Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Buah Merah – Fruti i kuq

//Buah Merah – Fruti i kuq

Buah Merah – Fruti i kuq

Buah Merah – Fruti i kuq; Forcues i trupit dhe luftues i sëmundjeve

 

Arabisht: كاذي شبه مخروطي

Anglisht: Buah Merah, Red fruit.

Emri shkencor: Pandanus conoideus L.

Familja: Pandanaceae.

Pandanus conoideus është pemë shumëvjeçare, me lartësi deri në 16 m. Fruti është me formë cilindrike me ngjyrë të kuqe, me gjatësi deri në 100 cm, dhe peshon 7.5 kg.

Pandanus conoideus është një bimë nga familja pandan. Fryti i saj konsumohet prej kohësh në Indi. Ky frut përgatitet në mënyra të ndryshme në gatim, dhe gjithashtu përdoret si çaj. Pema ka vlera të larta ekonomike për shkak të efekteve kuruese që ka. Ekstraktet e frutit përdoren në mjekësinë bimore për trajtime të ndryshme si: parazitët ezorrëve, qelizat kancerore, diabetin, aids, hepatit, pastrimin e gjakut nga yndyrat, etj.  Vendasit e përdorin si erëz për t’i dhënë shije ushqimit, gjithashtu si salcë të quajtur Marita.

Elemntët aktiv: Caroten, tokoferol, betakaroten, omega 3, omega 6, omega 9, fatty acid (FA) triacylglycerol (TAG), phenol and tocopherol, iodine, phosphorus, oleic, linoleic,  palmitic,triolein, palmito-diolein, linoleo-diolein, palmito-linoleo-olein, α-tocopherol, γ-tocopherol.

Pjesët që përdoren: Fruti.

Dobitë shëndetësore të Pandanus conoideus

– Forcon sistemin imun.

– Redukton rrezikun nga kanceri; elementët aktiv të bimës ndihmojnë në rivendosjen e indeve të dëmtuara nga qelizat që zhvillohen në mënyrë të parregullt, përfshi kancerin e gjirit, të mushkërive dhe zorrës së trashë.

– Parandalon arteriosklerozën.

– Parandalon goditjet në tru dhe zemër.

– Mban në kontroll presionin e gjakut.

– Ndihmon në trajtimin e diabetit

– Balancon acidin uric.

– Forcon kockat.

– Ndihmon në kurimin e Lupus.

– Pastron perden e syve.

–  Nxitës seksual dhe lufton inferlitetin.

– Rigjeneron indet e mëlçisë.

– Lufton hepatitin dhe Aids.

– Regulator i nivelit të kolesterolit.

– Lufton krimbat dhe bakteriet e zorrëve.

– Rrit energjinë trupore.

– Forcon lëkurën.

Shënim!

– Pandanus conoideus nuk ka efekte anësore.

By | 2017-06-06T21:21:51+00:00 June 6th, 2017|Bimë Mjekësore|Comments Off on Buah Merah – Fruti i kuq
error: Alert: Content is protected !!