Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Kanceri & Tumoret

//Kanceri & Tumoret

January 2017

Shkaktarët e kancerit

By | January 1st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shkaktarët e kancerit që ne përdorim çdo ditë, dhe që janë të fshehura nga publiku   Kanceri është një nga sëmundjet më të mëdha dhe shqetësuese në ditët e sotme. Ai mund të shkaktohet nga shumë gjëra që janë të fshehura nga publiku, në mënyrë që industria farmaceutike mund të përfitojë nga sëmundja. Këtu është [...]

December 2016

Tumori Stromal Gastrointestinal

By | December 31st, 2016|Kanceri & Tumoret|

Tumori Stromal Gastrointestinal; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Një lloj i rrallë i sarkomës që është gjetur në sistemin e tretjes, më shpesh në murin e stomakut, është tumori stromal gastrointestinal (GIST) që nuk është kanceroz (beninj), por që mund të bëhet kanceroz nëse nuk trajtohet. Në terma të përgjithshme, sa më i [...]

Mitet e Kancerit

By | December 29th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Pesë mitet kryesore rreth kancerit Ju ndoshta dëgjoni shumë informacione kontradiktore në lidhje me kancerin. Ka shumë mendime se çfarë e shkakton atë, cili është rreziku më lartë, dhe se si mund ta mundni atë? Pra cilat janë faktet rreth  kancerit dhe cilat janë mitet? Disa nga të vërtetat dhe keqkuptimet e zakonshme rreth kancerit [...]

Me çfarë ushqehen qelizat kancerore

By | December 26th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Me çfarë ushqehen qelizat kancerore? Kanceri, një sëmundje e cila mund të rezultojë vetëm me shndërrimin e një qelize të vetme nga normale në qelizë kanceroze për shkak të arsyeve që ende janë misterioze, ose mund ta krahasojmë me një software (program kompjuterik)  që kontrollon ndarjen e qelizave dhe çon në përhapjen e qelizave  të [...]

Kanceri fshikëzës urinës

By | December 25th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i fshikëzës së urinës; Shenjat, Faktorët e rrezikut; Trajtimi Natyral, Ilaçi Bimor   Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm dhe që trajtohet me një lloj të vetëm trajtimi. Ka më shumë se 200 lloje të ndryshme të kancerit, secila me emrin e saj dhe që kërkon trajtim të [...]

Kanceret më të përhapura

By | December 24th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Llojet më të përhapura të kancereve; Çfarë i shkakton dhe si t'i luftoni Kanceri ka shumë fytyra Fjala "i diagnostikuar me kancer" mund të shkaktojë një reagim të menjëhershëm; Trishtim, zemërim, dhe ndjenja e tronditjes, janë vetëm disa nga emocionet që rrëzojnë sistemin tuaj në sekondat e frazës së shqiptimit. Termi ‘kancer’ përfshin më shumë [...]

Koktej per Tumoret

By | December 24th, 2016|Kanceri & Tumoret, Ushqimi|

Koktejet më efektive të frutave që luftojnë tumoret   Lëndët përbërëse të frutave punojnë në pastrimin e trupit nga helmet dhe e ushqejnë atë me lëndë të rëndësishme anti-okside, të cilat luajnë rol në mbrojtjen nga tumoret dhe luftimin e qelizave kancerore. Këshilla paraprake të domosdoshme Duhet përkujdesje  për frutat që përdoren për pije. Disa [...]

Vitaminë e Harruar

By | December 18th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Vitaminë e harruar që mund të zvogëlojë shanset e kancerit të gjirit   Vitamina A shpesh harrohet që është një anti-oxidant, dhe që është aq e rëndësishme, veçanërisht për shëndetin e gjirit të grave. Shumica prej jush e dinë se çfarë përfitimesh ka  vitamina C, dhe shumë prej jush i dinë përfitimet e vitaminës E [...]

Multiple Myeloma

By | December 18th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i palcës së kockave / Mieloma e Shumëfishtë / Multiple Myeloma; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral; Kura Bimore   Përmbledhje Mieloma, e njohur gjithashtu si mieloma e shumëfishtë, është një lloj i kancerit të palcës së kockave. Kanceri prek qelizat plazma brenda palcës së kackave, të cilat janë një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar. [...]

Biopsia

By | December 17th, 2016|Kanceri & Tumoret|

RREZIQET E BIOPSISË; JA ALTERNATIVAT ME PAK TE RREZIKSHME   Biopsia është një test mjekësor që zakonisht kryhet nga një kirurg, ose një kardiolog, dhe përfshin nxjerrjen e mostrës së qelizave apo indeve për shqyrtim, për të përcaktuar praninë ose shkallën e një sëmundje. Kur hiqet një copë e tërë nga zona e dyshimtë, procedura [...]

