Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Bimë Mjekësore

/Bimë Mjekësore

May 2017

Artemisia Pallens

By | May 26th, 2017|Bimë Mjekësore|

Davana /Artemisia Pallens; Bimë aromatike për imunitetin, infeksionet, viruset, mikrobet, kërpudhat    Arabisht: أرطيميسيا بالنس Anglisht: Davana Emri shkencor: Artemisia pallens L Familja: Asteraceae Artemisia pallens është bimë barishtore me lartësi 40-60cm, me gjethe alternative, petiolate dhe të mbuluar me tomentose gri në të bardhë, me lule të verdha të shumta e të vogla, Origjina e [...]

Comments Off on Artemisia Pallens

Shalqiri

By | May 22nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Shalqiri, Simboli veror; A e dini pse?   Arabisht: البطيخ, al Batih. Anglisht: Watermelon. Emri shkencor: Citrullus lanatus. Përshkrimi dhe orgjina e shalqirit Origjina e shalqirit është Afrika e Jugut. Shaqiri është nga lloji i familjes së Cucurbitaceae (kungullit). Fryti i shalqirit është në formë sferike ose cilindrike dhe mund të peshojë nga 5 -20kg. lëvoren [...]

Alpinia

By | May 22nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Alpinia; antibakterial dhe antioksidant, për sëmundjet e stomakut dhe zorrës së trashë   Arabisht: الخولنجان الطبي Anglisht: Alpinia, lesser galangal Emri shkencor: Alpinia officinarum Familja: Zingiberaceae Bimë barishtore shumëvjecare, me lartësi deri në 2 m, me gjethe të mëdha, dhe lule të bardha dhe të kuqe me aromë freskuese dhe shije djegëse. Me rrënjë të [...]

Aster

By | May 18th, 2017|Bimë Mjekësore|

Aster; Për pastrimin nga infeksionet, bakteriet, qelizat kancerore   Arabisht: نجم تتاري Anglisht: Aster Emri shkencor: Aster tataricus L. Familja: Asteraceae. Aster është bimë barishtore shumëvjeçare, me lartësi deri në 1.5 metër, me lule blu e me shumë petale, që lulëzojnë nga shtatori në tetor, me rrënjë të dëndura e të gjata. Origjina e Asterit [...]

Comments Off on Aster

Black Goji Berry

By | May 17th, 2017|Bimë Mjekësore|

Mrekullia e Frutit të zi për parandalimin dhe luftimin e qelizave kancerore, shikimin, etj.   Arabisht: الفاكهة السوداء Anglisht: Black goji berry, Black fruit wolfberry, Blue demon. Emri shkencor: Lycium ruthenicum L. Fruti i zi është bimë shkurre me gjelbërim të përjetshëm, me lartësi deri  1-2m, me gjethe të vogla ovale, me lule të gjelbra dhe [...]

Livanda

By | May 16th, 2017|Bimë Mjekësore|

Livanda dhe vaj i saj   Arabisht:  الضرم ose  الخزام ose  اللاوندة Anglisht: Lavandula Latinisht: Lavandula Angustifolia Vera Përshkrimi dhe orgjina e Livandës Livanda është bimë barishtore shumëvjeçare, me gjatësi deri në 1 m,  me degë të shumta e të thjeshta, me lule ngjyrë vjollcë, me aromë të këndëshme dhe shije të athët. Pjesa e [...]

Kikiriku

By | May 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Kikiriku; zbulo veçoritë e tij të pazakonta   Arabisht: فول سوداني  - Ful Sudani Anglisht: peanut. Emri shkencor:  Arachis hypogaea. Familja: Fabaceae. Kikiriku është bimë barishtore, me gjethe të gjelbëra të cilat kanë një veçori të pazakontë; në kohën që errësohet apo kur fryn erë e fortë, ato mblidhen menjëherë. Lulet i ka të verdha [...]

Eucommia ulmoides

By | May 14th, 2017|Bimë Mjekësore|

Eucommia ulmoides, pemë me veti të larta kuruese; Forcon sistemin imun, lufton qelizat që shkaktojnë kancer, forcon kockat, rigjeneron mëlçinë, rrit funksionin e veshkave, lufton impotencën   Arabisht: شجرة الطبرخي Anglisht: Gutta-percha tree Emri shkencor: Eucommia ulmoides L. Familja: Eucommiaceae. Eucommia Ulmoides është pemë shumëvjeçare me lartësi 15 m. Ka gjethe të thjeshtë me majë të mprehtë, [...]

Comments Off on Eucommia ulmoides

Hemidesmus Indicus

By | May 13th, 2017|Bimë Mjekësore|

Hemidesmus Indicus; Për pastrimin e gjakut nga helmet, aneminë, pastrimin e mushkërive, astmën, inflamacionin, fuqizues i trupit   Arabisht:  سارساباريل الهندي Anglisht: Indian Sarsaparilla, Sariva. Emri shkencor: Hemidesmus indicus L. Familja: Apocynaceae Hemidesmus indicus është bimë shkurre, shumëvjeçare, me gjethe të kundërta, me rrënjë të trasha me nyje dhe shumë aromantike, aroma e rrënjëve është [...]

