Dobitë shëndetësore të gjetheve të fikut

 

Fiqtë janë frutat më të famshëm për përfitimet e tyre të shumta, por a keni menduar ndonjëherë për përfitimet e gjetheve të fikut?

Fiqtë janë frutë sezonal, dhe janë të  njohur nga të gjithë për shkak të shijes së shijshme dhe përfitimeve të tyre  të shumta. Për sa i përket gjetheve të tyre, ato janë një burim i pasur me shumë vitamina dhe minerale. Këto gjethe janë të pasura me fibra dietike dhe vitamina të tilla si vitamina A, vitamina B, kalcium, hekur, fosfor dhe shumë minerale të tjera.

Ja disa nga përfitimet kryesore të tyre:

– Fibrat dietike që gjenden në gjethet e fikut ndihmojnë për të rritur lëvizjen e zorrëve dhe për ta rregulluar atë, duke ju mbrojtur jo vetëm nga kapsllëku, por edhe nga diarreja.

– Siç u përmend, këto gjethe janë të pasura me fibra dietike, të cilat do t’ju ndihmojnë të humbni peshën shtesë.

– Gjethet e fikut përmbajnë një substancë të quajtur Pectin, një fibër dietike e tretshme në ujë, e cila ndihmon në eliminimin e kolesterolit të lartë.

– Ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës. Gjethet e thata të fikut përmbajnë acide yndyrore omega-3 dhe 6 që janë të shëndetshme dhe të domosdoshme për shëndetin në përgjithësi dhe për të promovuar shëndetin e zemrës në veçanti.

– Për shkak të fibrave dietike, ato zvogëlojnë nivelet e radikalëve të lirë të dëmshëm në trup, gjë që nga ana tjetër stimulon infeksionin e llojeve të ndryshme të kancerit, veçanërisht zorrës së trashë.

– Ndihmon në  problemet e lëkurës, infeksionet dhe ulçërave.

– Rregullon sheqerin në gjak, gjë që funksionon në përmirësimin e insulinës në trup.

– Redukton acidin e stomakut në gratë shtatzëna.

– Forcon kockat.

Këshilla para se të përdorni gjethet e fikut

Këtu janë këshillat më të rëndësishme që duhet të dini përpara përdorimit:

  • Nevoja për moderim në përdorimin e tyre, pasi përdorimi i tepërt mund të dëmtojë shëndetin tuaj.
  • Disa njerëz mund të jenë alergjikë ndaj substancave që gjenden në gjethet e fikut, kështu që është e rëndësishme të bëni një provë të vogël para se t’i përdorni në mënyrë të plotë.

Si t’i përdorni?

Shtoni dy lugë gjethe fiku të thata dhe të thërmuara në një litër ujë dhe i zjeni për 10 minuta. Më pas filtrojeni ujin dhe pijeni si çaj 2-3 herë në ditë para ngrënies ose 60 minuta pas ngrënies (mund ta ëmbëltoni me mjalt por jo me sheqer).

Fiku, Fruti i Këndshëm

Fiku, Fruti i Këndshëm