Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Ushqimi

/Ushqimi

December 2016

Mjalti

By | December 6th, 2016|Ushqimi|

MJALTI I BLETËS; GJERA QE DUHET T'I DINI PATJETER   Zoti i Madhëruar thotë: “Zoti yt e frymëzoi bletën, (duke thënë): “Ndërto shtëpi në male dhe në drurë dhe në atë (kosheret) që kanë ngritur njerëzit! Ushqehu me gjithfarë lloje frutash dhe ec rrugës së Zotit tënd përulshëm!” Nga barku i tyre del lëng ngjyrash të [...]

Katër Superfrutat

By | December 5th, 2016|Ushqimi|

Katër Superfrutat për Parandalimin dhe Kurimin e Shumicës së Sëmundjeve   Çdo person dëshiron të jetojë një jetë të shëndetshme dhe të ruajë pamjen e përgjithshme  të trupit, rininë dhe gjallërinë e përhershme. Ngrënia e frutave të freskëta dhe ushtrimet fizike të përditëshme konsiderohen nga faktorët më të rëndësishm për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm. [...]

Helmimi Trurit

By | December 5th, 2016|Nervore & Koka, Ushqimi|

Pesë përbërësit që helmojnë trurin dhe mëlçinë Nuk ka mungesë të gjërave në ditët e sotme, por ka disa gjëra që mund tju shkatërrojnë  në një periudhë të shkurtër kohe. Këto gjëra shqetësuese, dëmtojnë dy organet kryesore të trupit; mëlçinë dhe trurin.  Më e keqja është se këto përbërës kanë ardhur nga "gjeniu" pra, nga [...]

Hekuri

By | December 3rd, 2016|Ushqimi|

Hekuri; Roli i tij në trupin e njeriut; Rreziku i mangësisë së tij   Hekuri është element kimik me simbolin Fe, dhe numër atomik 26.  Hekuri gjendet kryesisht në gjakun e njeriut (Sasia e hekurit në gjakun e njeriut do të mjaftonte për një gozhdë). Kur gjaku lidhet me oksigjenin merr ngjyrë të kuqe. Hekuri [...]

Uji

By | December 3rd, 2016|Ushqimi|

Uji; Baza e jetës në Tokë; Ja sa i rëndësishëm është për ty   Uji në formën e tij të pastër, është lëng pa shije dhe pa erë. Ai është i domosdoshëm për të gjitha format e jetës dhe njihet edhe si tretësi më i gjithanshëm. Pa të, jeta siç e njohim ne, do të [...]

Kripa

By | December 3rd, 2016|Ushqimi|

Shenja të rrezikshme që tregojnë se ju konsumoni shumë kripë   Kripa përdoret në  ushqimin tonë në bazë ditore. Moderimi është sugjeruar gjithmonë, por shumë njerëz e teprojnë me masën e përdorimit të saj. Kripa e tavolinës përmban 40% natrium dhe 60% % klorid, që do të thotë se çdo lugë çaj me kripë përmban [...]

Vitamina B17

By | December 3rd, 2016|Ushqimi|

Vitamina B17 / Amygdalin   Vitamina B17; mandelonitrile beta-D-gentiobioside,  me formulën C20H27NO11, është quajtur gjithashtu Laetrile apo Amygdalin, nga greqishtja e lashtë: amygdálē ἀμυγδαλή "bajame”, është një glycosid helmues, që gjendet në shumë bimë, por më së shumti në farat e hidhëta. Gjithashtu është një nga komponentët kryesor në kulturën Hunzas, Eskimo dhe Abkasianan. Roli [...]

Vitamina B12

By | December 3rd, 2016|Ushqimi|

Vitamina B12 / Cobalamin   Vitamina B12 ose cobalamin, është vitaminë e tretshme në ujë dhe bën pjesë në B-kompleks. Vitamina B12 konsiderohet nga vitaminat me një rol kyç në funksionimin normal të trurit, sistemin nervor, dhe për formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ajo është e përfshirë në metabolizmin e çdo qelize në [...]

Ushqimet e Fëmijëve

By | December 1st, 2016|Ushqimi|

Ushqimet më të mira që ndihmojnë rritjen e shëndetshme të fëmijëve   Një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është nga gjërat më të rëndësishme për një fëmijë në rritje. Fëmijët kanë energji, dhe nevoja për lëndë ushqyese është më e lartë se tek të rriturit. Gjatë fazëz së rritjes trupi ka nevojë për vitamina dhe [...]

Pijet Energjike

By | December 1st, 2016|Ushqimi|

Pijet Energjike; Potencialisht të dëmshme   Shqetësimet në lidhje me efektet potencialisht të dëmshme të pijeve energjetike, kanë qenë në rritje në vitet e fundit. FDA ka marrë raporte se shumë vdekje kanë ndodhur  për shkak të pijeve energjike. Një gotë me pije energjike përmban rreth 215 miligram kafeinë, ekuivalenti i rreth dy gotave me [...]

