Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Bimë Mjekësore

//Bimë Mjekësore

May 2017

Eucommia ulmoides

By | 2017-05-14T14:34:20+00:00 May 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Eucommia ulmoides, pemë me veti të larta kuruese; Forcon sistemin imun, lufton qelizat që shkaktojnë kancer, forcon kockat, rigjeneron mëlçinë, rrit funksionin e veshkave, lufton impotencën   Arabisht: شجرة الطبرخي Anglisht: Gutta-percha tree Emri shkencor: Eucommia ulmoides L. Familja: Eucommiaceae. Eucommia Ulmoides është pemë shumëvjeçare me lartësi 15 m. Ka gjethe të thjeshtë me majë të mprehtë, [...]

Comments Off on Eucommia ulmoides

Hemidesmus Indicus

By | 2017-05-13T21:51:17+00:00 May 13th, 2017|Bimë Mjekësore|

Hemidesmus Indicus; Për pastrimin e gjakut nga helmet, aneminë, pastrimin e mushkërive, astmën, inflamacionin, fuqizues i trupit   Arabisht:  سارساباريل الهندي Anglisht: Indian Sarsaparilla, Sariva. Emri shkencor: Hemidesmus indicus L. Familja: Apocynaceae Hemidesmus indicus është bimë shkurre, shumëvjeçare, me gjethe të kundërta, me rrënjë të trasha me nyje dhe shumë aromantike, aroma e rrënjëve është [...]

Comments Off on Hemidesmus Indicus

POLENI I BLETËS

By | 2017-05-12T17:27:12+00:00 May 12th, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi|

POLENI I BLETËS   Ç’është poleni? Poleni është organi mashkullor i shumimit tek bimët, të cilin bleta e mbledh dhe lëshon mbi të lëndët e saj jargore, gjë e cila i jep atij vetitë kuruese. Bleta e mbledh polenin dhe e rezervon atë brenda hojeve për t’u ushqyer me të. Poleni është burimi kryesor i [...]

DËLLINJA

By | 2017-05-11T23:04:28+00:00 May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

DËLLINJA   Arabisht: أبهل، صفينة، سبينة، عرعر Emri shkencor: Juniperus sabina - L. Familja: Cupressaceae Anglisht: Savin Juniper ‏‎Frëngjisht: Genévrier sabine, Sabine. Gjermanisht: Sadewacholder, Sabinbaum Italisht: Pianta dannata, Savina, Sabina, Genepro sabina, Cipresso dei maghi. Turqisht: ‎Kara ardici, Abhol, Saç ağ., Ebhel.   Dobitë kuruese Hapes oreksi, tretes i mire, largon eren e keqe te frymes, [...]

Bacopa

By | 2017-05-11T16:52:28+00:00 May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Bacopa; Për shëndetin e trurit   Arabisht: باكوبا منيرة Anglisht:  Thyme-leafed gratiola,  Indian pennywort Emri shkencor: Bacopa monnieri L. Familja: Plantaginaceae. Bacopa është bimë barishtore shumëvjeçare. Me gjatësi  20-50cm, me gjethe të trasha e ovale, me lule të vogla dhe me ngjyrë të bardhë, me 4-5 petale. Orgjina e bimës është India, Nepali, Sri Lanka, Kina, [...]

Arra shqeme

By | 2017-05-09T21:32:57+00:00 May 8th, 2017|Bimë Mjekësore|

Arra shqeme, mbreti i farave   Arabisht: الكاجو Anglisht: Cashew. Emri shkencor: Anacardium occidentale. Familja: Anacardiaceae. Arra shqeme është shumvjeçare, me lartësi 6 m, me trung të çrregullt, me lule të vogla, me ngjyrë të gjelbër në fillim, më pas të bardhë dhe në fund merr ngjyrë të  kuqërremtë, me gjethe vezake, të dhëmbëzuara e [...]

