Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Ushqimi Shëndetshëm

/Ushqimi Shëndetshëm

April 2017

PROPOLIS

By | April 23rd, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi Shëndetshëm|

PROPOLIS – NGJITËSI I BLETËS; FARMACI NATYRALE   Propolis, apo ngjitësi i bletës, është një masë rrëshire, zakonisht, ngjyrë e verdhë në të gjelbër ose kafe dhe e tretshme, të cilin bletët punëtore e mbledhin nga sythët dhe lëkurët e pemëve dhe e përdorin për fiksimin e huallëve të dyllit dhe ngushtimin e hyrjes së kosheres [...]

Uthulla e Hudhres

By | April 22nd, 2017|Ushqimi Shëndetshëm, Zemra & Gjaku|

UTHULLA E HUDHRES RECETA E MREKULLUESHME E ZEMRES   Historiku i kësaj recete Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972. Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton që 4000/5000 vjet para erës sonë. Dobitë e [...]

Ushqime për Lumturinë

By | April 22nd, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Ushqimet që duhet të konsumoni për të qënë të shëndetshëm dhe të lumtur Për të qënë të shëndetshëm dhe të lumtur është brenda mundësive tuaja. Kjo është krejtësisht e mundur, ju mjafton që të futni në dietën tuaj ushqimet e mëposhtme: - Perimet me gjethe të gjelbër; Ne e kemi dëgjuar të thuhet "Hani perime!". E [...]

Supë Brokoli Anti Kancer

By | April 21st, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Supë Brokoli Anti Kancer Përzierja e brokolit bën një supë të shkëlqyer, të shëndetshme dhe të butë - përkundër faktit se kjo supë me të vërtetë nuk përmban asnjë krem. Brokoli mund të luftojë tumorin, por përshtatshmëria e tij lidhet me mënyrën se si gatuhet. Arsyeja është se brokoli përmban një katalizator të quajtur myrosinase [...]

Comments Off on Supë Brokoli Anti Kancer

Mbrojtja nga Kanceri Zorrës Trashë

By | April 18th, 2017|Kanceri & Tumoret, Ushqimi Shëndetshëm|

Për mbrojtjen nga inflamacioni dhe kanceri i zorrës së trashë   Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër inflamacionit dhe kancerit të zorrës së trashë. Funksioni i zorrës së trashë  mund të ketë një ndikim pozitiv ose negativ në zemër, tru dhe shëndetin e kockave. Shëndeti i përgjithshëm i zorrës së trashë mund të [...]

Multivitaminat

By | April 14th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Multi-vitaminat dhe vitaminat farmaceutike; Sa të rrezikshme janë për shëndetin?! Cilat janë vitaminat e sigurta? Shumë njerëz marrin shtesa multivitamine dhe minerale që nga viti 1940, kur produkte të tilla u shfaqën në tregun farmaceutik. Sot, miliona njerëz  vazhdojnë të kërkojnë mënyra për të rritur shëndetin dhe imunitetin e tyre nëpërmjet shtojcave. Një nga mënyrat [...]

Comments Off on Multivitaminat

Ëmbëltuesit Artificial

By | April 13th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Ëmbëltuesit Artificial? Ku gjenden? Sa të rrezikshëm janë? Ç’lidhje kanë me Diabetin, migrenën, depresionin, kancerin, pabarazitë hormonale, mbipeshën, etj.   Ëmbëltuesit artificial, apo zëvendësuesit e sheqerit, janë kimikate të shtuar në disa ushqime dhe pije për t'i bërë ato me shije të ëmbël. Ëmbëltuesit artificial janë në qarkullim prej më shumë se 130 vjet. Për [...]

Comments Off on Ëmbëltuesit Artificial

Ushqime per Hepatitin C

By | April 12th, 2017|Hepatiti & Mëlçia, Ushqimi Shëndetshëm|

Ushqime që ndihmojnë për të luftuar dhe kufizuar Hepatitin C Për të ndihmuar dhe minimizuar dëmtimin e mëlçisë, ju duhet të  përfshini  ushqime anti-inflamatore në dietën tuaj. Hepatiti, fjalë për fjalë, do të thotë inflamacion i mëlçisë. Çfarë hamë, ndikon në shëndetin tonë. Ushqimet që ulin inflamacionin janë të vlefshme për të ruajtur shëndetin dhe [...]

Pastrimi Mëlçisë

By | April 8th, 2017|Hepatiti & Mëlçia, Ushqimi Shëndetshëm|

Si ta pastrojmë mëlçinë nga toksinat? Kujdesuni për mëlçinë tuaj që ajo të kujdeset për ju!   Jetojmë në një botë ku sëmundjet janë kudo dhe përhapen nga dita në ditë. Mjedisi ku ne jetojmë është i mbushur me lëndë toksike. Ushqimi, uji dhe ajri që ne thithim është i mbushur  me lëndë toksike të [...]

Pije për fëmijët

By | April 7th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Pije të dobishme dhe të shijshme për fëmijët; Doza e lejuar sipas moshës dhe receta të zgjedhura   Pijet natyrale janë të dobishme për fëmijët dhe të rriturit. Disa njerëz kanë frikë t’u japin fëmijëve të tyre një lëng frutash natyral, sepse mendojnë se mund të jetë e dëmshme për ta, dhe se mund të [...]

