Disa baza themelore të mëngjesit zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë me 36%, zbulon studimi 

 

Kanceri është universal. Pavarësisht nga jeni apo kush jeni, të gjithë e urrejnë sëmundjen në mënyrë të barabartë. Është një nga ato gjërat e rralla me të cilat njerëzimi në tërësi mund të pajtohet; kanceri është i keq.

Kanceri është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në mbarë botën dhe ishte përgjegjës për rreth 9.6 milion vdekje në 2018. Globalisht, rreth 1 në 6 vdekje është për shkak të kancerit.

Nëse ju ose dikush që e njihni është prekur nga kjo sëmundje, atëherë ju e dini se sa sfiduese dhe e frikshme bëhet jeta e përditshme. Edhe më shumë, nëse do të duhej të merreshit me kancerin e zorrës së trashë, i cili është lloji i 2-të më vdekjeprurës i kancerit.

Mjekimet me kimioterapi, rrezatim ose operacion bëhen të padobishme kur përballeni me këtë sëmundje. Në shumë raste, ato mund t’ju bëjnë edhe më të sëmurë, sepse ato dobësojnë sistemin imunitar natyror të trupit dhe mund të shkaktojnë përhapjen e kancerit.

Për fat të mirë, jo të gjitha shpresat janë humbur. Ekzistojnë mënyra të thjeshta natyrale dhe efektive që mund të bëni për të zvogëluar rrezikun e vdekjes nga kanceri kolorektal.

Koha juaj e përgjumjes mund të jetë e shenjtë për ju. Shumë njerëz vendosin alarmet e tyre një orë të plotë para se tu duhet të ngrihen për të shijuar ato momente gjysmë të zgjuar, gjysmë të fjetur.

Një rutinë në mëngjes tingëllon e frikshme, dërrmuese ose e pamundur plotësisht, por mos kini frikë. Këtu janë disa gjëra për t’ju inkarujuar në mënyrën më të mirë për të kultivuar një ritual të mëngjesit .

Shijoni kafen e mëngjesit

Studimi i fundit zbulon në të vërtetë se pirja e rregullt e kafesë mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të kancerit kolorektal.

Studimi i botuar në JAMA Oncology kishte 1,171 pjesëmarrës me kancer të zorrës së trashë të përparuar.

Studiuesit zbuluan se pirësit e mesëm të kafesë (2-3 filxhanë në ditë) kishin një ulje prej 18% të rrezikut të vdekjes gjatë periudhës së studimit. Dhe ata që morën katër filxhanë kafe në ditë patën një ulje prej 36% të vdekjes dhe 22% ulje të progresionit të kancerit. Për më tepër, përfitimi mbrojtës i kafesë mbahej, pavarësisht nëse pacientët pinin kafe me kafeinë ose pa kafeinë.

Ka shumë studime të tjera për kafen që kanë treguar vetitë e saj mbrojtëse kundër kancerit kolorektal. Pra, kafeja është një fillim i shkëlqyeshëm dhe mjaft i lehtë për t’u zbatuar.

Filloni herët

Rutinat e mëngjesit bëhen më mirë kur nuk nxitoheni për në punë dhe vendosni të ngriheni para lindjes së diellit. Duke u ngritur herët, ju keni kohë të relaksoheni dhe të kaloni pak kohë me veten tuaj. Perëndimi i diellit ju trishton, ndërsa lindja e diellit ju mbush me gëzim, prandaj zgjimi para lindjes së diellit është kaq i dobishëm për trupin.

– Filloni me ushtrime fizike

Një studim zbuloi se vetëm 30 sekonda ushtrim me intensitet të lartë kishin një efekt të barabartë energjik me një filxhan kafe, dhe kjo kishte një efekt edhe në performancën njohëse të studiuarve. Ka shumë sipërmarrës të suksesshëm që i përmbahen kësaj.

– Meditoni dhe merrni frymë thellë

Praktika e meditimit rreth krijimit të university mund të fillojë duke u ulur në qetësi për disa minuta, duke marrë frymë thellë në mëngjes, ju mbushni të gjithë trupin me oksigjen dhe optimizim.

Përfitimet e një meditimi dhe frymarrjes së thellë në mëngjes janë të dyfishta. Jo vetëm që po përgatiteni mendërisht për të trajtuar çfarëdo sfidash me të cilat do të përballeni atë ditë, por gjithashtu po kaloni kohë me veten tuaj. Sapo të fillojë dita, ju mund të keni një listë të përgjegjësive dhe detyrave – qoftë puna, fëmijët, detyrat e shtëpisë ose ndonjë gjë tjetër – që të tjerët po mbështeten tek ju për ta përfunduar. Këto pak momente të çmuara garantojnë që keni kaluar ca kohë cilësore me veten tuaj, përpara se të duhet të jepni kohën dhe energjinë tuaj për të gjithë të tjerët.

