You are here:-admin

About admin

This author has not yet filled in any details.
So far admin has created 579 blog entries.

Shkaqet e Edemës

By | 2017-12-14T13:39:17+00:00 December 14th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Shkaqet e Edemës dhe mënyra natyrale për trajtimin e saj   Edema është fjalë Greke ‘oídēma’ që ka kuptimin ‘ënjtje’, dhe ajo është rritja e volumit të një organi/indi, për shkak të rritjes së sasisë së lëngut jashtëqelizor në të.

Trombocitet

By | 2018-01-07T12:34:17+00:00 December 13th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Trombocitet - Mpiksjet e gjakut; Shkaqet, Trajtimi Natyral Mpiksjet gjakut, të njohur gjithashtu si formimi i trombeve apo trombocitet, formohen brenda enëve të mëdha të gjakut, dhe janë shkaku kryesor i shumë sulmeve në zemër, tru, dhe çrregullime të

Rosacea

By | 2017-12-13T19:35:42+00:00 December 13th, 2017|Categories: Lëkura|

Rosacea; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Rosacea është një çrregullim i zakonshëm i lëkurës, që karakterizohet nga skuqje në faqe, hundë, ballë dhe mjekër, që shfaqen dhe largohen vazhdimisht. Ajo gjithashtu mund të ndodhë në lëkurën e kokës, qafë, veshë

Tonsiliti

By | 2017-12-13T16:43:06+00:00 December 13th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Tonsiliti / Inflamacioni i Bajameve   Tonsiliti është një infektim i zakonshëm, i shkurtër ose i zgjatur i grykëve apo bajameve, që shkakton inflamacion. Ai ndodh kryesisht në fëmijëri, mes moshës katër dhe gjashtë vjeç, dhe përsëritet në moshën e

Ushqimi Shumëngjyrësh

By | 2017-12-13T16:26:28+00:00 December 13th, 2017|Categories: Ushqimi|

Ushqimi Shumëngjyrësh dhe shëndeti Shumica e njerëzve e dinë se të konsumosh pesë lloje prej frutave dhe perimeve në ditë është shumë e rëndësishme. Duke ngrënë fruta dhe perime të një shumëllojshmërie të ngjyrave të ndryshme, mund të merrni shumë

Dieta e Autizmit

By | 2017-12-13T16:22:24+00:00 December 13th, 2017|Categories: Autoimune, Të ndryshme, Ushqimi|

Autizmi; Ushqime që duhen konsumuar dhe ushqime që duhen shmangur   Autismi i referohet një çrregullimi zhvillimor në fëmijërinë e hershme. Autizmi është një çrregullim zhvillimor afat-gjatë që ndikon në aftësinë e individit për të bashkëvepruar me botën që e rrethon.

Ushqime që ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës

By | 2017-12-13T13:10:54+00:00 December 13th, 2017|Categories: Kanceri|

Ushqime që ndihmojnë në luftimin e kancerit të lëkurës dhe ushqime që duhet t’i shmangni   Kanceri i lëkurës / Melanoma është një sëmundje e rëndë dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Zbuloni disa ushqime të shëndetshme që mund të zvogëlojnë  rrezikun

Heliotropium Arbainense Fresen

By | 2017-12-12T23:17:25+00:00 December 12th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Heliotropium Arbainense Fresen; Vrojtuesi i Diellit   Arabisht: رقيب الشمس Anglisht: Turnsole Emri shkencor: Heliotropium arbainense Fresen. Familja: Boraginaceae. Heliotropium është një lloj i bimëve të lulëzuara në familjen borage. Heliotropium është bimë shumë vjeçare me lartësi 1.5 m, me

Luledielli

By | 2017-12-12T21:34:37+00:00 December 12th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Luledielli; Për Zemrën dhe Diabetin   Arabisht: دوار الشمس – Duaru Shems Anglisht: Sunflowers. Emri shkencor: Helianthus L. Familja: Asteraceae. Përshkrimi: Luledielli është bimë njëvjecare me gjatësi deri në 3 m. Kërcelli i fortë dhe gjethet e ashpra e të