Comments Off on Pije për fëmijët

Kefiri

By | April 3rd, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Kefiri; me dobi të shumta mjekësore   Arabisht: الفطر الهندي أو الكفير Anglisht: kefir, kephir, milk kefir. Emri shkencor: Cold Borscht. Kefiri përbëhet nga kombinimi i bakteries së acidit laktit dhe majasë e përzierë me proteinat dhe yndyrën e qumështit. Mënyra tradicionale e bërjes së kafirit është të hedhësh disa kokrra kefiri (të cilat janë [...]

QUMËSHTI I DEVESË

By | April 2nd, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

QUMËSHTI I DEVESË; MREKULLI NGA ZOTI   Allahu i Madhëruar thotë në Kuran: “Vallë, a nuk i shohin devetë, se si janë krijuar?!” [El Gashije, 17]. Enes ibën Malik (Allahu qoftë i kënaqur prej tij!) transmeton se një delegacion nga fisi Ukkel erdhën tek i Dërguari i Allahut (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi [...]

March 2017

Pije për pastrimin e mëlçisë

By | March 25th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Pije që ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë dhe parandalimin e sëmundjeve të saj   Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme në trup, për shkak se ajo kryen funksione jetike për shëndetin. Ky organ është përgjegjës për detoksifikimin, rregullimin e metabolizmit, pastrimin e gjakut, thithjen dhe ruajtjen e vitaminave, etj. Ka shumë faktorë dhe [...]

Comments Off on Pije për pastrimin e mëlçisë

Mineralet

By | March 15th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Mineralet më të domosdoshme për qarkullimin e gjakut dhe për pastrimin e trupit nga toksinat dhe helmet Mineralet janë të nevojshme për shumë prej funksioneve të sistemit të trupit, sidomos për qarkullimin e gjakut i cili ka rol të madh në të gjithë organet e trupit për të kryer funksionet e tyre sa më mirë. [...]

Comments Off on Mineralet

Antibiotikët Natyral

By | March 13th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Antibiotikët natyral; zgjedhja më e mirë për shëndetin tuaj   Antibotikët përdoren për të kuruar dhe parandaluar infeksionet bakteriale. Ato janë bërë një nga ilacet më të përshkruara dhe më të përdorura sot. Kjo është shumë e rrezikshme për shëndetin, sepse marrja e shpeshtë e tyre çon në rezistencë të trupit ndaj antibotikëve dhe në [...]

Resveratrol

By | March 8th, 2017|Kanceri & Tumoret, Ushqimi Shëndetshëm|

Resveratrol; Lëndë e fuqishme që ndihmon në parandalimin e kancerit dhe të sëmundjeve gjenetike   Çfarë është Resveratrol? Resveratrol është një lëndë ushqyese e fuqishme që gjendet në disa ushqime dhe bimë. Ky micro-nutrient i ofron trupit të njeriut lëndët e nevojshme  për të parandaluar sëmundjet degjenerative dhe çrregullimet metabolike - duke përfshirë edhe kancerin. [...]

Comments Off on Resveratrol

February 2017

Ushqime që nuk duhet t’i konsumoni

By | February 25th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Ushqime që nuk duhet t’i konsumoni kurrë Rrallë i kontrollojmë përbërësit e produkteve që blejmë në supermarket, dhe blejmë atë që është më e popullarizuar, pa marrë parasysh se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Por dieta ushqimore ka një efekt të drejtpërdrejtë në shëndetin dhe të ndjerit mirë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shumica [...]

Comments Off on Ushqime që nuk duhet t’i konsumoni

Ushqimi Organik

By | February 9th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Arsyet kryesore pse duhet të hani ushqim organik Polemikat janë të vazhdueshme për rritjen e prodhimit në mënyrë organike. Kërkimet shkencore vazhdojnë të demonstrojnë përfitimet e mëdha shëndetësore për njerëzit dhe mjedisin. Ushqimi organik nuk ka vetëm shije të mirë, por ai është edhe më i mirë për planetin tonë, dhe redukton  antibiotikët, pesticidet dhe [...]

Comments Off on Ushqimi Organik

Qumështi i dhisë

By | February 5th, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Qumështi i dhisë   Dhia shtëpiake (Capra aegagrus hircus) është një prej llojit të kafshëve të fuqishme që mund të jetojë në mjedise të ndryshme, në male, fusha dhe shkretëtirë. Mashkulli i dhisë quhet Cap ndërsa i vogli keç apo edh. Dhia shtëpiake prejardhjen e ka nga dhia e egër (dhia e egër jeton në disa [...]

Comments Off on Qumështi i dhisë

Vitamina K2

By | February 1st, 2017|Ushqimi Shëndetshëm|

Vitamina K2; Komponenti i humbur për shëndetin e zemrës dhe të kockave   Vitamina K nuk është një kompleks i vetëm,  ajo përbëhet nga një grup vitaminash, kryesoret janë vitamina K1 (phylloquinone) - dhe vitamina K2. Vitamina K2, ose menaquinone (mɛnəkëɪnoʊn), ka nëntë komponime të ngjashme, në përgjithësi ndahen në menaquinones (me MK-4 si anëtari [...]

Comments Off on Vitamina K2
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!