Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Ushqimi

//Ushqimi

August 2017

5 ushqime artificiale shumë popullore që dëmtojnë fëmijët

By | 2017-08-13T22:10:53+00:00 August 13th, 2017|Ushqimi|

5 ushqime artificiale shumë popullore të fëmijëve që dëmtojnë sistemin imun, shkaktojnë ADHD dhe sëmundje tumorale Markat e njohura të ushqimit të shpejtë synojnë një target të vogël por të shtrenjtë për ne - fëmijët tanë. Po, ato ushqime janë plot me ngjyra, sheqer dhe shije artificiale, për t’i bërë fëmijët që t’i kërkojnë më [...]

Comments Off on 5 ushqime artificiale shumë popullore që dëmtojnë fëmijët

Pije natyrale që parandalon kancerin dhe trajton problemet e veshkave

By | 2017-08-09T21:37:07+00:00 August 9th, 2017|Ushqimi|

Pije natyrale që parandalon kancerin dhe trajton problemet e veshkave   Këtu kemi një pije natyrale që përmirëson sistemin imunitar, parandalon kancerin, sëmundjet e veshkave dhe ndihmon kurimin e ulçerave. Panxhari, që është përbërës në këtë pije,  është një perime e cila gjendet kryesisht në dimër. Ai është përdorur në përgjithësi ndaj sëmundjeve gripale dhe [...]

Comments Off on Pije natyrale që parandalon kancerin dhe trajton problemet e veshkave

Ushqimi i modifikuar gjenetikisht

By | 2017-08-09T00:55:21+00:00 August 9th, 2017|Ushqimi|

Ushqimi i modifikuar gjenetikisht; 6 gjërat që çdo blerës duhet të dijë A po përpiqeni të zgjidhni ushqimin tuaj dhe t’i largoheni  ushqimit të modifikuar gjenetikisht, dhe organizmave të modifikuar gjenetikisht (të njohur edhe si OMGJ)? Ja se çfarë duhet të dini për të blerë me mençuri në supermarket. Ja çfarë bën ushqimi OMGJ me [...]

Comments Off on Ushqimi i modifikuar gjenetikisht

Mënyra përdorimi të mrekullueshme të mjaltit

By | 2017-08-06T18:26:49+00:00 August 6th, 2017|Ushqimi|

Mënyra përdorimi të mrekullueshme të mjaltit Mjalti është një ëmbëltues i mrekullueshëm natyral dhe  pothuajse është i njohur nga të gjithë. Për ata që kërkojnë të konsumojnë ëmbëlsirë natyrale, mjalti është  zgjidhja më e mirë. Në botë gjenden mbi 300 lloje të mjaltit,por para se të blini mjalt, sigurohuni që ai të jetë natyral dhe [...]

Comments Off on Mënyra përdorimi të mrekullueshme të mjaltit

Vitamina B7, Vitamina e Bukurisë

By | 2017-08-05T19:13:15+00:00 August 5th, 2017|Ushqimi|

Vitamina B7 / Biotin; Vitamina e Bukurisë   Vitamina B7 ose Biotin, e njohur edhe si vitamin H, është një vitamin që bën pjesë në vitaminat B-kompleks dhe luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave dhe procesin e glukozës. Biotin udhëton në gjak dhe sasitë e tepërta ose të papërdorura i eliminon me [...]

Supë që ndihmon tretjen e yndyrës dhe uljen në peshë

By | 2017-08-02T14:28:14+00:00 August 2nd, 2017|Ushqimi|

Supë që ndihmon tretjen e yndyrës dhe uljen në peshë Keni vendosur të mbani regjim por ndieheni gjithmonë të uritur? Mos u shqetësoni, se nuk jeni vetëm, shumë njerëz pasi kanë vendosur të mbajnë regjim, i pengon ndjenja e urisë dhe më pas dorëzohen. Dorëzimi nuk është zgjidhja për problemin që keni. Ka disa mënyra [...]

