You are here:-Ushqimi

Ushqimi Ideal

Për infeksionet e grave

2017-12-20T16:57:32+00:00 December 20th, 2017|Categories: Ushqimi|

Ushqime që ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të grave   Infeksioni vaginal  është diçka që shumica e grave e hasin në jetën e tyre. infeksionet bakteriale, infeksionet e traktit urinar dhe irritime të ndryshme mund të jenë të pakëndshme, të

Supë Brokoli Kundër Kancerit

2017-12-18T00:24:17+00:00 December 18th, 2017|Categories: Ushqimi|

Supë Brokoli Kundër Kancerit Përzierja e brokolit bën një supë të shkëlqyer, të shëndetshme dhe të butë - përkundër faktit se kjo supë me të vërtetë nuk përmban asnjë krem. Brokoli mund të luftojë tumorin, por përshtatshmëria e tij lidhet

Selenium / Seleni

2017-12-16T14:44:42+00:00 December 16th, 2017|Categories: Ushqimi|

Selenium / Seleni / Se; Lufton Kancerin, Mbron AND-në nga mutacionet, mbron gjëndrat Tiroide…   Seleni është një element kimik me simbolin Se dhe numër atomic 34. Selen është fjalë greke ‘σελήνη’ Selene, që dotë thotë ‘hënë’. Seleni në natyrë

Qumështi i dhisë

2017-12-16T12:44:26+00:00 December 16th, 2017|Categories: Ushqimi|

Qumështi i dhisë   Dhia shtëpiake (Capra aegagrus hircus) është një prej llojit të kafshëve të fuqishme që mund të jetojë në mjedise të ndryshme, në male, fusha dhe shkretëtirë. Mashkulli i dhisë quhet Cap ndërsa i vogli keç apo

Potasiumi / Kaliumi

2017-12-15T19:57:18+00:00 December 15th, 2017|Categories: Ushqimi|

Potasiumi / Kaliumi   Kaliumi është element kimik me simbolin K (rrjeth nga arabishtja «القلية» që do të thotë ‘hiri i bimëve’), dhe me numër atomic 19. Në tabelën periodike, kalumi është një nga metalet alkaine. Të gjitha metalet alkaine

Pije për fëmijët

2017-12-15T19:54:27+00:00 December 15th, 2017|Categories: Fëmijët, Ushqimi|

Pije të dobishme dhe të shijshme për fëmijët Pijet natyrale janë të dobishme për fëmijët dhe të rriturit. Disa njerëz kanë frikë t’u japin fëmijëve të tyre një lëng frutash natyral, sepse mendojnë se mund të jetë e dëmshme për

Fitonutrientët

2017-12-14T23:28:08+00:00 December 14th, 2017|Categories: Ushqimi|

Fitonutrientët, lëndë aktive bimore që kanë treguar se mbrojnë gjenet e shëndetëshme dhe parandalojnë metastazat e kancerit Çfarë janë  Fitonutrientët? Fitonutrientët janë lëndë që gjenden tek bimët dhe i ndihmojnë ato të mbrohen nga mikrobet, kërpudhat, insektet, dhe kërcënime të

Për balancimin hormonal

2017-12-14T23:19:07+00:00 December 14th, 2017|Categories: Të ndryshme, Ushqimi|

Për balancimin hormonal dhe për  lëkurë me ngjyra të ndezura   Lëkura jonë është mbrojtja kryesore që kemi kundër elementeve të dëmshëm. Lëkura e rrënuar me puçrra, ekzemë dhe sëmundje të tjera të lëkurës, mund të jetë një burim i

Ushqimi Shumëngjyrësh

2017-12-13T16:26:28+00:00 December 13th, 2017|Categories: Ushqimi|

Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti Shumica e njerëzve e dinë se të konsumosh pesë lloje prej frutave dhe perimeve në ditë është shumë e rëndësishme. Duke ngrënë fruta dhe perime të një shumëllojshmërie të ngjyrave të ndryshme, mund të merrni shumë

Dieta e Autizmit

2017-12-13T16:22:24+00:00 December 13th, 2017|Categories: Autoimune, Të ndryshme, Ushqimi|

Autizmi; Ushqime që duhen konsumuar dhe ushqime që duhen shmangur   Autismi i referohet një çrregullimi zhvillimor në fëmijërinë e hershme. Autizmi është një çrregullim zhvillimor afat-gjatë që ndikon në aftësinë e individit për të bashkëvepruar me botën që e rrethon.

