Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Arti Jetesës

//Arti Jetesës

January 2017

GJËNDRA PINEALE

By | 2017-01-25T18:03:03+00:00 January 25th, 2017|Arti Jetesës|

GJËNDRA PINEALE / SHQISA E GJASHTË / SYRI I TRETË; ÇFARË ËSHTË, ÇFARË ROLI KA, SI FUNKSIONON   Gjëndra Pineale është një gjëndër e vogël me diametër 7.2 mm, e cila gjendet në qendër të trurit. Kjo është gjëndra e parë që krijohet te njeriu në embrion, por e fundit që i zbulon sekretet e [...]

Comments Off on GJËNDRA PINEALE

Mirësjellja Moderne

By | 2017-01-23T18:47:54+00:00 January 23rd, 2017|Arti Jetesës|

Rregulla të Mirësjelljes Moderne; Art jetese që ka lidhje me shëndetin   Rregulli i mirësjelljes është një kod i sjelljes që përcakton pritshmëritë për sjellje sociale në përputhje me normat bashkëkohore konvencionale brenda një shoqërie, klase shoqërore, apo grupi. Xhentilesa nuk është e vështirë për t’u shfaqur, ajo përmbledh respekt për veten dhe të tjerët, [...]

Comments Off on Mirësjellja Moderne

Dobësimi Imunitetit

By | 2017-01-21T16:43:21+00:00 January 21st, 2017|Arti Jetesës|

Mënyra jetese që dobësojnë sistemin imunitar   Trupi ynë ka një mekanizëm mbrojtës natyral, i cili përdoret për të mbrojtur trupin nga patogjenet e jashtëm që përpiqen të dëmtojnë trupin. Ai përbëhet nga qeliza të ndryshme luftarake dhe qeliza  natyrore vrasëse që përbëjnë një ushtri mbrojtëse. Këto qeliza janë qelizat B dhe T, neutrofilet, bazofilet, [...]

Comments Off on Dobësimi Imunitetit

Kalërimi

By | 2017-01-07T15:22:00+00:00 January 7th, 2017|Arti Jetesës|

Kalërimi, sport i kurajos, guximit, fisnikërisë   Kalërimi është aftësia e zotërimit të kalit, kontrolli i lëvizjeve të tij dhe aftësia  e homogjenitetit me të në unitetin e lëvizjeve. Kalërimi është sport botëror nga më të vjetrit që ka njohur njerëzimi. Kalërimi lidhet në të gjitha gjuhët me kurajon, shpirtmadhësinë, vetë-besimin, fisnikërinë, etj. Kalërimi është [...]

Comments Off on Kalërimi

December 2016

Banjot me bimë

By | 2016-12-28T19:45:28+00:00 December 28th, 2016|Arti Jetesës|

Banjot me bimë; për bukurinë, shëndetin dhe qetësinë   Shtimi i disa bimëve në ujin e larjes (në vaskë), ose të ashtuquajtura “pishina e bimëve”, jep përfitime shëndetësore dhe estetike të pakrahasueshme. Banjot me bimë përdoren si mjet për kurimin e disa sëmundjeve. Ato janë një nga metodat që përdoreshin nga mbretërit. Kleopatra ka qënë [...]

Veprime Ditore

By | 2016-12-28T20:50:55+00:00 December 28th, 2016|Arti Jetesës|

Bëni këto veprime çdo ditë, që të ndihmoni trupin tuaj të shërohet nga çdo sëmundje   Mjekët kanë rënë dakord mbi faktin se dieta ushqimore e shëndetëshme dhe këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve, dhe janë të shkëlqyera  për çdo çrregullim shëndetësor. Ja disa këshilla themelore - Qëndroni në diell [...]

Ulja W

By | 2016-12-25T20:01:44+00:00 December 25th, 2016|Arti Jetesës, Te ndryshme|

Asnjëherë mos i lini fëmijët tuaj të ulen në pozicionin "W"! Ja arsyeja "Ulja -W" është një pozicion që zakonisht përdoret nga fëmijët. Në këtë pozicion, fëmijët qëndrojnë  me këmbët e përthyera pas dhe pesha e trupit bie mbi gjunjë. Ky është një pozicionin i rehatshëm për fëmijët, sepse ata ndihen të përkrahur dhe të [...]

