Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Sëmundje & Trajtime

//Sëmundje & Trajtime

October 2017

Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit

By | 2017-10-15T12:38:18+00:00 October 15th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit Truri është organi më i rëndësishëm në trupin tuaj. Ai mban performancë optimale të sistemeve të trupit, deri në funksionimin e çdo qelize. Kur një pacient dëgjon termin "tumor" në kombinim me trurin e tij, ka panik dhe frikë të menjëhershme. Edhe një tumor i mirë (jo kanceroz) [...]

Comments Off on Shkaqet dhe simptomat e kancerit të trurit

September 2017

Si të hiqni rrudhat dhe yndyrat e qafës

By | 2017-09-27T16:47:04+00:00 September 27th, 2017|Lëkura|

Mënyra të thjeshta si të hiqni rrudhat dhe yndyrat e qafës   Shumica e njerëzve nuk duan të bëhen, ose nuk duan të duken të vjetër, dhe duan të ruajnë një pamje më të re. Për këtë qëllim, njerëzit shpenzojnë shumë para për blerjen e produkteve të shtrenjta të bukurisë dhe i nënshtrohen trajtimeve të [...]

Comments Off on Si të hiqni rrudhat dhe yndyrat e qafës

8 Ushqimet më të mira për zorrët

By | 2017-09-16T19:56:52+00:00 September 16th, 2017|Aparati Tretjes|

8 Ushqimet më të mira për shëndetin e zorrëve Çdo gjë që ju hani kalon në traktin e tretjes. Membrana e zorrëve të mëdha dhe rektumit në fund të tubit tretës përmban mbeturina, lëngje acide biliare dhe fibra që ndihmojnë tretjen e ushqimit. Përmbajtja e zorrëve ka një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e indeve. [...]

Comments Off on 8 Ushqimet më të mira për zorrët

Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

By | 2017-09-18T22:14:56+00:00 September 16th, 2017|Veshkat|

Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme   Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë gjithashtu një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, [...]

Comments Off on Çfarë duhet të dini për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

Efektet Emocionale të Kancerit

By | 2017-09-14T15:15:50+00:00 September 14th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Ballafaqimi me efektet emocionale të kancerit; Si t’i kapërceni ato?   Kanceri i prek pacientët fizikisht dhe emocionalisht. Diagnostikimi me kancer ju ballafaqon automatikisht me statistikat e këtij lloji të kancerit, shanset individuale për ta mundur atë dhe barrën financiare. Për shkak të natyrës së paparashikueshme të tij, njerëzit me diagnozë të kancerit përjetojnë frikë, [...]

Comments Off on Efektet Emocionale të Kancerit

7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme

By | 2017-09-11T21:47:29+00:00 September 11th, 2017|Lëkura|

7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme dhe të tonifikuar   Lëkura jonë shërben për shumë qëllime. Lëkura e fytyrës është veçanërisht e ekspozuar dhe qëndron në krye, prandaj ajo është aq e prirur për t’u dëmtuar. Disa nga faktorët kryesorë që dëmtojnë dhe shkaktojë probleme në fytyrë janë: - Stresi - Mungesa e gjumit - [...]

Comments Off on 7 Sekrete për lëkurë të shëndetshme

Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve

By | 2017-09-18T12:35:08+00:00 September 9th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve?   Borxhi i studentit, çmimet e larta të shtëpive, pasiguria për një punë, ushqimi i shpejtë... Jeta e të rinjve shpesh nuk është aq mirë sa mund të duket, dhe tani ka diçka tjetër për të shtuar në listë: kancerin kolorektal. Deri tani mendohej [...]

Comments Off on Pse është në rritje shkalla e kancerit kolorektal mes të rinjve

10 Fruta për Diabetikët

By | 2017-09-09T21:47:20+00:00 September 9th, 2017|Diabeti|

10 Fruta për Diabetikët Sipas statistikave, deri në vitin 2020, ndoshta gjysma e gjithë popullsisë në botë do të diagnostikohet me diabet. Nivelet e larta të sheqerit në gjak janë si rezultat i diabetit, dhe kjo ndodh nga numërimi i ulët i insulinës në trupin tonë. Nëse bëni një  mënyrë jetese të shëndetshme,  është thelbësore [...]

