Hepatiti & Mëlçia

//Hepatiti & Mëlçia
8 01, 2017

Mëlçia e Dhjamosur

January 8th, 2017|Categories: Hepatiti & Mëlçia|Comments Off on Mëlçia e Dhjamosur

Simtomat e mëlçisë së dhjamosur dhe mënyra natyrale për kurimin e saj   Yndyra apo dhjamosja e mëlçisë, ose Steatoza, është një term që përshkruan ndërtimin e yndyrës në mëlçi. Është normale që të ketë yndyra në mëlçi, por kur është shumë se 5 -10 % e peshës së mëlçisë, [...]

7 12, 2016

Verdhëza

December 7th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Verdhëza; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Verdhëza është një ngjyrosje e verdhë e lëkurës dhe membranave, shpesh më e dukshme në të bardhat e syrit që bëhen të verdha. Kjo ndodh për shkak të një pigmenti të quajtur bilirubin i cili prodhohet në mëlçi. Bilirubina është një produkt mbeturinë që [...]

3 12, 2016

Hepatiti Autoimun

December 3rd, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Hepatiti Autoimun; Llojet, Shkaqet, Rreziku, Trajtimi Natyral, Kura Bimore   Çfarë është Hepatiti autoimun? Hepatiti autoimun është një sëmundje kronike, në të cilën sistemi imunitar i trupit sulmon komponentët apo qelizat normale të mëlçisë dhe shkakton inflamacion dhe dëm në mëlçi. Sistemi imun normalisht i mbron njerëzit nga infeksioni duke [...]

3 12, 2016

Pastrimi Mëlçisë

December 3rd, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia, Ushqimi Shëndetshëm|0 Comments

Si ta pastrojmë mëlçinë nga toksinat? Kujdesuni për mëlçinë tuaj që ajo të kujdeset për ju!   Jetojmë në një botë ku sëmundjet janë kudo dhe përhapen nga dita në ditë. Mjedisi ku ne jetojmë është i mbushur me lëndë toksike. Ushqimi, uji dhe ajri që ne thithim është i [...]

1 12, 2016

Edema

December 1st, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia, Te ndryshme|0 Comments

Edema / Akumulimi i lëngjeve në trup   Edema është një gjendje e karakterizuar nga akumulimi i sasisë anormale të lëngut të tepërt (zakonisht ujit dhe natriumit) në trup. Zakonisht, grumbullmi i lëngjeve ndodh në hapësirat ndërqelizore, në mes të qelizave. Edema ndodh zakonisht në gjymtyrë, por ajo mund të [...]

28 11, 2016

Çrregullimet e Mëlçisë

November 28th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Simptomat që ju keni toksina dhe çrregullime në mëlçi; Ja si t’i kuroni në mënyrë natyrale   Në jetën moderne, ne jemi të rrethuar nga toksina që prodhojnë radikale të lira dhe dëmtim nga toksinat në çdo ind të trupit. Mëlçia përdor antioksidantë dhe lëndë ushqyese të tjera për të [...]

28 11, 2016

Mëlçia Zmadhuar

November 28th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Shkaqet kryesore të mëlçisë së zmadhuar; Këshilla të rëndësishme për të mbrojtur mëlçinë   Zmadhimi i mëlçisë është rritja e madhësisë së mëlçisë nga gjendja normale. Nëse ajo vazhdon  të përkeqësohet, mund të çojë në  dështim të punës së mëlçisë. Ndër shkaqet më të zakonshme të zgjerimit të mëlçisë janë: [...]

19 11, 2016

Dieta Hepatitit

November 19th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

DIETA USHQIMORE PER HEPATITIN, QË NDIQET PËRKRAH KURËS BIMORE Rekomandimet Hani ushqime të shumëllojshme dhe eliminoni ushqimet e rafinuara. Plotësoni nevojat ushqimore të trupit, me vitamina, proteina, minerale dhe yndyra, duke i marrë këto kryesisht nga produktet bimore të freskëta dhe jo nga ato shtazore. Hani vakte të vogla e [...]

19 11, 2016

Cirroza Hepatike

November 19th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|Tags: , |0 Comments

Cirroza Hepatike; Shkaqet, Simptomat, Komplikacionet, Trajtimi   Hepari (mëlçia), organi më i madh i trupit, është i domosdoshëm në kryerjen e funksioneve bazë të trupit. Ai neutralizon helmet nga qarkullimi i gjakut, prodhon agjentët imunë (mbrojtës) ndaj infeksionit dhe largon bakteret dhe mikrobet nga qarkullimi i gjakut. Hepari prodhon proteina [...]

19 11, 2016

Ilaçi Hepatitit

November 19th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Trajtimi i Hepatitit B nga Mjekësia Bimore Arabe   Mjekësia e sotme konvencionale gati sa nuk e deklaron të humbur betejën kundër Hepatitit B kronik, megjithëse aktualiteti e ka deklauar tashmë këtë; nëse dikush mëson rishtazi se është prekur nga Hepatiti B dhe gjendet pikërisht në fazën e tij fillestare të [...]

19 11, 2016

Parandalimi dëmtimit të Melçisë

November 19th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Hapa të rëndësishëm për të parandaluar dëmtimin dhe kancerin e mëlçisë   Mëlçia është organ i madh që gjendet në anën e djathtë të barkut. Së bashku me fshikëzën, tëmthin, pankreasin, dhe zorrët, ajo ndihmon për të tretur dhe absorbuar ushqimin. Detyra kryesore e mëlçisë është për të filtruar gjakun [...]

19 11, 2016

Toksinat e Melçisë

November 19th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|0 Comments

Shenja të rrezikshme që mëlçia juaj ka toksina Të ndalemi një moment dhe të falënderojmë Zotin për mëlçinë tonë, për të gjitha ato që ajo bën? Ky organ vital është duke punuar shumë, çdo ditë, për të filtruar toksinat dhe mbeturinat nga trupi, si dhe kryerjen e funksioneve të tjera. [...]

14 11, 2016

Trajtime Natyrale për Hepatitin

November 14th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|Tags: |0 Comments

TRAJTIME NATYRALE PER HBV dhe HCV   Mesoni me shume per Hepatitin C ne kete link. Aromaterapia: Rozmarina mund të ndihmojnë në stimulimin e funksioneve të mëlçisë. Ushqimi: Ndiqni një dietë të ulët në proteina dhe të lartë në perime të freskëta për të minimizuar stresin mbi mëlçi. Gjithashtu hani vakte [...]

14 11, 2016

HEPATITI C

November 14th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia|Tags: |0 Comments

HEPATITI C (HCV), VRASESI I HESHTUR Ç’është HCV? Si transmetohet? Kush rriskon? Simptomat, Testet   Virusi i hepatitit C është anëtar i familjes flavivirus i viruseve të acideve ribonucleic (ARN). Virusi riprodhon duke bërë shumë kopje të vetes në qelizat e mëlçisë. Virusi i hepatitit C nuk vret qelizat e mëlçisë [...]

14 11, 2016

Ushqime per Hepatitin C

November 14th, 2016|Categories: Hepatiti & Mëlçia, Ushqimi Shëndetshëm|0 Comments

Ushqime që ndihmojnë për të luftuar dhe kufizuar Hepatitin C Për të ndihmuar dhe minimizuar dëmtimin e mëlçisë, ju duhet të  përfshini  ushqime anti-inflamatore në dietën tuaj. Hepatiti, fjalë për fjalë, do të thotë inflamacion i mëlçisë. Çfarë hamë, ndikon në shëndetin tonë. Ushqimet që ulin inflamacionin janë të vlefshme [...]

error: Alert: Content is protected !!