Lumturia

By | 2016-12-16T00:27:27+00:00 December 16th, 2016|Arti Jetesës|

Lumturia; Mënyra të Shpejta dhe Natyrale për ta arritur atë dhe për të rritur humorin Lumturia gjendet brenda çdo njeriu, por shpesh shumë njerëz e kërkojnë atë tek të tjerët, në botën e jashtme. Ne kemi pushtetin për të qënë me të vërtetë të lumtur. Kjo është në mënyrën se si ne mendojmë, mënyrën se [...]

Per shendet dhe rini

By | 2016-12-16T00:02:05+00:00 December 16th, 2016|Arti Jetesës|

Për shëndet të mirë dhe rini të vazhdueshme   Ka shumë mënyra për të patur një shëndet të mirë dhe për të zvogëluar efektet dhe shenjat e plakjes. Artikulli në vijim tregon disa mënyra dhe këshilla të thjeshta për një shëndet sa më të mirë, dhe me pamje rinore. Ushtro sportin e meditimit. Ushtro sportin [...]

Optimizmi

By | 2016-12-11T17:09:50+00:00 December 11th, 2016|Arti Jetesës, Emocionale & Shpirtërore|

Optimizmi kundër Pesimizmit; Ja rezultati   Ç’është optimizmi? - Optimizmi, apo të menduarit pozitiv, ëshë tendenca që e bën mendjen për të pranuar ide, imazhe dhe fjalë, të cilat thjeshtojnë çdo gjë të komplikuar dhe të mërzitshme, drejt rezultateve pozitive dhe drejt suksesit që mendon ose dëshiron për të ardhmen apo të tashmen. - Optimizmi është [...]

Zakone Shkatërruese

By | 2016-12-07T09:10:00+00:00 December 1st, 2016|Arti Jetesës|

Zakone dhe sjellje të përditshme që janë shkatërruese për jetën; Çfarë duhet të bëni për t'i reduktuar Subjekti i sjelljes vetë-shkatërruese është një temë shumë e frikshme. Nëse je i përfshirë në këto sjellje ose zakone, e ke shumë të vështirë të dalësh prej tyre. Shumë prej tyre përfundojnë në sëmundje të rënda fizike dhe [...]

Sekrete për Elegancën

By | 2016-12-07T09:10:01+00:00 December 1st, 2016|Arti Jetesës|

8 Sekrete si të qëndroni elegant dhe të shëndetshëm Pesha e shëndetëshme nuk është e rëndësishme vetëm për pamjen e jashtme por edhe për shëndetin e përgjithshëm të trupit. Për të arritur këtë objektiv, ju duhet të përcaktoni peshën ideale të trupit në bazë të gjinisë, moshës, lartësisë, kornizës së trupit dhe llojit të trupit, [...]

November 2016

Duhanpirja

By | 2016-12-07T09:10:05+00:00 November 25th, 2016|Arti Jetesës|

Duhanpirja, ja çfarë i shkakton trupit nga koka te këmbët   Duhanpirja shkakton shumë dëme në kokë dhe në qafë, duke përfshirë kancerin e gojës, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, të syve dhe goditjet në tru. Dëmi që i shkakton zemrës dhe enëve të gjakut  është: shpërthimi i enëve të gjakut dhe arterieve. Duhani shkakton [...]

Këshilla për bel perfekt

By | 2016-11-23T19:58:22+00:00 November 23rd, 2016|Arti Jetesës|

Këshilla për një bel perfekt   Zona e belit është zona e parë që preket nga mbipesha, dhe kjo gjë kthehet në ankth tek shumë njerëz. Ja disa këshilla natyrale për një bark të shesht dhe perfekt. Gjërat që duhet të bëni - Në mëngjes konsumoni  nga bima Forskohlii,  kjo bimë ndihmon në tretjen e [...]

Ecja

By | 2016-12-07T09:10:10+00:00 November 19th, 2016|Arti Jetesës|

Ecja është mënyra më e lehtë për të qëndruar në formë   Ecja konsiderohet si  ushtrimi fizik më i mirë që mund ti japësh trupit. 30 minuta në ditë ndikojnë pozitivisht për shëndetin fizik dhe  mendor.  Ja disa nga të mirat e ecjes - Ecja e mban trupin të shëndetshëm për një periudhë më të [...]

Load More Posts
error: Alert: Content is protected !!