Peshku Salmon

By | 2017-12-12T17:20:36+00:00 December 12th, 2017|Categories: Ushqimi|

Peshku Salmon dhe Dobitë e tij gjigande   Termi ‘salmon’ vjen nga latinishtja, që do të thotë  ‘i brishtë’ . Salmon është emër i përbashkët i disa lloje të peshkut që bën pjesë në familjen Salmonidae. Peshqit e të njëjtës

Proteinat dhe roli i tyre

By | 2017-12-12T17:17:17+00:00 December 12th, 2017|Categories: Ushqimi|

Proteinat dhe roli i tyre në organizëm   Proteinat janë mikromolekula të cilat kryesisht përbëhen nga elementet e karbonit, hidrogjenit, oksigjenit, azotit si dhe rrallë herë prej sulfurit. Proteinat janë baza kryesore e qelizave. Ato jo vetëm që i japin

Shkaqet e celulitit

By | 2017-12-12T17:04:57+00:00 December 12th, 2017|Categories: Lëkura, Ushqimi|

Shkaqet e celulitit dhe Mënyrat Natyrale më të mira për t’a kuruar   Celuliti është një problem i zakonshëm për shumë gra. Edhe pse njerëzit të cilët janë mbipeshë kanë një rrezik më të lartë për të marrë celulitin, por

Terapia me lëngje

By | 2017-12-12T16:33:18+00:00 December 12th, 2017|Categories: Ushqimi|

Terapia me lëngje; Receta për sëmundje të ndryshme Sëmundjet janë të papëlqyeshme nga të gjithë. Asnjë prej nesh nuk dëshiron që të ketë qoftë edhe një  formë më të vogël të sëmundjes. Por për fat të keq, me rritjen e

Toksinat që shkatërrojnë tiroidet

By | 2017-12-12T14:45:20+00:00 December 12th, 2017|Categories: Të ndryshme, Ushqimi|

Toksinat që shkatërrojnë tiroidet tuaja; Mënyra natyrale që luftojnë toksinat dhe ndihmojnë  shëndetin e tiroideve Gjëndrat tiroide janë një kontrollues master i trupit. Ato kontrollojnë  se si trupi përdor energjitë, prodhojnë proteina, dhe kontrollojnë ndjeshmërinë e trupit ndaj hormoneve të tjera.

Kolla

By | 2017-12-11T21:27:56+00:00 December 11th, 2017|Categories: Mushkëritë|

Kolla; Simptomat dhe Shkaqet, Trajtimi Natyral   Kolla është një shpërthim i papritur dhe shpërthyes i ajrit nga mushkëritë, zakonisht i shkaktuar nga nevoja për të dëbuar diçka nga pasazhet e ajrit. Kollitja prodhuese sjell mukus (pështymë ose gëlbazë), ndërsa

Tatuazhet

By | 2017-12-11T18:55:56+00:00 December 11th, 2017|Categories: Lëkura|

Lexojeni këtë para se të vendosni të bëni një tatuazh   Tatuazhi  është një shenjë e përhershme ose projektim i bërë me pigmente të futura përmes shpimit në shtresën e sipërme të lëkurës. Në mënyrë tipike, artisti i tatuazhit përdor

Artriti Reumatoid

By | 2017-12-11T16:23:47+00:00 December 11th, 2017|Categories: Kyçet Kockat|Tags: |

Artriti Reumatoid; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Rheumatoid Arthritis (RA), një sëmundje më pak e zakonshme se osteoarthritis, është një sëmundje e rëndë dhe e dhimbshme. Rheumatoid arthritis prek rreth 2.100.000 njerëz në SHBA, më shpesh gratë. Sëmundja zakonisht

Kërpudhat

By | 2017-12-11T15:25:31+00:00 December 11th, 2017|Categories: Ushqimi|

Kërpudhat; Llojet e ngrënshme dhe dobitë e tyre   Kërpudhat janë konsumuar për mijëra vjet për qëllime gatimi dhe kurimi. Në gatim, ato shtojnë një shije të mirë dhe mund të përdoren si zëvendësues i mishit. Por, ndërsa kërpudhat shtojnë

