Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Ushqimi

/Ushqimi

June 2017

Ushqimi Organik

By | June 26th, 2017|Ushqimi|

Arsyet kryesore pse duhet të hani ushqim organik Polemikat janë të vazhdueshme për rritjen e prodhimit në mënyrë organike. Kërkimet shkencore vazhdojnë të demonstrojnë përfitimet e mëdha shëndetësore për njerëzit dhe mjedisin. Ushqimi organik nuk ka vetëm shije të mirë, por ai është edhe më i mirë për planetin tonë, dhe redukton  antibiotikët, pesticidet dhe [...]

Comments Off on Ushqimi Organik

Ushqime Alkaline

By | June 11th, 2017|Ushqimi|

SEKRETI USHQIMEVE ALKALINE Këto ushqime të pasura me Alkaline parandalojnë kancerin, obezitetin dhe sëmundjet e zemrës Sekreti ka dalë hapur prej vitesh që: dieta standarde amerikane është një gjë e neveritshme. Nuk është ndonjë çudi që amerikanët janë duke u rrënuar nga nivele të larta të diabetit dhe obezitetit, ju duhet ta vini re seriozisht [...]

Për Dhimbjet e Stomakut

By | June 11th, 2017|Aparati Tretjes, Ushqimi|

Ushqime dhe këshilla për të lehtësuar dhimbjet dhe çrregullimet e stomakut dhe barkut Duke pasur një stomak të acaruar, dhe kur ai ju lë të kërrusur nga dhimbjet, kjo mund të shkaktojë shtrëngim, vjellje, ose diarre. Kjo gjendje e bën të pamundur për tu marrë me detyrat e përditshme. Ushqime të caktuara në fakt mund [...]

Vezë për fëmijët

By | June 9th, 2017|Ushqimi|

Një vezë në ditë për të mbrojtur fëmijët nga mos-zgjatja e shtatit Një studim i fundit ka treguar se të ushqyerit e fëmijëve me një vezë në ditë, nxit zgjatjen dhe lufton mbetjen të shkurtër (me shtat  të shkurtër që lidhet me kequshqyerjen) dhe nën peshë. Hulumtuesit kryen një eksperiment  në vitin 2015 me një grup [...]

Comments Off on Vezë për fëmijët

Ushqimet më kuruese në planet

By | June 5th, 2017|Ushqimi|

Ushqimet më kuruese në planet; që luftojnë qelizat kancerore, pastrojnë gjakun, forcojnë mëlçinë, pastrojnë veshkat, luftojnë infeksionet Këto janë ndër ushqimet më kuruese, të cilat përmbajnë disa komplekse unike që ndihmojnë për të përmirësuar shëndetin e zemrës, pastrojnë enët e gjakut, përmirësojnë funksionin e sistemit imun, përmirësojnë funksionin e trurit, pastrojnë mëlçinë dhe veshkat, luftuese të [...]

Comments Off on Ushqimet më kuruese në planet

May 2017

Ushqimi Shumëngjyrësh

By | May 31st, 2017|Ushqimi|

Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti     Shumica e njerëzve e dinë se të konsumosh pesë lloje prej frutave dhe perimeve në ditë është shumë e rëndësishme. Duke ngrënë fruta dhe perime të një shumëllojshmërie të ngjyrave të ndryshme, mund të merrni shumë përfitime shëndetësore. Çdo frut dhe perim i ndryshëm në  ngjyrë përmban komponentë unike [...]

Supë më e fortë se antibiotikët

By | May 31st, 2017|Ushqimi|

Një Supë më e fortë se antibiotikët   Nëse doni lehtësim nga gripi, infeksionet, dhimbjet e veshëve dhe shumë probleme të tjera, atëherë përdorni hudhër, qepë të kuqe dhe trumzë në supën tuaj, dhe kjo do të shkatërrojë viruset dhe do të forcojë imunitetin e dobët. Ky është një ilaç i fuqishëm për sëmundje të [...]

Comments Off on Supë më e fortë se antibiotikët

Frutat & Perimet e Verës

By | May 31st, 2017|Ushqimi|

Frutat dhe perimet e sezonit veror Sezoni i verës është i mbushur me një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve. Gjatë verës trupi është më i prirur për t’u kapur nga sëmundje dhe infeksione të ndryshme. Konsumimi i këtyre frutave dhe perimeve ndihmojnë për të forcuar dhe ruajtur trupin. Përpiquni t’i gjeni nga një burim i [...]

Ushqime që duhet t’i shmangni me stomakun bosh

By | May 27th, 2017|Ushqimi|

Ushqime që duhet t’i shmangni me stomakun bosh, dhe ushqime që duhet të konsumoni Fillimi i ngrënies së mëngjesit është ide e zgjuar, dhe pothuajse të gjithë mjekët kanë rënë dakort se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Megjithatë, disa ushqime  nuk duhet t’i përkasin menusë së mëngjesit, dhe këtu përfshihet edhe Iftari [...]