Comments Off on 10 Fruta për Diabetikët

7 Mënyrat më të mira për të mbështetur një pacient me depresion

By | 2017-09-04T23:44:33+00:00 September 4th, 2017|Emocionale & Shpirtërore|

7 Mënyrat më të mira për të mbështetur një pacient me depresion Depresioni është një sëmundje kronike fizike me simptoma që janë kryesisht të padukshme. Ai është një sëmundje irrituese për të jetuar, sepse të qenit i trishtuar ose i zhgënjyer, ose i përgjumur ose i mpirë për periudha të gjata dhe të përsëritura kohore [...]

Comments Off on 7 Mënyrat më të mira për të mbështetur një pacient me depresion

Kanceri Mesothelioma

By | 2017-09-24T22:49:29+00:00 September 4th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri Mesothelioma; Llojet, Simptomat, Prognoza, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Mesothelioma është një formë e rrallë dhe agresive e kancerit që zhvillohet në membranën (veshjen e brendshme) të mushkërive, barkut ose zemrës. E shkaktuar nga asbesti, mesothelioma nuk ka shërim të njohur në mjekeësinë kimike, dhe ka një prognozë (parashikim) shumë të keqe (zhvillohet në mënyrë [...]

Comments Off on Kanceri Mesothelioma

August 2017

Si të trajtojmë pamjaftueshmërinë e trombociteve

By | 2017-08-23T22:38:14+00:00 August 23rd, 2017|Zemra & Gjaku|

Si të trajtojmë pamjaftueshmërinë e trombociteve Trombocitet janë një lloj i qelizave të gjakut, i cili është më i vogli në mesin e tre llojeve kryesore të qelizave të gjakut (qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, trombocitet). Prodhimi i trombociteve bëhet në palcën e kockave, të cilat më pas shkojnë në [...]

Comments Off on Si të trajtojmë pamjaftueshmërinë e trombociteve

Albinizmi

By | 2017-09-18T20:31:32+00:00 August 23rd, 2017|Autoimune & Gjenetike|

Albinizmi; Shkaqet, Llojet, Trajtimi Natyral   Albinizmi është një grup i rrallë i çrregullimeve gjenetike që i shkaktojnë lëkurës, flokëve, apo syve të kenë pak ose aspak ngjyrë. Albinizmi është i lidhur edhe me problemet e shikimit. Sipas Organizatës Kombëtare për albinizmin dhe Hypopigmentation (NOAH), afërsisht një në 17,000 njerëz kanë një formë të albinizmit. [...]

Kush rrezikon më shumë nga Kanceri i Gjirit?

By | 2017-09-18T15:19:14+00:00 August 22nd, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kush rrezikon më shumë nga Kanceri i Gjirit?   Sipas parashikimeve, numri i rasteve të kancerit të gjirit deri në vitin 2020 do të rritet me shifra alarmante. Një në çdo tetë gra është e rrezikuar nga zhvillimi i sëmundjes në jetën e saj. Zbullimi i hershëm dhe trajtimi në mënyrën e duhur natyrale është [...]

Comments Off on Kush rrezikon më shumë nga Kanceri i Gjirit?

Tumori Stromal Gastrointestinal

By | 2017-09-24T22:48:59+00:00 August 21st, 2017|Kanceri & Tumoret|

Tumori Stromal Gastrointestinal; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Një lloj i rrallë i sarkomës që është gjetur në sistemin e tretjes, më shpesh në murin e stomakut, është tumori stromal gastrointestinal (GIST) që nuk është kanceroz, por që mund të bëhet kanceroz nëse nuk trajtohet. Në terma të përgjithshme, sa më i madh të jetë [...]