Eleutherococcus Gracilistylus

By | 2017-12-10T21:38:59+00:00 December 10th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Eleutherococcus Gracilistylus; Për mëlçinë, pastruese e enëve të gjakut, leukeminë, kockat, stresin, anti-paralizë…   Arabisht: شيجوا، الفلفل البري، كان جانغ Anglisht: Leutherococcus Bark Emri shkencor: Eleutherococcus gracilistylus L. Familja: Eleutherococcus. Eleutherococcus gracilistylus është bimë shumëvjeçare, me lule të verdha, me

Zbokthi

By | 2017-12-10T18:53:20+00:00 December 10th, 2017|Categories: Lëkura|

Zbokthi; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral   Zbokthi është një kusht i zakonshëm i lëkurës së kokës ku qelizat e vdekura te lëkurës shkëputen dhe mbushin kokën. Simptomat Formimi i një shtrese të bardhë, dhe në disa raste, kruarje dhe skuqje

Vitiligo

By | 2017-12-10T18:39:40+00:00 December 10th, 2017|Categories: Lëkura|

Vitiligo; Llojet, Shkaqet, Trajtimi Natyral Vitiligo është një kusht afatgjatë që shkakton zbehje dhe arna të bardha të zhvilluara në lëkurë për shkak të mungesës së një lënde kimike të quajtur melaninë. Ajo mund të prekë çdo sipërfaqe të lëkurës,

Sistemi Imun

By | 2017-12-10T18:20:21+00:00 December 10th, 2017|Categories: Autoimune, Të ndryshme|

Sistemi Imun; Funksioni, Sëmundjet dhe Çrregullimet që lidhen me të   Roli i sistemit imunitar - një koleksion i strukturave dhe proceseve brenda trupit - është për të mbrojtur trupin kundër sëmundjeve ose organeve të tjera të huaja potencialisht të

Zinku

By | 2017-12-05T18:04:56+00:00 December 10th, 2017|Categories: Ushqimi|

Zinku; Roli dhe rreziqet e mungesës   Zinku është element kimik me simbolin (Zn) dhe me numër atomic 30. Zinku është një nga metalet më aktive, që vepron me acidet duke çliruar hidrogjen. Ne ajër mbulohet nga një shtrese okside,

Hepatiti Autoimun

By | 2017-12-09T22:16:51+00:00 December 9th, 2017|Categories: Mëlçia Hepatiti|

Hepatiti Autoimun Çfarë është Hepatiti autoimun? Hepatiti autoimun është një sëmundje kronike, në të cilën sistemi imunitar i trupit sulmon komponentët apo qelizat normale të mëlçisë dhe shkakton inflamacion dhe dëm në mëlçi. Sistemi imun normalisht i mbron njerëzit

Meditimi

By | 2017-12-09T21:58:05+00:00 December 9th, 2017|Categories: Arti Jetës, Nervore Mendore|

Meditimi; Dobitë mendore dhe fizike   Meditimi është një teknikë e thjeshtë, në të cilën individi qetëson mendjen dhe çlirohet nga stresi, dhe kështu ai përfiton qetësi mendore dhe shpirtërore. Historia e meditimit Meditimi ka qënë praktikuar që në kohët

Boronica

By | 2017-12-09T18:30:51+00:00 December 9th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Boronica; Për sistemin imun, sistemin nervor, pastrimin e gjakut   Arabisht:  العنبية الآسية أو الأحراش أو عنب الأحراج أو الأويسة Anglisht: Bilberry, European blueberry Emri shkencor: Vaccinium myrtillus L. Familja: Ericaceae. Përshkrim i bimës: Boronica  është bimë shumëvjecare me gjatësi  3.6 m, degët i ka me

Vitamina K2

By | 2017-12-05T18:02:07+00:00 December 9th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina K2; Komponenti i humbur për shëndetin e zemrës dhe të kockave   Vitamina K nuk është një kompleks i vetëm,  ajo përbëhet nga një grup vitaminash, kryesoret janë vitamina K1 (phylloquinone) - dhe vitamina K2. Vitamina K2, ose menaquinone