Comments Off on Supë që ndihmon tretjen e yndyrës dhe uljen në peshë

July 2017

Patatet dhe buka e djegur

By | 2017-07-25T21:01:11+00:00 July 25th, 2017|Ushqimi|

Patatet dhe buka e djegur mund të shkaktojnë kancer Studiuesit e ushqimit deklaruan se patatet dhe buka e pjekur më shumë se normalja mund të rrisë rrezikun e kancerit te njerëzit, sidomos tek ata që i hanë këto ushqime rregullisht. Eksperimentet kanë treguar se një substancë e quajtur "acrylamide" – e cila zhvillohet gjatë pjekjes [...]

Comments Off on Patatet dhe buka e djegur

7 Shenja të mungesës së kalorive

By | 2017-07-23T17:12:20+00:00 July 23rd, 2017|Ushqimi|

7 Shenja që ju keni mungesë të kalorive Kaloritë kanë një punë themelore dhe  jashtëzakonisht të rëndësishme për tju ndihmuar të qëndroni enrgjik. "Kaloritë janë karburanti i indeve të trurit, zemrës, mëlçisë, dhe veshkave." Ekspertët këshillojnë mbi 2000 kalori në ditë për femrat dhe mbi 2500 për meshkujt. Madje edhe kjo është minimumi i sasisë [...]

Comments Off on 7 Shenja të mungesës së kalorive

Frutat & Perimet e Verës

By | 2017-07-18T14:35:32+00:00 July 18th, 2017|Ushqimi|

Frutat dhe perimet e sezonit veror Sezoni i verës është i mbushur me një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve. Gjatë verës trupi është më i prirur për t’u kapur nga sëmundje dhe infeksione të ndryshme. Konsumimi i këtyre frutave dhe perimeve ndihmojnë për të forcuar dhe ruajtur trupin. Përpiquni t’i gjeni nga një burim i [...]

8 Vitaminat

By | 2017-07-16T23:10:18+00:00 July 16th, 2017|Ushqimi|

8 Vitaminat që duhet të merrni çdo ditë për të qëndruar të shëndetshëm   Nëse hani ushqim të shëndetshëm dhe jetoni një mënyrë jetese të shëndetshme, nuk do të keni nevojë për ilaçe. Plotësimi dhe marrja e vitaminave (vetëm nëpërmjet ushqimit) ndihmon në: - Rritjen e imunitetit. - Uljen e stresit. - Parandalimin e sëmundjeve [...]

Comments Off on 8 Vitaminat

Vitamina K

By | 2017-07-16T01:13:49+00:00 July 16th, 2017|Ushqimi|

Vitamina K / Phytonadione   Vitamina K i përket komponimit  Nafetukenon. Kimikisht, familja e vitaminës K permban 2-metil-1,4-naphthoquinone (3-) derivate. Vitamina K përfshin dy vitamina natyrore: Vitamina K1 dhe vitamina K2; Vitamina K2, nga ana tjetër, përbëhet nga një numër i nëntipeve të përafërta kimike. Vitamina K1, e njohur gjithashtu si phylloquinone, phytomenadione, apo phytonadione, [...]

June 2017

Dëmet e Pesticideve

By | 2017-06-27T00:07:01+00:00 June 27th, 2017|Ushqimi|

Dëmet e pesticideve që përdoren te frutat dhe perimet Pesticidet i sigurojnë përfitime të konsiderueshme fermerëve, dhe konsumatorët kënaqen që i blejnë perimet apo frutat me çmim të lirë, pa u siguruar se cfarë përmbajnë këto ushqime dhe kështu fermerët, duke gjetur treg të sigurtë, vazhdojnë rritjen e prodhimeve dhe shtimin e pesticideve. Këto kimikate [...]

Comments Off on Dëmet e Pesticideve

Ushqimi Organik

By | 2017-06-26T18:28:07+00:00 June 26th, 2017|Ushqimi|

Arsyet kryesore pse duhet të hani ushqim organik Polemikat janë të vazhdueshme për rritjen e prodhimit në mënyrë organike. Kërkimet shkencore vazhdojnë të demonstrojnë përfitimet e mëdha shëndetësore për njerëzit dhe mjedisin. Ushqimi organik nuk ka vetëm shije të mirë, por ai është edhe më i mirë për planetin tonë, dhe redukton  antibiotikët, pesticidet dhe [...]