Comments Off on Ushqime që duhet t’i shmangni me stomakun bosh

Mishi i Derrit

By | May 24th, 2017|Ushqimi|

Mishi i derrit dhe rreziku i sëmundjeve që lidhen me të Mishi i derrit dhe produktet e tij konsumohen gjerësisht në shumë vende të botës. Sallami, proshuta, janë vetëm disa shembuj të mishit të derrit. Derri konsiderohet si kafshë pastruese që ha gjithçka: mbeturina, minj, mish... pra ai është një kafshë fshesë. Në trupin e [...]

Comments Off on Mishi i Derrit

Kalciumi

By | May 22nd, 2017|Ushqimi|

Kalciumi; Rëndësia, Burimet, Rreziku i mangësisë dhe i mbidozës   Kalciumi është element kimik, që në sistemin periodik e gjejmë me simbolin Ca. Emri "Kalcium" rrjedh nga fjala latine (calx-gëlqere). Kalciumi i pastër u zbulua në vitin 1808 nga H.Dejvi. Ai e përfitoi atë me elektrolizën e klorurit të kalciumit të shkrirë (CaCl2). Kalciumi eshte [...]

Comments Off on Kalciumi

3 Vitaminat

By | May 17th, 2017|Ushqimi|

3 Vitaminat më të mira për të rritur imunitetin   Ngrënia në mënyrën e duhur është një hap kritik për të shmangur sëmundjet. Në trupin tonë nuk ka pajisje më të rëndësishme se sistemi imun. Trupi ynë është i  pajisur me struktura dhe pajisje shumë të sakta dhe komplekse. Qëllimi i tyre është  për t’u [...]

Comments Off on 3 Vitaminat

Për uljen e peshës

By | May 15th, 2017|Ushqimi|

Ushqimet më të mira që ju ndihmojnë të uleni në peshë dhe që luftojnë çrregullime të ndryshme në trup   Mbipesha është shkak për sëmundje të ndryshme si; diabeti, sëmundjet e zemrës, sëmundje të stomakut, zorrëve, mëlçisë dhe shumë të tjera. Ushqimet kanë një ndikim pozitiv në tretjen e yndyrave, uljen e mbi-urisë, hormone, dhe [...]

Melasa

By | May 12th, 2017|Ushqimi|

Melasa / Mjalti i zi   Melasa, apo mjalti i zi, prodhohet nga kallami i sheqerit dhe nga panxhari i sheqerit. Mjalti i zi ka qenë i njohur në Egjipt që në shekullin e shtatë, kur arabët futën atje kallamin e sheqerit nëpërmjet tregtisë që bënin nëpër botë. Mjalti i zi prodhohesh edhe  në zonën [...]

Vitamina B5

By | May 12th, 2017|Ushqimi|

Vitamina B5 (Pantotenik Acid); Rendesia, Mungesa, Burimet, Doza ditore   Acidi pantotenik, i quajtur gjithashtu pantothenate ose vitaminë B5, me formulën; C9H17NO5 është një vitaminë e tretshme në ujë. Vitamina B5 është një ndër më të rëndësishmet e  vitaminave B për proceset themelore të jetës . Acidi pantotenik është një amid midis acid pantoik dhe [...]

Hidratimi

By | May 5th, 2017|Ushqimi|

Ushqimet më të mira që ju mbajnë të hidratuar dhe të shëndetshëm Trupat tanë përbëhen më shumë se gjysma nga uji, dhe ne e përdorim atë për shumë funksione trupore: për rregullimin e temperaturës së trupit, për heqjen e mbeturinave, mbajtjen e oksigjenit në qeliza, etj. Kur ju jeni i dehidratuar, kjo mund të shkaktojë [...]

Vitamina P

By | May 4th, 2017|Ushqimi|

Çfarë është Vitamina P, dhe si mund të ndihmojë në parandalimin dhe luftimin e kancerit? "Vitamina P" nuk është një vitaminë e vetme, por ajo është një term i vendosur për një grup i substancave bimore super-shëruese diku mes viteve 1930-1950, kurse sot këto substanca janë të njohur më mirë si flavonoids (ose ndonjëherë bioflavonoids) [...]

Comments Off on Vitamina P

Qumështi bletës

By | May 2nd, 2017|Ushqimi|

XHELATINA MBRETËRORE / Qumështi i bletës   Ç’është xhelatina mbretërore? Ai është një lëng i bardhë me vlera të larta ushqyese, që del nga gjendrat e faringut, nga koka e bletave të vogla punëtore për ushqyerjen e larvave punëtore, meshkujve në fazën e parë dhe larvave të mbretëreshës. Ky është ushqimi i vetëm i mbretëreshës dhe njihet [...]

15 Ushqime

By | May 1st, 2017|Ushqimi|

15 Ushqime që nuk janë ushqime A jeni të sigurt se këto janë ushqime? Çdo gjë në kohët e sotme është :moderim", dhe duket sikur gjithçka është e shëndetëshme, por le të shohim faktet rreth kësaj. Disa gjëra ju thjesht nuk duhet ti vendosni në gojën tuaj. Nga shija artificiale, ngjyrat artificiale, ruajtësit, dhe shumë [...]

Comments Off on 15 Ushqime
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!