Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Kanceri & Tumoret

//Kanceri & Tumoret

May 2017

Mioma

By | May 21st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Mioma / Tumori Fibroz i Mitrës që prek ¾ e grave; Shenjat Paralajmëruese të tij   Tumori fibroz i mitrës është  çuditërisht i zakonshëm. Tre të katërtat e të gjitha grave kanë ose do të vuajnë nga tumori fibroz gjatë viteve të tyre riprodhuese. Duke pasur parasysh përhapjen  e këtij tumori, çdo grua duhet të [...]

Dieta për Melanoma

By | May 21st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Ushqime që ndihmojnë në luftimin e  kancerit të lëkurës dhe ushqime që duhet t’i shmangni   Kanceri i lëkurës / Melanoma është një sëmundje e rëndë dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Zbuloni disa ushqime të shëndetshme që mund të zvogëlojnë  rrezikun e kancerit të lëkurës. Ushqimet e mëposhtme nuk janë vetëm të shijshme por edhe [...]

Comments Off on Dieta për Melanoma

Kanceri i Qafës së Mitrës

By | May 18th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i Qafës së Mitrës; Simptomat, Përhapja, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Përmbledhje Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm dhe që trajtohet me një lloj të vetëm trajtimi. Ka më shumë se 200 lloje të ndryshme të kancerit, secila me emrin e saj dhe që kërkon trajtim të [...]

14 Mënyra për jetë pa kancer

By | May 12th, 2017|Kanceri & Tumoret|

14 mënyra të thjeshta për të bërë një jetë pa kancer Kanceri është një sëmundje e tmerrshme që mund të vrasë. Në fakt, në vitin 2012 kishte 8.2 milionë vdekje për shkak të kancerit. Sipas ekspertëve, numri i njerëzve që vuajnë nga sëmundja do të rritet me 70% në të ardhmen. Kjo është shkatërruese, por [...]

Comments Off on 14 Mënyra për jetë pa kancer

Aciditeti shkakton Kancer

By | May 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Njihu me një nga shkaktarët kryesorë të Kancerit   Kjo është një e vërtetë e themeluar në mesin e profesionistëve mjekësorë: kur trupi juaj ndeshet me shumë acid, kjo dobëson imunitetin e trupit. Aciditeti është një ç’ekuilibër dhe kjo mungesë e ekuilibrit e bën trupin të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të shumta. Më shumë se çdo [...]

Shenja të hershme të kancerit

By | May 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenja të hershme që paralajmërojnë se kanceri po zhvillohet në trupin tuaj   Ju mund të mos jeni i vëmëndshëm por trupi juaj gjithmonë përpiqet të tregojë gjëra për veten. Dëgjimi dhe dhënia rëndësi ndryshimeve në trup mund të sigurojë informacione shumë të dobishme. Kur ne i kushtojmë vëmendje organeve tona, mund të kuptojmë simptoma [...]

Comments Off on Shenja të hershme të kancerit

Shenjat e kancerit të zorrës së trashë tek gratë

By | May 9th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenjat e kancerit të zorrës së trashë tek gratë   Kohët e fundit, kanceri i zorrës së trashë është përhapur shumë, duke qenë kanceri i dytë më i zakonshëm. Shfaqja e tij po rritet edhe tek gratë gjithashtu. Pse po ndodh kjo dhe çfarë e shkakton atë? Shkaqet e këtij lloj kanceri aktualisht janë të [...]

Comments Off on Shenjat e kancerit të zorrës së trashë tek gratë

6 Gabime

By | May 7th, 2017|Kanceri & Tumoret|

6 GABIME QË DUHEN SHMANGUR NGA TË DIAGNOZTIKUARIT ME KANCER   Mjekësia kimke ka mënyrat e saj për të fshehur faktin se trajtimet e tyre çojnë në vdekjen e pacientëve me kancer. Për ta është e lehtë të pohojnë që pacienti thjesht vdiq nga kanceri, jo nga helmimi i kimioterapisë ose nga dëmtimi i rrezatimit. [...]

Comments Off on 6 Gabime

Shenjat e Kancerit të Veshkave

By | May 5th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të veshkave Veshkat janë një palë organe të vogla në formë të fasules, që ndodhen në mes të shpinës, të cilat gjithashtu janë nga organet më të rëndësishme përgjegjëse për detoksikimin e trupit. Veshkat heqin mbeturinat dhe ujin shtesë nga gjaku, duke formuar urinë. Nëse veshkat nuk do të [...]