Clerodendrum serratum

By | 2017-05-05T14:43:56+00:00 May 5th, 2017|Bimë Mjekësore|

Clerodendrum serratum; për astmën, alergjitë, bronkitin, sëmundjet inflamatore të mushkërive..   Arabisht: شجيرة النافورة الزرقاء Anglisht: Blue-flowered, glory tree. Emri shkencor: Clerodendrum serratum L. Familja: Lamiaceae. Clerodendrum serratum është një bimë barishtore shumëvjeçare,  me gjethe të kundërta, ovale, të dhëmbëzuara e me push, me lule blu, cilcindrike me petale në formë të fluturës, me frut [...]

Comments Off on Clerodendrum serratum

Gjëmbaçi i verdhë

By | 2017-05-03T18:39:29+00:00 May 3rd, 2017|Bimë Mjekësore|

Gjëmbaçi i verdhë me veti të shumta kuruese   Arabisht: العُصْفُر Anglisht: Safflower. Emri shkencor: Carthamus tinctorius. Familja: Asteraceae. Lartësia e bimës arrin 30-150cm, me lule të verdha të ndritshme, portokalli ose të kuqe, të ngjashme me shafranin. Në botë gjenden mbi 30 lloje të gjembaçit të verdhë.  Orgjina e gjembaçit të verdhë është Lindja [...]

Storax

By | 2017-05-02T16:12:37+00:00 May 2nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Storax; Antibakterial, antibiotik natyral, forcues imuniteti, pastrues i mushkërive, gjakut dhe zorrës, forcues i sistemit nervor dhe zemrës   Arabisht: الإصطرك لبان جاوي، Anglisht: Storax, storax balsam Emri shkencor: Styrax tonkinensis L Familja: Styracaceae Storax është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm,  me lartësi 4-15 m, me lule të bardha, të dëndura e të varura.  [...]

Comments Off on Storax

April 2017

Algat e Detit

By | 2017-04-29T14:53:31+00:00 April 29th, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi|

Dobitë shëndetësore të algave të detit   Algat e detit rriten afër sipërfaqes së ujit dhe afër bregut të detit me shkëmbinj. Ato janë disa lloje, por më të shëndetshmet janë: Leshterik ose Kelp Anglisht: Kelp. Emri shkencor: Laminaria L Familja: Laminariaceae. Kelpi është një gjini prej 31 llojesh të algave me ngjyrë kafe i quajtur “leshterik”. Kjo [...]

Sherbela

By | 2017-04-27T18:20:46+00:00 April 27th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sherbela dhe vetitë e mrekullueshme të saj   Arabisht: الميرامية Anglisht: Sage, Common Sage Emri Shkencor: Salvia Officinalis Sherbela është një bimë aromantike, gjithmonë e gjelbër, me ngjyrë jeshile në të përhirtë. Gjendet në shumë vende të botës. Sherbela (Salvia Officinalis) përdoret si shtesë në çaj, dhe ndihmon në kurimin e shumë sëmundjeve. Bima e [...]

Xhenxhefili

By | 2017-04-25T20:37:30+00:00 April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Xhenxhefili / Ginger; Thesari të cilit nuk i dimë vlerën   Arabisht: الزنجبيل أو الزنجبيل الطبي Anglisht: Ginger Emri shkencor: Zingiber officinale L. Familja: Zingiberaceae Rrënjët i ka të mëdha dhe anojnë nga ngjyra e verdhë ose si kokrrat e patates, lulet i ka të verdha. Shijen e ka djegëse, pjesa e bimës që përdoret rritet poshtë tokës [...]

Sidri

By | 2017-04-25T20:31:17+00:00 April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sidri - Xinxifja e gjëmbaçit të Krishtit; Lufton viruset dhe radikalet e lira   Arabisht: السدر - Sidër Anglisht: Christ Thorn Jujube. Emri shkencor: Ziziphus spina-christi / Rhamnus spina-christi L. Familja: Rhamnaceae. Sidri është bimë shkretëtire, me gjatësi 2-4 m, gjethet ovale, lulet ngjyrë të bardhë në të gjelbër, frutat të ngjashme me qershinë me [...]

