Bimë mjekësore që përmirësojnë cilësinë e Gjumit

 

Të flesh gjumë në shoqërinë tonë po bëhet gjithnjë e më shumë një shkencë. Për t’ju ndihmuar të relaksoheni, do të përshkruajmë bimët kryesore që përmirësojnë cilësinë e gjumit, në mënyrë që të ndiheni më të përgatitur për kërkesat e së nesërmes.

Për paraardhësit tanë, ishte aq e thjeshtë sa perëndimi i diellit = gjum. Trupi ynë është projektuar që të rrjedhë me ritmet e tokës, por me futjen e pajisjeve moderne të ndriçimit, pajisjeve elektronike dhe thjesht stilit të përgjithshëm të jetesës me ritëm të shpejtë që ne të gjithë jetojmë, gjumi nuk vjen aq natyrshëm sa duhet.

  1. Valeriana

Valeriana officinalis është një bimë që gjendet zakonisht në përzierjet e çajit që tregtohet për përdorim gjatë natës, por a bën vërtet diçka?

Hulumtimet për valerianën janë të përziera, por studimet kryesisht raportojnë se ajo ka efekte qetësuese, të cilat me gjasë janë përgjegjëse për aftësinë e saj për t’ju ndihmuar të bini në gjumë më shpejt dhe madje të bëni një gjumë me cilësi më të lartë.

Hulumtimet sugjerojnë gjithashtu se valeriana është në gjendje të nxisë një gjendje relaksi përmes një sërë veprimesh që rezultojnë në prodhim më të lartë të GABA në tru. Në mënyrë të veçantë, një përbërës brenda valerianës i quajtur acidi valerenik mendohet të jetë përgjegjës për këtë efekt. Nivelet optimale të GABA janë thelbësore për të përmirësuar cilësinë e gjumit.

Së fundi, valeriana është gjetur të jetë efektive në kombinim me barishte të tilla si: balsami i limonit, hopsi dhe kava kava për përmirësimin e cilësisë së gjumit.

  1. Lule Pasioni

Ngjashëm me Valerianën, lulja e Pasionit mund të kontribuojë në një gjumë më të mirë të natës duke rregulluar nivelet e GABA në tru. Studime të ndryshme kanë treguar gjithashtu se përdorimi i lules së pasionit ka efekte të dobishme në ankth, presionin e gjakut, nivelet e insulinës dhe inflamacionin.

Kujdes! Lulja e pasionit vepron si një MAOI i butë (frenues i monoamine oksidazës) i cili është i ngjashëm me efektet e disa ilaçeve kundër depresionit. Mos përdorni lule pasioni nëse aktualisht jeni duke marrë ilaçe kundër depresionit sepse mund të përforcojë efektet.

  1. Balsam Limoni

Balsami i limonit është një ilaç tradicional evropian që përdoret për qindra vjet për të qetësuar nervat dhe për të përmirësuar humorin. I njohur edhe si Melissa, ai përdoret zakonisht për qëllime aromaterapie dhe për të përmirësuar cilësinë e gjumit.

Përfitimet e dokumentuara të balsamit të limonit janë në fakt mjaft të gjera dhe përfshijnë anti-depresiv, lehtësim PMS, anti-mikrobik dhe qetësues. Balsami i limonit mendohet se nxit relaksimin duke rritur nivelet e neurotransmetuesit frenues GABA në tru. Mendohet se e arrin këtë veprim duke frenuar enzimën që zbërthen GABA, duke e lejuar atë të mbetet aktive në tru për më gjatë.

Balsami i limonit mund të përdoret si çaj, tretësirë ​​ose vaj esencial për të nxitur ndjenjat e relaksimit para gjumit.

  1. Livanda

Livanda është një bimë shumë e mirë për të përmirësuar gjumin dhe relaksimin. Ka të ngjarë që takimi juaj më i zakonshëm me livando të jetë në formë vaj esencial, pasi është një nga vajrat më të njohur në planet.

Aroma e livandës jo vetëm që ngjall ndjenja relaksi dhe rehatie, por ka erë të mahnitshme dhe ka përfitime të zgjeruara.

Studimet kanë treguar se vetëm thithja e avujve nga livando mund të rregullojë sistemet antioksiduese në trup. Përfitime të tjera përfshijnë: lehtësimin e dhimbjes së kokës, trajtimin aktual për aknet dhe efektet e balancimit të sheqerit në gjak.