Merrni disa raunde frymëmarrjeje natyrale, brenda dhe jashtë përmes hundës.

Pasi të keni krijuar një model të qetë dhe të qëndrueshëm të frymëmarrjes, filloni të numëroni thithjet dhe nxjerrjet e frymëmarrjes. Ndërsa merrni frymë, numëroni një, dy, tre, katër; pauzë për dy sekonda; dhe ndërsa nxjerr frymë, numëro katër, tre, dy, një.

Kur kjo frymë me katër llogari të bëhet e rehatshme, rriteni numrin tuaj në pesë, gjashtë, etj – në varësi të kohës që keni.

Kjo frymëmarrje është e sigurt për këdo – mos ngurroni ta praktikoni për aq kohë sa dëshironi.

– Falënderim ndaj Zotit dhe Kryerje e faljeve të rregullta ditore

Fillojeni ditën tuaj duke marrë avdes (larje të fytyrës, krahëve deri në bërryla, prekje të flokëve me duar të njoma dhe larje të këmbëve deri në nyje) dhe duke kryer faljen e namazit të sabahut para se të lindë dielli. Mund të tingëllojë si shumë fillimisht, por do të befasoheni nga dobitë që do të përfitoni.

Këshilla shëndetësore kundër kancerit në zorrë

– Ushqimet e pasura me vitaminë C kontribojnë në mbrojtjen imune duke mbështetur funksione të ndryshme qelizore të sistemit imunitar.

– Kërpudhat njihen për vetitë e tyre që modulojnë imunitetin dhe anti-tumorin. Ato janë natyrshëm të pasura me beta-glukane, i cili është përgjegjës për efektet e modulimit të imunitetit.

– Merrni fibra të mjaftueshme. Kjo jo vetëm që do të ndihmojë në lëvizjet e rregullta të zorrëve, por gjithashtu do të ushqejë bakteret e mira që jetojnë në zorrë.

– Sa më pak ushqime të përpunuara të hani, aq më i mirë është shëndeti në zorrë.

Cancer

Trajtimi Natyral i Avancuar për Pacientët e Kancerit - Kura Bimore Profesionale


Për më shumë se një dekadë, ne kemi ndihmuar një numër të madh pacientësh me lloje të ndryshme të kancerit, pacientë në faza të avancuara të kancerit dhe pacientë që nuk kanë reaguar ndaj trajtimeve konvencionale, për të gjetur mundësi të përparuara të trajtimit duke përdorur një qasje unike natyrale të personalizuar që shkon përtej modeleve të standardizuara të trajtimit të kancerit.

Ndihemi shumë të bekuar dhe të entuziazmuar që kemi zhvilluar një trajtim të mahnitshëm, të studiuar dhe të frymëzuar nga gjurmët e mjekësisë natyrale të vjetër, me qëllimin për të ndihmuar të gjithë pacientët e kancerit, përfshirë edhe ata që nuk kanë arritur rezultatet e dëshiruara nga trajtimet e ndjekura, qoftë konvencionale apo alternative. Në fakt, shumë pacientë mësojnë për ne pasi trajtimet e tjera, si konvencionale, ashtu edhe ato alternative, kanë dështuar.

Pyetja është: "Si e realizojmë ne atë që shumë spitale moderne apo qendra të tjera shëndetësore nuk kanë mundur ta realizojnë?"

Përgjigja është e thjeshtë: “Me anë të formulave unike të bimëve shkretinore të studiuara nga teknologjia më e fundit dhe programeve ushqimore të avancuara dhe shumë të thjeshta për t’u zbatuar nga të gjithë.”

Qëllimi ynë është që të sjellim trajtime të kancerit të një niveli të avancuar, të prodhuara nga bimët më të forta shkretinore, për të ndihmuar pacientët tanë të arrijnë shanset më të mëdha të suksesit.

Sigurimi i qasjes në këto mundësi trajtimi të forta dhe reale është ajo që e bën punën tonë shumë të veçantë dhe unike. Ne besojmë se jeta e njeriut është një dhuratë e Zotit për të cilën ia vlen të luftosh; Ne kemi një përgjegjësi: Të ofrojmë mundësi vërtet të personalizuara dhe të drejtuara nga një ekip i specializuar për të ndihmuar në ruajtjen dhe përmirësimin e jetës njerëzore.

