Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

July 2017

Ethet e Natës – Herpes Zoster

By | 2017-07-31T22:08:15+00:00 July 30th, 2017|Lëkura|

Ethet e Natës - Herpes Zoster   Ethet e Natës, apo Herpes Zoster, është një infeksion viral i një nervi dhe lëkurës rreth tij. Ai shkaktohet nga virusi herpes varicella-zoster, i cili shkakton gjithashtu linë e dhenve. Ethet e natës zakonisht ndikojnë një zonë specifike në anën e majtë ose të djathtë të trupit dhe [...]

Comments Off on Ethet e Natës – Herpes Zoster

June 2017

Shkaqet e celulitit

By | 2017-06-10T14:49:47+00:00 June 10th, 2017|Lëkura|

Shkaqet e celulitit dhe Mënyrat Natyrale më të mira për t’a kuruar Celuliti është një problem i zakonshëm për shumë gra. Edhe pse njerëzit të cilët janë mbipeshë kanë një rrezik më të lartë për të marrë celulitin, por pesha nuk është i vetmi faktor. Problemi qëndron në një ç’ekuilibër në indet lidhëse dhe yndyrat [...]

May 2017

Vitiligo

By | 2017-07-14T22:51:21+00:00 May 22nd, 2017|Lëkura|

Vitiligo; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Vitiligo është një kusht afatgjatë që shkakton zbehje dhe arna të bardha të zhvilluara në lëkurë për shkak të mungesës së një lënde kimike të quajtur melaninë. Ajo mund të prekë çdo sipërfaqe të lëkurës, por më së shpeshti ndodh në lëkurën e ekspozuar në diell, si fytyra, qafa [...]

Nishanet, Lythat, Taget

By | 2017-05-18T15:34:19+00:00 May 18th, 2017|Lëkura|

Mënyra natyrale për t'i dhënë fund nishaneve, lythave, tageve të lëkurës, njollave të errëta dhe poreve të bllokuara; Rekomandime për një lëkurë të shëndetëshme   Në një moment të jetës, ne të gjithë mund të kemi çrregullime të caktuara të lëkurës, si njolla të lëkurës, pika, pore të bllokuara, puçërra, etj. Ato shkaktohen të gjitha nga [...]

Dieta Psoriasis

By | 2017-05-12T16:03:40+00:00 May 12th, 2017|Lëkura|

Psoriasis; Ushqimet që duhen konsumuar; Ushqimet që duhen shmangur; Këshilla të përgjithshme Psoriasis është një infeksion kronik që prek lëkurën. Psoriasis ndodh kur sistemi imunitar ka çrregullim dhe dërgon sinjale të gabuara për mbiprodhimin e qelizave të reja të lëkurës. Çrregullimi zakonisht është kronik dhe varion në ashpërsi në arna të vogla të lokalizuara, për [...]

Tatuazhet

By | 2017-05-09T21:25:03+00:00 May 9th, 2017|Lëkura|

Lexojeni këtë para se të vendosni të bëni një tatuazh   Tatuazhi  është një shenjë e përhershme ose projektim i bërë me pigmente të futura përmes shpimit në shtresën e sipërme të lëkurës. Në mënyrë tipike, artisti i tatuazhit përdor një makinë të mbajtur me dorë që vepron më shumë si një makinë qepëse, me [...]

Comments Off on Tatuazhet

April 2017

Floku dhe Shëndeti

By | 2017-04-26T14:18:13+00:00 April 26th, 2017|Lëkura|

Çfarë thotë floku dhe lëkura e kokës për shëndetin tuaj   Flokët janë pjesë e trupit që prodhohen nga gjëndra që ndodhen në shtresën më të thellë të lëkurës. Ndryshimet në metabolizmin e trupit tuaj mund të reflektohen nga ndryshimet në sasinë, trashësinë dhe cilësinë e flokëve. Vendndodhja anatomike e gjëndrës së flokëve luan një [...]

Comments Off on Floku dhe Shëndeti

Pikat dhe njollat e zeza

By | 2017-04-16T00:32:13+00:00 April 15th, 2017|Lëkura|

Mënyra natyrale për të hequr pikat dhe njollat e zeza nga fytyra Shumë pika të zeza, apo arna të errëta, mund të eliminohen lehtë për të rivendosur njëhsim të ngjyrës së lëkurës. Pikat e errëta, arnat dhe shenjat e tjera në fytyrë mund të jenë për shkak të sekretimit të tepërt të melaninës në lëkurë. [...]

March 2017

Rënia flokëve

By | 2017-07-19T18:29:29+00:00 March 30th, 2017|Lëkura|

Rënia e flokëve; Shkaqet, Llojet, Mbrojtja dhe Trajtimi Natyral   Rënia e flokëve është një problem në Dermatologjinë klinike. Shumë pacientë ankohen për effluvium (humbje të flokëve) apo Alopeci (mungesë e dukshme e flokëve). Problemi i rënies së flokëve është shqetësim i madh për shumë njerëz. Shqetësim ky që shfaqet në rritje gjatë viteve të fundit. [...]

Zbokthi

By | 2017-03-29T23:01:27+00:00 March 29th, 2017|Lëkura|

Zbokthi; Shkaqet, Trajtimi Natyral   Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën. Simptomat Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje të kokës. Zbokthi shpesh shoqëron sëmundjen e skalpit të kokës dhe është një shkak kryesor i [...]