Peshku Salmon

2017-12-12T17:20:36+00:00 December 12th, 2017|Categories: Ushqimi|

Peshku Salmon dhe Dobitë e tij gjigande   Termi ‘salmon’ vjen nga latinishtja, që do të thotë  ‘i brishtë’ . Salmon është emër i përbashkët i disa lloje të peshkut që bën pjesë në familjen Salmonidae. Peshqit e të njëjtës

Proteinat dhe roli i tyre

2017-12-12T17:17:17+00:00 December 12th, 2017|Categories: Ushqimi|

Proteinat dhe roli i tyre në organizëm   Proteinat janë mikromolekula të cilat kryesisht përbëhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigjenit, azotit si dhe rrallë herë prej sulfurit. Proteinat janë baza kryesore e qelizave. Ato jo vetëm që i japin

Shkaqet e celulitit

2017-12-12T17:04:57+00:00 December 12th, 2017|Categories: Lëkura, Ushqimi|

Shkaqet e celulitit dhe Mënyrat Natyrale më të mira për t’a kuruar   Celuliti është një problem i zakonshëm për shumë gra. Edhe pse njerëzit të cilët janë mbipeshë kanë një rrezik më të lartë për të marrë celulitin, por

Terapia me lëngje

2017-12-12T16:33:18+00:00 December 12th, 2017|Categories: Ushqimi|

Terapia me lëngje; Receta për sëmundje të ndryshme Sëmundjet janë të papëlqyeshme nga të gjithë. Asnjë prej nesh nuk dëshiron që të ketë qoftë edhe një  formë më të vogël të sëmundjes. Por për fat të keq, me rritjen e

Kërpudhat

2017-12-11T15:25:31+00:00 December 11th, 2017|Categories: Ushqimi|

Kërpudhat; Llojet e ngrënshme dhe dobitë e tyre   Kërpudhat janë konsumuar për mijëra vjet për qëllime gatimi dhe kurimi. Në gatim, ato shtojnë një shije të mirë dhe mund të përdoren si zëvendësues i mishit. Por, ndërsa kërpudhat shtojnë

Zinku

2017-12-05T18:04:56+00:00 December 10th, 2017|Categories: Ushqimi|

Zinku; Roli dhe rreziqet e mungesës   Zinku është element kimik me simbolin (Zn) dhe me numër atomic 30. Zinku është një nga metalet më aktive, që vepron me acidet duke çliruar hidrogjen. Ne ajër mbulohet nga një shtrese okside,

Vitamina K2

2017-12-05T18:02:07+00:00 December 9th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina K2; Komponenti i humbur për shëndetin e zemrës dhe të kockave   Vitamina K nuk është një kompleks i vetëm,  ajo përbëhet nga një grup vitaminash, kryesoret janë vitamina K1 (phylloquinone) - dhe vitamina K2. Vitamina K2, ose menaquinone

Vitamina K

2017-12-05T17:59:48+00:00 December 8th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina K / Phytonadione   Vitamina K i përket komponimit  Nafetukenon. Kimikisht, familja e vitaminës K permban 2-metil-1,4-naphthoquinone (3-) derivate. Vitamina K përfshin dy vitamina natyrore: Vitamina K1 dhe vitamina K2; Vitamina K2, nga ana tjetër, përbëhet nga një numër

Katër Superfrutat

2017-12-07T19:55:29+00:00 December 7th, 2017|Categories: Fruta Perime, Ushqimi|

Katër Superfrutat për Parandalimin dhe Kurimin e Shumicës së Sëmundjeve   Çdo person dëshiron të jetojë një jetë të shëndetshme dhe të ruajë pamjen e përgjithshme  të trupit, rininë dhe gjallërinë e përhershme. Ngrënia e frutave të freskëta dhe ushtrimet

Vitamina B12

2017-12-05T17:56:34+00:00 December 7th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B12 / Cobalamin   Vitamina B12 ose cobalamin, është vitaminë e tretshme në ujë dhe bën pjesë në B-kompleks. Vitamina B12 konsiderohet nga vitaminat me një rol kyç në funksionimin normal të trurit, sistemin nervor, dhe për formimin e