Fëstëku

By | 2017-12-09T14:56:53+00:00 December 9th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Fëstëku   Arabisht: الفستق Emri shkencor: Pistacia vera L. Familja: Anacardiaceae. Anglisht: Pistachio tree. ‏‎Frëngjisht: Pistachier, Pistachier du Levant. Gjermanisht: Echte pistazie. Italisht: Pistacchio comune, P. s'Aleppo. Turqisht: ‎Şam fistik ağ. Dobitë kuruese Festeku eshte i pasur ne vajera yndyrore prej te

Farat e pishës

By | 2017-12-09T13:44:06+00:00 December 9th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Farat e pishës   Arabisht: حبوب الصنوبر, Hububu as Sanuber. Anglisht: Pine Nuts. Emir shkencor: Pinus Pinea. Pisha është pemë që bën pjesë në familjen Pinaceae. Është bimë shumëvjecare me lartësi deri 50 m, gjithmonë e gjelbër. Në botë njihen

Riniti

By | 2017-12-08T23:36:26+00:00 December 8th, 2017|Categories: Mushkëritë|

Riniti; Llojet, Simptomat, Shkaqet; Trajtimi Natyral Nëse keni rinit, brenda hundës tuaj do të ketë përflakje, duke shkaktuar simptoma të tilla si grumbullim mukusi në zgavrat e hundës dhe hundë të bllokuara apo të lëngshme. Ju gjithashtu mund të

Haloxylon Salicornicum

By | 2017-12-07T23:59:13+00:00 December 8th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Haloxylon Salicornicum; Bimë e shkretëtirës me dobi të shumta shëndetësore   Arabisht; الرمث, Er-rameth Emir shkencor: Haloxylon Salicornicum Anglisht: Saxaul Haloxylon konsiderohet si bima më e mirë e shkretëtirës dhe kryesisht gjendet në Gadishullin Arabik. Halexylon është njohur që në

Vitamina K

By | 2017-12-05T17:59:48+00:00 December 8th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina K / Phytonadione   Vitamina K i përket komponimit  Nafetukenon. Kimikisht, familja e vitaminës K permban 2-metil-1,4-naphthoquinone (3-) derivate. Vitamina K përfshin dy vitamina natyrore: Vitamina K1 dhe vitamina K2; Vitamina K2, nga ana tjetër, përbëhet nga një numër

Hemoglobina

By | 2017-12-08T00:21:20+00:00 December 8th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|

Simptomat dhe Shkaqet e rënies së niveleve të hemoglobinës në gjak; Si ta kuroni në mënyrë natyrale Hemoglobina Hemoglobina është një proteinë e pasur me hekur, e përbërë nga hematin që mbart hekur dhe globin që është proteina. Kjo

Patatja e ëmbël

By | 2017-12-07T23:39:39+00:00 December 7th, 2017|Categories: Fruta Perime|

Patatja e ëmbël; Dobitë shëndetësore dhe disa receta përdorimi   Arabisht:  البطاطا الحلوة Anglisht: Sweet Potato. Emri shkencor: Ipomoea  batatas. Familja:  Convolvulaceae. Patatja e ëmbël është bimë barishtore njëvjeçare,  me gjethe me push nga poshtë e me lule të bardha,

Kanella

By | 2017-12-07T22:27:19+00:00 December 7th, 2017|Categories: Aromaterapia, Bota Bimore|

Njihuni me vlerat e paçmueshme të Kanellës dhe Vajit të Kanellës   Emri shkencor: Cinnamomun Zeylanicum Nees. (Laurus cinnamomum L. -Persea cinnamomum spreng). Familja: Lauraceae. Anglisht: Common cinnamon tree. Frëngjisht: Cannellier de Ceylan, Cinnamone Gjermanisht: Zimtbaum. Italisht: Cannella, C. del

Bari i devesë

By | 2017-12-07T21:02:57+00:00 December 7th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Bari i devesë; Shpërbën tumoret malign dhe benign, forcon sistemin imun, pastron trupin nga toksinat   Arabisht: الإذْخِر المكي Anglisht: Camel grass, camel's hay. Emri shkencor: Cymbopogon schoenanthus L. Familja: Poaceae Bari i devesë është bimë barishtore shumëvjeçare me lartësi