Comments Off on Ushqimi Organik

Ushqime Alkaline

By | 2017-06-11T17:01:55+00:00 June 11th, 2017|Ushqimi|

SEKRETI USHQIMEVE ALKALINE Këto ushqime të pasura me Alkaline parandalojnë kancerin, obezitetin dhe sëmundjet e zemrës Sekreti ka dalë hapur prej vitesh që: dieta standarde amerikane është një gjë e neveritshme. Nuk është ndonjë çudi që amerikanët janë duke u rrënuar nga nivele të larta të diabetit dhe obezitetit, ju duhet ta vini re seriozisht [...]

Për Dhimbjet e Stomakut

By | 2017-06-11T02:47:35+00:00 June 11th, 2017|Aparati Tretjes, Ushqimi|

Ushqime dhe këshilla për të lehtësuar dhimbjet dhe çrregullimet e stomakut dhe barkut Duke pasur një stomak të acaruar, dhe kur ai ju lë të kërrusur nga dhimbjet, kjo mund të shkaktojë shtrëngim, vjellje, ose diarre. Kjo gjendje e bën të pamundur për tu marrë me detyrat e përditshme. Ushqime të caktuara në fakt mund [...]

Vezë për fëmijët

By | 2017-06-09T02:01:43+00:00 June 9th, 2017|Ushqimi|

Një vezë në ditë për të mbrojtur fëmijët nga mos-zgjatja e shtatit Një studim i fundit ka treguar se të ushqyerit e fëmijëve me një vezë në ditë, nxit zgjatjen dhe lufton mbetjen të shkurtër (me shtat  të shkurtër që lidhet me kequshqyerjen) dhe nën peshë. Hulumtuesit kryen një eksperiment  në vitin 2015 me një grup [...]

Comments Off on Vezë për fëmijët

Ushqimet më kuruese në planet

By | 2017-06-05T16:46:33+00:00 June 5th, 2017|Ushqimi|

Ushqimet më kuruese në planet; që luftojnë qelizat kancerore, pastrojnë gjakun, forcojnë mëlçinë, pastrojnë veshkat, luftojnë infeksionet Këto janë ndër ushqimet më kuruese, të cilat përmbajnë disa komplekse unike që ndihmojnë për të përmirësuar shëndetin e zemrës, pastrojnë enët e gjakut, përmirësojnë funksionin e sistemit imun, përmirësojnë funksionin e trurit, pastrojnë mëlçinë dhe veshkat, luftuese të [...]

Comments Off on Ushqimet më kuruese në planet

May 2017

Ushqimi Shumëngjyrësh

By | 2017-05-31T20:26:46+00:00 May 31st, 2017|Ushqimi|

Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti     Shumica e njerëzve e dinë se të konsumosh pesë lloje prej frutave dhe perimeve në ditë është shumë e rëndësishme. Duke ngrënë fruta dhe perime të një shumëllojshmërie të ngjyrave të ndryshme, mund të merrni shumë përfitime shëndetësore. Çdo frut dhe perim i ndryshëm në  ngjyrë përmban komponentë unike [...]

Supë më e fortë se antibiotikët

By | 2017-05-31T14:46:42+00:00 May 31st, 2017|Ushqimi|

Një Supë më e fortë se antibiotikët   Nëse doni lehtësim nga gripi, infeksionet, dhimbjet e veshëve dhe shumë probleme të tjera, atëherë përdorni hudhër, qepë të kuqe dhe trumzë në supën tuaj, dhe kjo do të shkatërrojë viruset dhe do të forcojë imunitetin e dobët. Ky është një ilaç i fuqishëm për sëmundje të [...]

Comments Off on Supë më e fortë se antibiotikët

Ushqime që duhet t’i shmangni me stomakun bosh

By | 2017-05-27T14:30:30+00:00 May 27th, 2017|Ushqimi|

Ushqime që duhet t’i shmangni me stomakun bosh, dhe ushqime që duhet të konsumoni Fillimi i ngrënies së mëngjesit është ide e zgjuar, dhe pothuajse të gjithë mjekët kanë rënë dakort se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Megjithatë, disa ushqime  nuk duhet t’i përkasin menusë së mëngjesit, dhe këtu përfshihet edhe Iftari [...]

Comments Off on Ushqime që duhet t’i shmangni me stomakun bosh
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!