Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Bimë Mjekësore

/Bimë Mjekësore

April 2017

Eclipta Alba

By | April 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Eclipta Alba / Bima e Ditës; për largimin e helmeve të mëlçisë, inflamacionin, parandalon përhapjen e qelizave kancerore, infeksionin në traktin urinar   Arabisht: منكسفة مفترشة Anglisht: Yerba de tago, false daisy. Emri shkencor: Eclipta alba, ose Eclipta prostrate L. Familja: Asteraceae. Eclipta alba është bimë barishtore shumëvjeçare me lule të bardha, të verdha, blu [...]

Lajthia

By | April 12th, 2017|Bimë Mjekësore|

Lajthia; Me veti të shumta kuruese   Arbisht: البندق الشائع. Anglisht: Hazel, Hazelnut, cobnut. Emri shkencor: Corylus avellana L. Familja: Betulaceae or Corylaceae. Lajthia e njohur edhe si: lethi ose lajthiza, është zakonisht një pemë shkurre gjetherënëse që arrin 3-8m lartësi, por mund të arrijë edhe 15m. Gjethja e lajthisë është e rrumbullakët. Lulet çelin [...]

Kungulli

By | April 12th, 2017|Bimë Mjekësore|

Kungulli; Ushqim i plotë dhe ilaç unik; receta përdorimi   Arabisht: القرع أو قرع العسل أو اليقطين Anglisht: Pumpkin Emri shkencor: Cucurbita pepo L  Familja: Cucurbitaceae Kungulli është bimë barishtore, kacavjerrëse. Gjendet në shumë vende të botës. Për shkak të prejardhjes së tij të ndryshme, kungullli ndryshon shumë në formë dhe madhësi ; zakonisht me [...]

Atractylodes lancea

By | April 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Atractylodes lancea; Për sistemin tretës, mëlçinë, inflamacionet, kancerin e mushkërive …   Arabisht: كانغ تشو Anglisht: Cang Zhu Emri shkencor: Atractylodes lancea L Familja: Asteraceae Cang zhu është bimë shumëvjeçare, me lartësi deri 50 cm. Me lule të bardha, me rrënjë të trasha, me shije djegëse dhe aromatike. Origjina e bimës është Azia. Ajo konsiderohet bimë [...]

Comments Off on Atractylodes lancea

Fenugreek

By | April 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Fenugreek; për tumoret  dhe infeksionet   Arabisht: الحلبة Anglisht: Fenugreek Emri shkencor: Trigonella foenum-graecum L. Familja: Fabaceae. Fenugreek është bimë barishtore njëvjecare, me lartësi 20 -60 cm,me lule të vogla e të verdha, Origjina e fenugreek është  Afrika e Veriut, Iraku dhe shkretëtira Nevada. Vendet kryesore ku prodhohet bima janë Afganistani, Pakistani, India, Bangladesh, Argjentina, [...]

Brokoli

By | April 9th, 2017|Bimë Mjekësore|

Brokoli; Dobitë shëndetësore dhe receta gatimi   Arabisht: القُـنَّـبِـيط الأسود, البَرْكولي Anglisht: Broccoli Emri shkencor: Brassica oleracea Familja: Brassica Brokoli bën pjesë në një familje prej më shumë se 3000 llojesh, duke përfshirë, lulelakrën, kokëlakrën, selinon, etj. Orgjina e fjalës brokoli është nga italishtja (Broccolo), që do të thotë majë e lulëzuar. Brokoli dallohet për lulet [...]

Bari i devesë

By | April 6th, 2017|Bimë Mjekësore|

Bari i devesë; Shpërbën tumoret malign dhe benign, forcon sistemin imun, pastron trupin nga toksinat   Orgjina e bimës është Levanti, Egjipti, Maroku, Iraku dhe Gadishulli Arabik. Konsiderohet shumë  I dobishëm dhe me vlera të larta mjekësore. Është përdorur që prej 1500 vjetësh në mjekësinë tradicionale arabe. Rrënjët përdoren në parfumeri dhe në kozmetikë.   [...]

