Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Ushqimi

//Ushqimi

December 2016

Pijet Energjike

By | 2016-12-07T09:10:01+00:00 December 1st, 2016|Ushqimi|

Pijet Energjike; Potencialisht të dëmshme   Shqetësimet në lidhje me efektet potencialisht të dëmshme të pijeve energjetike, kanë qenë në rritje në vitet e fundit. FDA ka marrë raporte se shumë vdekje kanë ndodhur  për shkak të pijeve energjike. Një gotë me pije energjike përmban rreth 215 miligram kafeinë, ekuivalenti i rreth dy gotave me [...]

Vitamina B2

By | 2016-12-01T14:18:48+00:00 December 1st, 2016|Ushqimi|

Vitamina B2 (Riboflavin)   Vitamina B2n ose e quajtur ndryshe me emrin riboflavin, është një substance e ngurtë me ngjyrë të verdhë në portokalli dhe me formulën kimike C17H20N4O6. Vitamina B2  është e tretshme në ujë dhe bën pjesë në grupin e vitaminës B. Ajo është një komponenet kryesor  që  përdoret edhe për aktivizimin e [...]

Ushqimet Anti-plakje

By | 2017-02-11T01:04:21+00:00 December 1st, 2016|Ushqimi|

Ushqimet anti-plakje, që ruajnë rininë e trurit, lëkurës, zemrës dhe qelizave     Është gjithmonë emocionuese për të lexuar në lidhje me një ushqim të ri anti-plakje dhe me potencial të madh në fushën e shëndetit të njeriut. Në përgjithësi ushqimet ekzotike kanë lëndë të dobishme për shëndetin dhe rininë e trupit, por për fat [...]

Perimet e Dimrit

By | 2016-12-01T09:04:19+00:00 December 1st, 2016|Ushqimi|

Perimet dhe frutat që duhet të konsumoni në vjeshtë dhe në dimër Fokusimi në perimet dhe frutat e stinës që ofrojnë përfitime shëndetësore si; vitamina, fibra, minerale, etj, të cilat forcojnë sistemin imunitar, dhe parandalojnë sëmundjet, janë ushqyese dhe prezente gjatë gjithë vitit. Me një  planifikim të avancuar dhe krijues, është e mundur për të [...]

November 2016

Infeksionet e Grave

By | 2017-07-18T16:34:48+00:00 November 30th, 2016|Ushqimi|

Ushqimet që ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të grave Infeksioni vaginal  është diçka që shumica e grave e hasin në jetën e tyre. infeksionet bakteriale, infeksionet e traktit urinar dhe irritime të ndryshme mund të jenë të pakëndshme, të dhimbshme dhe acaruese. Rreth 75% e grave kanë marrë të paktën një infeksion gjatë jetës së [...]

Midhjet

By | 2016-12-07T09:10:04+00:00 November 29th, 2016|Ushqimi|

Midhjet; Dobitë shëndetësore dhe receta gatimi   Arabisht: المحار Anglisht: Oyster Midhjet bëjnë pjesë në familjen e guackave ujore, jetojnë në oqeane, dhe në zona bregdetare, me klimë të ngrohtë ose të butë. Midhjet jetojnë të ngjitura në shkëmbinjtë e detit, ose në çdo trup të fortë në fund të detit. Shumica e tyre jetojnë [...]

Vitamina E

By | 2016-12-07T09:10:05+00:00 November 26th, 2016|Ushqimi|

Vitamina E / Tocopherol; Roli isaj, mungesa, burimet, doza ditore   Vitamina E i referohet një familje prej tetë komponimesh, por alfa- tocopherol është më aktive te njerëzit. Përmbajtja ushqyese e vitaminës E është përcaktuar nga aktiviteti α-tocopherol. Molekulat që kontribuojnë veprimtarinë α-tocopherol janë katër tocopherole dhe katër tocotrienole, të identifikuara nga prefikset alfa (a-), [...]

Ushqimet e Fertilitetit

By | 2017-07-19T17:08:26+00:00 November 21st, 2016|Shendeti Seksual, Ushqimi|

Ushqimet më të mira për të ndihmuar Fertilitetin Për të  pasur një fëmijë, është një nga ngjarjet më të dëshiruara dhe të çmuara të jetës. Zgjidhja mund të jetë më afër se sa ju mendoni. Ushqimi dhe fertiliteti janë të lidhura thelb. Një dietë e duhur ndihmon në rregullimin e hormoneve dhe për të përmirësuar shëndetin [...]

Vitamina D

By | 2016-11-21T18:47:00+00:00 November 21st, 2016|Ushqimi|

Vitamina D, Vitamina e Diellit   Vitamina D i referohet grupit secosteroid të tretshme në  në yndyrë dhe jo në ujë. Tek njerëzit, Vitamina D është unike për shkak se ajo funksionon si një prohormon dhe për shkak se gjatë ekspozimit ndaj diellit, trupi mund ta sintetizojė atë (si, Cholecalciferol, Vitamina D3 dheErgocalciferol D2). Funksioni [...]

