Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Bimë Mjekësore

/Bimë Mjekësore

May 2017

Storax

By | May 2nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Storax; Antibakterial, antibiotik natyral, forcues imuniteti, pastrues i mushkërive, gjakut dhe zorrës, forcues i sistemit nervor dhe zemrës   Arabisht: الإصطرك لبان جاوي، Anglisht: Storax, storax balsam Emri shkencor: Styrax tonkinensis L Familja: Styracaceae Storax është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm,  me lartësi 4-15 m, me lule të bardha, të dëndura e të varura.  [...]

Comments Off on Storax

April 2017

Algat e Detit

By | April 29th, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi|

Dobitë shëndetësore të algave të detit   Algat e detit rriten afër sipërfaqes së ujit dhe afër bregut të detit me shkëmbinj. Ato janë disa lloje, por më të shëndetshmet janë: Leshterik ose Kelp Anglisht: Kelp. Emri shkencor: Laminaria L Familja: Laminariaceae. Kelpi është një gjini prej 31 llojesh të algave me ngjyrë kafe i quajtur “leshterik”. Kjo [...]

Sherbela

By | April 27th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sherbela dhe vetitë e mrekullueshme të saj   Arabisht: الميرامية Anglisht: Sage, Common Sage Emri Shkencor: Salvia Officinalis Sherbela është një bimë aromantike, gjithmonë e gjelbër, me ngjyrë jeshile në të përhirtë. Gjendet në shumë vende të botës. Sherbela (Salvia Officinalis) përdoret si shtesë në çaj, dhe ndihmon në kurimin e shumë sëmundjeve. Bima e [...]

Xhenxhefili

By | April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Xhenxhefili / Ginger; Thesari të cilit nuk i dimë vlerën   Arabisht: الزنجبيل أو الزنجبيل الطبي Anglisht: Ginger Emri shkencor: Zingiber officinale L. Familja: Zingiberaceae Rrënjët i ka të mëdha dhe anojnë nga ngjyra e verdhë ose si kokrrat e patates, lulet i ka të verdha. Shijen e ka djegëse, pjesa e bimës që përdoret rritet poshtë tokës [...]

Sidri

By | April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sidri - Xinxifja e gjëmbaçit të Krishtit; Lufton viruset dhe radikalet e lira   Arabisht: السدر - Sidër Anglisht: Christ Thorn Jujube. Emri shkencor: Ziziphus spina-christi / Rhamnus spina-christi L. Familja: Rhamnaceae. Sidri është bimë shkretëtire, me gjatësi 2-4 m, gjethet ovale, lulet ngjyrë të bardhë në të gjelbër, frutat të ngjashme me qershinë me [...]

Limoni

By | April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Limoni; Dobitë shëndetësore dhe estetike; Receta përdorimi   Arabisht:  ليمون- Lijmun Anglisht: Lemon. Emri shkencor: Citrus x limon L. Familja: Rutaceae. Limoni është frut i njohur nga të gjithë, zakonisht përdoret për lëngun e tij, gjithashtu tuli dhe lëvorja përdoren në kuzhinë. Lëngu i limonit përmban rreth 5% acid i cili i jep frutit shijen [...]

Lakra e kuqe

By | April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore   Arabisht: الملفوف الأحمر, Al-melfufu al-ahmar. Anglisht: Red cabbage. Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë. Rritet në Marok, në gjysmën Jugore të Azizë dhe në Evropën Jugore. Ngjyra e kuqe që ka tregon se është e pasur [...]

Perilla

By | April 23rd, 2017|Bimë Mjekësore|

Perilla; Për rivendosjen e ekulibrit të shëndetit   Arabisht: نعنای ارغوانی Anglisht: Perilla mint Emri shkencor: Perilla frutescens L Familja: Lamiaceae Perilla është bimë barishtore shumëvjeçare, që bën pjesë në familjen e nenexhikut (mendrës), me gjethe të gjera e ovale, të dhëmbëzuara në cepat e tyre, me aromë të këndëshme, me lule të vogla me [...]

Comments Off on Perilla

PROPOLIS

By | April 23rd, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi|

PROPOLIS – NGJITËSI I BLETËS; FARMACI NATYRALE   Propolis, apo ngjitësi i bletës, është një masë rrëshire, zakonisht, ngjyrë e verdhë në të gjelbër ose kafe dhe e tretshme, të cilin bletët punëtore e mbledhin nga sythët dhe lëkurët e pemëve dhe e përdorin për fiksimin e huallëve të dyllit dhe ngushtimin e hyrjes së kosheres [...]

KAFEJA

By | April 22nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Kafeja është e pafajshme, prandaj shijojeni kafen e mëngjesit dhe gëzoni dobitë shëndetësore të saj   Kafeja konsiderohet pija më e përhapur anembanë botës; por megjithë këtë, shumë njerëz e konsiderojnë atë si pije të keqe që mund të shkaktojë ngritjen e presionit të gjakut, probleme në zemër e zorrë, pagjumësi. Nëse je prej atyre [...]