Hithra Indiane

By | April 6th, 2017|Bimë Mjekësore|

Hithra Indiane   Arabisht: القراص الهندي Anglisht: Indian nettle, three-seeded mercury. Emri shkencor: Acalypha indica L. Familja: Euphorbiaceae. Hithra indiane është bimë barishtore shumëvjeçare me lartësi deri në 75cm, me gjethe ovale, me lule të vogla me ngjyrë të gjelbër. Orgjina e hithrës indiane është India, Afrika e Jugut, Sri Lanka, Jemeni dhe Pakistani. Në [...]

March 2017

Yohimbe

By | March 29th, 2017|Bimë Mjekësore|

Yohimbe; Nxitës seksual, aktivizues i trurit, forcues i gjakut, anti depresion   Arabisht: يوهمبي Anglisht: Yohimbe Emri shkencor: Pausinystalia Johimbe L. Familja: Rubiaceae Yohimbe është pemë shumëvjeçare, me lartësi 30m, me gjelbërim të përjetshëm, me gjethe ovale dhe të dendura, me lule të bardha. Origjina e bimës është Afrika Perëndimore. Përbërësi aktiv i pemës është një [...]

Comments Off on Yohimbe

Lodhra

By | March 21st, 2017|Bimë Mjekësore|

Lodhra; për pastrimin dhe qarkullimin e gjakut, leukeminë, sistemin imun, shërimin e shpejtë të plagëve, pastrimin  dhe shkëlqimin e lëkurës   Arabisht: شجرة اليشم Anglisht: Lodh tree, Lodhra Emri shkencor: Symplocos racemosa L. Familja: Symplocaceae Lodhra është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm, me gjethe rrethore ose ovale të buta në të prekur. Lulet zakonisht [...]

Comments Off on Lodhra

Astragalus Gummifer

By | March 20th, 2017|Bimë Mjekësore|

Astragalus Gummifer; Diamanti i shkretëtirës që ndihmon trupin të luftojë sëmundjet kërcënuese   Arabisht: صَمغ الكَثِيْراء Anglisht: Tragacanth Emri shkencor: Astragalus gummifer L Familja: Fabaceae Astragalus gummifer është një shkurre e vogël me gjelbërim të përjetshëm, me një lartësi tipike 30 cm në maturim, me lule të purpurt, blu dhe të bardhë, nga rrënjët dhe [...]

Comments Off on Astragalus Gummifer

Kumbulla

By | March 15th, 2017|Bimë Mjekësore|

Kumbulla, Fruti Shumëngjyrësh; Për Sistemin Imun, Diabetin, Zemrën, Fytyrën dhe Flokët   Emri shkencor: Prunus Domestica. Kumbulla është bimë drunore, me gjatësi deri në 10m, me degëzime të shumta, gjethe ovale dhe lule të vogla me ngjyrë  të bardhë, frutat kanë madhësi dhe ngjyra të ndryshme si; e kaltër, e gjelbër, e bardhë, e verdhë , [...]

Agari – Oud

By | March 9th, 2017|Bimë Mjekësore|

Dru Agari - Oud; me aromën më të këndëshme në botë dhe veti të shumta kuruese   Arabisht: العود الهندي Anglisht: Agarwood, aloeswood. Emri shkencor: Aquilaria malaccensis L. Familja: Thymelaeaceae. Dru Agari, ose Al-Oud, është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm, me rritje të shpejtë,  me lartësi 6-20 m, me gjethe alternative 5-11cm të gjatë [...]