Comments Off on Zbokthi

February 2017

Dermatitis

By | 2017-07-14T23:00:33+00:00 February 25th, 2017|Lëkura|

Pezmatimi i lëkurës (Dermatitis) Përkufizim Pezmatimi i lëkurës (Dermatitis) është një term i përdorur për të përshkruar disa lloje të inflamaciont të shtresës së sipërme të lëkurës. Simptomat e kësaj sëmundje përfshijnë kruarje, shtresë të bardhë, formim koreje, leskër dhe trashje të lëkurës. Llojet dhe simptomat - Atopic dermatitis është një formë e rëndë e [...]

December 2016

Celuliti

By | 2016-12-18T21:35:25+00:00 December 18th, 2016|Lëkura|

Celuliti; Shkaqet, Trajtimi Natyral Celuliti në vetvete nuk është një kusht sëmundje, por një term i përdorur për të përshkruar pamjen e gropëzave të lëkurës të shkaktuara nga depozitat yndyrore nën sipërfaqen e lëkurës. Ai shfaqet në pjesë të ndryshme të trupit, sidomos në kofshë, gjunjë, mollaqe, bark, dhe në krahë. Zakonisht shfaqet pas pubertetit [...]

Plakja e Parakohshme

By | 2016-12-08T20:51:15+00:00 December 8th, 2016|Lëkura|

Faktorët që shkaktojnë plakjen e parakohshme; Këshillat më të mira anti-plakje Ka shumë faktorë që janë shkak për plakjen e parakohshme, shfaqjen e rrudhave dhe dobësinë e trupit. Në moshën 25 vjeç, fillojnë disa nga ndryshimet fiziologjike, dhe në lëkurë ndodhin ndryshime të tilla si mungesa e acidit Hyaluronik, substancë kjo që është përgjegjëse për [...]

Puçrrat e Rinisë

By | 2016-12-08T10:29:55+00:00 December 8th, 2016|Lëkura|

Puçrrat e Rinisë; Shkaqet, Trajtimi Natyral Puçrrat janë një sëmundje inflamatore që përfshin qeskat e flokëve dhe gjendrat dhjamore të lëkurës, të karakterizuara nga kokrriza ose puçrra me qelb. Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës (sidomos në të rriturit e rinj), dallohet nga shpërthimi i puçërrave, nganjëherë të dhimbshme, në sipërfaqe të lëkurës. Puçrrat karakterizohen [...]

Pastrues për Fytyrën

By | 2016-12-09T18:39:56+00:00 December 7th, 2016|Lëkura|

Pastrues dhe kurues natyralë për të gjitha llojet e fytyrës; Mënyrat e përdorimit   Pastruesit natyralë  për fytyrën janë zgjidhja më e mirë për pastrimin dhe shëndetin e saj, si dhe me rezultate të menjëhershme dhe efektive. Këto janë disa pastrues të mrekullueshëm për të gjitha llojet e fytyrës. E verdha e vezës E verdha [...]

Rosacea

By | 2016-12-07T12:37:11+00:00 December 7th, 2016|Lëkura|

Rosacea; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Përmbledhje Rosacea është një çrregullim i zakonshëm i lëkurës, që karakterizohet nga skuqje në faqe, hundë, ballë dhe mjekër, që shfaqen dhe largohen vazhdimisht. Ajo gjithashtu mund të ndodhë në lëkurën e kokës, qafë, veshë dhe gjoks. Shpesh është quajtur si puçrra fytyre e të rriturve, sepse ndodh zakonisht [...]

November 2016

Djegiet

By | 2016-12-07T09:10:01+00:00 November 30th, 2016|Lëkura|

Djegiet; Gradat e djegieve, çfarë duhet bërë menjëherë pas djegies për të parandaluar mbetjen e shenjave   Djegiet i referohen dëmtimit në lëkurë të shkaktuar nga nxehtësia e zjarrit. Simptomat e djegieve ndryshojnë sipas shkallës. Në shkallën e parë të djegies kemi skuqje të lëkurës, por vetëm shtresa e lartë e lëkurës (epidermis) është prekur. [...]

Psoriasis

By | 2017-07-12T22:33:01+00:00 November 18th, 2016|Lëkura|

Psoriasis; Shkaqet, Trajtimi Natyral   Psoriasis është një infeksion kronik i lëkurës, i patransportueshëm tek të tjerët dhe që zakonisht prek moshat 15-25 vjeç, deri para moshës 40 vjeç. Shkaku kryesor i kësaj sëmundje ende nuk dihet, por ndodh një çrregullim në sistemin imun dhe kjo çon në shtimin e numrit të ndarjes së qelizave të lëkurës. Normalisht, cikli [...]

Ekzema

By | 2017-03-26T00:52:01+00:00 November 18th, 2016|Lëkura|

Ekzema; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Ekzema, dëmtimi alergjik i lëkurës, është një gjendje që karakterizohet nga inflamacioni i lëkurës që është i lidhur zakonisht me flluska, xhunga të kuqe, ënjtje, rrjedhje, luspa, kore, dhe kruarje. Ka lloje të ndryshme të ekzemës; duke përfshirë ekzemën e kontaktit, e cila karakterizohet nga kufijtë e theksuara ku [...]

error: Alert: Content is protected !!