Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Kanceri & Tumoret

///Kanceri & Tumoret

May 2017

14 Mënyra për jetë pa kancer

By | 2017-05-12T21:45:13+00:00 May 12th, 2017|Kanceri & Tumoret|

14 mënyra të thjeshta për të bërë një jetë pa kancer Kanceri është një sëmundje e tmerrshme që mund të vrasë. Në fakt, në vitin 2012 kishte 8.2 milionë vdekje për shkak të kancerit. Sipas ekspertëve, numri i njerëzve që vuajnë nga sëmundja do të rritet me 70% në të ardhmen. Kjo është shkatërruese, por [...]

Comments Off on 14 Mënyra për jetë pa kancer

Shenja të hershme të kancerit

By | 2017-08-07T14:33:11+00:00 May 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenja të hershme që paralajmërojnë se kanceri po zhvillohet në trupin tuaj   Ju mund të mos jeni i vëmëndshëm por trupi juaj gjithmonë përpiqet të tregojë gjëra për veten. Dëgjimi dhe dhënia rëndësi ndryshimeve në trup mund të sigurojë informacione shumë të dobishme. Kur ne i kushtojmë vëmendje organeve tona, mund të kuptojmë simptoma [...]

Comments Off on Shenja të hershme të kancerit

Shenjat e kancerit të zorrës së trashë tek gratë

By | 2017-07-16T22:10:56+00:00 May 9th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenjat e kancerit të zorrës së trashë tek gratë   Kohët e fundit, kanceri i zorrës së trashë është përhapur shumë, duke qenë kanceri i dytë më i zakonshëm. Shfaqja e tij po rritet edhe tek gratë gjithashtu. Pse po ndodh kjo dhe çfarë e shkakton atë? Shkaqet e këtij lloj kanceri aktualisht janë të [...]

Comments Off on Shenjat e kancerit të zorrës së trashë tek gratë

6 Gabime

By | 2017-07-17T13:41:54+00:00 May 7th, 2017|Kanceri & Tumoret|

6 GABIME QË DUHEN SHMANGUR NGA TË DIAGNOZTIKUARIT ME KANCER   Mjekësia kimke ka mënyrat e saj për të fshehur faktin se trajtimet e tyre çojnë në vdekjen e pacientëve me kancer. Për ta është e lehtë të pohojnë që pacienti thjesht vdiq nga kanceri, jo nga helmimi i kimioterapisë ose nga dëmtimi i rrezatimit. [...]

Comments Off on 6 Gabime

Shenjat e Kancerit të Veshkave

By | 2017-07-16T22:12:27+00:00 May 5th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të veshkave Veshkat janë një palë organe të vogla në formë të fasules, që ndodhen në mes të shpinës, të cilat gjithashtu janë nga organet më të rëndësishme përgjegjëse për detoksikimin e trupit. Veshkat heqin mbeturinat dhe ujin shtesë nga gjaku, duke formuar urinë. Nëse veshkat nuk do të [...]

Comments Off on Shenjat e Kancerit të Veshkave

KANCERI I STOMAKUT

By | 2017-07-13T18:47:00+00:00 May 4th, 2017|Kanceri & Tumoret|

KANCERI I STOMAKUT; Si zhvillohet, Llojet, Shenjat, Faktoret e Rrezikut, Trajtimi, Kura Bimore   Çfarë është kanceri në stomak? Kanceri i stomakut, i quajtur gjithashtu kanceri gastrik, është një kancer që fillon në stomak. Për të kuptuar kancerin e stomakut, ju ndihmon të dini më shumë në lidhje me strukturën dhe funksionin normal të stomakut. [...]

Kanceri Tiroid

By | 2017-07-15T20:36:03+00:00 May 2nd, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri Tiroid; Simptomat, Faktorët e rrezikut, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri tiroid, një lloj i rrallë i kancerit që prek gjëndrën tiroide (një gjëndër e vogël në bazën e qafës), që rezulton me një gamë të simptomave. Ekzistojnë katër lloje kryesore të kancerit tiroid; ato janë: - Karcinoma papilare - Lloji më i zakonshëm [...]

Çfarë të bëni pas diagnozimit me kancer

By | 2017-05-01T16:04:04+00:00 May 1st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Çfarë duhet të bëni menjëherë pas diagnozimit me Kancer Kanceri është një sëmundje e frikshme. Çdo njeri mund të preket nga kjo sëmundje. Pasojat e tij kanë prekur jetën e miliona njerëzve anembanë botës. Për ata që janë në rrezik apo tashmë janë diagnostikuar, kanë një ndjenjë të pafuqisë. Çfarë mund të bëni në lidhje [...]

April 2017

Shenjat e Leukemisë

By | 2017-04-30T20:56:09+00:00 April 30th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenjat dhe shkaktarët e Leukemisë; Si ta kuroni në mënyrë natyrale   Fjala leukemi, që do të thotë “zbardhje e gjakut”, rrjedh nga numërimi i madh i qelizave të bardha të gjakut që paraqiten te pacientët e prekur nga sëmundja. Numri i lartë i qelizave të bardha të gjakut është i dukshëm kur një mostër [...]