Comments Off on Agari – Oud

February 2017

Ailanthus – Pema e parajsës

By | February 27th, 2017|Bimë Mjekësore|

Ailanthus / Pema e parajsës; Për parazitët, zemrën, epilepsinë, astmën   Arabisht: الأيلنط الباسق ,شجرة السماء Anglisht: Tree of heaven, Ailanthus Emri shkencor: Ailanthus altissima. Familja: Simaroubaceae. Ailanthus altissima është pemë shumëvjeçare më lartësi 17-25 m, me gjethe të mëdha, me gjatësi 30-90 cm, me lule të vogla, me ngjyrë të gjelbër në të kuqe, [...]

Comments Off on Ailanthus – Pema e parajsës

Sy-kau Arab

By | February 27th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sy-kau Arab; Bimë e shkretëtirës që forcon imunitetin, pastron mëlcinë, lufton viruset, kollën dhe temperaturën   Arabisht: الأقحوان العربي, نوقذ Anglisht: Arabian oxeye Emir shkencor:  Anvillea garcini L. Familja: Asteraceae. Sykau arab është bimë shkurre, shumëvjeçare, me gjelbërim të perjetshëm, me lule të verdha në formë disku, me frut të vogël nga 0.3-0.4 cm. Ajo [...]

Comments Off on Sy-kau Arab

Tartufi

By | February 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Tartufi, “Diamanti i kuzhinës”, me veti kuruese   Arabisht: الترفاس Anglisht: Truffle. Emri shkencor: Tuber magnatum pico (tartufi i bardhë) dhe Tuber melanosporum (tartufi i zi). Familja: Tuberaceae. Tartufi është një lloj kërpudhe që rritet në rrënjët e lisit, blirit, pishës dhe shelgut të egër. Ai është me ngjyrë të zezë ose të bardhë nga [...]

Comments Off on Tartufi

Lulja e ditës

By | February 22nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Lulja e ditës; Luftuese e inflamacionit dhe çrregullimeve në trup   Arabisht: وعلان بنغالي Anglisht: Benghal dayflower. Emri shkencor: Commelina benghalensis L. Familja: Commelinaceae. Commelina benghalensis është bimë barishtore shumëvjeçare, me lartësi  50cm, me gjethe ovale-eliptike, me lule ngjyrë blu dhe vjollcë në blu. Me fara të vendosura në kapsullë në formë vezake. Origjina e [...]

Comments Off on Lulja e ditës

Fasulja

By | February 15th, 2017|Bimë Mjekësore|

Fasulja, fara e veshkave   Arabisht: الفاصولياء Anglisht: Common Bean Emri shkencor: Phaseolus vulgaris Familja: Faboiceae Fasulja është bimë barishtore njëvjeçare, me kërcell të gjatë, të hollë e përdredhës, me gjatësi 20-30 cm, me gjethe në trajtë zemre, me lule të bardhë, rozë dhe vjollcë. Farat e fasules janë në formë veshkash me ngjyrë të [...]

Comments Off on Fasulja

Rubia Tinctorum

By | February 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Rubia Tinctorum   Arabisht:  ، الفُوَّة الصَّبْغِيَّة   فُوَّة الصَّبْغ Anglisht: Madder. Emri shkencor: Rubia tinctorum L. Familja: Rubiaceae. Bimë barishtiore shumëvjeçare , gjithmonë e gjelbër, me gjatësi  5- 10 cm, me lule të vogla me pesë petale, me ngjyrë të verdhë të zbehtë, fruta të kuq si manaferrat, rrënjët me gjatësi deri në 1m me [...]

Pema Meru

By | February 10th, 2017|Bimë Mjekësore|

Pema Meru; Për luftimin e mikrobeve, viruseve, inflamacionit   Arabisht: شجرة السَرح، المرو، رمث، آتيل، آغار Anglisht: Meru. Emri shkencor: Maerua crassifolia L. Familja: Capparaceae. Pema Meru është pemë shumvjeçare, me lartësi 5-10 m, me kurorë shumë të degëzuar, me gjelbërim të përjetshëm, me gjethe të dendura, me frute kafe 5-10 cm të gjatë. Origjina [...]

Comments Off on Pema Meru
Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!