Hernia diskale; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Hernia diskale – E njohur gjithashtu si një rrëshqitje disku apo rënie disku, hernia diskale ndodh kur një nga disqet e shpinës këputet dhe xheli që gjendet brenda tij rrjedh jashtë. Kjo mund të shkaktojë dhimbje shpine, si dhe dhimbje në zona të tjera të trupit.
Në rastet e hernies diskale, shpesh preket nervi shiatik; nervi më i gjatë në trup, i cili fillon nga pjesa e prapme e legenit, përmes mollaqeve, përgjatë të dy këmbëve deri te këmbët poshtë.

Simptomat

Nëse presioni është vendosur mbi nervin shiatik, mund të shkaktojë një dhimbje të vazhdueshme, mpirje dhe një ndjesi shpimi gjilpërash në një ose të dyja këmbët.
Pra, presioni i vendosur mbi nervin shiatik mund të shkaktojë:
• Dhimbje të vazhdueshme
• Mpirje
• Ndjesi shpimi gjilpërash në një ose të dyja këmbët

Shkaqet

Hernia diskale ndodh kur këllëfi i jashtëm i diskut çahet (ndahet), duke rezultuar që xheli brenda tij të grumbullohet dhe të dalë nga disku.
Disku i dëmtuar mund të ushtrojë presion mbi të gjithë palcën kurrizore ose në një rrënjë të vetme nervore; një hernie diskale mund të shkaktojnë dhimbje si në fushën e diskut të spikatur edhe në zonën e trupit që kontrollohet nga nervat që disk ka shtypur.
Nuk është gjithmonë e qartë se çfarë e shkakton thyerjen e një disku, megjithëse mosha është një faktor i zakonshëm në shumë raste. Me kalimin e moshës, disqet tona kurrizore fillojnë të humbasin përmbajtjen e tyre të ujit, duke i bërë ata më pak fleksibile dhe më shumë të thyeshëm.

Shumica e njerëzve nuk mund ta identifikojnë shkakun e saktë të hernies së tyre diskale. Ndonjëherë, duke përdorur muskujt e shpinës në vend të muskujve të këmbëve dhe të kofshëve për të tërhequr apo ngritur objekte të rënda mund të çojë në një hernie diskale, ashtu si mund të shkaktojë edhe përdredhje. Rrallë ndodh që një ngjarje traumatike si rrëzimi apo goditja në pjesën e pasme të shkaktojë hernie diskale.

Udhezime per trajtimin natyral te Hernies Diskale

Ushqimi për një hernie diskale shpesh fokusohet në sigurimin e trupit me lëndë ushqyese që ka nevojë për të mbajtur kërcet të shëndetshëm.

Ushqimet që mbështesin shëndetin e kërcit përfshijnë ato që janë të pasura në vitaminë C, E dhe D; dhe dieta për hernie diskale duhet të përfshijë gjithashtu shumë kalcium për të mbështetur shëndetin e rruazave.
Në përgjithësi, dieta duhet të përfshijë shumë perime, fruta, dhe proteina të dobëta pa dhjam, të tilla si peshk, mish pule, dhe fasule.
Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përpiquni t’i përmbaheni për sa më poshtë:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale të qumështit. Shmangni viçin konvencional dhe zgjidhni mish te kafsheve  që ushqehen me bar organik.

Aromaterapia

– Për shkak të efekteve të mëdha terapeutike të Livandës, nëse një Aromaterapist do të ishte bllokuar në një ishull të shkretë me vetëm një vaj esencial, ai do të shpresonte që ai të ishte vaj i livandës.
Por kur ju doni më pak qetësim dhe më shumë lehtësim të dhimbjeve të fuqishme, ka një tjetër lloj livando, Lavandula latifolia L. Spica, apo Spike lavender. Një hibrid i officinalis lavender dhe latifolia, Lavandin, Lavandula-super është më pak e shtrenjtë dhe shpesh përdoret për të falsifikuar livandon e vërtetë.  Ky vaj i livandës është një antispasmodic i fuqishëm i përshtatshëm për problemet muskulare, të frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut, dhe jo si një qetësues për mendjen.

– Vaj kamomili mund të lehtësojë dhimbjet e shpinës.

– Vaj Clary Sage (Salvia sclarea – nuk duhet të ngatërrohet me sherebelë, Salvia officinalis) është konsideruar zbutëse, dehëse dhe euforike;  duhet të përdoret në sasi të vogla dhe mundësisht jo para një mbrëmje apo koktei, pasi ajo shton efektin e alkoolit.
– Helichrysum ka një histori të gjatë si vaj për vajosje, por ai meriton një vend të nderuar edhe në masazhin terapeutik.

– Vaj i Drurit të Sandalit, i cili është i njohur në disa trajtime homeopatike edhe si temjan, gjithashtu heq spazmat e muskujve dhe është i dobishëm në trajtimin e nervit shiatik dhe ngjeshjes limfatike.
Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë sigurohuni që vaj esencial të jetë 100% bimor, i pastër, i distiluar dhe që vjen nga një burim i respektuar.

Trajtimi me akull ose me kompresa ngrohje

Varësisht se çfarë është më e efektshme për ju, ju mund të aplikoni akull ose kompresa të ngrohta në zonën e prekur, për të zbutur dhe lehtësuar dhimbjet.
Bëni kujdes të mos e mbani as akullin ose kompresën e nxehtë në lëkurë për një kohë të gjatë. Ju mund ta mbani deri në dhjetë minuta, të ndjekura nga të paktën dhjetë minuta pushim.

Jastëku i Mbështetjes së Qafës

Mbajtja e kurrizit është një nga faktorët më të rëndësishëm kur bëhet fjalë për një hernie diskale, dhe jastëku i duhur për të fjetur mund të bëjë mrekulli për t’ju lehtësuar dhimbjet e vazhdueshme.
Hidhni një sy në dyqanet e shëndetit për jastëkë të dizajnuara veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga dhimbjet e shpinës.

Ushtrimet fizike

Provoni të ushtroheni me lëvizje të muskujve të shpinës dhe të barkut; duke u shtrirë mbi bark, provoni të drejtoni trupin dhe kokën, deri sa pika mbështetëse të jetë barku, si në figurën më poshtë. Ushtrohuni për rreth 30 minuta.

Bonewellia dhe Zinginax per trajtimin natyral te Hernies Diskale