Comments Off on Hemidesmus Indicus

DËLLINJA

By | May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

DËLLINJA   Arabisht: أبهل، صفينة، سبينة، عرعر Emri shkencor: Juniperus sabina - L. Familja: Cupressaceae Anglisht: Savin Juniper ‏‎Frëngjisht: Genévrier sabine, Sabine. Gjermanisht: Sadewacholder, Sabinbaum Italisht: Pianta dannata, Savina, Sabina, Genepro sabina, Cipresso dei maghi. Turqisht: ‎Kara ardici, Abhol, Saç ağ., Ebhel.   Dobitë kuruese Hapes oreksi, tretes i mire, largon eren e keqe te frymes, [...]

Bacopa

By | May 11th, 2017|Bimë Mjekësore|

Bacopa; Për shëndetin e trurit   Arabisht: باكوبا منيرة Anglisht:  Thyme-leafed gratiola,  Indian pennywort Emri shkencor: Bacopa monnieri L. Familja: Plantaginaceae. Bacopa është bimë barishtore shumëvjeçare. Me gjatësi  20-50cm, me gjethe të trasha e ovale, me lule të vogla dhe me ngjyrë të bardhë, me 4-5 petale. Orgjina e bimës është India, Nepali, Sri Lanka, Kina, [...]

Arra shqeme

By | May 8th, 2017|Bimë Mjekësore|

Arra shqeme, mbreti i farave   Arabisht: الكاجو Anglisht: Cashew. Emri shkencor: Anacardium occidentale. Familja: Anacardiaceae. Arra shqeme është shumvjeçare, me lartësi 6 m, me trung të çrregullt, me lule të vogla, me ngjyrë të gjelbër në fillim, më pas të bardhë dhe në fund merr ngjyrë të  kuqërremtë, me gjethe vezake, të dhëmbëzuara e [...]

Clerodendrum serratum

By | May 5th, 2017|Bimë Mjekësore|

Clerodendrum serratum; për astmën, alergjitë, bronkitin, sëmundjet inflamatore të mushkërive..   Arabisht: شجيرة النافورة الزرقاء Anglisht: Blue-flowered, glory tree. Emri shkencor: Clerodendrum serratum L. Familja: Lamiaceae. Clerodendrum serratum është një bimë barishtore shumëvjeçare,  me gjethe të kundërta, ovale, të dhëmbëzuara e me push, me lule blu, cilcindrike me petale në formë të fluturës, me frut [...]

Comments Off on Clerodendrum serratum

Gjëmbaçi i verdhë

By | May 3rd, 2017|Bimë Mjekësore|

Gjëmbaçi i verdhë me veti të shumta kuruese   Arabisht: العُصْفُر Anglisht: Safflower. Emri shkencor: Carthamus tinctorius. Familja: Asteraceae. Lartësia e bimës arrin 30-150cm, me lule të verdha të ndritshme, portokalli ose të kuqe, të ngjashme me shafranin. Në botë gjenden mbi 30 lloje të gjembaçit të verdhë.  Orgjina e gjembaçit të verdhë është Lindja [...]

Storax

By | May 2nd, 2017|Bimë Mjekësore|

Storax; Antibakterial, antibiotik natyral, forcues imuniteti, pastrues i mushkërive, gjakut dhe zorrës, forcues i sistemit nervor dhe zemrës   Arabisht: الإصطرك لبان جاوي، Anglisht: Storax, storax balsam Emri shkencor: Styrax tonkinensis L Familja: Styracaceae Storax është pemë shumëvjeçare, me gjelbërim të përjetshëm,  me lartësi 4-15 m, me lule të bardha, të dëndura e të varura.  [...]

Comments Off on Storax

April 2017

Algat e Detit

By | April 29th, 2017|Bimë Mjekësore, Ushqimi|

Dobitë shëndetësore të algave të detit   Algat e detit rriten afër sipërfaqes së ujit dhe afër bregut të detit me shkëmbinj. Ato janë disa lloje, por më të shëndetshmet janë: Leshterik ose Kelp Anglisht: Kelp. Emri shkencor: Laminaria L Familja: Laminariaceae. Kelpi është një gjini prej 31 llojesh të algave me ngjyrë kafe i quajtur “leshterik”. Kjo [...]

Sherbela

By | April 27th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sherbela dhe vetitë e mrekullueshme të saj   Arabisht: الميرامية Anglisht: Sage, Common Sage Emri Shkencor: Salvia Officinalis Sherbela është një bimë aromantike, gjithmonë e gjelbër, me ngjyrë jeshile në të përhirtë. Gjendet në shumë vende të botës. Sherbela (Salvia Officinalis) përdoret si shtesë në çaj, dhe ndihmon në kurimin e shumë sëmundjeve. Bima e [...]

Xhenxhefili

By | April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Xhenxhefili / Ginger; Thesari të cilit nuk i dimë vlerën   Arabisht: الزنجبيل أو الزنجبيل الطبي Anglisht: Ginger Emri shkencor: Zingiber officinale L. Familja: Zingiberaceae Rrënjët i ka të mëdha dhe anojnë nga ngjyra e verdhë ose si kokrrat e patates, lulet i ka të verdha. Shijen e ka djegëse, pjesa e bimës që përdoret rritet poshtë tokës [...]

Sidri

By | April 25th, 2017|Bimë Mjekësore|

Sidri - Xinxifja e gjëmbaçit të Krishtit; Lufton viruset dhe radikalet e lira   Arabisht: السدر - Sidër Anglisht: Christ Thorn Jujube. Emri shkencor: Ziziphus spina-christi / Rhamnus spina-christi L. Familja: Rhamnaceae. Sidri është bimë shkretëtire, me gjatësi 2-4 m, gjethet ovale, lulet ngjyrë të bardhë në të gjelbër, frutat të ngjashme me qershinë me [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!