Vitamina B9

2017-12-05T17:54:58+00:00 December 6th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B9/ Acidi Folik; Roli që ka në trupin e njeriut, rreziqet e mungesës së saj, burimet ku gjendet   Vitamina B9, apo Acidi folik, i njohur ndryshe edhe si vitamina M, Bc,(folacin), pteroyl-L-glutamik acid, dhe pteroyl-L-glutamate,  bën pjesë në

Vitamina B7

2017-12-05T17:52:06+00:00 December 5th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B7 / Biotin; Vitamina e Bukurisë   Vitamina B7 ose Biotin, e njohur edhe si vitamin H, është një vitamin që bën pjesë në vitaminat B-kompleks dhe luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin e proteinave dhe procesin e

Ushqimet anti-plakje

2017-12-03T20:11:12+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Ushqimet anti-plakje, që ruajnë rininë e trurit, lëkurës, zemrës dhe qelizave Është gjithmonë emocionuese për të lexuar në lidhje me një ushqim të ri anti-plakje dhe me potencial të madh në fushën e shëndetit të njeriut. Në përgjithësi ushqimet ekzotike

Vitamina B3

2017-12-03T19:19:30+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B3 (Niacin)   Vitamina B3, e njohur ndryshe si Niacin ose acid nikotinik, është një komponim organic i tretshëm në ujë, me formulë C6H5NO2. Emri “Niacin” rrjedh nga acid nikotine + vitamin.  Ajo është e njohur edhe si (acid

Hurma Arabe

2017-12-03T18:10:37+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Fruta Perime, Ushqimi|

Hurma Arabe, Mrekulli Hyjnore   Phoenix dactylifera - نخلة التمر I Dërguari i Allahut, Muhamedi (paqja dhe mëshira e Allahut qoftë me të) ka thënë: “Kush ha në mëngjes 7 hurma arabe (axhua), nuk e kap atë ditë magjia dhe

Vitamina B6

2017-12-03T01:56:47+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B6 (Pyridoxine)   Vitamina B6 – Pyridoxine,  është një vitaminë e tretshme në ujë që është gjetur në një shumëllojshmëri të formave në ushqime. Këto forma janë piridoksalit 5'-fosfat (PLP), i cili duket të jetë forma më aktive si

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë

2017-12-03T01:16:13+00:00 December 3rd, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti, Ushqimi|

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë   Mëlçia kryen shumë funksione themelore dhe shërben si pikë themelore metabolike në trup. Ajo ruan  vitaminat dhe mineralet esenciale për t’i përdorur kur është e nevojshme. Mëlçia gjithashtu largon toksinat nga trupi,

6 Ushqime diuretike

2017-12-02T19:19:07+00:00 December 2nd, 2017|Categories: Ushqimi, Veshkat|

6 Ushqime diuretike që luftonë inflamacionin e traktit urinar dhe ndihmojnë në eleminimin e akumulimit të lëngjeve Njihuni me një sërë ushqimesh natyrale që mund të veprojnë si diuretik që luftojnë infeksionet dhe ndihmojnë në eliminimin e problemit të akumulimit

Midhjet

2017-11-30T23:12:55+00:00 November 30th, 2017|Categories: Ushqimi|

Midhjet; Dobitë shëndetësore dhe receta gatimi   Arabisht: محار - Mahar Anglisht: Oyster Midhjet bëjnë pjesë në familjen e guackave ujore, jetojnë në oqeane, dhe në zona bregdetare, me klimë të ngrohtë ose të butë. Midhjet jetojnë të ngjitura në

Helmimi nga ushqimi

2017-11-30T21:14:58+00:00 November 30th, 2017|Categories: Të ndryshme, Ushqimi|

Helmimi nga ushqimi Helmimi nga ushqimi karakterizohet nga dhimbje të barkut, me ose pa diarre, të vjella, djersitje, dhe / ose dobësi. Kjo zakonisht brenda 24-96 orësh nga ngrënia e një ushqimi të kontaminuar me një virus ose bakterie. Simptomat

Vitaminë e harruar

2017-11-29T19:50:18+00:00 November 29th, 2017|Categories: Kanceri, Ushqimi|

Vitaminë e harruar që mund të zvogëlojë shanset e kancerit të gjirit   Sa i njihni vitaminat dhe përfitimet e tyre? Vitamina A shpesh harrohet që është një  anti-oxidant, dhe që është aq e rëndësishme, veçanërisht për shëndetin e gjirit