Comments Off on Shenjat e Kancerit të Veshkave

KANCERI I STOMAKUT

By | May 4th, 2017|Kanceri & Tumoret|

KANCERI I STOMAKUT; Si zhvillohet, Llojet, Shenjat, Faktoret e Rrezikut, Trajtimi, Kura Bimore   Çfarë është kanceri në stomak? Kanceri i stomakut, i quajtur gjithashtu kanceri gastrik, është një kancer që fillon në stomak. Për të kuptuar kancerin e stomakut, ju ndihmon të dini më shumë në lidhje me strukturën dhe funksionin normal të stomakut. [...]

Kanceri Tiroid

By | May 2nd, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri Tiroid; Simptomat, Faktorët e rrezikut, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri tiroid, një lloj i rrallë i kancerit që prek gjëndrën tiroide (një gjëndër e vogël në bazën e qafës), që rezulton me një gamë të simptomave. Ekzistojnë katër lloje kryesore të kancerit tiroid; ato janë: - Karcinoma papilare - Lloji më i zakonshëm [...]

Çfarë të bëni pas diagnozimit me kancer

By | May 1st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Çfarë duhet të bëni menjëherë pas diagnozimit me Kancer Kanceri është një sëmundje e frikshme. Çdo njeri mund të preket nga kjo sëmundje. Pasojat e tij kanë prekur jetën e miliona njerëzve anembanë botës. Për ata që janë në rrezik apo tashmë janë diagnostikuar, kanë një ndjenjë të pafuqisë. Çfarë mund të bëni në lidhje [...]

April 2017

Shenjat e Leukemisë

By | April 30th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shenjat dhe shkaktarët e Leukemisë; Si ta kuroni në mënyrë natyrale   Fjala leukemi, që do të thotë “zbardhje e gjakut”, rrjedh nga numërimi i madh i qelizave të bardha të gjakut që paraqiten te pacientët e prekur nga sëmundja. Numri i lartë i qelizave të bardha të gjakut është i dukshëm kur një mostër [...]

Comments Off on Shenjat e Leukemisë

Kanceri i Pankreasit

By | April 26th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri i Pankreasit; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri i pankreasit (i njohur edhe si kanceri pankreatik dhe kanceri exocrine), nuk është aq i zakonshëm sa disa forma të tjera të kancerit, si ai i mushkërive, gjirit, zorres se trashe apo kanceri i prostatës. Ai është shkaku më i zakonshëm i pestë i vdekjeve [...]

Steve Jobs

By | April 26th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Steve Jobs dhe lufta me Kancerin e Pankreasit   Steve Jobs, bashkë-themeluesi  dhe novator i Apple Computer, vdiq më 5 tetor, 2011 nga komplikimet e kancerit pankreatik, në moshën 56 vjeçare. Jobs ka bërë një ndikim të madh në kulturën e Amerikës me këto pajisjet elektronike të cilat amerikanët i duan në mënyrë absolute. Jeffery [...]

Limfoma

By | April 25th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Limfoma / Kanceri Limfatik; Shkaqet, Simptomat dhe Trajtimi   Limfoma është një formë e kancerit që prek sistemin imunitar - në mënyrë specifike, ky është një kancer i qelizave të imunitetit të quajtura limfocite, një lloj i qelizave të bardha të gjakut. Sistemi limfatik është një rrjet kompleks i tubave (enëve limfatike), gjëndrave (nyjet limfatike) [...]

Emulsifikuesit

By | April 20th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Këto 2 shtesa ushqimore janë të lidhura direkt me shkaktimin e kancerit të zorrës së trashë Nëse konsumoni  ushqime të përpunuara, ju jeni duke vënë veten në rrezik për të konsumuar shtesa ushqimore të rrezikshme. Dy nga këto shtesa  janë të lidhur direkt me kancerin e zorrës së trashë, për shkak të mënyrës që ndikojnë [...]

Comments Off on Emulsifikuesit

KANCERI I MËLÇISË

By | April 19th, 2017|Kanceri & Tumoret|

KANCERI I MËLÇISË; Simptomat, Shkaqet, Faktoret e Rrezikut, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Kanceri nuk është një sëmundje e vetme me një shkak të vetëm dhe që trajtohet me një lloj të vetëm trajtimi. Ka më shumë se 200 lloje të ndryshme të kancerit, secila me emrin e saj dhe që kërkon trajtim të posaçëm. Edhe [...]

Mbrojtja nga Kanceri Zorrës Trashë

By | April 18th, 2017|Kanceri & Tumoret, Ushqimi|

Për mbrojtjen nga inflamacioni dhe kanceri i zorrës së trashë   Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër inflamacionit dhe kancerit të zorrës së trashë. Funksioni i zorrës së trashë  mund të ketë një ndikim pozitiv ose negativ në zemër, tru dhe shëndetin e kockave. Shëndeti i përgjithshëm i zorrës së trashë mund të [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!