Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Zemra & Gjaku

May 2017

Të fikët

By | May 26th, 2017|Te ndryshme, Zemra & Gjaku|

TË FIKËT DHE TË FIKËT E SHPESHTË  NDIHMA E SHPEJTË DHE KURIMI AFATGJATË   Të fikët është një humbje e papritur dhe e shkurtër e vetëdijes. Shkaqet Të fikët shkaktohen zakonisht nga ulja e rrjedhjes së gjakut në tru. Mund të shkaktohet gjithashtu nga aritmia (ndryshimi jonormal në rrahjet e zemrës), ose për shkak të [...]

Comments Off on Të fikët

Metabolizmi

By | May 23rd, 2017|Zemra & Gjaku|

Cilat janë shenjat dhe simptomat e Sindromit metabolik; Mënyra natyrale për aktivizimin e metabolizmit   Sindromi metabolik është përshkruar dhe është i njohur si Sindromi Riven, ose sindromi “X”, sindromi kardio-metabolik, etj. Ai është një grup i faktorëve të rrezikut që ngre rrezikun për sëmundje të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore, si diabeti dhe goditja [...]

Trombocitet

By | May 7th, 2017|Zemra & Gjaku|

Trombocitet - Mpiksjet e gjakut   Mpiksjet gjakut, të njohur gjithashtu si formimi i trombeve apo trombocitet, formohen brenda enëve të mëdha të gjakut, dhe janë shkaku kryesor i shumë sulmeve në zemër, tru, dhe çrregullime të tjera kardiovaskulare. Simptomet e trombociteve zakonisht nuk janë të dukshme, dhe kjo është arsyeja pse rekomandohet shqyrtimi diagnostik [...]

April 2017

Arteriet e Bllokuara

By | April 24th, 2017|Zemra & Gjaku|

Shenjat që tregojnë se keni Arterie të Bllokuara; Shkaqet dhe Trajtimi në mënyrë natyrale Arteriet janë enët e gjakut përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen, nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Një arterie normale është  e fortë, fleksibël, dhe elastike. Në anën tjetër, arteriet jonormale tregojnë një gjendje të rëndë të [...]

Uthulla e Hudhres

By | April 22nd, 2017|Ushqimi, Zemra & Gjaku|

UTHULLA E HUDHRES RECETA E MREKULLUESHME E ZEMRES   Historiku i kësaj recete Këtë recetë e ka zbuluar komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, pikërisht në vitin 1972. Kjo recetë është përkthyer thuajse në të gjitha gjuhët e botës, dhe ekzistenca e saj daton që 4000/5000 vjet para erës sonë. Dobitë e [...]

Qarkullimi dobët i gjakut

By | April 7th, 2017|Zemra & Gjaku|

Shenjat paralajmëruese të qarkullimit të dobët të gjakut; Mënyra natyrale që ndihmojnë qarkullimin e gjakut   Qarkullimi  i gjakut është thelbësor për një shëndet të mirë. Gjaku ndihmon transportin e lëndëve ushqyese dhe oksigjenit  në çdo pjesë të trupit. Çdo problem me sistemin e qarkullimit të gjakut mund të çojë në një sërë çështjesh shëndetësore. [...]

March 2017

Tromboza

By | March 6th, 2017|Zemra & Gjaku|

Tromboza dhe Tromboza e thellë Venoze; Shkaqet dhe trajtimi natyral Mpiksja e gjakut, e njohur gjithashtu si formimi i trombeve brenda enëve të mëdha të gjakut, janë shkaku kryesor i shumë sulmeve në zemër, tru, dhe çrregullime të tjera kardiovaskulare. Simptomat e mpiksjes së gjakut zakonisht nuk janë të dukshme, çfarë është edhe arsyeja pse [...]

February 2017

Anemia

By | February 8th, 2017|Zemra & Gjaku|

Anemia; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Anemia është një gjendje ku sasia e hemoglobinës në gjak është nën nivelin normal, ose ka më pak qeliza të kuqe të gjakut se normalisht. Theksojmë se ka disa lloje të ndryshme të Anemisë dhe secili prej tyre ka një shkak të ndryshëm; mangësia e hekurit është forma më [...]

Hemoglobina

By | February 4th, 2017|Zemra & Gjaku|

Simptomat dhe Shkaqet e rënies së nivelit të hemoglobinës në gjak; Si ta kuroni në mënyrë natyrale Hemoglobina Hemoglobina është një proteinë e pasur me hekur, e përbërë nga hematin që mbart hekur dhe globin që është proteina. Kjo është pjesë e gjakut që transporton oksigjenin, mban jetën e qelizave të trupit dhe transporton dioksidin [...]

