You are here:-Trajtime Natyrale

Trajtime natyrale per semundje te ndryshme

Fruthi

By | 2018-01-06T21:04:22+00:00 January 6th, 2018|Categories: Të ndryshme|

Fruthi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, A vlen vaksina kundër fruthit?    Fruthi është sëmundje virale mjaft infektive. Fruthi mund të çojë në disa komplikime, duke përfshirë verbërinë dhe madje edhe vdekjen. Çdokush mund ta marrë fruthin nëse nuk e ka

Hiperglicemia

By | 2017-12-29T17:06:51+00:00 December 29th, 2017|Categories: Diabeti|

Hiperglicemia - Niveli i lartë i glukozës në gjak; Nga komplikacionet e Diabetit   Në anën tjetër të hipoglicemise është hiperglicemia apo hyper. Kjo ndodh kur nivelet e glukozës në gjak janë shumë të larta - zakonisht mbi 7 mmol / l para ngrënies dhe mbi

Hipoglicemia

By | 2017-12-29T16:47:52+00:00 December 29th, 2017|Categories: Diabeti|

Hipoglicemia - Niveli i ulët i glukozës në gjak; Nga komplikacionet e Diabetit   Njerëzit që jetojnë me diabet mund të duhet të ballafaqohen me komplikacione afatshkurtra ose afatgjata, si pasojë e gjendjes së tyre. Komplikacionet afatshkurtra përfshijnë hipoglicemi ketoacidosis

Kallot

By | 2017-12-27T20:51:28+00:00 December 27th, 2017|Categories: Lëkura|

Si të trajtoni Kallot e duarve dhe këmbëve në mënyrë natyrale të shpejtë   Kallo është pjesa e lëkurës në dorë ose në këmbë, që është forcuar nga fërkimi ose nga të vrarët (kur punojmë me vegla dore, kur na

Adenokarcinoma Gastrike

By | 2017-12-24T20:35:59+00:00 December 24th, 2017|Categories: Kanceri|

Kanceri i stomakut - Adenokarcinoma gastrike; Çfarë është? Kur ndodh? Si trajtohet?   Kanceri i stomakut karakterizohet nga një rritje e qelizave kanceroze brenda membranës së stomakut. I quajtur edhe kanceri i gastritit, ky lloj kanceri është i vështirë për

Kanceri Kolorektal

By | 2017-12-23T17:19:11+00:00 December 23rd, 2017|Categories: Kanceri|

Kanceri Kolorektal - Rektumit dhe Zorrës së trashë   Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm dhe që trajtohet me një lloj të vetëm trajtimi. Ka më shumë se 200 lloje të ndryshme të kancerit,

Sistemi limfatik

By | 2017-12-20T16:52:00+00:00 December 20th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Mënyra natyrale për të pastruar dhe forcuar Sistemin Limfatik   Sistemi limfatik është një sistem kompleks i kullimit. Kullimi limfatik përbëhet nga nyjet limfatike, shpretka, venat e gjakut dhe tiroidet. Sistemi limfatik luan një rol të rëndësishëm në luftën kundër

Paraliza cerebrale

By | 2017-12-16T00:30:35+00:00 December 16th, 2017|Categories: Autoimune|Tags: |

Paraliza cerebrale; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi natyral   Një term i përgjithshëm që mbulon një numër kushtesh neurologjike që ndikojnë në lëvizjen dhe koordinimin e fëmijës, paraliza cerebrale ndikon trurin dhe sistemin nervor. E shkaktuar nga dëmtimi i trurit, i cili

Pije për fëmijët

By | 2017-12-15T19:54:27+00:00 December 15th, 2017|Categories: Fëmijët, Ushqimi|

Pije të dobishme dhe të shijshme për fëmijët Pijet natyrale janë të dobishme për fëmijët dhe të rriturit. Disa njerëz kanë frikë t’u japin fëmijëve të tyre një lëng frutash natyral, sepse mendojnë se mund të jetë e dëmshme për