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë

By | 2017-09-18T14:15:54+00:00 August 18th, 2017|Hepatiti & Mëlçia|

Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë Mëlçia kryen shumë funksione themelore dhe shërben si pikë themelore metabolike në trup. Ajo ruan  vitaminat dhe mineralet esenciale për t’i përdorur kur është e nevojshme. Mëlçia gjithashtu largon toksinat nga trupi, ndihmon në kurimin e sëmundjeve yndyrore të mëlçisë të cilat janë të lidhura me pirjen e [...]

Comments Off on Vitaminat që luftojnë sëmundjet yndyrore të mëlçisë

7 sëmundje që shkaktohen nga trishtimi ekstrem

By | 2017-08-15T21:53:38+00:00 August 15th, 2017|Emocionale & Shpirtërore|

7 sëmundje që shkaktohen nga trishtimi ekstrem; Si ta trajtoni trishtimin në mënyrë natyrale Hidhërimi cilësohet si dhimbje emocionale, mërzitje dhe dëshpërim. Disa mund ta përjetojnë lehtë, por për disa njerëz mund të jetë shumë më serioze. Studimet e fundit kanë zbuluar se mërzitja e rëndë mund të shkaktojë vdekjen. Kjo është e vërtetë. Njeriu [...]

Comments Off on 7 sëmundje që shkaktohen nga trishtimi ekstrem

9 Sëmundje autoimune që ndikojnë në pamjen tuaj

By | 2017-08-13T00:48:07+00:00 August 13th, 2017|Autoimune & Gjenetike|

9 Sëmundje autoimune që ndikojnë pamjen tuaj Sëmundjet autoimmune përfshijnë një gamë të gjerë sëmundjesh, që janë kronike dhe përparojnë me simptoma të njëpasnjëshme. Një sëmundje autoimune zhvillohet kur sistemi imunitar, i cili ka për qëllim mbrojtjen e organizmit nga gjithçka e huaj, sulmon me anë të qelizave limfocite B dhe T, qelizat e shëndosha [...]

Comments Off on 9 Sëmundje autoimune që ndikojnë në pamjen tuaj

Pickimi dhe thumbimi i insekteve

By | 2017-08-12T15:07:29+00:00 August 12th, 2017|Te ndryshme|

Pickimi dhe thumbimi i insekteve   Pickimet dhe thumbimet e insekteve janë të zakonshme dhe zakonisht shkaktojnë vetëm acarim të vogël. Megjithatë, disa pickime mund të jenë të dhimbshme dhe të shkaktojnë një reaksion serioz alergjik. Insektet që pickojnë përfshijnë: harrjet, mushkonjat, pleshtat, çimkat dhe megjithëse jo saktësisht insekte: merimangat, morrat e bimëve dhe akrepat, [...]

Comments Off on Pickimi dhe thumbimi i insekteve

Kanceri Testikular

By | 2017-09-24T22:48:42+00:00 August 11th, 2017|Kanceri & Tumoret|

Kanceri Testikular; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kanceri testicular, ose kanceri i testiseve, është një prej kancereve më të zakonshme, që zakonisht ndikon të rinjtë ndërmjet moshave 15 dhe 44 vjeç. Llojet e ndryshme të kancerit testicular janë klasifikuar nga lloji i qelizave ku kanceri fillon të zhvillohet; forma më e zakonshme e kancerit testicular [...]

Stomaku, shtëpia e sëmundjeve

By | 2017-08-09T12:42:57+00:00 August 9th, 2017|Aparati Tretjes|

Stomaku, shtëpia e sëmundjeve Shëndeti i gjithë trupit fillon nga stomaku. Ushqimet që ju konsumoni, vendosin nëse do jeni i shëndetshëm apo i sëmurë. Për tretjen e ushqimit në stomak duhet të jetë disponueshmëria e një lloji të veçantë të enzimeve përgjegjëse për tretje, jo-disponueshmëria e këtyre enzimave do të çojë në tretje të dobët [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!