Lekura, floket, thonjte

Skleroderma

2021-06-26T21:16:31+04:00February 26th, 2019|Autoimune, Lëkura|

Skleroderma; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natural   Skleroderma është një sëmundje e pazakontë që rezulton në zona të forta dhe të trashura të lëkurës dhe nganjëherë në probleme me organet e brendshme dhe enët e gjakut. Kjo është një gjendje auto-imune,

Urtikaria / Hives

2021-03-28T15:39:17+04:00January 19th, 2019|Lëkura|

Urtikaria / Hives; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Urtikaria është një gjendje e lëkurës e karakterizuar nga gunga të kruajtshme, të ngritura dhe të bardha, që janë të rrethuara nga një zonë e kuqërremtë. Këto njihen edhe si vrajë ose

Kallot

2018-03-29T18:04:12+04:00December 27th, 2017|Lëkura|

Si të trajtoni Kallot e duarve dhe këmbëve në mënyrë natyrale të shpejtë   Kallo është pjesa e lëkurës në dorë ose në këmbë, që është forcuar nga fërkimi ose nga të vrarët (kur punojmë me vegla dore, kur na

Rosacea

2021-07-04T10:47:42+04:00December 13th, 2017|Lëkura|

Rosacea; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Rosacea është një çrregullim i zakonshëm i lëkurës, që karakterizohet nga skuqje në faqe, hundë, ballë dhe mjekër, që shfaqen dhe largohen vazhdimisht. Ajo gjithashtu mund të ndodhë në lëkurën e kokës, qafë, veshë

Shkaqet e celulitit

2018-04-02T21:01:02+04:00December 12th, 2017|Lëkura, Ushqimi|

Shkaqet e celulitit dhe Mënyrat Natyrale më të mira për t’a kuruar   Celuliti është një problem i zakonshëm për shumë gra. Edhe pse njerëzit të cilët janë mbipeshë kanë një rrezik më të lartë për të marrë celulitin, por

Tatuazhet

2018-03-26T13:16:41+04:00December 11th, 2017|Lëkura|

Lexojeni këtë para se të vendosni të bëni një tatuazh   Tatuazhi  është një shenjë e përhershme ose projektim i bërë me pigmente të futura përmes shpimit në shtresën e sipërme të lëkurës. Në mënyrë tipike, artisti i tatuazhit përdor

Zbokthi

2018-04-02T21:17:47+04:00December 10th, 2017|Lëkura|

Zbokthi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën. Simptomat Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje

Vitiligo

2020-10-23T10:27:28+04:00December 10th, 2017|Lëkura|

Vitiligo; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Vitiligo është një kusht afatgjatë që shkakton zbehje dhe arna të bardha të zhvilluara në lëkurë për shkak të mungesës së një lënde kimike të quajtur melaninë. Ajo mund të prekë çdo sipërfaqe të

Kistet e qepallave

2018-04-02T21:47:57+04:00December 5th, 2017|Lëkura|

Mënyra natyrale për kurimin e kisteve të qepallave (Chalazions)   Kisti i qepallave, i njohur në gjuhën mjekësore me emrin chalazions, është një gungë e vogël që shfaqet nën lëkurën e qepallës për shkak të bllokimit të yndyrave në gjëndrën

Puçrrat e Rinisë

2017-12-01T14:55:00+04:00December 1st, 2017|Lëkura|

Puçrrat e Rinisë Puçrrat janë një sëmundje inflamatore që përfshin qeskat e flokëve dhe gjendrat dhjamore të lëkurës, të karakterizuara nga kokrriza ose puçrra me qelb. Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës (sidomos në të rriturit e rinj), dallohet nga

Djegiet

2017-11-29T13:24:50+04:00November 29th, 2017|Lëkura|

Djegiet; Gradat e djegieve, çfarë duhet bërë menjëherë pas djegies për të parandaluar mbetjen e shenjave   Djegiet i referohen dëmtimit në lëkurë të shkaktuar nga nxehtësia e zjarrit. Simptomat e djegieve ndryshojnë sipas shkallës. Në shkallën e parë të

Shenjat e Lëkurës

2018-09-13T15:38:35+04:00November 22nd, 2017|Lëkura|

Si të eliminoni shenjat e mbetura në lëkurë   Shenjat e lëkurës janë gjurmë apo shenja të lëna në lëkurë pas një plage, djegie apo dëmtimi në sipërfaqen e lëkurës si dhe nga shtatëzania. Ato janë shumë të zakonshme dhe

Rënia e flokëve

2017-11-22T21:32:53+04:00November 22nd, 2017|Lëkura|

Rënia e flokëve; Shkaqet, Llojet, Mbrojtja dhe Trajtimi Natyral   Rënia e flokëve është një problem në Dermatologjinë klinike. Shumë pacientë ankohen për effluvium (humbje të flokëve) apo Alopeci (mungesë e dukshme e flokëve). Problemi i rënies së flokëve është shqetësim

Herpes Zoster

2021-07-07T21:35:58+04:00November 22nd, 2017|Lëkura|

Herpes Zoster - Ethet e Natës   Ethet e Natës, apo Herpes Zoster, është një infeksion viral i një nervi dhe lëkurës rreth tij. Ai shkaktohet nga virusi herpes varicella-zoster, i cili shkakton gjithashtu linë e dhenve. Ethet e natës

Dermatitis

2018-06-20T00:08:29+04:00November 22nd, 2017|Lëkura|

Pezmatimi i lëkurës (Dermatitis)   Pezmatimi i lëkurës (Dermatitis) është një term i përdorur për të përshkruar disa lloje të inflamaciont të shtresës së sipërme të lëkurës. Simptomat e kësaj sëmundje përfshijnë kruarje, shtresë të bardhë, formim koreje, leskër dhe

Infeksioni Fungal

2020-12-19T17:54:37+04:00November 19th, 2017|Lëkura, Të ndryshme|

Infeksioni Fungal; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Infeksion fungal është një sëmundje që zakonisht prek lëkurën, por mund të ndikojë edhe në organet e tjera. Ai shkaktohet nga organizmat fungale, ku përfshihen kërpudhat, myku, dhe majaja. Simptomat Simptomat e infeksionit

Psoriasis

2020-05-21T17:44:28+04:00November 12th, 2017|Lëkura|

Psoriasis; Shkaqet, Faktoret e rrezikut, Trajtimi Natyral   Psoriasis është një infeksion kronik i lëkurës, i patransportueshëm tek të tjerët dhe që zakonisht prek moshat 15-25 vjeç, deri para moshës 40 vjeç. Shkaku kryesor i kësaj sëmundje ende nuk dihet, por

Vajrat Anti-Plakje

2017-11-07T00:05:04+04:00November 7th, 2017|Aromaterapia, Lëkura|

Vajrat më të mirë anti-plakje dhe përdorimi i tyre Procesi i plakjes në lëkurë është vështirë të shmanget, por me kujdes të veçantë dhe vëmendje, ju mund të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të mbani një pamje rinore. Për

Ekzema

2021-03-11T18:56:17+04:00October 11th, 2017|Lëkura|

Ekzema; Simptomat, shkaqet, trajtimi natyral   Ekzema, dëmtimi alergjik i lëkurës, është një gjendje që karakterizohet nga inflamacioni i lëkurës që është i lidhur zakonisht me flluska, xhunga të kuqe, ënjtje, rrjedhje, luspa, kore, dhe kruarje. Ka lloje të ndryshme