Metodat e preferuara të përdorimit të livandës për ata që po luftojnë me pagjumësinë ose ankthin e përgjithshëm janë:

– Banja kuruese: Shtoni 10-15 pika në një vaskë me ujë të ngrohtë së bashku me një filxhan kripë Epsom; për të lehtësuar tensionin.

– Shpërndarja e vajit në ajër: Shpërndani vaj livando në dhomën tuaj të gjumit dhe në zona të tjera të shtëpisë ku kaloni shumë kohë. Ju gjithashtu mund të spërkatni disa pika vaj livando mbi jastëkun tuaj para gjumit.

– Lokalisht: Përzieni disa pika vaj livando me një vaj bartës si vaj kokosi, bajame apo edhe vaj magnezi dhe aplikojeni në pjesën e pasme të qafës, në fund të këmbëve dhe në bark para gjumit.

  1. Mendër

Mendra (peppermint) shpesh shoqërohet me stimulim, por në fakt mund t’ju ndihmojë të bëni një gjumë më të mirë. Megjithëse nuk do të shpërndaja vaj esencial mendre në dhomën time të gjumit gjatë natës, ai mund të jetë një shtesë e shkëlqyer për çajin tuaj të natës.

Mendra jo domosdoshmërisht nxit gjumin, por mund të provokojë disa ndryshime fiziologjike në trup që mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Mendra mund të përmirësojë gjumin duke:

– Hapur rrugët e frymëmarrjes dhe lejuar frymëmarrje më të shëndetshme dhe oksigjenim më të mirë të indeve gjatë gjumit. Rezultati: Shërim më efektiv.

– Relaksimit të traktit të zorrëve për të parandaluar çdo aktivitet të padëshiruar që mund t’ju mbajë zgjuar.

– Relaksim të muskujve të tjerë që mbajnë tension dhe pengojnë relaksimin e plotë.

  1. Kamomili

Kur mendoni për një çaj nate, kamomili është ndoshta gjëja e parë që ju vjen në mendje. Shumica prej nesh e dinë se kamomili është i shkëlqyeshëm për relaksim dhe hulumtimet e mbështesin këtë. Mendohet se kamomili ofron një efekt qetësues për shkak të një flavonoidi të quajtur apigenin që lidhet me receptorët GABA në tru për të nxitur relaksimin. Apigenina është gjithashtu e njohur për vetitë e saj kundër kancerit.

Dy metodat e preferuara të përdorimit të kamomilit janë në një çaj me cilësi të lartë ose me aromaterapi. Përveç kësaj, vaj i kamomilit mund të kombinohet me vaj livando në një banjë kuruese. Disa nga pacientët tanë raportojnë se pas një banje kuruese me vaj livando dhe kamomil, kanë fjetur një nga gjumet më të mirë të jetës së tyre!

Përdorimi i rregullt i kamomilit do të përfitojë gjithashtu shëndetin oral, inflamacionin për shkak të stresit oksidativ, funksionin më të mirë imunitar dhe tretjen.

  1. Lulja e Blirit

Lulja e Blirit zakonisht gjendet së bashku me Kamomilin dhe Valerian në çajra për relaksim. Ndërsa kërkimet mbi lulen e Blirit është mjaft i ulët, ai është përdorur për mijëra vjet për qëllime relaksimi.

Shumë raportojnë se e kanë përdorur me sukses lulen e Blirit si një agjent relaksues para gjumit.

Megjithëse ndoshta nuk është ndihma më e fuqishme për gjumë më vete, një përzierje e bimëve të njohura relaksuese së bashku me lulen e Blirit mund të jenë të dobishme.

  1. Ardavana

Ardavana është një ilaç i mrekullueshëm me bimë shkretinore për pagjumësinë kronike të shoqëruar me ankth e stres.

Produktet tona bimore, duke përfshirë Ardavanën janë nga të paktat ku të gjithë përbërësit që përdoren janë bimë të egra të shkretëtirës, të kontrolluara dhe të kushtëzuara nga një proces i rreptë standardesh të cilësisë/potencës për çdo bimë që përdorim.

Kjo përzierje përmban bimë shkretinore me efekte më të forta se ato që përmenden në këtë artikull, dhe ne ia rekomandojmë këtë ilaç pacientëve tanë që kanë probleme me gjumin, megjithëse është i shkëlqyeshëm për këdo që dëshiron të përmirësojë cilësinë e gjumit.