Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Çfarë të bëni pas diagnozimit me kancer

///Çfarë të bëni pas diagnozimit me kancer

Çfarë të bëni pas diagnozimit me kancer

Çfarë duhet të bëni menjëherë pas diagnozimit me Kancer

Kanceri është një sëmundje e frikshme. Çdo njeri mund të preket nga kjo sëmundje. Pasojat e tij kanë prekur jetën e miliona njerëzve anembanë botës. Për ata që janë në rrezik apo tashmë janë diagnostikuar, kanë një ndjenjë të pafuqisë.

Çfarë mund të bëni në lidhje me këtë? Si mund të mbroni veten?

Përgjigja është më e thjeshtë se sa mendoni. Studime të shumta kanë treguar se ushqime dhe bimë të caktuara kanë aftësinë të pengojnë dhe të luftojnë kancerin në mënyrë të natyrshme.

Një rol të rëndësishëm në luftimin e kancerit luan edhe angiogjeneza, procesi për të krijuar qeliza të reja të gjakut. Ky proces kontrollohet nga sinjalet kimike në trup. Sinjalet riparojnë shpejt enët e dëmtuara të gjakut dhe prodhojnë enë të reja të gjakut. Sinjalet kimike që nxjerrin në pah këtë proces janë quajtur frenuesit angiogenesis. Në një trup të shëndetshëm, prodhimet dhe efektet e këtyre dy sinjaleve kimike janë të balancuara.
Tumoret kanë nevojë që furnizimi me gjak të rritet, kështu që stimulojnë sinjal tek angiogenesis. Ky mbiprodhim i enëve të gjakut ushqen tumorin dhe shkakton metaztasë nëpër trup. Por ushqimet e mëposhtme dhe ilaçet natyrale të Mjekësisë Bimore Arabe janë frenues natyral e angiogjenezës.
Ato ndërhyjnë në procesin metastazik, duke bllokuar formimin e enëve të reja të gjakut që mbështesin tumorin, duke penguar zhvillimin e tyre të mëtejshëm, dhe duke mundësuar shkatërrimin e tyre.

Domatet

Lycopene është pigment natyral që gjendet te domatet, dhe që u jep atyre ngjyrën e ndritshme të kuqe. Ai është gjithashtu një frenues angiogenesis.

Boronica

Një studim dëshmon se një 1 ½ gotës me boronica në ditë mund të reduktojë normën e lezioneve pre-kanceroze me 57%. Kjo është për shkak të antioxidantëve të mrekullueshëm që ato përmbajnë.

Kakao

Flavanoli, përbërës që gjendet në kakao, është një antioksidant që zvogëlon dëmin e shkaktuar në qeliza. Kanceri zhvillohet nga qelizat e dëmtuara. Kakao është e mbushur me flavonols që janë antioxidant të fuqishëm, proanthocyanidins dhe polyphenols, të cilat ndihmojnë për të ngadalësuar rritjen e qelizave të kancerit. Shto pak kakao në ujë të sapovaluar dhe pije çdo ditë për të luftuar kancerin.

Hurma arabe

Hurma arabe është me vlera të larta ushqyese, është e pasur me fibra, fosfor, magnes, kalcium, squfur, vitaminat A, B1, B2, D. Hurma arabe ka veçori për eleminimin e toksinave të cilat janë shkaktarë për sëmundje kanceroze, kuron çrregullimet e mëlcisë dhe heq helmet e saj. Hurma arabe përmban elementin Selenium që i reziston tumoreve. Pra, ngrënia e hurmës në mënyrë të rregullt, çdo ditë 7 kokrra ose më shumë, bën dobi për rezistencë ndaj shumë lloje të tumoreve.

Qumështi i Devesë

Qumështi i devesë konsiderohet si alkalin. Shija e tij gjithashtu është e ndryshme dhe sillet nga shumë i ëmbël deri në të kripur. Qumështi i devesë përmban proteinë 4-25%, përmban lëndë të ngurta 10-15%, yndyrë sidomos në fillimin e kohës së mjeljes dhe urinimit 2-3%, lëndë sheqerore dhe posaçërisht lacteous (sheqeri i qumështit) 3-6%, klorid sodiumi 14-27%, minerale si: hekuri, kalciumi dhe fosfori, si dhe vitamina, si: B1, B2 dhe C.

Një studim i bërë nga një organizatë shtetërore e specializuar në Emiratet e Bashkuara Arabe, doli me përfundimin se qumështi i devesë ka dobi të mëdha mjekësore, dhe kjo për shkak të përmbajtjes së tij proteinore me veti imun-mbrojtëse, kundër një numri të madh të sëmundjeve të rrezikshme të brendshme (patologjike).