Limoni

By | 2017-04-25T18:24:25+00:00 April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Limoni; Dobitë shëndetësore dhe estetike; Receta përdorimi   Arabisht:  ليمون- Lijmun Anglisht: Lemon. Emri shkencor: Citrus x limon L. Familja: Rutaceae. Limoni është frut i njohur nga të gjithë, zakonisht përdoret për lëngun e tij, gjithashtu tuli dhe lëvorja përdoren në kuzhinë. Lëngu i limonit përmban rreth 5% acid i cili i jep frutit shijen [...]

Lakra e kuqe

By | 2017-04-25T18:01:53+00:00 April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore   Arabisht: الملفوف الأحمر, Al-melfufu al-ahmar. Anglisht: Red cabbage. Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë. Rritet në Marok, në gjysmën Jugore të Azizë dhe në Evropën Jugore. Ngjyra e kuqe që ka tregon se është e pasur [...]

Perilla

By | 2017-04-23T18:20:44+00:00 April 23rd, 2017|Bimë Mjekësore|

Perilla; Për rivendosjen e ekulibrit të shëndetit   Arabisht: نعنای ارغوانی Anglisht: Perilla mint Emri shkencor: Perilla frutescens L Familja: Lamiaceae Perilla është bimë barishtore shumëvjeçare, që bën pjesë në familjen e nenexhikut (mendrës), me gjethe të gjera e ovale, të dhëmbëzuara në cepat e tyre, me aromë të këndëshme, me lule të vogla me [...]

Comments Off on Perilla

PROPOLIS

By | 2017-04-23T14:10:49+00:00 April 23rd, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi|

PROPOLIS – NGJITËSI I BLETËS; FARMACI NATYRALE   Propolis, apo ngjitësi i bletës, është një masë rrëshire, zakonisht, ngjyrë e verdhë në të gjelbër ose kafe dhe e tretshme, të cilin bletët punëtore e mbledhin nga sythët dhe lëkurët e pemëve dhe e përdorin për fiksimin e huallëve të dyllit dhe ngushtimin e hyrjes së kosheres [...]

KAFEJA

By | 2017-04-22T21:54:33+00:00 April 22nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Kafeja është e pafajshme, prandaj shijojeni kafen e mëngjesit dhe gëzoni dobitë shëndetësore të saj   Kafeja konsiderohet pija më e përhapur anembanë botës; por megjithë këtë, shumë njerëz e konsiderojnë atë si pije të keqe që mund të shkaktojë ngritjen e presionit të gjakut, probleme në zemër e zorrë, pagjumësi. Nëse je prej atyre [...]

QERSHIA

By | 2017-04-21T23:23:09+00:00 April 21st, 2017|Bimë Mjekësore|

QERSHIA   Arabisht: الكرز, al-keraz. Anglisht: Cherry. Emri shkencor: Cerasus. Origjina e qershisë është Deti i Zi, në një zonë të quajtur Cerasus, prej nga ka marrë edhe emrin. Më pas u përhap në vende të ndryshme të botës. Qershia kultivohet në zona të ftohta dhe me ngricë. Turqia zë vëndin e parë në botë [...]

Domatja

By | 2017-04-21T20:22:43+00:00 April 21st, 2017|Bimë Mjekësore|

Domatja   Arabisht: الطَماطم أو البندورة Anglisht: Tomato Emri shkencor: Solanum lycopersicum L Familja: Solanaceae Domatja është bimë njëvjeçare, me lartësi 1.8 m, me kërcell të dobët që mbështet mbi tokë ose mbi bimë të tjera, me gjethe të thjeshta ose të përbëra, me lule të verdhë. Shumica e varieteteve prodhojnë fruta të kuq, por [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!