Comments Off on Shenjat e Leukemisë

Kanceri i Pankreasit

By | 2017-07-25T19:24:49+00:00 April 26th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i Pankreasit; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri i pankreasit (i njohur edhe si kanceri pankreatik dhe kanceri exocrine), nuk është aq i zakonshëm sa disa forma të tjera të kancerit, si ai i mushkërive, gjirit, zorres se trashe apo kanceri i prostatës. Ai është shkaku më i zakonshëm i pestë i vdekjeve [...]

Steve Jobs

By | 2017-07-15T20:35:53+00:00 April 26th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Steve Jobs dhe lufta me Kancerin e Pankreasit   Steve Jobs, bashkë-themeluesi  dhe novator i Apple Computer, vdiq më 5 tetor, 2011 nga komplikimet e kancerit pankreatik, në moshën 56 vjeçare. Jobs ka bërë një ndikim të madh në kulturën e Amerikës me këto pajisjet elektronike të cilat amerikanët i duan në mënyrë absolute. Jeffery [...]

Limfoma

By | 2017-07-15T17:59:34+00:00 April 25th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Limfoma / Kanceri Limfatik; Shkaqet, Simptomat dhe Trajtimi   Limfoma është një formë e kancerit që prek sistemin imunitar - në mënyrë specifike, ky është një kancer i qelizave të imunitetit të quajtura limfocite, një lloj i qelizave të bardha të gjakut. Sistemi limfatik është një rrjet kompleks i tubave (enëve limfatike), gjëndrave (nyjet limfatike) [...]

Karakteristikat e qelizave kancerore

By | 2017-07-24T21:45:01+00:00 April 22nd, 2017|Kanceri & Tumoret|

Karakteristikat e qelizave kancerore në kërkimet më të fundit shkencore; Përse shfaqen, Si shtohen dhe Si parandalohen   Qelizat e kancerit janë ndryshe nga  qelizat normale dhe veprojnë gjithashtu ndryshe  nga qelizat normale për shkak të mekanizmave të tyre "pro-mbijetesës". Disa nga këto mekanizma janë kuptuar nga biologët gjatë disa dekadave, ndërsa procese të tjera fiziologjike vetëm [...]

Comments Off on Karakteristikat e qelizave kancerore

Emulsifikuesit

By | 2017-04-20T20:29:26+00:00 April 20th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Këto 2 shtesa ushqimore janë të lidhura direkt me shkaktimin e kancerit të zorrës së trashë Nëse konsumoni  ushqime të përpunuara, ju jeni duke vënë veten në rrezik për të konsumuar shtesa ushqimore të rrezikshme. Dy nga këto shtesa  janë të lidhur direkt me kancerin e zorrës së trashë, për shkak të mënyrës që ndikojnë [...]

Comments Off on Emulsifikuesit

KANCERI I MËLÇISË

By | 2017-07-13T22:51:10+00:00 April 19th, 2017|Kanceri & Tumoret|

KANCERI I MËLÇISË; Simptomat, Shkaqet, Faktoret e Rrezikut, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm dhe që trajtohet me një lloj të vetëm trajtimi. Ka më shumë se 200 lloje të ndryshme të kancerit, secila me emrin e saj dhe që kërkon trajtim të posaçëm. Edhe [...]

Mbrojtja nga Kanceri Zorrës Trashë

By | 2017-04-18T23:59:22+00:00 April 18th, 2017|Kanceri & Tumoret, Ushqimi|

Për mbrojtjen nga inflamacioni dhe kanceri i zorrës së trashë   Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër inflamacionit dhe kancerit të zorrës së trashë. Funksioni i zorrës së trashë  mund të ketë një ndikim pozitiv ose negativ në zemër, tru dhe shëndetin e kockave. Shëndeti i përgjithshëm i zorrës së trashë mund të [...]

Rigjenerimi Sistemit Imun

By | 2017-04-16T20:04:23+00:00 April 16th, 2017|Kanceri & Tumoret, Te ndryshme|

Shumë premtuese! Zbuloni Si të rigjeneroni sistemin imunitar  dhe të luftoni radikalet e lira që shkaktojnë kancer   Me fjalen “imunitet” kuptohet qëdrueshmëria e individit ndaj infeksioneve mikrobiale, reaksioneve antigjenike dhe eliminimi i antigjeneve nga organizmi. Përgjigja imune është  përgjigjese për rolin e strukturave të ndryshmet qelizore, organeve dhe indeve në trup. Imuniteti është i [...]

Comments Off on Rigjenerimi Sistemit Imun

Rrënjët e Kancerit

By | 2017-04-16T22:48:32+00:00 April 16th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Rrënjët shkaktare të kancerit që injorohen nga mjekët dhe kërkuesit   Presidenti Richard Nixon dhe Kongresi Amerikan, i shpallën luftë kancerit në vitin 1971, por për fat të keq, asgjë e rëndësishme nuk ka ndodhur që atëherë. Krahasuar me telefonat tanë celularë që janë më të fuqishëm se kompjuterët, shkenca moderne nuk ka qenë në [...]

Shenja te Kancerit Mushkerive

By | 2017-07-22T15:33:25+00:00 April 16th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenja paralajmëruese të kancerit të mushkërive që nuk duhet t’i injoroni   Kanceri i mushkërive është ndër llojet më të zakonshme të kancerit në të dy gjinitë, burrat dhe gratë në mbarë botën. Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit, afërsisht një në çdo 14 burra dhe gra janë të diagnostikuar me kancer të mushkërive. Në SHBA, [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!