Një studim tjetër i bërë nga organizata “Zaid” për kërkimet bimore dhe mjekësinë popullore, në Abu Dhabi, arriti në përfundimin se ekziston mundësia për prodhimin e një antibiotiku nga qumështi i devesë, i cili ka mundësi të shërojë sëmundje të tilla si: sida, infeksioni i mëlçisë (hepatiti), sëmundjet tumorale, inferliteti dhe tuberkulozi.

Qumështi i devesë ka veti parandaluese të llojeve të ndryshme të kancerit, për shkak se ai pengon formimin e lëndëve të quajtura Alentrosaminac, të cilat janë përgjegjëse për shkaktimin e kancereve. Po kështu, qumështi i devesë mund të konsiderohet si lëndë anti-okside, gjë e cila ndihmon në mbrojtjen e indeve të ndryshme të organizmit nga vdekja, dhe kjo pakëson mundësinë e prekjes së njeriut nga llojet e ndryshme të kancerit.

Mjalti

Studime të shumta kanë treguar se mjalti është me veti kuruese të larta. Mjalti përmban minerale, kalcium, iron, zink, sodium, energji, amino acide, acide organike, kompleksin B dhe C; Pacientët që janë prekur nga një kancer ose tumor duhet të marrin për çdo ditë (mëngjes, drekë dhe në mbrëmje) nga një lugë mjalt para buke të holluar me ujë.

Zarzavate the thjerrëza

Speca të kuq dhe të verdhë, zarzavate si lakër jeshile dhe spinaq, patate të ëmbël, karrotat dhe thjerrëzat  i sigurojnë trupit beta-carotene, folate, biotin, choline dhe inositol, niacin dhe vitaminë B12; që të gjitha ndihmojnë në luftën kundër kancerit
Këto ndihmojnë ADN për të replikuar si duhet.
Një dietë e pasur me zarzavate dhe thjerrëza do të ndihmojë trupin të luftojë toksinat dhe helmet. Një trup pa toksina dhe helme përmirëson punën e sistemit imunitar, dhe studimet tregojnë se parandalojnë përhapjen e metastazave të reja.

Hudhra

Hudhra është me të vërtetë një ushqim i mrekullueshëm. Përbërësit aktiv të saj, si allicin, veprojnë për të ndaluar përhapjen e kancerit në shumë mënyra, për shembull ndalojnë formimin e furnizimit me gjak të tumoreve.
Hudhra gjithashtu vret mikrobet, është anti-inflamator në trup. Ajo ka një numër të përbërësve aktivë si seleni, tryptophan dhe squfur të bazuar në agjentë aktivë që sulmojnë qelizat e kancerit.
Dy ose tre thelpi hudhër të papërpunuara në ditë do të jenë si agjentë vrasës të kancerit.

Ilaçet Bimore

Ilacet bimore janë një përzierje e ekstratevë bimore, që prodhohen nga Mjekësia Bimore Arabe dhe kanë një sërë përfitimesh shëndetësore përfshi dhe luftimin dhe eleminimin e kancerit. Sipas studimeve, këto ilaçe përmbajnë molekula që vrasin qelizat e kancerit. Ato sulmojnë qelizat e kancerit në mënyrë të shpejtë sepse përmbajnë antioksidantë, Salicylic acid, Carvone, Alfa-Pinene, Sabinene, Beta-Pinene, P-cymene, etc. Fatty Acids: Myristic Acid, Oleic Acid, Omega-6, Omega-3, Arachidic Acid. Vitamina: Provitamin A, B-1 Thiamine, B-2 Riboflavin, B-3 Niacin, B-6 Pyridoxine, Panthothenic acid, Biotin, B-12, Folic acid, Choline, Inositol, Vitamin C, Vitamin D, Vitamin E, Vitamin K, Rutin. Flavonoids, kaempferol, apigenin, pinocembrin, galangin, luteolin, pinostrobin and quercitin. Minerale: Calcium, Phosphorus, Potassium, Sulfur, Sodium, Chlorine, Magnesium, Iron, Manganese, Copper, Iodine, Zinc, Silicon, Molybedenum, Boron, Titanium. Complex polysaccharides and proteins: hydroxyproline, serine, threonine, leucine, glycine, histidine, si dhe lëndë të tjera active që kanë vërtetuar sukses në luftimin dhe kurimin e kancerit.

By | 2017-05-01T16:04:04+00:00 May 1st, 2017|Kanceri & Tumoret|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!