Kurimi me Rukje

By | 2017-12-15T16:05:15+00:00 December 15th, 2017|Categories: Arti Jetës, Të ndryshme|

Kurimi me Rukje nga Kurani dhe Tradita Profetike    Kurani eshte sherim per besimtaret. Allahu i Madheruar thote: "Thuaj: “Ai (Kurani) është udhërrëfyes dhe shërim për besimtarët”. Por ata që nuk besojnë, janë të shurdhër dhe të verbër, njësoj

Shkaqet e Edemës

By | 2017-12-14T13:39:17+00:00 December 14th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Shkaqet e Edemës dhe mënyra natyrale për trajtimin e saj   Edema është fjalë Greke ‘oídēma’ që ka kuptimin ‘ënjtje’, dhe ajo është rritja e volumit të një organi/indi, për shkak të rritjes së sasisë së lëngut jashtëqelizor në të.

Trombocitet

By | 2018-01-07T12:34:17+00:00 December 13th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Trombocitet - Mpiksjet e gjakut; Shkaqet, Trajtimi Natyral Mpiksjet gjakut, të njohur gjithashtu si formimi i trombeve apo trombocitet, formohen brenda enëve të mëdha të gjakut, dhe janë shkaku kryesor i shumë sulmeve në zemër, tru, dhe çrregullime të

Rosacea

By | 2017-12-13T19:35:42+00:00 December 13th, 2017|Categories: Lëkura|

Rosacea; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Rosacea është një çrregullim i zakonshëm i lëkurës, që karakterizohet nga skuqje në faqe, hundë, ballë dhe mjekër, që shfaqen dhe largohen vazhdimisht. Ajo gjithashtu mund të ndodhë në lëkurën e kokës, qafë, veshë

Tonsiliti

By | 2017-12-13T16:43:06+00:00 December 13th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Tonsiliti / Inflamacioni i Bajameve   Tonsiliti është një infektim i zakonshëm, i shkurtër ose i zgjatur i grykëve apo bajameve, që shkakton inflamacion. Ai ndodh kryesisht në fëmijëri, mes moshës katër dhe gjashtë vjeç, dhe përsëritet në moshën e

Dieta e Autizmit

By | 2017-12-13T16:22:24+00:00 December 13th, 2017|Categories: Autoimune, Të ndryshme, Ushqimi|

Autizmi; Ushqime që duhen konsumuar dhe ushqime që duhen shmangur   Autismi i referohet një çrregullimi zhvillimor në fëmijërinë e hershme. Autizmi është një çrregullim zhvillimor afat-gjatë që ndikon në aftësinë e individit për të bashkëvepruar me botën që e rrethon.

Ushqime që ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës

By | 2017-12-13T13:10:54+00:00 December 13th, 2017|Categories: Kanceri|

Ushqime që ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës dhe ushqime që duhet t’i shmangni   Kanceri i lëkurës / Melanoma është një sëmundje e rëndë dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Zbuloni disa ushqime të shëndetshme që mund të zvogëlojnë  rrezikun

Shkaqet e celulitit

By | 2017-12-12T17:04:57+00:00 December 12th, 2017|Categories: Lëkura, Ushqimi|

Shkaqet e celulitit dhe Mënyrat Natyrale më të mira për t’a kuruar   Celuliti është një problem i zakonshëm për shumë gra. Edhe pse njerëzit të cilët janë mbipeshë kanë një rrezik më të lartë për të marrë celulitin, por

Toksinat që shkatërrojnë tiroidet

By | 2017-12-12T14:45:20+00:00 December 12th, 2017|Categories: Të ndryshme, Ushqimi|

Toksinat që shkatërrojnë tiroidet tuaja; Mënyra natyrale që luftojnë toksinat dhe ndihmojnë  shëndetin e tiroideve Gjëndrat tiroide janë një kontrollues master i trupit. Ato kontrollojnë  se si trupi përdor energjitë, prodhojnë proteina, dhe kontrollojnë ndjeshmërinë e trupit ndaj hormoneve të tjera.

