atë me sasi të mjaftueshme të pulave të fushës organike, bizon dhe peshk të egër.

Hani sasi të bollshme të zarzavate organike të freskëta dhe të gatuara lehtë mbi avull, dhe sallata të freskëta të përditshme. Mundësisht, gatuani me gjalpë / vaj të virgjër kokosi dhe përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër; vajin e farës së lirit dhe farës së kërpit e përdorni si erëz në perime dhe si bazë për salcën e sallatës suaj të përditshme.

Gjatë ditës, pini shumë ujë të pastër, të filtruar, dhe shmangni pirjen -si dhe banjën apo dushin në- ujë rubineti të pafiltruar, sepse uji i rubinetit përmban metale të rënda dhe mbetje të pesticideve të cilat mund të vendosen në përqëndrime të larta në gjëndrën e prostatës.

Dieta ushqimore e papërpunuar është një plan ushqimi që mund të jetë me dobi të madhe në qoftë se ju vuani nga kanceri i Prostatës. Duke përdorur udhëzimet e përshkruara më lart si një  bazë për një dietë të pastër dhe të shëndetshme, atëherë mund të kaloni në një dietë ushqimore të papërpunuara si e dëshironi vetë.

Ushqimet e papërpunuara ushqimore gjenerojnë rezultate të shpejta për shkak të aftësisë për të çhelmuar tërësisht trupin dhe për të çliruar energji të pashfrytëzuar më parë nga trupi juaj.

Dieta kryesisht të përbëhet nga fruta të papërpunuara, perime, dhe arra e farëra, dhe plotësohet me konsumin ditor të lëngjeve të freskëta të gjelbra të bëra nga një shumëllojshmëri e perimeve të tilla si selino, marule, spinaq, karrota, lakër jeshile, majdanoz.

Konsumoni sa më pak ose aspak ushqim të gatuar. Dieta e papërpunuara ka avantazhin e eliminimit në çast të shumë alergeneve të përbashkëta.

Qumështi duhet mënjanuar, edhe pse disa mund të zgjedhin sasi të moderuara të qumështit të dhisë apo produktet e qumështit të deles, shpesh në formën e një ushqimi të thartuar, të tilla si kefir ose kos të përgatitur në shtëpi.

o Shmangni pirjen e duhanit.
o Pini vetëm pak kafe; çaji jeshil është një alternativë më e mirë.
o Vitaminat e rekomanduara: B-vitaminat, vitaminë E dhe C, glutathione, carotenoids, glutamine, glycina, taurine, metioninë
o Bimët e rekomanduara: hudhër, spec i kuq, xhenxhefil, shafran i Indisë, majdanoz, kopër, coriander.
o Shmangni preservativet si nitratet, ngjyrosësit e ushqimit, ëmbëltuesit artificial dhe shtesat në dietë.
o Shmangni ushqimet e detit që mund të jenë të larta në përmbajtje merkuri.
o Shmangni ushqimet e mbetura dhe pijet me gaz të cilat mund të përmbajnë fosfor.

TRAJTIMI NATYRAL PROFESIONAL

Nese ju apo i afermi juaj eshte prekur nga kjo semundje, na kontaktoni per konsulte dhe trajtim natyral profesional, dhe ndihma jone do te jete shume shpejte prane jush. Çdokush mund te sherohet, pavaresisht se çfare semundje e ka prekur ate!