Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Hemorroidet

Hemorroidet; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Hemorroidet, të quajtura gjithashtu majasëll, janë vena të fryra në membranën e brendshme të anusit. Për shkak të asaj se si përhapet dukuria e hemorroideve në popullatën e përgjithshme, madje edhe në mesin e fëmijëve, shumë mjekë konvencional e konsiderojnë atë diçka normale. Mjekët natyral holistik, megjithatë, deklarojnë se hemorroidet nuk janë një pjesë e shëndetit normal dhe kështu që duhet të adresohen.

Llojet

Hemorroidet mund të jenë të brendshme, që do të thotë se ato ndodhin pranë fillimit të anusit, ose të jashtme, që ndodhin në hapjen e anusit. Hemorroidet që zgjaten jashtë anusit janë të njohura si hemorroide prolapse (rënie ose shkarje e rektumit).

Simptomat

Simptomat e hemorroideve përfshijnë: gjakderdhje (gjak zakonisht i freskët i kuq i ndritshëm që shfaqet në letrën higjienike), kruarje, mukozë, siklet, dhe dhimbje gjatë jashtëqitjes dhe, nganjëherë, gjatë uljes.

Kujdes: Gjakderdhja gjatë jashtëqitjes duhet të kontrollohet për t’u siguruar nga kushtet e tjera më të rënda. Nëse keni gjak në jashtëqitjen tuaj, kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Shkaqet

Hemorroidet janë shpesh rezultat i dietës së varfër, kapsllëkut ose një zorre të ngadaltë, lodhjes gjatë lëvizjeve të zorrëve, nivelit të ulët kronik të dehidratimit, mungesa e ushtrimit, dhe / ose një mënyrë jetese me qëndrim vazhdimisht ulur.

Korrigjimi i këtyre faktorëve mund të jetë shumë i dobishëm në parandalimin dhe eliminimin e hemorroideve. Ato janë gjithashtu shumë të zakonshme gjatë shtatzënisë.

 

Trajtime natyrale për kurimin e Hemorroideve

Ushqimi

Konsumoni një dietë organike, me ushqime të plota që thekson ushqime fibroze, shumë fruta të freskëta dhe perime (sidomos të gjelbëra të errëta, perimet me gjethe, të tilla si lakër jeshile), drithëra si orizi dhe meli, mish organik pa dhjam dhe pula fshati. Gjithashtu pini shumë pije të shëndetshme, të tilla si çaj bimor, lëng të freskët të shtrydhur, dhe ujë të pastër, të filtruar.

Fiku eshte nje frut i mrekullueshem per kurimin e hemoroidevel konsumoni cdo dite 2-3 kokrra fiku te thate.

Aromaterapia

Vaj selvie, dëllinje, temjani, ose niaouli; për masazhim të jashtëm, ose duke i shtuar në ujin e vaskës.

 

Bimët mjekësore

Bima Pilewort është një element kryesor trajtimi për hemorroidet në Evropë, për shkak të efikasitetit të saj në reduktimin e simptomave të majasëllit (hemorroideve).

Collinsonia është një tjetër bimë shumë efektive për hemorroidet; Si një aplikim gjatë ditës; përzie 10 ml tretësirë collinsonia me 80 ml tretësisë lajthie dhe aplikoje këtë kombinim pas çdo jashtëqitje si dhe në rast nevoje.

Bimë të tjera të dobishme janë: boronica, buckthorn, gjineshtër, rrënjë comfrey, Gotu Kola, majdanoz, lulesahati.

Terapia me lëngje

Kombinimet e lëngjeve në vijim mund të ndihmojnë për të mbajtur zorrët e rregullta dhe jashtëqitje të zbutur:

Karrota, spinaq, selino, majdanoz;

– karrota dhe lakërishtë;

– lëng panxhari.

Trajtim Topical

Aplikoni një kombinim me: oksid zinku, vitaminë E, dhe xhel Aloe Vera ose vaj ulliri në zonën e prekur.

Kremi i Calendulas mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe kruarjeve.

 

By | 2017-04-14T21:19:09+00:00 April 14th, 2017|Aparati Tretjes|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!