Vitamina B2

By | December 1st, 2016|Ushqimi|

Vitamina B2 (Riboflavin)   Vitamina B2n ose e quajtur ndryshe me emrin riboflavin, është një substance e ngurtë me ngjyrë të verdhë në portokalli dhe me formulën kimike C17H20N4O6. Vitamina B2  është e tretshme në ujë dhe bën pjesë në grupin e vitaminës B. Ajo është një komponenet kryesor  që  përdoret edhe për aktivizimin e [...]

Ushqimet Anti-plakje

By | December 1st, 2016|Ushqimi|

Ushqimet anti-plakje, që ruajnë rininë e trurit, lëkurës, zemrës dhe qelizave     Është gjithmonë emocionuese për të lexuar në lidhje me një ushqim të ri anti-plakje dhe me potencial të madh në fushën e shëndetit të njeriut. Në përgjithësi ushqimet ekzotike kanë lëndë të dobishme për shëndetin dhe rininë e trupit, por për fat [...]

Perimet e Dimrit

By | December 1st, 2016|Ushqimi|

Perimet dhe frutat që duhet të konsumoni në vjeshtë dhe në dimër Fokusimi në perimet dhe frutat e stinës që ofrojnë përfitime shëndetësore si; vitamina, fibra, minerale, etj, të cilat forcojnë sistemin imunitar, dhe parandalojnë sëmundjet, janë ushqyese dhe prezente gjatë gjithë vitit. Me një  planifikim të avancuar dhe krijues, është e mundur për të [...]

November 2016

Infeksionet e Grave

By | November 30th, 2016|Ushqimi|

Ushqimet që ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të grave Infeksioni vaginal  është diçka që shumica e grave e hasin në jetën e tyre. infeksionet bakteriale, infeksionet e traktit urinar dhe irritime të ndryshme mund të jenë të pakëndshme, të dhimbshme dhe acaruese. Rreth 75% e grave kanë marrë të paktën një infeksion gjatë jetës së [...]

Vitamina K

By | November 30th, 2016|Ushqimi|

Vitamina K / Phytonadione   Vitamina K i përket komponimit  Nafetukenon. Kimikisht, familja e vitaminës K permban 2-metil-1,4-naphthoquinone (3-) derivate. Vitamina K përfshin dy vitamina natyrore: Vitamina K1 dhe vitamina K2; Vitamina K2, nga ana tjetër, përbëhet nga një numër i nëntipeve të përafërta kimike. Vitamina K1, e njohur gjithashtu si phylloquinone, phytomenadione, apo phytonadione, [...]

Midhjet

By | November 29th, 2016|Ushqimi|

Midhjet; Dobitë shëndetësore dhe receta gatimi   Arabisht: المحار Anglisht: Oyster Midhjet bëjnë pjesë në familjen e guackave ujore, jetojnë në oqeane, dhe në zona bregdetare, me klimë të ngrohtë ose të butë. Midhjet jetojnë të ngjitura në shkëmbinjtë e detit, ose në çdo trup të fortë në fund të detit. Shumica e tyre jetojnë [...]

Vitamina E

By | November 26th, 2016|Ushqimi|

Vitamina E / Tocopherol; Roli isaj, mungesa, burimet, doza ditore   Vitamina E i referohet një familje prej tetë komponimesh, por alfa- tocopherol është më aktive te njerëzit. Përmbajtja ushqyese e vitaminës E është përcaktuar nga aktiviteti α-tocopherol. Molekulat që kontribuojnë veprimtarinë α-tocopherol janë katër tocopherole dhe katër tocotrienole, të identifikuara nga prefikset alfa (a-), [...]

Ushqimet e Fertilitetit

By | November 21st, 2016|Shendeti Seksual, Ushqimi|

Ushqimet më të mira për të ndihmuar Fertilitetin Për të  pasur një fëmijë, është një nga ngjarjet më të dëshiruara dhe të çmuara të jetës. Zgjidhja mund të jetë më afër se sa ju mendoni. Ushqimi dhe fertiliteti janë të lidhura thelb. Një dietë e duhur ndihmon në rregullimin e hormoneve dhe për të përmirësuar shëndetin [...]

Vitamina D

By | November 21st, 2016|Ushqimi|

Vitamina D, Vitamina e Diellit   Vitamina D i referohet grupit secosteroid të tretshme në  në yndyrë dhe jo në ujë. Tek njerëzit, Vitamina D është unike për shkak se ajo funksionon si një prohormon dhe për shkak se gjatë ekspozimit ndaj diellit, trupi mund ta sintetizojė atë (si, Cholecalciferol, Vitamina D3 dheErgocalciferol D2). Funksioni [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!