Ende pini duhan? Zbuloni 6 pasoja të papritura shëndetësore të këtij zakoni

 

Janë ndërmarrë hapa të mëdhenj në dekadat e fundit për të luftuar kundër industrisë së duhanit miliarda dollarëshe në treg. Edhe pse rreth 38 milion të rritur amerikanë ende pinë duhan, ky numër ka rënë ndjeshëm. Dhe nga njerëzit që nuk e kanë lënë ende, duket se pinë më pak duhan në përgjithësi.

Sigurisht, të gjithë e dimë se pirja e duhanit shoqërohet me një gamë të gjerë rreziqesh shëndetësore, siç janë: një rrezik i shtuar për kancer, sëmundje kronike obstruktive pulmonare (COPD), sëmundje të zemrës, diabeti tip 2, goditje në tru dhe mishrat e dhëmbëve – për të përmendur vetëm disa. Por, ka shumë pasoja të tjera më pak të njohura nga pirja e duhanit (dhe madje edhe tymi i dorës së dytë) që mund t’ju habisin.

Informacioni i mëposhtëm mund të jetë vetëm nxitja që ju duhet për ta lënë këtë zakon një herë e përgjithmonë.

 1. Pirja e duhanit plak lëkurën tuaj. Për mungesë të një termi më të mirë, pirja e duhanit ju bën të dukeni të vjetër!

Përdorimi i cigares mund t’ju ​​japë rrudha dhe ta bëjë lëkurën tuaj të duket e lodhur dhe e pashëndetshme. Plus, rrit rrezikun për infeksione të lëkurës dhe bën që prerjet dhe plagët të marrin shumë më tepër kohë për t’u shëruar.

 1. Pirja e duhanit dëmton shikimin. Njerëzit që pinë duhan janë në një rrezik më të madh për zhvillimin e kataraktës (shtrëngimi i thjerrëzave brenda syrit), një shkak i zakonshëm i humbjes së shikimit.
 2. Pirja e duhanit ju privon nga dëgjimi. Organi i dëgjimit brenda veshit tuaj mund të marrë uri për oksigjen kur pini duhan – gjë që mund të rrisë rrezikun tuaj për shurdhim të pjesshëm ose të plotë.
 3. Pirja e duhanit vret sythat e shijes tuaj. Ju thjesht nuk do të jeni në gjendje të shijoni shumë nëse pini duhan sepse sythet tuaja të shijes dëmtohen kur tymi dëmton rrjedhjen e gjakut.
 4. Pirja e duhanit shkakton inflamacion në tërë trupin. Ndezja e një cigare ndez trupin tuaj gjithashtu – dhe jo në një mënyrë të mirë.

Ky zakon shoqërohet me nivele më të mëdha të inflamacionit kronik – i cili është jashtëzakonisht i dëmshëm për sistemin tuaj imunitar dhe e bën më të ndjeshëm për t’u sëmurë.

 1. Pirja e duhanit mund të ndikojë në pjellorinë tuaj – duke e bërë më të vështirë për gratë të mbeten shtatzënë.

Plus, për t’i bërë gjërat më keq, kjo do të rrisë rrezikun për komplikime që lidhen me shtatzëninë dhe defektet e lindjes. Tek meshkujt ul numrin e spermatozoideve dhe rrit rrezikun për impotencë.

Mos harroni, nuk është vetëm shëndeti juaj që preket. Tymi i dorës së dytë (i cili është i ngarkuar me kimikate dhe toksina) i prek të gjithë.

Në fëmijët në veçanti, tymi mund të rrisë rrezikun e astmës, infeksionet e frymëmarrjes dhe sindromën e vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS).

Lënia e duhanit ia vlen; Shikoni se si trupi juaj do të ndryshojë pasi ta lini këtë zakon

Çdo pesë sekonda, dikush në botë kalon nga një problem shëndetësor i lidhur me duhanin. Në fakt, tymi i cigares do të shkurtojë jetëgjatësinë tuaj me një mesatare prej 13 vjetësh.

Por për fat të mirë, ndërprerja e duhanit me të vërtetë mund të përmirësojë shëndetin tuaj.

Konsideroni se çfarë ndodh me një person i cili bën përpjekjet për të hedhur cigaret dhe për t’u bërë jo-pirës:

 • Ulet presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës brenda 20 minutave.
 • Ulet niveli i monoksidit të karbonit në trupin tuaj brenda 12 orëve.
 • Ulet rreziku i sulmit në zemër brenda 24 orëve (dhe rreziku juaj për sëmundje të zemrës zvogëlohet në atë të një personi jo-duhanpirës me 15 vjet pas ndërprerjes së pirjes së duhanit).
 • Përmirësohet funksioni i mushkërive brenda 1 deri në 2 javë.
 • Ulet rreziku për goditje në tru dhe shumë lloje të kancerit (të ngjashme me një jo-pirës) brenda 5 viteve.

Pavarësisht se cila është arsyeja juaj për ta braktisur duhanin (trupi më i shëndetshëm, jetëgjatësia më e madhe, më shumë kënaqësi me të dashurit tuaj, veshje më pak me erë të keqe, para të kursyera, ushqim më të shijshëm, etj.), na besoni – është mjaft mirë!

Ndërprerja e pirjes së duhanit mund t’ju ndihmojë të rimerrni jetën tuaj dhe shëndetin tuaj, dhe përfitimet e bërjes së kësaj fillojnë pothuajse menjëherë.

Pra, edukoni veten duke ndjekur një dietë të shëndetshme natyrore. Merrni mbështetjen që ju nevojitet dhe angazhohuni që të bëheni përsëri një jo-duhanpirës. Shëndeti juaj, portofoli juaj dhe të dashurit tuaj do t’ju falënderojnë!