Coptis Chinensis

 

Arabisht: قبطيس صيني

Anglisht: Goldthread

Emri shkencor: Coptis Chinensis L

Familja: Ranunculales.

Coptis Chinensis banon në pyje të butë dhe të ftohtë. Ndonjëherë shihet të rritet nën copa bambuje rreth rajonit Arunachal Pradesh në Indi. Lulet çelin gjatë fillimit të pranverës Mars-Prill dhe vendos fruta / farë në Korrik-Gusht. Fidanët janë të rrallë dhe shpesh gjenden të mbijnë mbi dru të vdekur të ngarkuar me myshk, në dyshemenë e pyllit ose madje edhe në degët e ngarkuara me myshk.

Coptis Chinensis është një specie bimore që gjendet në Kinë, në Delai Valley, në Arunachal Pradesh dhe Indi. Për shkak të cilësisë së fortë të ngjyrosjes së berberinës, ajo është përdorur tradicionalisht si një bojë. Coptis përdoret si barishte medicinale në Kinë dhe rajonet Lindore të Himalajeve të Indisë veçanërisht në Mishmi Hills të Arunachal Pradesh. Rrënjët përmbajnë berberin e hidhur të alkaloidit. Studimet kanë treguar që speciet janë bërë të rrezikuara për shkak të mbipërdorimit.

Pjesët që përdoren: Rrënjët

Rrënjët e Chinensis Coptis përmbajnë: Alkoloididet isoquinoline berberine, palmatine, dhe koptisine.

Përdorime tradicionale

Coptis Chinensis është një nga 50 bimët themelore të përdorura në mjekësinë tradicionale kineze, ku quhet duǎn è huánglián (短 萼). Coptis chinensis përmban disa komponime që mendohet se përmirësojnë shëndetin në përgjithësi, duke përfshirë një kripë të njohur si berberine. Berberina i përket një klase të përbërjeve të quajtura alkaloide që dihet se kanë veti antibakteriale dhe anti-inflamatore.

Dobitë mjekësore të Coptis Chinensis

Për shkak se vetitë e saj janë të hidhura (astringent) dhe të ftohta, Coptis chinensis besohet se ndihmon në trajtimin e sëmundjeve  të mëposhtme:

– Në mesin e praktikuesve të TCM, chinensis Coptis thuhet se hyn në meridianët e zemrës, zorrëve të mëdha, mëlçisë, stomakut, fshikëzës së tëmthit dhe shpretkës.

– Coptis Chinensis parandalon kancerin, infeksionet e frymëmarrjes, dhimbjet e fytit dhe mbron kundër sëmundjeve të mëlçisë.

– Parandalon çrregullimet gastrointestinale, duke përfshirë diarrenë, gastroenterit si dhe dizenterinë bakteriale.

– Përveç efekteve antibakteriale dhe anti-inflamatore, Coptis chinensisbesohet se rrit lëvizshmërinë e zorrëve, duke ndihmuar tretjen dhe duke parandaluar kapsllëkun.

– Një numër studimesh sugjerojnë që Coptis chinensis ka veti anti-diabetike.

– Coptis Chinensis mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin ose parandalimin e sëmundjeve të zemrës, duke normalizuar lipidet e gjakut, përfshirë kolesterolin dhe trigliceridet.

– Nga ana tjetër, ka një efekt trokitje, duke parandaluar ndërtimin e pllakës arteriale dhe zhvillimin e aterosklerozës, ndërsa zvogëlon akumulimin e yndyrës viscerale.

– Në tetë nga 43 studimet e rishikuara, treguan se berberina që gjendet tek kjo bimë ndihmon në rivendosjen e shëndetit në përgjithësi.

– Ndihmon për trajtimin e etheve të malaries.

– Lufton disa lloj të parazitëve duke përfshirë: infeksionet vaginale, leishmaniasis (një infeksion parazit që prek lëkurën), trichomoniasis (një infeksion parazit që transmetohet seksualisht), dhe psoriasis (një gjendje e lëkurës).

– Largon stresin dhe lufton pagjumësinë.

Shënim!

Nuk është e këshillueshme të përdoret nga fëmijët, gjatë shtatëzënësisë ose gjatë gjidhënies.