Comments Off on Hemoglobina

December 2016

Sulmi zemres te Grate

By | December 13th, 2016|Zemra & Gjaku|

Simptomat e fshehura të sulmit të zemrës tek  gratë Sulmi në zemër mund të ndodhë në mënyrë të caktuar; mund të ndodhë shtrëngim në kraharor, dhembje, dhe më pas mund të rrëzohesh. Por për gratë, kjo shpesh nuk ndodh në këtë mënyrë. Studim pas studimi kanë treguar se sulmet në zemër dhe sëmundjet e zemrës, [...]

November 2016

Pastrimi Gjakut

By | November 29th, 2016|Zemra & Gjaku|

Mënyra natyrale për të pastruar gjakun nga helmet dhe toksinat Gjatë ditës, një gamë e gjerë e toksinave dhe kimikateve përfundojnë në gjakun tonë. Këto janë produktet e mbeturinave të formuara nga vetë trupi ose kimikate që: - thithen nëpërmjet ushqimit, - nga ajri, - mjekime kimike, - produkte  kozmetike - prodhime shtëpiake. Trupi juaj [...]

Ataku Kardiak

By | November 24th, 2016|Zemra & Gjaku|

Simptomat që tregojnë se ju së shpejti mund të keni sulm në zemër; Si ta parandaloni Ne të gjithë e dimë se simptomat që lidhen me një sulm në zemër mund të dallohen vetëm pasi të ndodhë (infarkt miokardi). Ky sulm zakonisht është i menjëhershëm dhe ndodh pa asnjë paralajmërim, dhe kjo është një nga [...]

Sëmundjet e Zemrës

By | November 23rd, 2016|Zemra & Gjaku|

Sëmundjet e Zemrës / Kardiovaskulare; Të gjitha llojet, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Sëmundjet e zemrës, apo kardiovaskulare, janë përgjegjëse për gati gjysmën e të gjitha vdekjeve në Shtetet e Bashkuara çdo vit, duke vrarë gati një milion njerëz çdo vit, dhe duke rrezikuar mbi 60 milionë të tjerë. Megjithëse sëmundjet e zemrës mendohen më [...]

Variçet

By | November 23rd, 2016|Zemra & Gjaku|

Variçet – Vena Varikoze   Vena varikoze është një gjendje e karakterizuar nga zgjerimi, fryrja, zgjatja, dhe / ose shtrembërimi dhe kërrysja e venave. Simptomat Në fazat fillestare të venave varikoze, venat e prekura bëhen më të tensionuara dhe të ngurta. Kjo dallohet nga të prekurit, por nuk mund të shihet. Me avancimin e kushtit, [...]

Arteriet Koronare

By | November 22nd, 2016|Zemra & Gjaku|

ARTERIET KORONARE; FAKTORET E SEMUNDJES, TRAJTIMI NATYRAL   Ç’është sëmundja e arterieve koronare? Arteriet koronare janë arteriet e zemrës të cilat furnizojnë muskulin e zemrës (miokardin) me gjak dhe nëpërmjet tij i sjellin zemrës oksigjenin e domosdoshëm për jetën. Emri i tyre vjen nga trajektorja si kurorë përreth zemrës. Ekziston arteria koronare e majtë dhe [...]

Dridhja Atriale

By | November 22nd, 2016|Zemra & Gjaku|

Dridhja Atriale e Zemrës   Një gjendje e zemrës e cila shkakton normë të parregullt dhe shpesh rrahje të shpejta të zemrës, dridhja atriale prek rreth 10% të personave të moshës mbi 75. Për ta vënë në kontekst, një normë normale e zemrës duhet të jetë midis 60 dhe 100 rrahje në minutë kur jeni [...]

PRESIONI I ULËT I GJAKUT

By | November 20th, 2016|Zemra & Gjaku|

TRAJTIMI NATYRAL I PRESIONIT TË ULËT TË GJAKUT   Presion i ulët I GJAKUT, i njohur gjithashtu si hipotension, është një gjendje në të cilën presioni i gjakut të një personi bëhet aq I ulët se shkakton simptoma të tilla si marramendje, dobësi, lodhje, të vjella, vështirësi në frymëmarrje, vizion të paqartë, rrahje zemre, dhe [...]

Kolesteroli

By | November 17th, 2016|Zemra & Gjaku|

Kolesteroli; Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kolesteroli është një substancë yndyrore e njohur si një lipid dhe është jetike për funksionimin normal të trupit. Ai prodhohet kryesisht nga mëlçia, por mund të gjendet gjithashtu në disa ushqime të hamë. Jo i gjithë kolesteroli është i keq sepse ai është i nevojshëm për mirëmbajtjen e qelizave të [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!