Postimet e Fundit

Më të lexuarat sot

Arra Kokosit

//Arra Kokosit

Arra Kokosit

Arra e Kokosit

 

Arabisht: جوز الهند, Xheuzu al Hind.

Anglisht: Coconut.

Emri shkencor: Cocos Nucifera L.

Arra e Kokosit bën pjesë në familjen e Palmës, është pemë shumëvjecare me lartësi 25 m, trung të drejtë dhe gjethe të mëdha me gjatësi  5m dhe gjerësi 1.5 m. Farat i ka ngjyrë kafe të errët dhe në formë sferike. Brenda ndodhet shtresa  e bardhë, ujë dhe ajër. Fjala “kokos” do të thotë majmun> Emrin Arrë Kokosi e ka vendosur Ibën Sina (Avisena). Orgjina e Arrës së Kokosit është Indonezia, Ceylon, Malaya, Mozambiku, Meksika dhe Java. Rritet në rajone Tropikale. Një pemë Arrë Kokosi zakonisht prodhon 35 kokrra.

Indonezianët pohojnë se fruti i saj ka «aq shumë përdorime, sa ditë ka viti».

Në Filipine thuhet: «Ai që mbjell një arrë kokosi, mbjell enë, veshje, ushqim, pije, një banesë për vete dhe një trashëgimi për fëmijët.»

Arra e Kokosit zë një vend të nderuar në kuzhinën Tropikale; ajo siguron ujë, qumësht dhe vaj për gatim.

Vlerat ushqyese të Arrës së Kokosit

Arra e Kokosit është e pasur me : Calories, fat; Saturated fat, Polyunsaturated fat, Monounsaturated fat, Sodium, Potassium, Carbohydrate, Fibra dietike, Sheqer, Protein, Vitaminat; A, B1, B2 B3,B6, B9, C, D,E, K, Magnesium, Calcium, Iron , Acid-lauric.

 coconut-nuts-tree

Dobitë shëndetësore të Arrës së Kokosit

– Ruan mëlçinë dhe  vret viruset që shkaktojne grip, Herpes, Hepatit C, Sars, Fruth, etj.

– Vret mikrobet që shkaktojnë ulçëra, acarime fyti, acarime në rrugët urinare, sëmundje të mishit të dhëmbëve dhe Kavitete, pneumoni, gonorrenë, etj

– Vret kërpudhat (fungi) që shkaktojnë probleme në lëkurë, qerenë, mugthin, dhe infeksione të tjera. I jep  flokëve shkëlqim dhe largon zbokthin.

– Jep shumë energji dhe vitalitet tek sportistët.

– Përmireson tretjen dhe ndihmon trupin të përvetesojë Vitamina e aminoacide apo mineralet e ushqimeve të tjera.

– Përmirëson sekretimin e Insulinës dhe funksinimin e glukozës në gjak.

– Çliron stresin në pancreas dhe në sitemin e enzimave në tërë trupin.

–  Pakson rrezikun e Diabetit.

– Përmirëson përvetësimin e kalciumit dhe magnezit .

– Ndihmon në parandalimin e osteoporozës.

–  Ndihmon në parandalimin e kolitit dhe ulçerës së stomakut, ndihmon tretjen dhe metabolizmin.

– Qetëson acarimet e dhimbjet në raste hemorroidesh.

– Redukton acarimet e skuqjet e lëkurës; forcon dhe përmirëson indet e lëkurës.

– Forcon sistemin imunitar.

– Ndihmon trupin të mbrohet nga tumoret e gjirit dhe zorres se trashe.

– Përmirëson kolesterolin dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

– Mbron arteriet e zemrës nga atherosclerosis dhe në këtë mënyrë e mbron zemrën nga sëmundjet.

– Funksionon si anti-oksidant i fuqishëm.

– Mbron organizmin nga radiklalet e lira te cilat shkaktojnë plakje dhe degradim të organizmit në përgjithësi.

– E mbron trupin nga lodhja dhe këputja (jep vazhdimisht energji dhe të mban në formë).

– Arra e Kokosit largon stresin dhe tensionin psikologjik.

– Mbron veshkat dhe ndihmon ata që kanë gurë në veshka (shkrin gurët në veshka).

– Ndihmon funksionin e gjëndrave tiroide.

– Ndihmon në parandalimin e obezitetit dhe mbipeshës.

– Mbron lëkurën nga infeksionet (kërpudha etj) dhe nga rrezet e dëmshme UV.

– Redukton  sëmundjen e Ekzemës, Psoriasis dhe Dermatitis, etj.

– Zbut lëkurën e thatë e delikate dhe ndalon rrudhat.

Dobitë e ujit që gjëndet në Arrën e Kokosit

coconut-nuts

– Ruan temperaturën konstante të trupit.

– Parandalon dehidratimin e lëngjeve të trupit.

– Transporton lëndët ushqyese dhe oksigjenin në qeliza.

– Ndihmon për uljen në peshë.

– Forcon imunitetin.

– Largon toksinat dhe viruset nga trupi.

– Pastron sistemin tretës.

– Ruan nivelin e sheqerit në gjak në norma normale.

– Lufton viruset që shkaktojnë gripin dhe AIDS.

– Parandalon sëmundjet tumorale.

– Parandalon formimin e gurëve në veshka.

– Stimulon qarkullimin e gjakut.

 

Kujdes!!

Arra e Kokosit përmban sasi të lartë të vajit, dhe nëse e tepron në ngrënien e saj mund të shkaktojë: ngritje të kolesterolit, mbipeshë dhe në raste të rralla mund të shkaktojë reaksion alergjik.

By | 2017-08-02T20:55:03+00:00 August 2nd, 2017|Bimë Mjekësore|0 Comments
error: Alert: Content is protected !!