Carthamus Tinctorius – Gjëmbaçi i verdhë

 

Arabisht: العُصْفُر

Anglisht: Saffloëer

Emri shkencor: Carthamus Tinctorius

Familja: Asteraceae.

Lartësia e bimës arrin 30-150cm, me lule të verdha të ndritshme, portokalli ose të kuqe, të ngjashme me shafranin. Në botë gjenden mbi 30 lloje të gjembaçit të verdhë.  Orgjina e gjembaçit të verdhë është Lindja e Mesme, ai është i përhapur gjithashtu edhe në Evropë, Afrikën e Veriut dhe Azi. Që në kohët e lashta kultivoheshin farat e bimës si erëz dhe në mjekësi. Sot përdoret në mjekësi dhe në kozmetikë.

Pjesa e bimës që përdoret: Lulet.

Gjëmbaçi i verdhë përmban; Proteina , omega 3, 6, yndyra të pangopura, acid-linoleik, acid-oleik, vitamin; A, B6, C, D, E, calcium, iron, magnesium,sodium, potassium, calories, etc.

Dobitë mjekësore të gjëmbaçit të verdhë

– Aktivizon sistemin imun.

– Ul nivelin e kolesterolit në gjak.

– Parandalon sëmundjet e zemrës.

– Aktivizon sistemin imunitar.

– Zgjeron enët e gjakut dhe mpiksjen e gjakut.

–  Ul temperaturën dhe largon ethet.

– Stimulues i mëlçisë.

– Paston trupin dhe trurin.

– Ndihmon në kurimin e reumatizmës dhe qetëson dhimbjet e kyçeve.

– Ndihmon për qetësimin e dhimbjes së kokës dhe migrenës.

– Largon puçrrat e rinisë, skuqjet, kruajttjet, rrudhat e parakohëshme, infeksionet e lëkurës.

– Kuron ulçerat e gojës dhe dhe infeksionet e dhëmbëve.

– Kuron verdhëzën.

– Kuron sëmundjet e syve.

– Ndalon rënien e flokëve dhe i jep atyre shkëlqim.

Kujdes !!

– Nuk këshillohet për gratë shtatzëna dhe gjatë gjidhënies.

– Mund të shkaktojë alergji te disa njerëz.