Arti Jetesës

/Arti Jetesës
7 01, 2017

Kalërimi

January 7th, 2017|Categories: Arti Jetesës|Comments Off on Kalërimi

Kalërimi, sport i kurajos, guximit, fisnikërisë   Kalërimi është aftësia e zotërimit të kalit, kontrolli i lëvizjeve të tij dhe aftësia  e homogjenitetit me të në unitetin e lëvizjeve. Kalërimi është sport botëror nga më të vjetrit që ka njohur njerëzimi. Kalërimi lidhet në të gjitha gjuhët me kurajon, shpirtmadhësinë, [...]

28 12, 2016

Banjot me bimë

December 28th, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

Banjot me bimë; për bukurinë, shëndetin dhe qetësinë   Shtimi i disa bimëve në ujin e larjes (në vaskë), ose të ashtuquajtura “pishina e bimëve”, jep përfitime shëndetësore dhe estetike të pakrahasueshme. Banjot me bimë përdoren si mjet për kurimin e disa sëmundjeve. Ato janë një nga metodat që përdoreshin [...]

28 12, 2016

Veprime Ditore

December 28th, 2016|Categories: Arti Jetesës|Tags: |0 Comments

Bëni këto veprime çdo ditë, që të ndihmoni trupin tuaj të shërohet nga çdo sëmundje   Mjekët kanë rënë dakord mbi faktin se dieta ushqimore e shëndetëshme dhe këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve, dhe janë të shkëlqyera  për çdo çrregullim shëndetësor. Ja disa këshilla [...]

25 12, 2016

Ulja W

December 25th, 2016|Categories: Arti Jetesës, Te ndryshme|0 Comments

Asnjëherë mos i lini fëmijët tuaj të ulen në pozicionin "W"! Ja arsyeja "Ulja -W" është një pozicion që zakonisht përdoret nga fëmijët. Në këtë pozicion, fëmijët qëndrojnë  me këmbët e përthyera pas dhe pesha e trupit bie mbi gjunjë. Ky është një pozicionin i rehatshëm për fëmijët, sepse ata [...]

16 12, 2016

Lumturia

December 16th, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

Lumturia; Mënyra të Shpejta dhe Natyrale për ta arritur atë dhe për të rritur humorin Lumturia gjendet brenda çdo njeriu, por shpesh shumë njerëz e kërkojnë atë tek të tjerët, në botën e jashtme. Ne kemi pushtetin për të qënë me të vërtetë të lumtur. Kjo është në mënyrën se [...]

11 12, 2016

Optimizmi

December 11th, 2016|Categories: Arti Jetesës, Emocionale & Shpirtërore|0 Comments

Optimizmi kundër Pesimizmit; Ja rezultati   Ç’është optimizmi? - Optimizmi, apo të menduarit pozitiv, ëshë tendenca që e bën mendjen për të pranuar ide, imazhe dhe fjalë, të cilat thjeshtojnë çdo gjë të komplikuar dhe të mërzitshme, drejt rezultateve pozitive dhe drejt suksesit që mendon ose dëshiron për të ardhmen apo [...]

11 12, 2016

Meditimi

December 11th, 2016|Categories: Arti Jetesës, Emocionale & Shpirtërore|0 Comments

Meditimi; Dobitë fizike dhe shpirtërore   Meditimi është një teknikë e thjeshtë, në të cilën individi qetëson mendjen dhe çlirohet nga stresi, dhe kështu ai përfiton qetësi mendore dhe shpirtërore. Historia e meditimit Meditimi ka qënë praktikuar që në kohët e vjetra, dhe është përdorur sidomos nga profetët dhe të dërguarit [...]

11 12, 2016

Dielli

December 11th, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

Dobitë e rrezeve të Diellit; Ja si të ruhemi prej rrezeve të dëmshme   Dielli ofron shumë përfitime për njerëzit. Rrezet e diellit na bëjnë që ta shohim botën me ngjyra, ngrohin  planetin Tokë në mënyrë konstante të përshtatshëm për jetesë, dhe përveç këtyre ai inkurajon lëkurën të prodhojë vitaminën D [...]

1 12, 2016

Kurimi me Rukje

December 1st, 2016|Categories: Arti Jetesës, Te ndryshme|0 Comments

Kurimi me Rukje nga Kurani dhe Tradita Profetike Kurani eshte sherim per besimtaret. Allahu i Madheruar thote: "Thuaj: “Ai (Kurani) është udhërrëfyes dhe shërim për besimtarët”. Por ata që nuk besojnë, janë të shurdhër dhe të verbër, njësoj si të thirreshin prej vendeve të largëta." [Fussilet, 44] Dhe thote: "Ne [...]

1 12, 2016

Zakone Shkatërruese

December 1st, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

Zakone dhe sjellje të përditshme që janë shkatërruese për jetën; Çfarë duhet të bëni për t'i reduktuar Subjekti i sjelljes vetë-shkatërruese është një temë shumë e frikshme. Nëse je i përfshirë në këto sjellje ose zakone, e ke shumë të vështirë të dalësh prej tyre. Shumë prej tyre përfundojnë në [...]

1 12, 2016

Sekrete për Elegancën

December 1st, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

8 Sekrete si të qëndroni elegant dhe të shëndetshëm Pesha e shëndetëshme nuk është e rëndësishme vetëm për pamjen e jashtme por edhe për shëndetin e përgjithshëm të trupit. Për të arritur këtë objektiv, ju duhet të përcaktoni peshën ideale të trupit në bazë të gjinisë, moshës, lartësisë, kornizës së [...]

28 11, 2016

Ulja Rrezikut Kancerit

November 28th, 2016|Categories: Arti Jetesës, Kanceri & Tumoret|0 Comments

Si të ulni rrezikun e kancerit Kanceri mund të jetë shkatërrues në çdo aspekt të jetës, në qoftë se ju ose një i dashur i juaji është diagnostikuar me këtë sëmundje. Por ju nuk duhet të dorëzoheni por duhet të luftoni. Sot ka më shumë informacion se kurrë në lidhje [...]

25 11, 2016

Duhanpirja

November 25th, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

Duhanpirja, ja çfarë i shkakton trupit nga koka te këmbët   Duhanpirja shkakton shumë dëme në kokë dhe në qafë, duke përfshirë kancerin e gojës, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, të syve dhe goditjet në tru. Dëmi që i shkakton zemrës dhe enëve të gjakut  është: shpërthimi i enëve të [...]

19 11, 2016

Ecja

November 19th, 2016|Categories: Arti Jetesës|0 Comments

Ecja është mënyra më e lehtë për të qëndruar në formë   Ecja konsiderohet si  ushtrimi fizik më i mirë që mund ti japësh trupit. 30 minuta në ditë ndikojnë pozitivisht për shëndetin fizik dhe  mendor.  Ja disa nga të mirat e ecjes - Ecja e mban trupin të shëndetshëm [...]

14 11, 2016

Kujtesa dhe Inteligjenca

November 14th, 2016|Categories: Arti Jetesës, Nervore & Koka|0 Comments

Kujtesa dhe Inteligjenca; Këshilla të vyera dhe ushqime të shëndetshme   Çështjen e kujtesës së dobët, mungesës së të kuptuarit, dhe mungesës së absorbimit të subjektit, e vuajnë shumë njerëz të moshave dhe profesioneve të ndryshme. Shumë njerëz ankohen për kujtesë të dobët dhe harresën e gjërave për arsye të [...]

error: Alert: Content is protected !!