Kanceri Ovarian

By | December 13th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri Ovarian / i vezoreve; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri i vezoreve është kanceri i pestë më i zakonshëm tek gratë pas kancerit të gjirit, kancerit të zorrëve, kancerit të mushkërive dhe kancerit të mitrës. Kanceri i vezoreve (ovarian) është më i zakonshëm te gratë që kanë hyrë në menopauzë (zakonisht mbi [...]

Shkaqet e Kancerit të Stomakut

By | December 5th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Shkaqet e kancerit të stomakut Si ta parandaloni me mënyra natyrale   Disa statistika kyçe rreth kancerit të stomakut Kanceri i stomakut mund të prekë çdo pjesë të stomakut. Mosha mesatare e njerëzve kur ata janë diagnostikuar është 69 vjeçare. Rreth 6 në çdo 10 njerëz të diagnostikuar me kancer në stomak janë 65 vjeç [...]

November 2016

Kimioterapia

By | November 30th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kimioterapia, trajtimi i tmerrshëm modern, i pa-ndryshuar që nga vitet 1960, dhe që vazhdon të jetë më vrasës se sa vetë kanceri   Marc S. Micozzi, M.D., Ph.D. Vetë fjala “Kimioterapi” tregon në mënyrë specifike një trajtim modern të “tmerrshëm”. Në fakt, kimioterapia mund të duket më shumë si torturë e epokës mesjetare. Ajo ka [...]

Mamografia

By | November 30th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Mamografia shkakton kancer !!!   Personeli i shërbimeve parandaluese të Shteteve të Bashkuara (USPS) ka lëshuar së fundmi një rekomandim që gratë në të 40-tat e tyre nuk duhet të kryejnë mamografi vjetore. Ky rekomandim padyshim që bie në kundërshtim me ato të Shoqërisë Amerikane të Kancerit (ACS) dhe grupeve të tjera. Por shumë njerëz [...]

Tumoret & Kanceri

By | November 28th, 2016|Kanceri & Tumoret|

TUMORET, KANCERI DHE KARCINOMA; DALLIMET MES TYRE DHE SI TRAJTOHEN   Që prej kohësh, njeriu është përpjekur me rrugë nga më të ndryshmet për të përmirësuar jetën e tij, duke kërkuar rreth shkaqeve të dhimbjeve dhe vuajtjeve të tij, me qëllim që të gjejë zgjidhje për to. Shkencëtarët dhe mjekët kanë folur shumë për sëmundjen e [...]

Melanoma

By | November 21st, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i lëkurës - Melanoma; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore Një formë e rrallë dhe e rëndë e kancerit, melanoma fillon në lëkurë dhe mund të përhapet në organet e tjera në trup. Në shumicën e rasteve, melanomat kanë një formë të parregullt dhe më shumë se një ngjyrë; ato gjithashtu mund të jenë [...]

Kanceri i Prostatës

By | November 20th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i prostatës; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi natyral   Kanceri i prostatës vret një rreth 35,000 njerëz çdo vit në Shtetet e Bashkuara dhe sulmon 165.000 të tjerë. Shumica e rasteve të kancerit të prostatës nuk ndodhin veçse pasi burrat t’i kalojë të 50-tat, por në vitet e fundit ka pasur një rritje të qëndrueshme në [...]

Kanceri zorrës trashë

By | November 17th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i zorrës së trashë; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kanceri i zorrës së trashë është një kancer që fillon në zorrën e trashë ose në rektum (fundi i zorrës së trashë). Ky kancer është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara, por gjithësesi, nëse ai diagnozohet herët dhe trajtohet [...]

Kanceri i mushkërive

By | November 13th, 2016|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i mushkërive; Llojet, Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri i mushkërive është një nga llojet më të zakonshme dhe të rënda të kancerit. Mushkëritë kanë dy qëllime kryesore: • për të transferuar oksigjen në gjak kur njeriu merr frymë • për të dëbuar dioksidin e karbonit nga gjaku kur nxjerr frymën jashtë [...]

Aromaterapia dhe Kanceri

By | November 13th, 2016|Aromaterapia, Kanceri & Tumoret|

Aromaterapia dhe Kanceri Vajrat esenciale kanë qenë përdorur dhe janë të njohur prej shumë kohësh. Gjatë gjithë historisë, vajrat esenciale janë përdorur për të kuruar sëmundjet, për lehtësimin e simptomave, dhe për të ndihmuar njerëzit të ndjehen më mirë pas sëmundjeve të gjata. Ato janë komponime natyrore aromatike që gjenden në fara, gjethe, kërcell, rrënjë, [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!