QERSHIA

By | April 21st, 2017|Bimë Mjekësore|

QERSHIA   Arabisht: الكرز, al-keraz. Anglisht: Cherry. Emri shkencor: Cerasus. Origjina e qershisë është Deti i Zi, në një zonë të quajtur Cerasus, prej nga ka marrë edhe emrin. Më pas u përhap në vende të ndryshme të botës. Qershia kultivohet në zona të ftohta dhe me ngricë. Turqia zë vëndin e parë në botë [...]

Domatja

By | April 21st, 2017|Bimë Mjekësore|

Domatja   Arabisht: الطَماطم أو البندورة Anglisht: Tomato Emri shkencor: Solanum lycopersicum L Familja: Solanaceae Domatja është bimë njëvjeçare, me lartësi 1.8 m, me kërcell të dobët që mbështet mbi tokë ose mbi bimë të tjera, me gjethe të thjeshta ose të përbëra, me lule të verdhë. Shumica e varieteteve prodhojnë fruta të kuq, por [...]

Boronica

By | April 20th, 2017|Bimë Mjekësore|

Boronica; Për sistemin imun, sistemin nervor, pastrimin e gjakut   Arabisht:  العنبية الآسية أو الأحراش أو عنب الأحراج أو الأويسة Anglisht: Bilberry, European blueberry Emri shkencor: Vaccinium myrtillus L. Familja: Ericaceae. Përshkrim i bimës: Boronica  është bimë shumëvjecare me gjatësi  3.6 m, degët i ka me gjëmba, gjethet vezake dhe fruta të rrumbullakët,  me ngjyrë blu të errët, që piqen në [...]

Kakao

By | April 19th, 2017|Bimë Mjekësore|

Kakao dhe vlerat e saj ushqyese dhe kuruese   Arabisht: كاكاو Anglisht: Cacao. Emri shkencor: Theobroma Cacao L. Orgjina e pemës së kakaos është Amerika Qëndrore dhe Jugore. Kakao është pemë gjithmonë e gjelbër, karakterizohet për gjethen e saj të gjërë. Lartësia e pemës arrin 4-7m. Frutat e saj janë si sundukë të mbushura me [...]

Hurma Indiane

By | April 18th, 2017|Bimë Mjekësore|

HURMA INDIANE / TAMARIND; Me përdorim të gjerë në industrinë ushqimore dhe farmaceutike   Hurma indianë është  një  pemë e madhe, degët i ka të dëndura dhe që mbajnë shumë gjethe. Gjatësia e kësaj peme arrin deri në 2.40m. Pema e hurmës indiane është nga pemët  tropikale, që i përket familjes së (fabaceae). Emri  i njohur [...]

Orizi zi

By | April 17th, 2017|Bimë Mjekësore|

ORIZI I ZI; PER SHENDET ME TE MIRE; JA SI GATUHET   Orgjina e orizit të zi është Kina, India dha Indonezia, prej këtu u përhap në shumë vende të botës dhe është shumë i njohur për dobitë e tij shëndetësore. Shekuj më parë, orizi i zi, ishte “i ndaluar”  në Kinë, sepse vetëm fisnikëve [...]

Karafili

By | April 15th, 2017|Bimë Mjekësore|

Karafili   Karafili njihet me emrin shkencor “Dianthus Caryophylus”. Pjesa që përdoret më shumë janë farat e karafilit që dallohen për aromën e tyre të fortë. Farat e karafilit përdoren të thara në ushqim dhe në mjekësi. Origjina e karafilit është nga Ishujt Andonosah Seram dhe në Filipinet Jugore. Sot ai kultivohet në Tanzani, Madagastar, [...]

Kamomili

By | April 15th, 2017|Bimë Mjekësore|

KAMOMILI; Me veti kuruese të pashembullta   Matricaire - Kamomili Gjerman - Marticaria recutita L. Camomille romaine - Kamomili romak - Chamaemelum nobile Kamomili është bimë barishtore njëvjeçare, lartësia e të cilit arrin 15-50 cm. Kërcelli i tij rritet shpejt dhe degëzohet shumë. Lulëzon pas 6-8 javësh nga mbirja e tij. Kamomili rritet në vende [...]

Mendra Maces

By | April 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Mendra  e Maces / Nepeta Cataria; Qetësuese dhe relaksuese, largon depresionin, stresin, dhimbjet e kokës, qetëson muskujt…   Arabisht: القطرم الحقيقي أو نعناع الهر الحقيقي Anglisht: Catnip, catsëort, or catmint. Emri shkencor: Nepeta cataria L. Familja: Lamiaceae. Mendra e maces është bimë barishtore, shumëvjeçare me lartësi 50-100cm. Është e ngjashme me anëtarët e familjes së [...]

Comments Off on Mendra Maces

Bimë Helmuese

By | April 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Bimë tërheqëse… por helmuese!!   Bimët janë tërheqëse dhe me dobi shëndetësore, por ka prej tyre që janë helmuese dhe të dëmshme për trupin e njeriut. Po ju njohim me disa bimë helmuese. Oleander (Nerium Oleander) Nëse një fëmijë përtyp gjethet e kësaj bime, i shkakton të vjella, çrregullim në rrahjet e zemrës, të dridhura, [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!