Hyssopus Officinalis; Për imunitetin, infeksionin e mushkërive, astmën, mukozën, bronkitin, kancerin e mushkërive, sistemin tretës, sistemin nervor…

 

Arabisht: الزوفا الطبية

Anglisht: Hyssop

Emri shkencor: Hyssopus officinalis L

Familja: Lamiacaea

Hyssopus officinalis është bimë barishtore shumëvjeçare, me gjatësi 30-60cm, me gjethe heshtake ngjyrë jeshile të errët e aromatike, me lule të shumta aromatike, me ngjyrë blu, rozë dhe rrallë të bardhë.

Lloji i saj është rezistent ndaj thatësirës, ​​dhe tolerante ndaj tokës së dendur dhe me rërë. Lulëzon në diell të plotë dhe në klimë të ngrohtë.

Origjina e bimës është Lindja e Mesme. Ajo është përdorur në mjekësinë bimore për shkak të përmbajtjes së elementeve  kurative. Emri Hyssop shfaqet në disa përkthime të Biblës, veçanërisht në vargun 7 të Psalmit 51: “Ti do të më pastrosh me Hisop dhe do të jem i pastër!” Studiuesit kanë sugjeruar se llogaritë Biblike i referohen bimës me origjinë siriane. Hyssop u përdor gjithashtu për purifikim (pastrim fetar) në Egjipt.

Bima është  njohur gjithashtu si ‘Bari i Shenjtë’ dhe ‘Dhëmbët e Davidit’, dhe ishte i përfshirë në trajtimin e shumë sëmundjeve të zakonshme në atë kohë.

Bima njihet edhe me emra të tjerë si: Curdukotu, hastipippili, hisopo, Yanagi-Hakka.

Elementët aktiv: Volatile oil, pinocamphone, isopinocamphone, pinenes, camphene, and terpinene), hyssopin, tannin, flavonoids, insolic acid, oleonolic acid, a bitter substance (marrubiin), resin, gum.

Pjesët që përdoren: Kërcelli, gjethet, lulet dhe farat.

Dobitë mjekësore të Hyssopus officinalis

– Forcon sistemin imunitar dhe qelizat e bardha të gjakut.

– Ndihmon në riparimin e mushkërive, pengon formimin e qelizave të kancerit, kontribuon në eliminimin e qelizave tumorale dhe parandalon përhapjen e tyre.

– Lehtëson  simptomat e mushkërive dhe problemet e frymëmarrjes, si bronkiti, rrufa, astma, mukusi, etj.

– Bima ka veti anti-inflamatore, lufton veçanërisht të gjitha  llojet e viruseve të lidhura me sistemin e frymëmarrjes.

– Heq gëlbazën e akumuluar në sistemin e frymëmarrjes.

– Ilaç natyral për tringëllimën në veshë.

– Nxit djersitjen, largon kripërat dhe ujin e tepërt nga trupi, dëbon toksinat  dhe  ul presionin e gjakut.

– Rregulluese e ciklit menstrual dhe lehtësuese e simptomave të sindromit premenstrual.

– Ajo gjithashtu mund të ketë një efekt qetësues për pacientët që vuajnë nga ankthi dhe nervozizmi.

– Bima ka ndikim efektiv në luftën kundër HIV-it dhe AIDS-it.

– Përmirëson qarkullimin e gjakut, ndihmon për të trajtuar sëmundjet që kanë lidhje me qarkullimin e dobët të gjakut, të tilla si reumatizma, artriti, përdhesi.

– Qetëson  dhimbjet e barkut dhe të stomakut dhe lufton kapsllëkun.

– Stimulon sekretimin e lëngjeve,  ndihmon tretjen e ushqimit në stomak, gjithashtu ndihmon në tretjen e proteinave, karbohidrateve dhe yndyrave.

– Redukton temperaturën e lartë të shkaktuar nga ethet e inflamacionit, largon toksinat përmes urinës.

– Përmirëson punën e sistemit nervor, dhe ndihmon për të hequr qafe çrregullimet nervore, ankthin, tensionin nervor, marramendjen, ndihmon për të çlodhur nervat.

Shënim!

Marrja e bimës me mënyrën dhe dozën e caktuar nuk shkakton asnjë lloj efekti anësor.