Gjëra të vogla që ndihmojnë sistemin imunitar

Gjëra të vogla që ndihmojnë sistemin imunitar të jetë i shëndetshëm dhe i fortë

 

Shumica prej nesh përpiqet të bëjë më të mirën për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme duke u ushtruar dhe duke ngrënë si duhet – dhe për një arsye të mirë. Ruajtja e shëndetit ndihmon për të siguruar që sistemi imunitar, i cili është sistemi mbrojtës i trupit që mbron nga pushtuesit e huaj, të jetë i fortë. Pa një sistem imunitar luftarak, ne bëhemi të ndjeshëm ndaj të gjitha llojeve të sëmundjeve infektive dhe viruseve.

Ka gjëra të mëdha që mund të bëjmë për të mbajtur të shëndetshëm sistemin tonë imunitar, duke përfshirë të ngrënit drejt, ushtrimet  por ka edhe gjëra të vogla që mund të bëjmë çdo ditë për të mbajtur sistemin mbrojtës të trupit tonë në formë.

  1. Shmangni tymin e duhanit

Edhe nëse nuk pini duhan, mund të vuani nga dëmtimi që mund të shkaktojë në pjesë të sistemit tuaj imunitar nëse i ekspozoheni atij në radhë të dytë (tymit të duhanit), sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ekspozimi kronik ndaj tymit të duhanit shkakton inflamacion të traktit të sipërm dhe të poshtëm të frymëmarrjes dhe dëmton aftësinë e sistemit imunitar për të prodhuar antitrupa në përgjigje të ekspozimit ndaj baktereve. Kjo çon në ulje të pastrimit të baktereve nga mushkëritë dhe rrit flakët e astmës, të cilat mund të bëjnë që një person të jetë më i prekshëm ndaj infeksionit.

Mundohuni të shmangni vendet ku mund të ekspozoheni nga tymi i dorës së dytë dhe kërkojuni të tjerëve përreth jush të marrin zakon të dalin jashtë kur pinë duhan.

  1. Shtoni më shumë proteina në mëngjes

Proteina është një lëndë ushqyese jetike për shumë arsye. Ajo ndihmon trupin të ndërtojë dhe riparojë indet, dhe është gjithashtu pjesa kryesore e një sistemi imunitar të shëndetshëm.

Hulumtimi, përfshirë një studim ku ka treguar se proteina nga burime me cilësi të lartë është thelbësore për shëndetin optimal. Nëse marrja e proteinave është e dobët, mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të bërë antitrupa, proteina të mëdha të prodhuara nga sistemi imunitar në përgjigje të pushtimit të molekulave të huaja. Pa proteina të mjaftueshme për të bërë antitrupa, sistemi imunitar humbet aftësinë e tij për të luftuar infeksionet.

  1. Lani Duart!

Kjo mund të tingëllojë e qartë, por shumë pak njerëz në të vërtetë i lajnë duart mjaft mirë për të eleminuar bakteret që shkaktojnë sëmundje. Në fakt, një studim vëzhgoi sjelljen e larjes së duarve të gati 4,000 njerëzve dhe zbuloi se rreth 95% nuk i lanin duart për një kohë të konsiderueshme pasi shkonin në banjë.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë larjen e duarve tuaj për të paktën 20 sekonda për të minimizuar ekspozimin e mikrobeve dhe për të mbajtur sistemin imunitar të mos mbingarkohet.

  1. Zgjidhni perime me ngjyra të ndryshme

Të gjitha frutat dhe perimet janë të dobishme për shëndetin tonë, por disa mund të bëjnë më shumë për sistemin tonë imunitar sesa të tjerët.

Sa më shumë ngjyra, aq më shumë antioksidantë që trupi përdor për të luftuar radikalet e lira që mund të kontribuojnë në dëmtimin e qelizave. Gjithashtu, këto ushqime janë të ngarkuara me vitamina dhe minerale të domosdoshme për një sistem imunitar të shëndetshëm.

  1. Qëndroni të vendosur për kohën e gjumit

Gjumi është thelbësor për një sistem imunitar të shëndetshëm. Një studim i shkurtit 2019 në “Journal of Experimental Medicine” zbuloi se një gjumë i mirë i natës mund të rrisë efikasitetin e qelizave T në trup, një lloj qelize e bardhë e gjakut që ndihmon trupin të luftojë kundër viruseve.

Shumë njerëz qëndrojnë zgjuar vonë dhe humbasin mundësinë për të rritur imunitetin e tyre me higjenën e duhur të gjumit. Gjëndrat mbiveshkore, të cilat prodhojnë kortizol (hormoni i stresit), epinefrina dhe norepinefrina, prishen nga gjumi i dobët ose i papërshtatshëm, i cili, nga ana tjetër, ka një ndikim negativ në sistemin imunitar.

Në mënyrë që të shkoni në shtrat në një orë të përshtatshme, duhet të krijoni një rutinë të shëndetshme të gjumit. Filloni duke i vendosur vetes një rregull – për shembull, të shkoni në shtrat në orën 10 p.m. çdo natë – dhe duke shmangur aktivitetet stimuluese për të paktën katër orë para gjumit. Ashtu si vendosni alarm për t’u zgjuar në mëngjes, vendosni një alarm që t’ju kujtojë të flini.

  1. Pini një gotë ujë kur zgjoheni

Qëndrimi i hidratuar duke pirë ujë të mjaftueshëm çdo ditë do të japë gjithashtu një forcim të sistemit imunitar.

Membranat e thata të mukozës dhe lëkura e plasaritur mund të jenë zona që patogjenët mund të pushtojnë trupin. Qëndrimi i hidratuar do të zvogëlojë thatësinë në zonat thelbësore, si membranat e mukozës në hundë, dhe do t’i japë burimeve natyrore të trupitnjë shans më të mirë për t’u larguar nga patogjenët.

  1. Pini çdo ditë lëng limoni

Një gotë lëng limoni në ditë mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe forcimin e imunitetit.

Limoni është i pasur me vitaminë C, e cila është një antioksidant dhe ka veti antivirale dhe antibakteriale.

Duke shtuar vetëm disa zakone të vogla por të shëndetëshme gjatë ditës, ju mund të përmirësoni shëndetin dhe të parandaloni sëmundjet.

8. Merrni ndihmën e produkteve krejtësisht bimore, të sigurta dhe efektive

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook