Aromaterapia

/Aromaterapia
28 12, 2016

Vaj Jasminës

December 28th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vaj i jasminës; shoqëruesi më i mirë i femrave   Vaj jasminës nxirret nga lulet e jasminës dhe është me veti të shumta kuruese. Aroma e tj  është e ëmbël dhe ekzotike. Vaji orgjinal i Jasminës është nga vajrat më të shtrenjtë në botë. Vaji i Jasminës konsiderohet: Non-toxik, non-irritatnt, [...]

25 12, 2016

Refluksi Gastro-Ezofageal

December 25th, 2016|Categories: Aparati Tretjes, Aromaterapia|0 Comments

Trajtimi i Refluksit Gastro-Ezofageal me Vajra Esencial   Refluksi Gastro-Ezofageal i referohet një gjendje ku acidi i prodhuar në stomak kthehet prapa në ezofag. Kjo përjetohet si një ndjesi djegie poshtë gjoksit, dhe rezulton me një numër të simptomave, si: fryrje, vështirësi të gëlltitjes, dhe vështirësi në tretje. Përveç kësaj,  thartira [...]

24 12, 2016

Vaj Farave të Rrushit

December 24th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vaji i farave të rrushit   Rrushi ka shkallë të gjerë përdorimi dhe prodhimi. Vaj i tij ka veti kuruese të shumta, ai është përbërës kryesor në shumë prodhime kozmetike. Vaj i rrushit është i pasur me: kalori, fat; Saturated fat, Polyunsaturated fat, Monounsaturated fat, sodium, karbohidrate, fibra, sheqer, vitamin; [...]

24 12, 2016

Vaj Vetiver

December 24th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vaj Vetiver; për qetësinë nervore dhe shëndetin e lëkurës   Vaj vetiver nxirret nga rrënjët e bimës vetiver; ai është një vaj kompleks dhe aromatik që përmban më shumë se 100 komponenete të iditefikuara. Vaji vetiver është njohur ndryshe edhe si “Vaji i Qetësisë”. Vaj vetiver është i pasur me: [...]

24 12, 2016

Vaj Luleshëngjini

December 24th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Dobitë mjekësore të vajit të Luleshëngjinit   Vaj i luleshëngjinit nxirret nga gjethet dhe lulet e bimës dhe ka veti kuruese dhe qetësuese. Përdoret gjerësisht në kozmetikë për sëmundjet e lëkurës, qarkullimin e gjakut, relaksimin e muskujve, etj. Përdorimi i tij është i brëndshëm dhe i jashtëm. Elementët aktiv të [...]

22 12, 2016

Shea Butter

December 22nd, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Shea Butter; kremi më i dashur për lëkurën dhe flokët   Anglisht: Shea Butter, Shea Tree. Emri shkencor: Vitellaria paradoxa. Familja: Vitellaria. Pema e Sheas rritet në Afrikën Qëndrore. Shea është bimë shumëvjeçare, me gjatësi 10- 15 m. Frutet ngjasojnë me kumbulla të mëdha, me fara sa madhësia e një [...]

22 12, 2016

Vajra për flokët

December 22nd, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vajrat më të mirë për flokë të gjatë, të butë dhe të shëndetshëm   Vajrat janë  faktorët më të rëndësishëm për shëndetin e flokëve dhe lëkurës së kokës, duke pasur parasysh se flokët bëhen të thatë për shkak të disa faktorëve, duke përfshirë mungesën e përkujdesjes  apo mosha,  lëkura e [...]

20 12, 2016

Vajrat Anti-plakje

December 20th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vajrat më të mirë anti-plakje dhe përdorimi i tyre Procesi i plakjes në lëkurë është vështirë të shmanget, por me kujdes të veçantë dhe vëmendje, ju mund të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të mbani një pamje rinore. Për të parandaluar plakjen e lëkurës, është e rëndësishme për të [...]

20 12, 2016

Vaj Arganit

December 20th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Dobitë e Vajit të  Arganit   Arabisht: الأرغان أو الأرقان أو لوز البربر Anglisht: Argan. Emri shkencor: Argania spinosa L. Familja: Sapotaceae. Argani është pemë shumëvjeçare me lartësi 8-10m, me gjethe të vogla e ovale, me lule të vogla, me pesë petale e me ngjyrë të verdhë në të gjelbër, [...]

18 12, 2016

Vaj bajames

December 18th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vaj i bajames së ëmbël   Vaj i bajames së ëmbël nxirret nga farat e saj dhe  është nga vajrat esencialë më të njohur dhe me dobi të shumta për shëndetin, lëkurën dhe flokët. Vaji i bajames së ëmbël është i pasur me: proteina, fibra, vitamin;  Thiamine (B1),Ribloflavin (B2), Niacin [...]

18 12, 2016

Shampo Natyrale

December 18th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Si ta përgatisim vetë shampon sipas llojit të flokut; për flokë të shëndetshëm dhe të shndritshëm   Nuk ka dyshim se përdorimi i përbërësve natyralë na mbron nga efektet e komponenteve kimikë,  dhe i jep  lëkurës dhe flokëve pamje të shëndetëshme dhe gjallëruese. Ju mund ta bëni vetë shampon që i [...]

11 12, 2016

Vaj Qepës

December 11th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Dobitë shëndetësore të vajit të qepës; Mënyra e përgatitjes   Vaji i qepës ka dobi të mrekullueshme shëndetësore sidomos për flokët dhe lëkurën. Vajin e qepës mund ta përdorim gjithashtu në gatime të ndryshme sidomos në salcën e sallatës. Vaji i qepës është i pasur me: Vitaminë B, C, minerale, [...]

6 12, 2016

Gjalp Kakao

December 6th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Gjalpi i kakaos dhe dobitë e tij për lëkurën dhe flokët   Gjalpi i kakaos nxirret nga farat e kakaos. Ngjyra e tij është e verdhë e zbehtë dhe është i ngrënshëm, përdoret për bërjen e çokollatave, dhe në kozmetikë. Karakterizohet për rezistencë ndaj bakterieve dhe prishjes, mund të jetojë [...]

6 12, 2016

Vaj Limonit

December 6th, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Dobitë e vajit të limonit, mënyra e përgatitjes në shtëpi dhe përdorimi   Limoni konsiderohet nga frutat më të pasur me vitamin C. Ai është nga frutet që gjendet në çdo shtëpi dhe, përveç pijes së shijshme që  jep, mund të përfitohet shumë edhe nga lëvorja e tij e cila [...]

1 12, 2016

Vaj i Rozmarinës

December 1st, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Vaj i Rozmarinës, për Trupin dhe Flokët   Vaji i rozmarinës (Rosmarinus officinalis) është nga vajrat më të njohur për dobitë e tij shëndetësore. Karakterizohet me ngjyrën e tij të verdhë dhe aromën e këndëshme, përdoret në idustrinë e shampove dhe sapunëve.  Përdoret edhe si temjan. Vaji në përgjithësi ka [...]

1 12, 2016

Vaj Kamfuri

December 1st, 2016|Categories: Aromaterapia|0 Comments

Dobitë e vajit të kamfurit   Vaj i kamfurit karakterizohet me aromën dhe shijen e tij të vecantë, përdoret në shumë ilaçe faramaceutike, në erëza, dhe në  operacione, pasi ai mbyll plagët, lehtëson qarkullimin e gjakut dhe vret mikrobet. - Ndihmon për kurimin e çrregullimeve të frymëmarrjes. - Ndihmon për [...]

13 11, 2016

Aromaterapia dhe Kanceri

November 13th, 2016|Categories: Aromaterapia, Kanceri & Tumoret|0 Comments

Aromaterapia dhe Kanceri Vajrat esenciale kanë qenë përdorur dhe janë të njohur prej shumë kohësh. Gjatë gjithë historisë, vajrat esenciale janë përdorur për të kuruar sëmundjet, për lehtësimin e simptomave, dhe për të ndihmuar njerëzit të ndjehen më mirë pas sëmundjeve të gjata. Ato janë komponime natyrore aromatike që gjenden [...]

error: Alert: Content is protected !!