Vitamina C

By | 2016-12-07T09:10:10+00:00 November 19th, 2016|Ushqimi|

Vitamina C / Ascorbic Acid   Vitamina C është një lëndë ushqyese thelbësore për njerëzit dhe për disa lloje të kafshëve. Emri ‘Vitamin C’ i referohet L-enantiomerit të acidit ascorbic dhe formave të tij të oksiduara. Ajo është thelbësore për një sërë reaksionesh thelbësore metabolike tek të gjithë organizmat. Dallohet për vetitë e saj antioksidante [...]

UTHULLA E MOLLËS

By | 2016-12-07T09:10:11+00:00 November 18th, 2016|Ushqimi|

UTHULLA E MOLLËS; RECETAT E PËRDORIMIT; MËNYRA E PËRGATITJES NË SHTËPI   Uthulla e mollës konsiderohet si kuruesi më i mirë shtëpiak, që njihet dhe përdoret në shumë vende të botës. - Ul nivelin e sheqerit në gjak. - Ul kolesterolin në trup. - Zvogëlon incidencën e sëmundjeve të zemrës. - Redukton incidencën e kancerit [...]

Ushqime per Helmet e Mushkerive

By | 2016-12-07T09:10:11+00:00 November 18th, 2016|Ushqimi|

Ushqimet që heqin helmet dhe tkurrjet e mushkërive të shkaktuara  nga nikotina dhe toksinat Pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin. Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm për këtë, por për disa  është mjaft e vështirë për ta thyer këtë zakon. Nikotina shkakton rritjen e shpejtë të presionit të gjakut dhe dëme serioze në [...]

Vitamina B1

By | 2016-12-07T09:10:11+00:00 November 18th, 2016|Ushqimi|

Vitamina B1 (Thiamine)   Vitamina B1, ose ndryshe me emrin kimik Tiamina, është një vitaminë e pangjyrë (apo e bardhë) me formulë kimike C12H17N4OS. Tretet në ujë dhe nuk mund të tretet në alkool. Tiaminat në qoftë se nxehen, e humbin funksionin. Kjo vitaminë është e pazëvendësueshme për funksionin e sistemit nervor. Në qoftë se [...]

Pijet me Gaz

By | 2016-11-17T17:47:32+00:00 November 17th, 2016|Ushqimi|

Shkencëtarët vërtetojnë ndikimin e pijeve me gaz në zhvillimin e kancerit të trurit   Shkencëtarët kanë vërtetuar se shtimi i konsumit të pijeve freskuese me shije të ëmbël mund të shkaktojë humbjen e kujtesës dhe përhapjen e qelizave kancerore në tru. Disa eksperimente shtrati të kryera nga disa shkencëtarë të Universitetit të Neë Yorkut, kanë [...]

Pijet Ditore

By | 2016-11-17T15:07:04+00:00 November 17th, 2016|Ushqimi|

Pijet dhe Lëngjet Ditore të Domosdoshme për Fëmijët dhe të Rriturit   Ushqyerja e shëndetshme dhe e balancuar e fëmijëve dhe të rriturve nuk qëndron vetëm në zgjedhjen e ushqimeve të shëndetshme, por ajo përfshin gjithashtu lëngjet dhe pijet e shëndetshme me vlera të larta ushqyese, në vend të pijeve komerciale të larta në kalori dhe [...]

Uthulla e Rrushit

By | 2016-12-07T09:10:16+00:00 November 16th, 2016|Ushqimi|

Dobitë e uthullës së rrushit dhe mënyrat e përdorimit   Uthulla e rrushit është një nga llojet e uthullës që përdoret në përgatitjen e disa lloje të salcës, ajo gjithashtu është antibakteriale dhe është përdorur në mjekësinë bimore për trajtimin e infeksioneve. Uthulla e rrushit konsiderohet si kurues dhe eliminiues i shumë sëmundjeve.   Dobitë [...]

Omega-3

By | 2016-12-07T09:10:16+00:00 November 15th, 2016|Ushqimi|

Omega-3 / Acidet yndyrore   Omega-3, quajtur ndryshe acide yndyrore, janë acide yndyrore polyunsaturated (PUFAs) me nje lidhje dopio (C = C) në atomin e karbonit. Acidet yndyrore kanë dy skaje, acid karboksilik (COOH) në fund, e cila është konsideruar si fillimi i zinxhirit, pra "Alpha", dhe metil (CH3) në fund, e cila konsiderohet si [...]

Vitamina A

By | 2016-12-07T09:10:16+00:00 November 14th, 2016|Ushqimi|

Vitamina A; vitamina e syrit   Vitamina A, apo beta-carotene (Retinoli, Akseroftoli), është një vitaminë esenciale, që tretet në yndyrë dhe gjendet në ushqime me prejardhje bimore dhe shtazore. Kjo vitaminë ka një strukturë terpeni dhe ju takon terpeneve. Formula e plotë e retinolit është C20H30O.   Vitamina A është pjesë thelbësore e një dietë të [...]

Ushqimet e Diabetit

By | 2017-05-14T17:21:58+00:00 November 13th, 2016|Diabeti, Ushqimi|

Ushqimet e Diabetit; që ju ndihmojnë të luftoni dhe të mbani nën kontroll Diabetin   Duhen bërë disa ndryshime të rëndësishme në dietën tuaj për të përmirësuar kontrollin e sheqerit në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e komplikacioneve të lidhura me Diabetin. Mos mendoni se një apo dy ushqime mund tju shërojë apo mund [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!