Vitamina B5

2017-11-29T17:12:40+00:00 November 29th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B5 (Pantotenik Acid)   Acidi pantotenik, i quajtur gjithashtu pantothenate ose vitaminë B5, me formulën; C9H17NO5 është një vitaminë e tretshme në ujë. Vitamina B5 është një ndër më të rëndësishmet e  vitaminave B për proceset themelore të jetës

Kalciumi

2017-11-29T16:02:15+00:00 November 29th, 2017|Categories: Ushqimi|

Kalciumi; Rëndësia, Mungesa, Burimet   Kalciumi është element kimik, që në sistemin periodik e gjejmë me simbolin Ca. Emri "Kalcium" rrjedh nga fjala latine (calx-gëlqere). Kalciumi i pastër u zbulua në vitin 1808 nga H.Dejvi. Ai e përfitoi atë me

Vitamina P

2017-11-28T14:28:20+00:00 November 28th, 2017|Categories: Ushqimi|

Çfarë është Vitamina P, dhe si mund të ndihmojë në parandalimin dhe luftimin e kancerit?   "Vitamina P" nuk është një vitaminë e vetme, por ajo është një term i vendosur për një grup i substancave bimore super-shëruese diku mes

Mjalti i zi – Melasa

2017-11-28T13:02:28+00:00 November 28th, 2017|Categories: Ushqimi|

Melasa - Mjalti i zi dhe dobitë e tij   Mjalti i zi, apo Melasa, prodhohet nga kallami i sheqerit dhe nga panxhari i sheqerit. Mjalti i zi ka qenë i njohur në Egjipt që në shekullin e shtatë, kur

Ushqimet e Diabetit

2017-11-26T23:39:23+00:00 November 26th, 2017|Categories: Diabeti, Ushqimi|

Ushqimet e Diabetit; që ju ndihmojnë të luftoni dhe të mbani nën kontroll Diabetin   Duhen bërë disa ndryshime të rëndësishme në dietën tuaj për të përmirësuar kontrollin e sheqerit në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e komplikacioneve të

Vitamina B2

2017-11-26T15:03:33+00:00 November 26th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B2 (Riboflavin)   Vitamina B2n ose e quajtur ndryshe me emrin riboflavin, është një substance e ngurtë me ngjyrë të verdhë në portokalli dhe me formulën kimike C17H20N4O6. Vitamina B2  është e tretshme në ujë dhe bën pjesë në

Kefiri

2017-11-26T14:57:23+00:00 November 26th, 2017|Categories: Ushqimi|

Kefiri; Me dobi të shumta shëndetësore   Arabisht: الفطر الهندي أو الكفير Anglisht: Kefir, kephir, milk kefir. Emri shkencor: Cold Borscht. Kefiri përbëhet nga kombinimi i bakteries së acidit laktit dhe majasë e përzierë me proteinat dhe yndyrën e qumështit.

Kripa

2017-11-26T14:51:26+00:00 November 26th, 2017|Categories: Ushqimi|

Rreziqet e konsumimit te tepërt të kripës dhe shenjat që tregojnë se ju konsumoni shumë kripë   Kripa përdoret në  ushqimin tonë në bazë ditore. Moderimi është sugjeruar gjithmonë, por shumë njerëz e teprojnë me masën e përdorimit të saj.

Magneziumi

2017-11-26T14:06:19+00:00 November 26th, 2017|Categories: Ushqimi|

Magneziumi; Roli në trupin e njeriut, burimet, mungesa, mbidoza, doza ditore   Magneziumi është një element kimik me simbolin (Mg) dhe numër atomik 12. Magneziumi është elementi i tetë më i bollshëm në koren e tokës, elementi i katërt më

UTHULLA E MOLLËS

2017-11-26T14:00:36+00:00 November 26th, 2017|Categories: Ushqimi, Zemra Gjaku|

UTHULLA E MOLLËS; RECETAT E PËRDORIMIT; MËNYRA E PËRGATITJES NË SHTËPI   Uthulla e mollës konsiderohet si kuruesi më i mirë shtëpiak, që njihet dhe përdoret në shumë vende të botës. - Ul nivelin e sheqerit në gjak. - Ul

Load More Posts