Dështimi i trajtimeve konvencionale apo alternative

Shumë pacientë me kancer vendosin të presin derisa sëmundja e tyre të ketë përparuar për shkak të trajtimeve të gabuara, konvencionale (si: Kimioterapia, GTFC-Kimioterapia me fraksion të synuar gjenetikisht, radioterapia, kirurgjia) apo alternative dhe popullore (si: vajguri, helm akrepi, vaj kanabisi, vitaminat, dieta ushqimore të caktuara, etj.), deri në një gjendje pothuajse të pakontrollueshme para se të shikojnë një mundësi të përparuar të trajtimit natyral real. Ndërsa ne jemi akoma në gjendje t'i ndihmojmë këta pacientë, trajtimi bëhet më kompleks dhe kërkon kohë sepse kemi të bëjmë me sëmundje të fazës së vonë, si dhe duhet të rindërtojmë sistemin imunitar të pacientit, të dëmtuar nga përpjekjet e mëparshme të dështuara të trajtimit të kancerit.

Kujdesi familjar në shtëpi

Më e mira që mund të bëni për veten apo të dashurin tuaj të prekur nga kanceri është që ta mbani në shtëpi dhe të kujdeseni për të, në ngrohtësinë familjare, mes njerëzve të dashur dhe jo nëpër spitale, sepse askush nuk mund të kujdeset për ju si njerëzit e dashur të shtëpisë.
Prandaj, trajtimi ynë natyral dhe kura jonë bimore unike mund të arrijë në çdo shtëpi dhe të merret lehtësisht nga çdo pacient, kudo në botë, pa qenë nevojë të ndërmerren udhëtime të lodhshme e të shtrenjta, dhe pa qenë i detyruar të përballojë stresin e spitaleve që i dobëson imunitetin dhe i rrëzon moralin, përkrah shumë të tjerave.

Kura Bimore Profesionale

Trajtimi që ne i mundësojmë pacientëve të kancerit është një nga zbulimet dhe arritjet më revolucionare në trajtimin e kancerit në mënyrë natyrale me anë të bimëve shkretinore potenciale dhe stilit të jetesës më të shendetshme; i përfituar nga kërkimet e vazhdueshme shkencore dhe pervoja e gjatë.

Mbi 50 bimë shkretinore të egra, të kombinuara me profesionalizëm dhe pasion në 5 ilaçe bimore unike, janë përbërësit e kurës tonë profesionale kundër llojeve të ndryshme të kancerit, por që përgatiten në mënyrë të posaçme për çdo pacient në bazë të gjendjes aktuale dhe fazës së trajtimit.

Kjo paketë mund të merret nga të gjithë pacientët pavarësisht llojit apo fazës së sëmundjes, përfshirë fazat e avancuara dhe përhapjen me metastaza, dhe pavarësisht llojeve të trajtimeve që mund të kenë marrë apo të jenë duke marrë pacientët, konvencional apo alternativ; që të gjithë përfitojnë nga ky trajtim, dhe që të gjithë kanë mundësi të shërohen, me vullnetin e Zotit.

Bimët e egra medicinale shkretinore të përdorura në këto ilaçe bimore kanë vërtetuar se janë një faktor transkriptimi te njerëzit, të koduara nga një formulë e veçantë që rregullon shprehjen e një sërë antioksiduesish dhe detoksifikues të gjeneve, duke rezultuar në vetë-asgjësimin e qelizave kancerogjene burimore dhe metastazike.

Fazat e Trajtimit

Për faktin se çdo pacient është unik në krijim dhe gjendja shëndetësore, fiziologjike, emocionale dhe shoqërore e secilit ndryshon nga çdokush tjetër, dhe po ashtu faza e avancimit të sëmundjes dhe agresiviteti i saj, apo mënyrat se si e ka trajtuar sëmundjen secili prej tyre, që të gjitha këto janë të ndryshme, dhe kjo bën që edhe fazat e trajtimit të secilit pacient të jenë të ndryshme, dhe po ashtu kohëzgjatja që kërkon trajtimi i secilit prej tyre është i ndryshëm.

Ky trajtim dhe ky konbinim profesional me bimë tërësisht të egra shkretinore përmban një formulë me spektër të plotë të më së mirës që Zoti na ka dhuruar!

Ti apo njeriu yt i dashur mund të shërohet, cilado që të jetë sëmundja dhe sado që ajo të ketë avancuar, vetëm se duhet të bëni zgjedhjen e duhur!