Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

DËLLINJA

DËLLINJA

DËLLINJA

 

Arabisht: أبهل، صفينة، سبينة، عرعر

Emri shkencor: Juniperus sabina – L.

Familja: Cupressaceae
Anglisht: Savin Juniper
‏‎Frëngjisht: Genévrier sabine, Sabine.
Gjermanisht: Sadewacholder, Sabinbaum Italisht: Pianta dannata, Savina, Sabina, Genepro sabina, Cipresso dei maghi.
Turqisht: ‎Kara ardici, Abhol, Saç ağ., Ebhel.

 juniperus_sabina1

Dobitë kuruese

Hapes oreksi, tretes i mire, largon eren e keqe te frymes, pastron gjakun, nxit urinimin dhe menstruacionet, kuron krizat e astmes kronike dhe gripin, lufton infeksionet bronkiale dhe ato te fshikezes se urines. Ndihmon te semuret me diabet dhe me reumatizem. Lyerja me vajin e dellinjes largon helmet nen lekure.

Perdorimi: 5 gram nga kokrrat e thara e te shtypura i shton ne 200 ml (nje gote) uje te sapovaluar, e vulos enen per 20 minuta, pastaj e pi lengun, dy here ne dite: nje gote ne mengjes dhe nje ne mbremje, para ngrenies. Mund te embeltohet me mjalt blete.

Kokrrat e bluara te dellinjes mund te gjenden edhe ne forme kapsulash 1 grameshe, dhe merren 2-3 here ne dite.

Kujdes! Dellinja nuk duhet te perdoret me shume se 6 jave rresht sepse ne kete rast do te ndikonte negativisht ne veshka. Po keshtu, grate shtatzane nuk duhet ta perdorin dellinjen sepse mund tju shkaktoje tkurrje te mitres, gje qe nuk eshte e pelqyeshme.

 

By | 2017-05-11T23:04:28+00:00 May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!