Katër Superfrutat

By | 2017-12-07T19:55:29+00:00 December 7th, 2017|Categories: Fruta Perime, Ushqimi|

Katër Superfrutat për Parandalimin dhe Kurimin e Shumicës së Sëmundjeve   Çdo person dëshiron të jetojë një jetë të shëndetshme dhe të ruajë pamjen e përgjithshme  të trupit, rininë dhe gjallërinë e përhershme. Ngrënia e frutave të freskëta dhe ushtrimet

TË FIKËT

By | 2017-12-07T18:24:43+00:00 December 7th, 2017|Categories: Të ndryshme|

TË FIKËT DHE TË FIKËT E SHPESHTË; NDIHMA E SHPEJTË DHE KURIMI AFATGJATË   Të fikët është një humbje e papritur dhe e shkurtër e vetëdijes. Shkaqet Të fikët shkaktohen zakonisht nga ulja e rrjedhjes së gjakut në tru. Mund të

Spazma

By | 2017-12-07T16:27:11+00:00 December 7th, 2017|Categories: Të ndryshme|

Spazma - Konvulsioni   Spazmat janë kontraktime të pavullnetshme (të vetme ose në seri) të muskujve, të shkaktuara nga ndryshime të papritura të pakontrolluara në aktivitetin elektrik të trurit. Spazmat e ethshme (shtrëngimi, tronditja e lidhur me humbjen e ndërgjegjes

Ammi Visnaga

By | 2017-12-07T12:02:27+00:00 December 7th, 2017|Categories: Bota Bimore|

Ammi Visnaga; Për Melanoma, Vitiligo, Psoriasis   Arabisht: خلة بلدي – khuleh beledi Anglisht: Visnaga, Bisnaga, Toothpickëeed, Khella. Emri shkencor: Ammi visnaga L Familja: Apiaceae. Visnaga është bimë një ose dy vjeçare, me lartësi deri 80 cm, gjethet ovale, lulet

Vitamina B12

By | 2017-12-05T17:56:34+00:00 December 7th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B12 / Cobalamin   Vitamina B12 ose cobalamin, është vitaminë e tretshme në ujë dhe bën pjesë në B-kompleks. Vitamina B12 konsiderohet nga vitaminat me një rol kyç në funksionimin normal të trurit, sistemin nervor, dhe për formimin e

Vaj i Hudhrës

By | 2017-12-06T21:21:05+00:00 December 6th, 2017|Categories: Aromaterapia|

Dobitë e vajit të hudhrës, mënyra e përgatitjes në shtëpi dhe mënyra e përdorimit   Shekuj më parë, paraardhësit tanë janë mbështetur në mrekullitë e natyrës për të qëndruar të shëndetshëm. Një prej ilaçeve më të njohura tradicionale është hudhra,

Syri diabetik

By | 2017-12-06T17:41:43+00:00 December 6th, 2017|Categories: Diabeti|

Syri diabetik - Retinopatia; nga komplikacionet e Diabetit   Retinopatia diabetike është dëmtimi i retinës (Cipa më e brendshme e kokërdhokut të  syrit, që është e ndjeshme ndaj dritës dhe që ia përçon ndijimin nervit pamor, rrjetëza e syrit), një

Gangrena

By | 2017-12-06T17:27:35+00:00 December 6th, 2017|Categories: Të ndryshme, Zemra Gjaku|

Gangrena   Gangrena është një gjendje e rëndë, në të cilën një humbje e furnizimit me gjak shkakton që indet të vdesin. Ajo mund të prekë çdo pjesë të trupit, por zakonisht fillon në gishtat e këmbëve, këmbë, gishtat e

Vitamina B9

By | 2017-12-05T17:54:58+00:00 December 6th, 2017|Categories: Ushqimi|

Vitamina B9/ Acidi Folik; Roli që ka në trupin e njeriut, rreziqet e mungesës së saj, burimet ku gjendet   Vitamina B9, apo Acidi folik, i njohur ndryshe edhe si vitamina M, Bc,(folacin), pteroyl-L-glutamik acid, dhe pteroyl-L-glutamate,  bën pjesë në

Load More Posts