Kolla

By | 2017-12-11T21:27:56+00:00 December 11th, 2017|Categories: Mushkëritë|

Kolla; Simptomat dhe Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kolla është një shpërthim i papritur dhe shpërthyes i ajrit nga mushkëritë, zakonisht i shkaktuar nga nevoja për të dëbuar diçka nga pasazhet e ajrit. Kollitja prodhuese sjell mukus (pështymë ose gëlbazë), ndërsa

Tatuazhet

By | 2017-12-11T18:55:56+00:00 December 11th, 2017|Categories: Lëkura|

Lexojeni këtë para se të vendosni të bëni një tatuazh   Tatuazhi  është një shenjë e përhershme ose projektim i bërë me pigmente të futura përmes shpimit në shtresën e sipërme të lëkurës. Në mënyrë tipike, artisti i tatuazhit përdor

Artriti Reumatoid

By | 2017-12-11T16:23:47+00:00 December 11th, 2017|Categories: Kyçet Kockat|Tags: |

Artriti Reumatoid; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Rheumatoid Arthritis (RA), një sëmundje më pak e zakonshme se osteoarthritis, është një sëmundje e rëndë dhe e dhimbshme. Rheumatoid arthritis prek rreth 2.100.000 njerëz në SHBA, më shpesh gratë. Sëmundja zakonisht

Zbokthi

By | 2017-12-10T18:53:20+00:00 December 10th, 2017|Categories: Lëkura|

Zbokthi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën. Simptomat Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje

Vitiligo

By | 2017-12-10T18:39:40+00:00 December 10th, 2017|Categories: Lëkura|

Vitiligo; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral Vitiligo është një kusht afatgjatë që shkakton zbehje dhe arna të bardha të zhvilluara në lëkurë për shkak të mungesës së një lënde kimike të quajtur melaninë. Ajo mund të prekë çdo sipërfaqe të lëkurës,

Sistemi Imun

By | 2017-12-10T18:20:21+00:00 December 10th, 2017|Categories: Autoimune, Të ndryshme|

Sistemi Imun; Funksioni, Sëmundjet dhe Çrregullimet që lidhen me të   Roli i sistemit imunitar - një koleksion i strukturave dhe proceseve brenda trupit - është për të mbrojtur trupin kundër sëmundjeve ose organeve të tjera të huaja potencialisht të

Hepatiti Autoimun

By | 2017-12-09T22:16:51+00:00 December 9th, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti|

Hepatiti Autoimun Çfarë është Hepatiti autoimun? Hepatiti autoimun është një sëmundje kronike, në të cilën sistemi imunitar i trupit sulmon komponentët apo qelizat normale të mëlçisë dhe shkakton inflamacion dhe dëm në mëlçi. Sistemi imun normalisht i mbron njerëzit

Meditimi

By | 2017-12-09T21:58:05+00:00 December 9th, 2017|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Meditimi; Dobitë mendore dhe fizike   Meditimi është një teknikë e thjeshtë, në të cilën individi qetëson mendjen dhe çlirohet nga stresi, dhe kështu ai përfiton qetësi mendore dhe shpirtërore. Historia e meditimit Meditimi ka qënë praktikuar që në kohët

Riniti

By | 2017-12-08T23:36:26+00:00 December 8th, 2017|Categories: Mushkëritë|

Riniti; Llojet, Simptomat, Shkaqet; Trajtimi Natyral Nëse keni rinit, brenda hundës tuaj do të ketë përflakje, duke shkaktuar simptoma të tilla si grumbullim mukusi në zgavrat e hundës dhe hundë të bllokuara apo të lëngshme. Ju gjithashtu mund të

Load More Posts